Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα κατανάλωσης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα κατανάλωσης

Δημοσίευσηαπό Giorgio78pt » Δευτ 09 Ιαν, 2023 19:11

Χαιρετε!
Εχω ford focus 1400cc του 2006 με μεση καταναλωση περιπου 7λιτρα/100χλμ (βαση του υπολογιστη ταξιδιου). Το 2012 εβαλα αεριο lovato, οποτε μου ειπαν οτι ο υπολογιστης ταξιδιου "μπερδευεται" και οτι δεν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι που κανει ο αλγοριθμος, οποτε να μην βλεπω την καταναλωση απο εκει. Εδω και χρονια πλεον η καταναλωση που δειχνει ο υπολογιστης ταξιδιου ειναι περιπου 11 με 12λιτρα/100χλμ!!!

Οταν ομως απενεργοποιω το αεριο και πηγαινω μονο με βενζινη τοτε τι γινεται???

Το ρωτησα αυτο και ο ειδικος στο συνεργειο μου τα μασησε, λεγοντας μου οτι αυτοι οι δεικτες ειναι εικονικοι!

Περασαν χρονια λοιπον χωρις να το ψαξω περαιτέρω... Τον τελευταιο καιρο παρατηρω τον δεικτη της θερμοκρασιας να πηγαινει παντα απο το 0οC μεχρι λιγο κατω απο τους 90οC, σαν να ειναι κολλημενος δλδ. και υποπτευομαι μηπως λογω κολλημενου θερμοστατη να μου ανεβαζει την καταναλωση! Ρωτησα καποιον μηχανικο, να μου πει την γνωμη του και βαζοντας τον εγκεφαλο στο pc μου ειπε οτι ο θερμοστατης ειναι μια χαρα.

??Η γνωμη σας ποια ειναι ρε παιδια? Καποιος που να γνωριζει εδω μεσα μπορει να με βοηθησει? Γιατι μου δειχνει τετοια καταναλωση??

(Προς το παρων θα υπολογισω μονος μου την καταναλωση φουλαρωντας το ρεζερβουαρ και μηδενιζοντας τα χλχ και βλεπω)
Giorgio78pt
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 04 Νοέμ, 2015 03:43

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες