Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Παρ 29 Νοέμ, 2019 18:46

Αυτό που αλλαζει κατα περιοδους συμπεριφορά μου κανει για μεταβολή σε fuel trims... θα πρεπει να βρεις ενα τροπο να διαβασεις τα fuel trims που σωζει ο εγκεφαλος της βενζινης, πιθανον ζηταει διαφορετικη ποσοτητα καυσιμου και σου κανει κομπιασματα.
Ο εγκεφαλος του υγραεριου εχει συνδεση obd? ποιο ακριβως μοντελο εγκεφαλου φορας?
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Παρ 29 Νοέμ, 2019 23:24

γίνεται να τα διαβάσω με το torque από το κινητό?
και κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι πως μετά από σωστή ρύθμιση λίγο πριν τελειώσει το αέριο ρεταρει το αμάξι στα φορτία και μετά από 3-4 χιλιόμετρα χτυπάει για αέριο, δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο και μόλις πάω να φουλαρω μετά κάνει τα κόλπα πάλι
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Σάβ 30 Νοέμ, 2019 22:08

λοιπόν παιδιά επανέρχομαι, η δεξαμενή άδειασε και έβαλα 20 ευρώ από το πρατήριο που έβαζα παλιά σε άλλο αμάξι και δεν είχα θέμα. φαίνεται πως ήταν θέμα καυσίμου τελικά καθώς το αμάξι δουλεύει καλά πλέον. θα δοκιμάσω να φουλαρω από αυτό μήπως και τελικά ήταν θέμα πρατηριου και θα επανέλθω με νεότερα
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Κυρ 01 Δεκ, 2019 00:43

Ναι φυσικα, ειναι ο καλυτερος τροπος.. επελεξε να βλεπεις LTFT (long time fuel trims) που αλλαζουν πολυ αργα (ενδεχομενως..δεν ξερω στο αυτοκινητο σου) και STFT (SHORT TIME..)
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Κυρ 01 Δεκ, 2019 19:03

είναι το short σε βενζίνη ,το long είναι στο μηδέν είναι κολλημένο εκεί και δεν αλλάζει...
πόσο πρέπει να είναι αυτές οι τιμές κανονικά?
Συνημμένα
20191201_180223.jpg
20191201_180223.jpg (118.82 KiB) 3821 προβολές
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 02 Δεκ, 2019 02:14

Vagosopel έγραψε:είναι το short σε βενζίνη ,το long είναι στο μηδέν είναι κολλημένο εκεί και δεν αλλάζει...
πόσο πρέπει να είναι αυτές οι τιμές κανονικά?
Κάνε μερικά χιλιόμετρα με βενζίνη (~100) γράψε τις τιμές όπως σωστά σου είπε .
Μετά γύρισε το υγραέριο κάνε ξανά μερικά χιλιόμετρα και δες τις τιμές


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1432
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Δευτ 02 Δεκ, 2019 11:40

τιμές από βενζίνη εννοείς έτσι? γιατί ενώ είμαι συνδεμένος με βενζίνη αν το γυρίσω αέριο μετά από κάποια δευτερόλεπτα σταματάνε οι ενδείξεις, δε μπορώ να πάρω μέτρηση ενώ δουλεύει αέριο
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 02 Δεκ, 2019 11:50

Vagosopel έγραψε:τιμές από βενζίνη εννοείς έτσι? γιατί ενώ είμαι συνδεμένος με βενζίνη αν το γυρίσω αέριο μετά από κάποια δευτερόλεπτα σταματάνε οι ενδείξεις, δε μπορώ να πάρω μέτρηση ενώ δουλεύει αέριο
Λογικά θα έχει ενεργοποιησει ο εγκαταστάτης σου τη obd επικοινωνια του εγκεφάλου υγραεριου με το εγκέφαλο του αυτοκινήτου .(Ποιο εγκέφαλο υγραεριου φοράει το αμάξι);
Σε αυτό δεν γνωρίζω ίσως πρέπει να την απενεργοποιήσεις και να πάρεις μετρήσεις.
Εγώ στο δικό μου (Hοnda ) είχα συστήμα χωρίς obd όπως αποδείχτηκε .
Για να μάθω τα fuel trims δούλεψα 100 χιλιομετρα βενζίνη εγραψα τους αριθμούς και μετά έκανα ξανά 100 χιλιομετρα υγραεριο έγραψα ξανά τους αριθμούς.
Εν ολίγοις είχα πλούσιο μείγμα , πήγα σε άλλο εγκατάστατη καθως ο αρχικός ήταν ημιμαθείς και το ρυθμισαμε σε πορεία.
Στη πράξη το χάρτη υγραεριου το φέρνεις όσο πιο κοντά στο χάρτη βενζίνης .
Τα fuel trims καλό είναι να έχουν απόκλιση +-2% (βενζινης- υγραεριο) που γίνεται με ρύθμιση στο δρομο!


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1432
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Δευτ 02 Δεκ, 2019 14:35

θα το δουλέψω Βενζίνη να δω αν θα αλλάξουν ,εγκέφαλο φοράει zavoli zeta .κάθε φορά που το πάω για ρύθμιση βρίσκει ότι έχει πλούσιο μείγμα, για κάποιο λόγο μετά από 400+ χιλιόμετρα αφού γίνει ρύθμιση αλλάζει το μείγμα σε πλούσιο και κάνει μπερδέματα σε φορτίο
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Ρεταρισμα στα φορτία opel insignia 1.6t

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Δευτ 02 Δεκ, 2019 17:58

Ο zavoli zeta ειναι πνευμονας, δεν ειναι εγκεφαλος! κανε εναν κοπο να δεις τι γραφει ακριβως ο εγκεφαλος πανω του και ποιο μοντελο ειναι..ειναι πολλοι και διαφορετικοι , στα γρηγορα βλεπω 15 διαφορετικους zavoli στην ιστοσελιδα... επισης ο πνευμονας πρεπει να ειναι ο zavoli zeta S και οχι ο zeta N διαφορετικα στα πολλα γκαζια δεεεεεεεν προλαβαινει να δωσει αεριο...
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 23 επισκέπτες