Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα σε Zanardi

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα σε Zanardi

Δημοσίευσηαπό EktorPir » Πέμ 02 Ιούλ, 2020 17:11

Καλησπέρα παιδιά,

Κατόπιν προβλήματος με το προηγούμενο σύστημα μου αντικατέστησαν το kit με Zanardi.

Όλα φαινομενικά λειτουργούν οκ, αλλα πετάει συνέχεια σφάλμα με τους αισθητήρες Λ μονο σε υγραέριο σε βενζίνη οχι.

Το πήγα πίσω στον εγκαταστάτη έκανε εκ νέου ρύθμιση αλλά το ίδιο θέμα, μου είπε ότι θα φταίει ο MAF και θέλει αλλαγή. Το αυτοκίνητο όμως (BMW E90, 320i) δεν έχει MAF αλλά IAT ο οποίος είναι πλήρως λειτουργικός.

Τα σφάλματα που πετάει είναι 2D11, 2D12

Γνωρίζει κανείς που μπορεί να οφείλετε ; γνωρίζετε που μπορώ να πάω να το φτιάξουν στα σίγουρα ;
EktorPir
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ, 2018 22:43

Re: Πρόβλημα σε Zanardi

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 02 Ιούλ, 2020 17:33

EktorPir έγραψε:Καλησπέρα παιδιά,

Κατόπιν προβλήματος με το προηγούμενο σύστημα μου αντικατέστησαν το kit με Zanardi.

Όλα φαινομενικά λειτουργούν οκ, αλλα πετάει συνέχεια σφάλμα με τους αισθητήρες Λ μονο σε υγραέριο σε βενζίνη οχι.

Το πήγα πίσω στον εγκαταστάτη έκανε εκ νέου ρύθμιση αλλά το ίδιο θέμα, μου είπε ότι θα φταίει ο MAF και θέλει αλλαγή. Το αυτοκίνητο όμως (BMW E90, 320i) δεν έχει MAF αλλά IAT ο οποίος είναι πλήρως λειτουργικός.

Τα σφάλματα που πετάει είναι 2D11, 2D12

Γνωρίζει κανείς που μπορεί να οφείλετε ; γνωρίζετε που μπορώ να πάω να το φτιάξουν στα σίγουρα ;
Στο έχει ρυθμίσει στο δρόμο ;
Εάν είναι χωρίς obd , θέλει να αφιερώσει χρόνο στο δρόμο ώστε να φέρει τα μείγματα σωστά.
Συνήθως λ ανάβει στο υγραεριο γιατί τα short fuel trims είναι πάνω από 20% σε συγκεκριμένες στροφές φορτίο. Αυτό διορθώνεται με ρύθμιση στο δρόμο.
Επιπλέον μπεκ και πνεύμονα είχες γράψει ότι δεν άλλαξες. Τι μπεκ φοράει επάνω ηλεκτροβαλβιδες ή τύπου βενζίνης . Το σωστό θα ήταν να αλλάζεις και αυτά. Συγκεκριμένα εγκαταστατη δεν γνωρίζω για το συγκεκριμένο.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πρόβλημα σε Zanardi

Δημοσίευσηαπό EktorPir » Πέμ 02 Ιούλ, 2020 17:36

Και μπεκ αλλαχθηκε εκτος απο πνευμονα που ειναι σχετικα καινουργιος περιπου 1,5 χρονο
EktorPir
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ, 2018 22:43

Re: Πρόβλημα σε Zanardi

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 03 Ιούλ, 2020 11:25

για τις bmw απο e90 και πανω επρεπε να προτεινει κιτ με συνδεση obd για να κανει τις διορθωσεις και να μην αναβει λαμπακι check και για καθε αυτοκινητο σχεδον απο euro 4 και επειτα
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 434
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Πρόβλημα σε Zanardi

Δημοσίευσηαπό EktorPir » Παρ 03 Ιούλ, 2020 15:46

Καλησπέρα,

Βρήκα συνεργείο και το ρύθμισε στο δρόμο (οδηγούσαμε 1 με δύο ώρες σύνολο).
Το σύστημα που βάλανε είναι απαράδεκτο και χωρίς αυτόματες διορθώσεις.

Τους έδειξα το παλιό, το οποίο είναι green gas by aeb με ανοιχτό λογισμικό...

Θα το κοιτάξουν να δουν αν όντως ήταν ο εγκέφαλος αν και αμφιβάλλουν. Το πιο πιθανό είπαν είναι κάποιο βραχυκύκλωμα από καλώδια, μιας και ο εγκέφαλος ήταν τοποθετημένος στο μονωμενο κουτί που είναι και ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου. Ούτε σκόνη δεν είχε πάρει.
EktorPir
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τρί 27 Νοέμ, 2018 22:43

Re: Πρόβλημα σε Zanardi

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 04 Ιούλ, 2020 09:30

zanardi ήταν το αρχικό μου. Μέχρι τα 80.000 χιλιόμετρα δούλεψε τέλεια χωρίς κανένα πρόβλημα.
Εκεί άρχισε να εμφανίζει όχι τίποτε σπουδαίο αλλά μικροπροβλήματα τα οποία κανείς δεν μπορούσε να ρυθμίσει.Κάπου στις 120.000 με υγραέριο το πέταξα και έβαλα ένα emmegas με το οποίο αισίως έχω φτάσει τις 176.000 χιλιόμετρα και όλα λειτουργούν μια χαρά.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 128 επισκέπτες