Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Περίεργη συμπεριφορά emulator βενζίνης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Περίεργη συμπεριφορά emulator βενζίνης

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 05 Οκτ, 2019 01:57

Καλησπέρα στην παρέα μετά από καιρό!

Τον περασμένο Ιούνιο κάναμε μετατροπή στο C4 των γονιών μου στην Ελλάδα, στον LPGAs φυσικά. Όλα άψογα και το αυτοκίνητο είναι απροβλημάτιστο όπως και το Peugeot (εδώ και 4 χρόνια) μόνο που υπάρχει ένα θέμα με το emulator της βενζίνης (AEB 393 / Type P407)...

Αυτό που συμβαίνει είναι το εξής:
Ενώ έχει κάνει reset (δεν κάνει reset σε κάθε εκκίνηση του αυτοκινήτου) και τα κουτάκια της βενζίνης έχουν επανέλθει στο πραγματικό επίπεδο, με το που ξεκινάς να φύγεις ενώ έχει πχ 5 κουτάκια, πέφτουν ξαφνικά στα 2... Αυτό δεν το κάνει κάθε φορά, αλλά κάθε τόσο. Άλλη φορά μπορεί να έχει κάνει reset στην σωστή στάθμη και να φεύγεις και όλα καλά (κρατάει τη σωστή στάθμη) και κάποιες φορές την κατεβάζει ακαριαία στα 2 κουτάκια. Τι μπορεί να φταίει; Το ρεζερβουάρ πάντα έιναι μεταξύ 1/4 και 1/2.

Αυτή τη στιγμή το έχει αποσυνδέσει για να το παρατηρήσουμε με την έννοια μην έχει κάποιο άλλο θέμα ο δείκτης της βενζίνης.

Μπορεί να μου πει κάποιος ένα αξιόπιστο emulator αν είναι να του ζητήσουμε να μας βάλει κάποιο άλλο εφόσον αποδειχτεί ότι δεν φταίει ο δείκτης της βενζίνης (πριν την εγκατάσταση δεν υπήρχε κάποιο θέμα).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :D
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Περίεργη συμπεριφορά emulator βενζίνης

Δημοσίευσηαπό referravag » Παρ 11 Οκτ, 2019 16:56

Έχει δοκιμάσει κανείς το συγκεκριμένο emulator στάθμης βενζίνης της LPGTECH? Κάτι μου αρέσει καλύτερα στην περιγραφή του σε σχέση με το ΑΕΒ.

http://lpgtech.eu/wp-content/uploads/20 ... vel-02.pdf
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 38 επισκέπτες