Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό phoenix » Τετ 26 Ιαν, 2011 11:31

Εχω αφησει το αμαξι μου στον εγκαταστατη 4 φορες για τον ιδιο λογο και το επαιρνα την αλλη μερα. Παρ ολο τον απλετο χρονο που ειχανε να μου το ρυθμισουνε με την ησυχια τους, οπως το πηγαινα ετσι το επαιρνα, χωρις καμια βελτιωση.

Απο την αλλη rogerius, σου υπενθυμιζω οτι το ρεταρισμα το κανει μονο με κρυα μηχανη. Αναφερεις οτι δεν εχει σχεση με τη θερμοκρασια της μηχανης αλλα οταν βαζω μπροστα με ζεστη μηχανη δεν ρεταρει παρολο που οταν την εσβησα δουλευε με αεριο. Αν ηταν θεμα ρυθμισης με τον τροπο που λες δεν θα επρεπε να ρεταρει και με ζεστη μηχανη?
phoenix
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 21 Ιαν, 2011 19:50

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τετ 26 Ιαν, 2011 13:03

malista!!
tote kykloforise to gia ligo apoklistika me venzinh.Na doume an ta retarismata einai apo allh aitia, p.x. den kanei "enrichment on cold start" pithanon apo aisthytira psyktikou h kati allo. Dokimase na doume.
An einai etsi, kai o eggatastatis pragmatika rythmise to gazi, moipos h leitourgeia se venzina einai to provlima. Dokimase !
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό phoenix » Τετ 26 Ιαν, 2011 13:50

Με αφορμη που αναφερθηκες σε αισθητηρα να σου πω πως μια διαφορα που παρατηρησα ειναι οτι σε κρυο κινητηρα οι στροφες στο ρελαντι (μολις ξεκιναει η μηχανη) ηταν καποτε γυρω στις 1400/λεπτ. και μεχρι να αρχισει να ζεσταίνεται οπου μετα πεφτανε. Βλεπω τελευταια οτι ειναι λιγο πεσμενες σε σχεση με πριν καποιο καιρο, στο ξεκινημα της μηχανης παντα, περιπου στις 1200. Δεν ξερω κατα ποσο ασχετο ειναι αυτο με το προβλημα μου, Θυμιζω παντως πως το ρεταρισμα εμφανιστηκε αμεσως μετα την μετατροπη σε υγραεριο.

Συνεχιζω παντως τις δοκιμες στο σβησιμο με βενζινη για να βγαλουμε πιο αξιοπιστο συμπερασμα
phoenix
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 21 Ιαν, 2011 19:50

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Πέμ 27 Ιαν, 2011 09:56

Μπορεις πολυ ευκολα με ενα universal διαγνωστικο, να διαβασεις τις θερμοκρασιες που διαβαζει ο αισθητηρας ψυκτικου, και αν αυτες μεταβαλονται φυσιολογικα οσο ζεσταινεται ο κινητηρας.
Μπορεις επισης πολυ ευκολα με εναν αναλυτη καυσαεριων να δεις αν κατα την εκκινηση με κρυο εχει πολυ ή λιγο βενζινη (διαβαζοντας το λογο λ).
Εχεις κανα κοντινο συνεργειο με αναλυτη και tester εκει κοντα σου?
Συγχαρητηρια παντως για την υπομονη σου :thumbup:
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό phoenix » Παρ 28 Ιαν, 2011 00:03

Δυστυχως τετοιο συνεργειο κοντα μου δεν εχω.
Οσον αφορα την υπομονη μου, εχει εξαντληθει. Δεν ειχα παντως νομιζω και αλλη επιλογη.

