Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Varsator47 » Σάβ 06 Ιούλ, 2013 21:17

Σαν καινούργιο μέλος δεν ξερω αν μπορώ να ανοίξω ενα καινουργιο θεμα σαν αυτο και εαν οχι οι Administrators μπορουν να το σβησουν ή να το μεταθεσουν οπως νομίζουν.
Επειδη ομως παρατηρησα μια παντελή έλλειψη αναφορας στο συγκεκριμενο μοντελο της Opel και το κατα ποσο μπορει να μετατραπει σε LPG πηρα το θαρρος να υποβαλλω κι εγω αυτο το θεμα μιας και με ενδιαφερει προσωπικα και πολυ πιθανον να ενδιαφερει και αλλους, ιδιωτες ή εγκαταστατες. Συμβαινει λοιπον να ειμαι κατοχος ενος Opel Insignia 1.6T Edition, 180hp, Y2011, ο οποιος λογω κρισης πιεζομαι αναγκαστικα ή να το αντικαταστησω με ενα οικονομικοτερο ή να το μετατρεψω να χρησιμοποιει φθηνοτερο καυσιμο. Καθως η πρωτη λυση δεν φαινεται να δουλευει αυτες τις μερες θα ηθελα να διερευνησω τη δευτερη. Στο σημειο αυτο και επειδη βλεπω να υπαρχει μεγαλη εμπειρια στο θεμα σ' αυτο το φορουμ, σκεφτηκα να υποβαλλω μερικες ερωτησεις και' οσοι πιστοι προσελθετε': :) :D
1. Ενδεικνυται μετατροπη σε LPG του συγκεκριμενου μοντελου; (Ειναι πολλαπλου injection στην σωληνα εισαγωγης και οχι Direct Injection στους κυλινδρους)
2. Αν ΟΧΙ, γιατι;
3. Αν ΝΑΙ μιλαμαι για συστημα αεριου (BRC, Prins, LadiRenzo, Lovato, etc.) ή υγρου ψεκασμου (ICOM, Vialle, etc.) και γιατι;
Ευχομαι να υπαρξει καποια συμμετοχη στη συζητηση και ζητω την υπομονη σας για καποιες αργοποριες λογω και δικτυου και 'καλοκαιριου'.
Ευχαριστω ολους εκ των προτερων.
Φιλικα ΓΔ
Varsator47
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιουν, 2013 01:09

Re: Απ: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 06 Ιούλ, 2013 23:10

Μπες στο insignia club.gr και εχει θεμα για την υγραεριοκινηση με πολλους 1,6 T
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 07 Ιούλ, 2013 01:53

Έχεις έμμεσο ψεκασμο οπότε ψάξε για ένα καλο κιτ αερίου ψεκασμού
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Απ: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Varsator47 » Τρί 09 Ιούλ, 2013 23:19

maevius έγραψε:Μπες στο insignia club.gr και εχει θεμα για την υγραεριοκινηση με πολλους 1,6 T


Φιλε Maevius ευχαριστω για τη συμβουλη. Ηδη προσπαθω και προς αυτη την κατευθυνση και ειμαι σε επαφη με καποια παιδια για το θεμα αυτο αλλα καποια απο τα πιο προσφατα posts εκει ειναι καπως απογοητευτικα και σκεφτηκα οτι αυτο το φορουμ σαν πιο 'ειδικευμενο' στο θεμα ειχε πιθανον καποιες καθαρες απαντησεις στις ερωτησεις που εθεσα. Νασαι καλα παντως.
Varsator47
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιουν, 2013 01:09

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 09 Ιούλ, 2013 23:26

Μια χαρα δουλεύει το Prins Silverline και το ΑΕΒ by Qgas σύμφωνα με τις δικές μας εγκαταστάσεις με μηδέν προβληματα !!
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Varsator47 » Τετ 10 Ιούλ, 2013 00:14

Qgas έγραψε:Μια χαρα δουλεύει το Prins Silverline και το ΑΕΒ by Qgas σύμφωνα με τις δικές μας εγκαταστάσεις με μηδέν προβληματα !!

