Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Άνοδος θερμοκρασίας

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Άνοδος θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό inkas » Κυρ 24 Οκτ, 2021 12:40

Καλημέρα στην παρέα του φόρουμ.
Έκανα εγκατάσταση υγραερίου πριν 20 μέρες περίπου σε αυτοκίνητο ΤΟΥΟΤΑ COROLLA 1.6 vvti μοντέλο 2005 με 270.000χλμ.
Μετά από μικρή έρευνα αγοράς σε διάφορα συνεργεία της περιοχής μου (επαρχία), κατέληξα στο πιο ακριβό.
Οι τιμές που μου έδιναν τα συνεργεία έπαιζαν από 600 εως 890 ευρώ.
Έβαλα τελικά το σύστημα της lovato c-obd ii.
Επέλεξα εγκαταστάτη κάποιον τεχνικό που γνώριζα ότι έχει εμπειρία στο υγραέριο. Στην πορεία διαπίστωσα ότι δεν έχει την κατάλληλη τεχνική υποστήριξη δηλαδή δεν είχε την εφαρμογή του συστήματος σε laptop να το τσεκάρουμε το αυτοκίνητο κινούμενο, παρά μόνο μέσα στο συνεργείο στο ρελαντί σε σταθερό pc.
Εδώ να σημειώσω πως είμαι εντελώς άσχετος γενικά σε τεχνικά θέματα αυτοκινήτου, δεν το κατέχω το θέμα.
Την πρώτη μέρα που πήρα το αυτοκίνητο μετά την εγκατάσταση οδήγησα περίπου 150χλμ, στο δρόμο διαπίστωσα άνοδο της θερμοκρασίας. Τα νερά στο ψυγείο είχαν αδειάσει εντελώς. Το ψυγείο δεν φαίνεται να έχει εξωτερική διαρροή, δεν στάζει από κάπου. Το πήγα πίσω στον εγκαταστάτη και μου είπε ότι δεν είναι θέμα που έχει να κάνει με το υγραέριο, αλλά δεν μπορεί να βρει και από που γίνεται η διαρροή. Μου πρότεινε να βάλει ένα υγρό στεγανοποίησης αλλά έχω ακούσει ότι αυτά τα υγρά μπορεί να βγάλουν πρόβλημα στο a/c και clima και δεν το έβαλα. Τελικά συμπληρώσαμε το ψυγείο με παραφλού και νερό. Συνέχισα να οδηγώ με υγραέριο και μετά από καμιά βδομάδα πάλι το ίδιο πρόβλημα. Συμπλήρωσα πάλι παραφλού και νερά και δοκίμασα να το δουλέψω με βενζίνη. Όσο δούλεψε με βενζίνη δεν είχε θέμα.
Το πήγα το αυτοκίνητο σε άλλο συνεργείο που είναι και αυτός εγκαταστάτης της lovato. Έβαλε να δει τις ρυθμίσεις και το οδήγησε και κανά 5-10 λεπτά με συνδεδεμένο το λαπτοπ και μου είπε ότι δεν φαίνεται να έχει πρόβλημα με την θερμοκρασίά ότι ήταν σταθερή στους 91 βαθμούς.
Δεν ξέρω τι να κάνω και πως να βγάλω άκρη.
Έχει κανένας να μου προτείνει κάτι?
inkas
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 24 Οκτ, 2021 11:30

Re: ΑΝΟΔΟΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 24 Οκτ, 2021 13:22

Για να συνδεθεί ο πνεύμονας του υγραερίου κόβονται τα κολάρα που οδηγούν στο καλοριφέρ, μπαίνουν ταυάκια με σφιγκτήρες και δημιουργείται διακλάδωση. Δηλαδή ο πνεύμονας συνδέεται παράλληλα. Κάποια από αυτές τις συνδέσεις στάζει λίγο λίγο και με τον καιρό αδειάζει το σύστημα ψύξης και σου ανεβάζει θερμοκρασία. Μπορεί κάποιο συνεργείο όχι απαραίτητα υγραερίου να εφαρμόσει παραπάνω πίεση στο σύστημα ψύξης και να δει από που στάζει. Μετά θα σφίξει περισσότερο ή θα αλλάξει τη συγκεκριμένη σύνδεση.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: ΑΝΟΔΟΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 24 Οκτ, 2021 13:29

Να κοιτάξεις τη σύνδεση του μειωτηρα του υγραερίου , γιατί από εκεί παίρνει και νερά .
Επίσης καλό θα ήταν να πρεσαριστει το κύκλωμα ψύξης να δείτε μήπως υπάρχει διαρροη όταν ανεβαίνει πίεση στο κύκλωμα .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: ΑΝΟΔΟΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό inkas » Κυρ 24 Οκτ, 2021 14:17

Αυτός που μου έκανε την εγκατάσταση, πίεσε με μια τρόμπα αέρα τα νερά του ψυγείου για να δει από που φεύγουν τα νερά και δεν βρήκε διαρροή από πουθενά. Ο δεύτερος που πήγα δεν ασχολήθηκε καθόλου με το ψυγείο παρά μόνο με τις ρυθμίσεις της εγκατάστασης του υγραερίου.
Επειδή όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα είμαι άσχετος από μηχανικά θέματα, θέλω αν κάποιος μπορεί και σε p.m να μου προτείνει κανέναν αξιόπιστο μηχανικό να πάω να το κοιτάξω και να ασχοληθεί λίγο με το θέμα μου. Μένω κοντά στην Έδεσσα, οπότε ψάχνω για συνεργείο στο ν.πέλλας ή καπου δίπλα ημαθία/πιερία/θεσνίκη
inkas
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 24 Οκτ, 2021 11:30

Re: ΑΝΟΔΟΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 24 Οκτ, 2021 15:46

inkas έγραψε:Αυτός που μου έκανε την εγκατάσταση, πίεσε με μια τρόμπα αέρα τα νερά του ψυγείου για να δει από που φεύγουν τα νερά και δεν βρήκε διαρροή από πουθενά. Ο δεύτερος που πήγα δεν ασχολήθηκε καθόλου με το ψυγείο παρά μόνο με τις ρυθμίσεις της εγκατάστασης του υγραερίου.
Επειδή όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα είμαι άσχετος από μηχανικά θέματα, θέλω αν κάποιος μπορεί και σε p.m να μου προτείνει κανέναν αξιόπιστο μηχανικό να πάω να το κοιτάξω και να ασχοληθεί λίγο με το θέμα μου. Μένω κοντά στην Έδεσσα, οπότε ψάχνω για συνεργείο στο ν.πέλλας ή καπου δίπλα ημαθία/πιερία/θεσνίκη

Το αμάξι από όσο έγραψες έχει ~270,000 χιλιόμετρα ,οπότε εάν δέν έχεις ασχοληθεί μέχρι στιγμής , θα κοίταζα το ψυγείο του , θερμοστάτη και βαλβίδα ψυκτικού υγρού .Όταν εννοείς άνοδο θερμοκρασίας πόσο ανεβαίνει ; Ίσως το πρόβλημα προυπήρχε πρίν και δέν φταίει το υγραέριο .
Ρώτησε στόν επίσημο εισαγωγέα για άλλο εγκατάστατη .
Επίσης μπορείς να δείς με obd reader τη πραγματική θερμοκρασία του μέσω της θύρας του οχήματος.
Όπως και να έχει πρέπει να βρείς μηχανικό γιατί θα σου ανεβάσει ξαφνικά αφού χάνει το αντιψυκτικό και πάθεις χειρότερη ζημιά .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Άνοδος θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 24 Οκτ, 2021 19:54

Ένα άλλο σημείο που μπορεί να χάνει νερό και να μην φαίνεται είναι το ψυγείο του καλοριφέρ το οποίο τουλάχιστον στο δικό μου αμάξι βρίσκεται μέσα στο ταμπλώ. Δες μήπως είναι υγρή η μοκέτα στον οδηγό ή στο συνοδηγό.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: ΑΝΟΔΟΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ

Δημοσίευσηαπό inkas » Δευτ 25 Οκτ, 2021 09:46

meletis έγραψε:
inkas έγραψε:Αυτός που μου έκανε την εγκατάσταση, πίεσε με μια τρόμπα αέρα τα νερά του ψυγείου για να δει από που φεύγουν τα νερά και δεν βρήκε διαρροή από πουθενά. Ο δεύτερος που πήγα δεν ασχολήθηκε καθόλου με το ψυγείο παρά μόνο με τις ρυθμίσεις της εγκατάστασης του υγραερίου.
Επειδή όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα είμαι άσχετος από μηχανικά θέματα, θέλω αν κάποιος μπορεί και σε p.m να μου προτείνει κανέναν αξιόπιστο μηχανικό να πάω να το κοιτάξω και να ασχοληθεί λίγο με το θέμα μου. Μένω κοντά στην Έδεσσα, οπότε ψάχνω για συνεργείο στο ν.πέλλας ή καπου δίπλα ημαθία/πιερία/θεσνίκη

Το αμάξι από όσο έγραψες έχει ~270,000 χιλιόμετρα ,οπότε εάν δέν έχεις ασχοληθεί μέχρι στιγμής , θα κοίταζα το ψυγείο του , θερμοστάτη και βαλβίδα ψυκτικού υγρού .Όταν εννοείς άνοδο θερμοκρασίας πόσο ανεβαίνει ; Ίσως το πρόβλημα προυπήρχε πρίν και δέν φταίει το υγραέριο .
Ρώτησε στόν επίσημο εισαγωγέα για άλλο εγκατάστατη .
Επίσης μπορείς να δείς με obd reader τη πραγματική θερμοκρασία του μέσω της θύρας του οχήματος.
Όπως και να έχει πρέπει να βρείς μηχανικό γιατί θα σου ανεβάσει ξαφνικά αφού χάνει το αντιψυκτικό και πάθεις χειρότερη ζημιά .


Αυτά πρέπει να τα ελέγξει ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων ή μηχανικός?
inkas
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 24 Οκτ, 2021 11:30

Re: Άνοδος θερμοκρασίας

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 25 Οκτ, 2021 09:47

inkas έγραψε:
meletis έγραψε:
inkas έγραψε:Αυτός που μου έκανε την εγκατάσταση, πίεσε με μια τρόμπα αέρα τα νερά του ψυγείου για να δει από που φεύγουν τα νερά και δεν βρήκε διαρροή από πουθενά. Ο δεύτερος που πήγα δεν ασχολήθηκε καθόλου με το ψυγείο παρά μόνο με τις ρυθμίσεις της εγκατάστασης του υγραερίου.
Επειδή όπως έγραψα στο αρχικό μήνυμα είμαι άσχετος από μηχανικά θέματα, θέλω αν κάποιος μπορεί και σε p.m να μου προτείνει κανέναν αξιόπιστο μηχανικό να πάω να το κοιτάξω και να ασχοληθεί λίγο με το θέμα μου. Μένω κοντά στην Έδεσσα, οπότε ψάχνω για συνεργείο στο ν.πέλλας ή καπου δίπλα ημαθία/πιερία/θεσνίκη

Το αμάξι από όσο έγραψες έχει ~270,000 χιλιόμετρα ,οπότε εάν δέν έχεις ασχοληθεί μέχρι στιγμής , θα κοίταζα το ψυγείο του , θερμοστάτη και βαλβίδα ψυκτικού υγρού .Όταν εννοείς άνοδο θερμοκρασίας πόσο ανεβαίνει ; Ίσως το πρόβλημα προυπήρχε πρίν και δέν φταίει το υγραέριο .
Ρώτησε στόν επίσημο εισαγωγέα για άλλο εγκατάστατη .
Επίσης μπορείς να δείς με obd reader τη πραγματική θερμοκρασία του μέσω της θύρας του οχήματος.
Όπως και να έχει πρέπει να βρείς μηχανικό γιατί θα σου ανεβάσει ξαφνικά αφού χάνει το αντιψυκτικό και πάθεις χειρότερη ζημιά .


Αυτά πρέπει να τα ελέγξει ηλεκτρολόγος αυτοκινήτων ή μηχανικός?
Σε συνεργείο μηχανικός , και να το συνδέσει και σε διαγνωστικό να δείτε και τη θερμοκρασία κινητήρα .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 118 επισκέπτες