Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απώλεια ψυκτικού υγρού

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 27 Φεβ, 2020 13:51

Είχα μικρές απώλειες ψυκτικού αλλά τον τελευταίο καιρό μεγάλωσαν με αποτέλεσμα να θέλω μισό λίτρο νερό περίπου κάθε 15-20 μέρες.
Φυσικά δεν περνάει σε λάδια έχει γίνει έλεγχος και από συνεργείο δεν υπάρχει κάπου εμφανή διαρροή που να δικαιολογεί τόση απώλεια.

Έχω και ένα μικρό πρόβλημα στην εκκίνηση μερικές φορές ειδικά όταν είναι κρύο πρέπει να μιζάρω 5-6 φορές να πάρει μπροστά.Αν είναι ζεστό παίρνει άνετα.
Προσανατολίζομαι σε δύο πράγματα.Ή έχω κάποια μικρή διαρροή σε φλάντζα δεν περνάνε μηχανή και τα καίω ή ο πνεύμονας τον οποίο έχω πάνω σχεδόν 80.000 χιλιόμετρα έχει σπάσει φλάντζα εσωτερικά και υπάρχει διαρροή από εκεί.

Την Τρίτη το πρωί έχω ραντεβού για σέρβις υγραερίου (φίλτρα - έλεγχο) και λέω να του πω να ανοίξει πνεύμονα αρχικά για σέρβις και έλεγχο να δούμε αν είναι από εκεί.
Ακούω γνώμες από πιο έμπειρους.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 27 Φεβ, 2020 15:23

papoys έγραψε:Είχα μικρές απώλειες ψυκτικού αλλά τον τελευταίο καιρό μεγάλωσαν με αποτέλεσμα να θέλω μισό λίτρο νερό περίπου κάθε 15-20 μέρες.
Φυσικά δεν περνάει σε λάδια έχει γίνει έλεγχος και από συνεργείο δεν υπάρχει κάπου εμφανή διαρροή που να δικαιολογεί τόση απώλεια.

Έχω και ένα μικρό πρόβλημα στην εκκίνηση μερικές φορές ειδικά όταν είναι κρύο πρέπει να μιζάρω 5-6 φορές να πάρει μπροστά.Αν είναι ζεστό παίρνει άνετα.
Προσανατολίζομαι σε δύο πράγματα.Ή έχω κάποια μικρή διαρροή σε φλάντζα δεν περνάνε μηχανή και τα καίω ή ο πνεύμονας τον οποίο έχω πάνω σχεδόν 80.000 χιλιόμετρα έχει σπάσει φλάντζα εσωτερικά και υπάρχει διαρροή από εκεί.

Την Τρίτη το πρωί έχω ραντεβού για σέρβις υγραερίου (φίλτρα - έλεγχο) και λέω να του πω να ανοίξει πνεύμονα αρχικά για σέρβις και έλεγχο να δούμε αν είναι από εκεί.
Ακούω γνώμες από πιο έμπειρους.


Για αρχή θα κοιταζα τους συνδέσμους και θα άλλαζα και μια τάπα ψυγείου (γνήσια ) και θα το παρακολουθούσα .
Για δούλεψε το 2-3 ημέρες βενζίνη .
Εμένα όταν ξεκίνησε , σύμπτωμα για φλάντζα (είχε και 300.000) πριν βάλω το υγραέριο ρεταριζε λίγο στην αρχή και έστρωνε. Είχα απώλεια ψυκτικού και τα λάδια ήταν καθαρά .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 27 Φεβ, 2020 16:12

Ρετάρισμα δεν έχω καθόλου.Και το πρωί κρύο στο ξεκίνημα είναι άψογο εκτός από το ότι αργεί να πάρει μπροστά.Μόλις πάρει κανένα πρόβλημα.
Θα δούμε την Τρίτη.Ευτυχώς ο εγκαταστάτης που πάω ασχολείται και με μηχανολογικά οπότε θα το δούμε λεπτομερώς και βλέπουμε.Μακάρι να είναι κανένας σύνδεσμος χαλαρός.
Τελευταία επεξεργασία από papoys και Σάβ 29 Φεβ, 2020 08:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 27 Φεβ, 2020 16:13

2o ίδιο ποστ.............
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Κυρ 01 Μαρ, 2020 10:12

papoys έγραψε:Είχα μικρές απώλειες ψυκτικού αλλά τον τελευταίο καιρό μεγάλωσαν με αποτέλεσμα να θέλω μισό λίτρο νερό περίπου κάθε 15-20 μέρες.
ο πνεύμονας τον οποίο έχω πάνω σχεδόν 80.000 χιλιόμετρα έχει σπάσει φλάντζα εσωτερικά και υπάρχει διαρροή από εκεί.
Την Τρίτη το πρωί έχω ραντεβού για σέρβις υγραερίου (φίλτρα - έλεγχο) και λέω να του πω να ανοίξει πνεύμονα αρχικά για σέρβις και έλεγχο να δούμε αν είναι από εκεί.
Ακούω γνώμες από πιο έμπειρους.

δυστυχώς σε κάποιους πνευμονες ειναι διπλα-διπλα τα διαμερισματα καυσιμου με αποτελεσμα μετα απο καποιες χιλιαδες χιλιομετρα να εχει διαρροη
ωστοσο, διαρροη αντιψυκτικου μπορει να εχει απο τα ταφ νερου, πιο ευκολα θα ψαχτεις το πρωι οταν ειναι κρυο ακουμπωντας στο τελειωμα καθε κολαρου αν αφηνει νερο, σε αλλο σημειο ειναι σε πλαστικες ενωσεις, καβουκι θερμοστατη, ψυγειο νερου, αντλια νερου.
οτι δεν παιρνει μπρος ευκολα τα πρωινα, ισως ενα ή περισσοτερα μπεκ δεν κλεινουν κσλα, αυξημενη πιεση στον πνευμονα πλουσιοτερο μειγμα ή απο fuel trims, θελει χρονο & ψαξιμο μην το αφησεις
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό cmax » Κυρ 01 Μαρ, 2020 12:13

Στο δικο μου ford ειχε διαρροη μεσα στη καμπινα απο ορινκ στο σωληνα του συστηματος θερμανσης.
cmax
 
Δημοσιευσεις: 118
Εγγραφή: Σάβ 01 Σεπ, 2012 19:55

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 05 Μαρ, 2020 22:06

Είχαμε κανένα νεότερο με το opel;
Να ξέρεις ότι οι κινητήρες z12xe /14 , ζηταγαν φλάντζα καθρέφτη μετά από τις 150.000 και ήταν συχνό φαινόμενο η απώλεια ψυκτικού

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό yianniskaramitros » Πέμ 23 Απρ, 2020 11:22

Τελικά βρήκες το προβλημα;
Έχω παρόμοια συμπτώματα.
yianniskaramitros
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 29 Μαρ, 2015 12:55

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 24 Απρ, 2020 18:53

Μάλλον από ταυ είναι.Πήγα στον εγκαταστάτη, μου είπε ότι κάπου εντόπισε διαρροή και τα έσφιξε.
Βελτιώθηκε πάρα πολύ εκεί που μου ζήταγε αρκετό νερό κάθε 15-20 μέρες στο μήνα πάνω κοίταξα και είχε χάσει πολύ λίγο.Μάλλον κάποια στιγμή θα κοιτάξω να τα αλλάξω τα ταυ γιατί είναι πολλά χρόνια και ενδεχομένως κάπου δεν κλείνουν καλά.
Όσο για την εκίνηση κάποιες φορές πρέπει να μιζάρω 2-3 φορές να πάρει και πολλές φορές παίρνει κατευθείαν με υγραέριο.Το σβήνω ξαναβάζω και παίρνει με βενζίνη.Μάλλον κάτι γίνεται με τους εγκεφάλους όταν περάσει η κρίση του ιού θα πάω από τον εγκαταστάτη να ρίξει μια ματιά.Μετά από 300.000 χιλιόμετρα από τα οποία τα 172.000 με υγραέριο το σκέφτομαι κιόλας να πάω να ανοίξω μηχανή να δω και βαλβίδες που βρίσκονται.

Θα δούμε γιατί στο δρόμο δεν έχω κάποια προβλήματα.Το αμαξάκι μια χαρά πάει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Απώλεια ψυκτικού υγρού

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 25 Απρ, 2020 04:26

papoys έγραψε:Μάλλον από ταυ είναι.Πήγα στον εγκαταστάτη, μου είπε ότι κάπου εντόπισε διαρροή και τα έσφιξε.
Βελτιώθηκε πάρα πολύ εκεί που μου ζήταγε αρκετό νερό κάθε 15-20 μέρες στο μήνα πάνω κοίταξα και είχε χάσει πολύ λίγο.Μάλλον κάποια στιγμή θα κοιτάξω να τα αλλάξω τα ταυ γιατί είναι πολλά χρόνια και ενδεχομένως κάπου δεν κλείνουν καλά.
Όσο για την εκίνηση κάποιες φορές πρέπει να μιζάρω 2-3 φορές να πάρει και πολλές φορές παίρνει κατευθείαν με υγραέριο.Το σβήνω ξαναβάζω και παίρνει με βενζίνη.Μάλλον κάτι γίνεται με τους εγκεφάλους όταν περάσει η κρίση του ιού θα πάω από τον εγκαταστάτη να ρίξει μια ματιά.Μετά από 300.000 χιλιόμετρα από τα οποία τα 172.000 με υγραέριο το σκέφτομαι κιόλας να πάω να ανοίξω μηχανή να δω και βαλβίδες που βρίσκονται.

Θα δούμε γιατί στο δρόμο δεν έχω κάποια προβλήματα.Το αμαξάκι μια χαρά πάει.
Βάλε καλύτερα μεταλλικούς συνδέσμους / διακλαδώτες αντί για πλαστικούς .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 39 επισκέπτες