Διαπιστωθηκε παντως οτι ο εκγαταστατης που τον αναφερω παραπανω, όπως παραδεχτηκε δεν εχει ακομα την αδεια για να κανει εγκαταστασεις αεριου γιαυτο και δεν μου εδωσε ακομα την πιστοποιηση για να περασω κτεο.
phoenix
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Παρ 21 Ιαν, 2011 19:50

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό xampos79 » Πέμ 12 Απρ, 2012 20:58

τα ιδια κανει και σε εμενα. οταν εχει κρυο και υγρασια το κανει περισοτερω, εγω εχω αλλαξει τα παντα , ξανα τα ιδια εκανα και ρυθμισεισ οπωσ μου προτιναν με τον εγκαταστατη ,μου αλλα παλη τα ιδια τωρα που ζεστανε το κανει ποιο σπανια, αλλα το χειμονα ειχα τρελαθει με το θεμα και που δεν το πηγα αλλα παλλη ξανα τα ιδια δεν ξερω τι αλλο να πω !!το ιδιο τηεμα ειχε και ο cris me to uema problhma se hundai eladra του εστειλα πμ μηπψσ και το εχει βρει αλλα δεν πειρα απαντηση αν τον ξερει καποιοσ και μπωρει να τον βρει να μασ διαφοτισει θα χαρω πολλη!!!!!!!!!
xampos79
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ 15 Σεπ, 2011 00:14

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Παρ 13 Απρ, 2012 14:01

Κι εγώ συμπάσχων είμαι.Εγκατάσταση στην ford stathis,σύστημα vialle lpfi.Το έχω πάει 16 φορές για ρύθμιση,ξέρω πλέον κι εγω για τα fuel trims,αλλα αυτός μάλλον δεν θα το καταλάβει ποτε.Βέβαια με τις πολλές επισκέψεις έχει μειωθεί το πρόβλημα κατά πολύ,αλλά ιδίως όταν έχει πολύ κρύο και υγρασία επαναλαμβάνεται.Μάλιστα όπως είπε και ο φίλος αντι να ανεβαίνει στις 1300 στροφές πάει στις 1000 και για καποια δευτερόλεπτα δεν αντιδράει άμεσα στο πάτημα του γκαζιού!!
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Παρ 13 Απρ, 2012 15:36

Τα ίδια και εγώ με τον genos2000. Lpfi από στάθη σε megane. Προφανώς είναι λάθος τα fuel trims όταν είναι πολύ κρύος ο κινητήρας γιατί οι χάρτες για βενζίνη είναι υπερβολικά πλούσιοι για κρύο. Θα έπρεπε ή να γυρνάει πιο αργά που μου είπε ότι δεν γίνεται ή θα έπρεπε να φτιαχτούν χάρτες και με βάση την θερμοκρασία του ψυκτικού.
Το "πρόβλημα" διαρκεί για 30 δευτερόλεπτα και μόνο σε πολύ κρύο. Δεδομένου ότι το σύστημα σε κάθε άλλη περίπτωση είναι πραγματικά άψογο, δεν το παω να το πειράξει.
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό genos2000 » Παρ 13 Απρ, 2012 22:51

Ας είναι μόνο αυτό ελπίζω και να μη δημιουργεί άλλο πρόβλημα στον κινητήρα..
genos2000
 
Δημοσιευσεις: 70
Εγγραφή: Δευτ 21 Μαρ, 2011 18:20

Re: Ο κινητηρας κρυος ρεταρει μετα το υγραεριο

Δημοσίευσηαπό MK20G250AIR2 » Δευτ 30 Απρ, 2012 23:41

Μπορείς να κάνεις έλεγχο μήπως ο εγκαταστάτης σου ''έκλεψε'' σήμα από τον αισθητήρα ψυχρής εκκίνησης, στην προσπάθειά του να κλέψει σήμα από τον αισθητήρα θερμοκρασίας και τα έκανε όλα θάλασσα ;;;;
Επίσης μπορεί ο εγκαταστάτης σου να σου δείξει που έχει βάλει (αν έχει βάλει) αισθητήρα θερμοκρασίας νερού για το αέριο ή μήπως έχει μακελέψει τους αισθητήρες της μηχανής;;;
Την υποψία μου λέω απλά, ελπίζω να κάνω λάθος.
MK20G250AIR2
 
Δημοσιευσεις: 38
Εγγραφή: Τρί 10 Απρ, 2012 15:57
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 65 επισκέπτες