Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Touareg aldesa

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Touareg aldesa

Δημοσίευσηαπό Georgesoul » Κυρ 12 Ιαν, 2020 01:31

Καλησπέρα στους φίλους, εδώ και ένα χρόνο έχω το τουαρεγκ, το οποίο είναι 3.2 2005 245 άλογα, φοράει σύστημα aldesa, όταν το πήρα είχε 148000χμ, μέτα απο περίπου ένα χρόνο έχω κάνει 20000χμ και χθες το πρώι καθώς πήγα να ξεκινήσω μόλις πήγε να γυρίσει στο υγραέριο το αμάξι έσβησε απευθείας και στην βενζίνη λειτουργεί κανονίκα στο υγραέριο όταν το γυρίζω σβήνει. Να σημειώσω πως εχουν αλλαχτεί τα μπεκ πριν 2 χρόνια και φέτος θα πρέπει να αλλαχτεί η μποτίλια λόγω 10ετίας(100 λίτρα), έχω κάνει σέρβις το σύστημα το καλοκαίρι. Αυτο που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν αξίζει να επισκευάσω το συγκεκριμένο σύστημα ή να προβώ σε αλλαγή, πήρα τίμη για το σύστημα zavoli στα 1300 ευρώ, εσείς τι θεωρειτε πιο σώστο για το αυτοκίνητο ώστα να μην έχω παραπάνω προβλήματα.... Ευχαριστώ.
Georgesoul
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν, 2020 22:01

Re: Touareg aldesa

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 12 Ιαν, 2020 13:36

Πάρα πολύ παλιό Κιτ, φυσικά αλλαγή με καινούριο θα δεις άλλο όχημα.
Μάρκες europegas, brc, landirenzo, emmegas, lovato..και σίγουρα κάποια ξεχνάω....απλά βρες σωστό εγκαταστατη να το περάσει και όχι σκιτζή.

Αυτονόητο θεωρώ ότι το αμάξι είναι σερβαρισμενο πλήρως σε θέμα μπουζί φίλτρων κτλ , όχι γιατί το λέει ο μαντράς ή ο ιδιώτης που το πήρες αλλά να το εχεις δει ο ίδιος.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Touareg aldesa

Δημοσίευσηαπό Georgesoul » Κυρ 12 Ιαν, 2020 14:33

Το αμάξι το έχω κάνει σερβις πριν 10000χμ εγώ σε γνωστό συνεργείο όποτε δεν τίθεται τέτοιο θέμα , για το σύστημα zavoli τι άποψη έχετε ;
Georgesoul
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιαν, 2020 22:01

Re: Touareg aldesa

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 12 Ιαν, 2020 15:00

Καλό είναι. Σε ποιον σκέφτεσαι να το βάλεις?

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Touareg aldesa

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 12 Ιαν, 2020 18:42

Georgesoul έγραψε:Καλησπέρα στους φίλους, εδώ και ένα χρόνο έχω το τουαρεγκ, το οποίο είναι 3.2 2005 245 άλογα, φοράει σύστημα aldesa, όταν το πήρα είχε 148000χμ, μέτα απο περίπου ένα χρόνο έχω κάνει 20000χμ και χθες το πρώι καθώς πήγα να ξεκινήσω μόλις πήγε να γυρίσει στο υγραέριο το αμάξι έσβησε απευθείας και στην βενζίνη λειτουργεί κανονίκα στο υγραέριο όταν το γυρίζω σβήνει. Να σημειώσω πως εχουν αλλαχτεί τα μπεκ πριν 2 χρόνια και φέτος θα πρέπει να αλλαχτεί η μποτίλια λόγω 10ετίας(100 λίτρα), έχω κάνει σέρβις το σύστημα το καλοκαίρι. Αυτο που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν αξίζει να επισκευάσω το συγκεκριμένο σύστημα ή να προβώ σε αλλαγή, πήρα τίμη για το σύστημα zavoli στα 1300 ευρώ, εσείς τι θεωρειτε πιο σώστο για το αυτοκίνητο ώστα να μην έχω παραπάνω προβλήματα.... Ευχαριστώ.

Όπως ήδη γράφτηκε επικεντρώσου πού θα περαστεί.
Στήν θέση σου θα το άλλαζα και θα έβαζα νεότερο κίτ με μεικτό ψεκασμό και μπέκ τύπου βενζίνης .
Απο μάρκες υπάρχουν αρκετές , από εγκλαταστάτες που όντως θα προσέξουν για παράδειγμα σωστό τρύπημα εισαγωγής, χαρτογράφηση στο δρόμο μετρημένοι.
Θα προτιμούσα Europegas, Stag, Lovato ( με τα kp μπέκ ), Aeb
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 100 επισκέπτες