Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC Seq 32 - Δεν γυρνάει σε αέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

BRC Seq 32 - Δεν γυρνάει σε αέριο

Δημοσίευσηαπό aboldijar » Κυρ 26 Ιαν, 2020 14:48

Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα Peugeot 307 CC 1.6 (NFU) με σύστημα υγραερίου BRC Seq 32. Χτες μετά απο γύρω 400 χλμ που το λειτούργησα μόνο βενζίνη είπα να πάω να βάλω αέριο.
Έβαλα αέριο και έφυγα απο το βενζινάδικο νομίζοντας οτι το αυτοκίνητο δουλέυει σε αέριο μιας και οταν έφυγα πατησα το κουμπάκι να μπει το αέριο, έλα που όμως φτάνω στον προορισμό μου και καταλαβαίνω οτι τόση ώρα το αυτοκίνητο δουλευε βενζίνη και όχι αέριο. Στον δείκτη υγραερίου το πάνω led παραμένει κόκκινο και απο κάτω έχω 2 πρασινα αναμένα για την ένδειξη. Τί μπορει να φτέει ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
aboldijar
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν, 2020 14:40

Re: BRC Seq 32 - Δεν γυρνάει σε αέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 26 Ιαν, 2020 15:20

aboldijar έγραψε:Καλησπέρα σε όλους,
Έχω ένα Peugeot 307 CC 1.6 (NFU) με σύστημα υγραερίου BRC Seq 32. Χτες μετά απο γύρω 400 χλμ που το λειτούργησα μόνο βενζίνη είπα να πάω να βάλω αέριο.
Έβαλα αέριο και έφυγα απο το βενζινάδικο νομίζοντας οτι το αυτοκίνητο δουλέυει σε αέριο μιας και οταν έφυγα πατησα το κουμπάκι να μπει το αέριο, έλα που όμως φτάνω στον προορισμό μου και καταλαβαίνω οτι τόση ώρα το αυτοκίνητο δουλευε βενζίνη και όχι αέριο. Στον δείκτη υγραερίου το πάνω led παραμένει κόκκινο και απο κάτω έχω 2 πρασινα αναμένα για την ένδειξη. Τί μπορει να φτέει ;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Για το Brc δεν ξέρω , ίσως υποδηλώνει βλάβη.
Δηλαδή το πατάς να γυρίσεις και δεν γυρίζει σε υγραέριο;
Ίσως θέλει καθάρισμα η βαλβίδα μέσα στο πνεύμονα πιάνει βρώμα ή έχει χαλάσει ο αισθητήρας Map. (Συνήθως ο αισθητήρας δίνει σημάδια και σε πετάει από υγραέριο σε βενζίνη )

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: BRC Seq 32 - Δεν γυρνάει σε αέριο

Δημοσίευσηαπό aboldijar » Κυρ 26 Ιαν, 2020 15:33

meletis έγραψε:Για το Brc δεν ξέρω , ίσως υποδηλώνει βλάβη.
Δηλαδή το πατάς να γυρίσεις και δεν γυρίζει σε υγραέριο;
Ίσως θέλει καθάρισμα η βαλβίδα μέσα στο πνεύμονα πιάνει βρώμα ή έχει χαλάσει ο αισθητήρας Map. (Συνήθως ο αισθητήρας δίνει σημάδια και σε πετάει από υγραέριο σε βενζίνη )

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Από όσο το έψαξα ανάβει πορτοκαλί οταν υποδηλώνει βλάβη.
Ναι, το πατάω να γυρίσει, ο κινητήρας έχει φτάσει την θερμοκρασία αλλαγής αλλά δεν ακούω τον χαρακτηρηστικό ήχο, το "TAK", που ακούγετε λίγο πριν μπει στο αέριο και δεν γυρνάει ποτέ.
Υπάρχει πιθανότητα να είναι και αισθητήρας θερμ. ψυκτηκού υγρού;
aboldijar
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιαν, 2020 14:40

Re: BRC Seq 32 - Δεν γυρνάει σε αέριο

Δημοσίευσηαπό karamazof53 » Δευτ 03 Φεβ, 2020 23:47

aboldijar έγραψε:
meletis έγραψε:Για το Brc δεν ξέρω , ίσως υποδηλώνει βλάβη.
Δηλαδή το πατάς να γυρίσεις και δεν γυρίζει σε υγραέριο;
Ίσως θέλει καθάρισμα η βαλβίδα μέσα στο πνεύμονα πιάνει βρώμα ή έχει χαλάσει ο αισθητήρας Map. (Συνήθως ο αισθητήρας δίνει σημάδια και σε πετάει από υγραέριο σε βενζίνη )

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Από όσο το έψαξα ανάβει πορτοκαλί οταν υποδηλώνει βλάβη.
Ναι, το πατάω να γυρίσει, ο κινητήρας έχει φτάσει την θερμοκρασία αλλαγής αλλά δεν ακούω τον χαρακτηρηστικό ήχο, το "TAK", που ακούγετε λίγο πριν μπει στο αέριο και δεν γυρνάει ποτέ.
Υπάρχει πιθανότητα να είναι και αισθητήρας θερμ. ψυκτηκού υγρού;
Αυτό το τακ που λες είναι η βαλβίδα του υγραερίου που έχεις στη μπουκάλα. Εφόσον δεν το ακούς σημαινει ότι δεν ανοίγει η βαλβίδα και άρα δεν ψεκάζει....

Στάλθηκε από το MI 8 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
karamazof53
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 11 Νοέμ, 2019 11:53


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 62 επισκέπτες