Μόλις είχα στείλει μια ερώτηση για το ποιο σύστημα θα πρότεινες αλλά φαίνεται να χάθηκε στο χάος του δικτύου ....
Επειδή ομως θελω να ρωτησω καποια πραγματα για το Prins Silverline 2.0 και το δικτυο δεν με βοηθαει εδω που ειμαι τωρα, θα επανελθω μολις γινει εφικτο. Οι ευχαριστιες μου εξυπακουονται.
Varsator47
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιουν, 2013 01:09

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Varsator47 » Δευτ 19 Αύγ, 2013 23:04

Οι διακοπες και τα ταξιδια τελειωσαν και επανηλθαμε στη βαση μας για να ξαναπιασουμε το θεμα μας.
Σε σχεση με τους εγκαταστατες, παρατηρω οτι ενω ειχα μια γρηγορη και ενδιαφερουσα απαντηση απο την Qgas (Prins) απο την πλευρα της LP Gas (BRC) δεν ειδα καμια αντιδραση. Καταλαβαινω οτι μαλλον δεν θα τους ενδιαφερει ή δεν αναλαμβανουν το συγκεκριμενο μοντελο αυτοκινητου.
Οσον αφορα τους ιδιωτες, παλαιους και νεους χρηστες αεριοκινησης, με εξαιρεση τον maevius, δεν ειδα να σπευδουν να απαντησουν και τους καταλαβαινω βεβαια. Καθε τοσο καποιος καινουργιος στο φορουμ να ξαναξεκιναει την ιδια συζητηση θα εχουνε μπουχτισει, κλπ, κλπ......
Οπως και ναχει το πραγμα, εγω εκει ακλονητος περιμενω και ελπιζω ...
Φιλικα Γιωργος
Varsator47
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιουν, 2013 01:09

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Τρί 20 Αύγ, 2013 09:02

Δεν νομίζω ο LPGAS να μην αναλαμβάνει το δικό σου εδώ έβαλε στο δικό μου που ειναι από τα ποιο δύσκολα σε ρύθμιση λόγω vanus... Και το BRC PLUG AND DRIVE και τα δυο που σου συνέστησε ο Qgas ειναι πολυ καλα συστήματα και θα παίξουν άψογα στον κινητήρα σου αν τα βάλεις σε έναν από τους δυο. Εγω θα πήγαινα μια βόλτα και από τους δυο να μου λύσουν τις οποίες απορροιες και μετά θα επέλεγα προχωρώντας άμεσα σε τοποθέτηση. Οσο το αργείς τοσο χάνεις χρήμα!
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Varsator47 » Τρί 20 Αύγ, 2013 19:42

splitapsou έγραψε:Δεν νομίζω ο LPGAS να μην αναλαμβάνει το δικό σου εδώ έβαλε στο δικό μου που ειναι από τα ποιο δύσκολα σε ρύθμιση λόγω vanus... Και το BRC PLUG AND DRIVE και τα δυο που σου συνέστησε ο Qgas ειναι πολυ καλα συστήματα και θα παίξουν άψογα στον κινητήρα σου αν τα βάλεις σε έναν από τους δυο. Εγω θα πήγαινα μια βόλτα και από τους δυο να μου λύσουν τις οποίες απορροιες και μετά θα επέλεγα προχωρώντας άμεσα σε τοποθέτηση. Οσο το αργείς τοσο χάνεις χρήμα!


Φιλε splitapsou ετσι φαντάστηκα κι εγω αλλα δυστυχως στο υποκαταστημα της LP Gas στη Φωκαιας 4 στον Πειραια καπως με ξενερωσαν οταν μου ειπαν οτι: "δεν αναλαμβανουν μετατροπη σε υγραεριο αυτο τον τυπο/ μοντελο αυτοκινητου πια γιατι τους εχει δημιουργησει πολλα προβληματα". Μαλλον θα πρεπει να προσπαθησω και σε αλλον εγκαταστατη συστηματος BRC.
Οσο για την Qgas θα βρω χρονο συντομα για να τους επισκευθω, αν και με προβληματιζει γενικα το θεμα της "λαδιερας" (ηλεκτρονικης ή μη) οπως και οποιων αλλων ευγενων "προσθετων" που διαβαζω να συνιστανται στο φορουμ και απο την Qgas. Ολες οι ικασιες ή εξηγησεις που εχουν παρατεθει στο φορουμ μεχρι τωρα δεν με πειθουν για τη χρηση τους. Δεν απογοητευομαι ομως, ακομη ειμαι στο ψαξιμο και οποις εχει να πει κατι επικοδομητικο σ'αυτη την κατευθυνση ειναι ευπροσδεκτος.
Varsator47
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 27 Ιουν, 2013 01:09

Re: LPG σε Opel Insignia 1.6T ;;;

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 20 Αύγ, 2013 22:03

Έλα απο κοντα να τα πούμε δεν είνσι το πιο εύκολο μοτέρ για υγραεριο ούτε όμως και δυσκολο θέλει λίγο παραπάνω προσοχη διότι το τρώει το φαΐ του και παει καλά .. Λόγω του τουρμπο θέλει ψηφιακή λιπανση αλλα οτσν έρθεις θα σου τα πούμε απο κοντά.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Επόμενο

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες