Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Δημοσίευσηαπό petrosi20 » Κυρ 26 Ιουν, 2011 03:23

χαιρετώ όλους σας,

νέος και εγώ στο υγραέριο, έβαλα πριν από 10 μέρες σύστημα της OMVL σε Hyundai i 20, 1248cc. Η δεξαμενή υγραερίου είναι της SAKA 53 lt. To αυτοκίνητο πάει γενικά καλά (έκανε περίπου 1300 κμ). Αυτό που με προβληματίζει και ζητώ τις γνώσεις σας είναι ότι ενώ κατά το πρώτο γέμισμα δεν μπόρεσα να υπολογίσω ακριβώς την ποσότητα που μπήκε στο ρεζερβουαρ, κατά το δεύτερο γέμισμα (και ενώ το ρεζερβουάρ είχε αδειάσει τελείως) πήρε 48 λίτρα (και έβγαλε 693 χιλιόμετρα σε διαδρομές Σέρρες - Δραμα - Σέρρες, με ήπια οδήγηση), δηλαδή 90% της χωρητικότητας. Στο επόμενο γέμισμα μάλιστα (που ήταν σήμερα, πάλι με άδειο το ρεζερβουάρ), πήρε 50 λίτρα, δηλαδή 94% !!!! Να σημειώσω ότι μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο για να φύγω από το βενζινάδικο, ακούστηκε ένα φσσσστ από πίσω, από τη θέση του ρεζερβουάρ.

Επίσης να σημειώσω ότι το ρεζερβουάρ γράφει πάνω του max 80%, και από όσο άκουσα, άντε να το ανεχτείς έως το 85%.

από ότι έχω ακούσει επίσης, κατά τα πρώτα γεμίσματα παίρνει σταδιακά περισσότερο καύσιμο, καθώς έχει μέσα αέρα, δηλαδή στο επόμενο γέμισμα θα φτάσει στο 98%?????

Πόσο επικίνδυνη μπορεί να είναι η πλήρωση σε ποσοστό τησ τάξης 95% ??

μπορεί να διορθωθεί με ρύθμιση του φλοτέρ, όπως μου είπε ο βενζινάς??

(ακόμα δεν πήγα για τη ρύθμιση των 1000 χιλιομέτρων, αλλά ο εγκαταστάτης σε επικοινωνία μαζί του έδειξε να απορεί, τόσο για τον αριθμό των διανυθέντων χιλιομέτρων, ενώ για τη δυνατότητα ρύθμισης τησ πλήρωσης του ρεζερβουάρ μέσω του φλοτέρ δεν έδειξε να γνωρίζει εάν μπορεί να γίνει) - μήπως και δεν μπορεί να γίνει για τη συγκεκριμένη μάρκα SAKA ????

όπως καταλαβαίνετε, προβληματίζομαι ιδιαίτερα για το θέμα της ασφάλειας, πολύ περισσότερο καθώς βάζω στο αυτοκίνητο και 2 μωρά παιδιά!

κάθε βοήθεια από όσους γνωρίζουν κάτι θα είναι ιδιαιτέρως πολύτιμη, καθώς δε γνωρίζω τι θα πει ο εγκαταστάτης, και από την άλλη θέλω να λυθεί το πρόβλημμα αυτό!

ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Πέτρος, Σέρρες
petrosi20
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2011 02:35

Re: πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Δημοσίευσηαπό anikologr » Κυρ 26 Ιουν, 2011 09:12

petrosi20 έγραψε:χαιρετώ όλους σας,

νέος και εγώ στο υγραέριο, έβαλα πριν από 10 μέρες σύστημα της OMVL σε Hyundai i 20, 1248cc. Η δεξαμενή υγραερίου είναι της SAKA 53 lt. To αυτοκίνητο πάει γενικά καλά (έκανε περίπου 1300 κμ). Αυτό που με προβληματίζει και ζητώ τις γνώσεις σας είναι ότι ενώ κατά το πρώτο γέμισμα δεν μπόρεσα να υπολογίσω ακριβώς την ποσότητα που μπήκε στο ρεζερβουαρ, κατά το δεύτερο γέμισμα (και ενώ το ρεζερβουάρ είχε αδειάσει τελείως) πήρε 48 λίτρα (και έβγαλε 693 χιλιόμετρα σε διαδρομές Σέρρες - Δραμα - Σέρρες, με ήπια οδήγηση), δηλαδή 90% της χωρητικότητας. Στο επόμενο γέμισμα μάλιστα (που ήταν σήμερα, πάλι με άδειο το ρεζερβουάρ), πήρε 50 λίτρα, δηλαδή 94% !!!! Να σημειώσω ότι μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο για να φύγω από το βενζινάδικο, ακούστηκε ένα φσσσστ από πίσω, από τη θέση του ρεζερβουάρ.

Επίσης να σημειώσω ότι το ρεζερβουάρ γράφει πάνω του max 80%, και από όσο άκουσα, άντε να το ανεχτείς έως το 85%.

από ότι έχω ακούσει επίσης, κατά τα πρώτα γεμίσματα παίρνει σταδιακά περισσότερο καύσιμο, καθώς έχει μέσα αέρα, δηλαδή στο επόμενο γέμισμα θα φτάσει στο 98%?????

Πόσο επικίνδυνη μπορεί να είναι η πλήρωση σε ποσοστό τησ τάξης 95% ??

μπορεί να διορθωθεί με ρύθμιση του φλοτέρ, όπως μου είπε ο βενζινάς??

(ακόμα δεν πήγα για τη ρύθμιση των 1000 χιλιομέτρων, αλλά ο εγκαταστάτης σε επικοινωνία μαζί του έδειξε να απορεί, τόσο για τον αριθμό των διανυθέντων χιλιομέτρων, ενώ για τη δυνατότητα ρύθμισης τησ πλήρωσης του ρεζερβουάρ μέσω του φλοτέρ δεν έδειξε να γνωρίζει εάν μπορεί να γίνει) - μήπως και δεν μπορεί να γίνει για τη συγκεκριμένη μάρκα SAKA ????

όπως καταλαβαίνετε, προβληματίζομαι ιδιαίτερα για το θέμα της ασφάλειας, πολύ περισσότερο καθώς βάζω στο αυτοκίνητο και 2 μωρά παιδιά!

κάθε βοήθεια από όσους γνωρίζουν κάτι θα είναι ιδιαιτέρως πολύτιμη, καθώς δε γνωρίζω τι θα πει ο εγκαταστάτης, και από την άλλη θέλω να λυθεί το πρόβλημμα αυτό!

ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Πέτρος, Σέρρες


Καλημέρα φίλε και καλά χιλιόμετρα

Εγώ έχω ένα i30 και επίσης κιτ της OMVL. Προφανός έχεις κολημένο φλοτέρ. Άρα πρέπει να πας στον εγκαταστάτη μόλις αδειάσει η δεξαμενή.

Φυσικά και υπάρχει κίνδυνος όταν είναι φουλ γεμάτη. Αν όμως έχεις καταναλώσει κάποιο μέρος του υγραερίου δεν έχεις πρόβλημα (κάτω από το 80% της πληρότητάς της).
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 26 Ιουν, 2011 09:52

petrosi20 έγραψε:...Να σημειώσω ότι μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο για να φύγω από το βενζινάδικο, ακούστηκε ένα φσσσστ από πίσω, από τη θέση του ρεζερβουάρ.


Πετρο καλως ηλθες :thumbup: Ειναι πολυ πιθανο αυτο που ακουσες να ηταν η βαλβιδα εκτόνωσης... Εαν μύρισες ταυτοχρονα και υγραεριο, ειναι σιγουρο...
Ετσι κι αλλιως, δεν θα επρεπε να περνει τοσα λιτρα. Σιγουρα φταιει το φλοτερ.

petrosi20 έγραψε:Πόσο επικίνδυνη μπορεί να είναι η πλήρωση σε ποσοστό τησ τάξης 95% ??


Οπως ανεφερα, εχει βαλβιδα εκτόνωσης αν ανεβει η πιεση στη δεξαμενη λογο π.χ. θερμοκρασιων ή λογο συγκρουσης... Δεν χρειαζεται να πουμε το ποσο επικίνδυνο ειναι και την πλειάδα των λογων...

petrosi20 έγραψε:μπορεί να διορθωθεί με ρύθμιση του φλοτέρ, όπως μου είπε ο βενζινάς??


Φυσικα και μπορει να διορθωθει το φλοτερ αλλα αν ο εγκαταστατης λεει μπουρδες οτι αυτη την μαρκα εχει ιδιαιτεροτητες ή απλα γιατι δεν ξερει, πες του να αλλαξει ολοκληρη τη δεξαμενη για να στο διορθωσει. Να δεις που τοτε, θα βρει πως φτιαχνεται...

petrosi20 έγραψε:... αλλά ο εγκαταστάτης σε επικοινωνία μαζί του έδειξε να απορεί...


Παραξενο... :lol: :lol: Εσυ δεν πρεπει να απορεις με το μεγεθος της ασχετοσυνης τους...

Δεν ειναι κατι που πρεπει να σε ανησυχεί σε σημείο να χανεις τον υπνο σου αλλα πρεπει να το φτιαξεις το συντομότερο...
Μεχρι τοτε, μην φουλαρεις μεχρι τερμα. ;)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Δημοσίευσηαπό NikosS » Δευτ 27 Ιουν, 2011 21:48

Καλα χιλιόμετρα φίλε, εγώ είχα το αντίθετο, ενώ έχω 51L δεξαμενή γέμιζε μόνο με 35 αντί των 41L που είναι το 80%, οπότε και πήγα άδειος και έκανε μία απλή διόρθωση στο φλοτέρ και τώρα όλα καλά. Τώρα εσύ θα πρέπει να πάς άμεσα με το που θα σου αδειάσει ξανά, γιατί το καλοκαίρι είναι ακόμα πιο επικίμδυνο με την διαστολή λόγω ζέστης, άσε που θα σου παραμορφωθεί και η δεξαμενή ,από το χειρότερο να έχεις διαρροή με ότι αυτό συνεπάγεται.
Οπότε γρήγορα στον εγκαταστάτη, εάν δεν πάς άμεσα να λές να σου γεμίζει έως το 40% ο βενζινάς και να μήν το αφήνεις να περνάει αυτό το ποσοστο.
Honda Civic 1.6cc , Kit-Versus
NikosS
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Δευτ 20 Ιουν, 2011 20:10

Re: πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Δημοσίευσηαπό tasosonic » Παρ 01 Ιούλ, 2011 14:18

Φίλε άστο όπως είναι ;) Εγω πήγα στον εγκαταστατη κ του πα να μου πειράξει το φλοτέρ να γεμίζει φουλ !

κ τώρα σε 55αρα δεξαμενή παίρνει 52 λίτρα κ κάνω ακόμα περισσότερα κλμ ;)
Opel Astra G 1.4cc του 98', BRC 4ης Γενιάς, χωρίς λαδιέρες!
tasosonic
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 07 Ιαν, 2011 14:33

Re: πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 01 Ιούλ, 2011 14:30

Εγώ παρόλο θα ήθελα πολύ να έχω μεγαλύτερη αυτονομία (50 lt μπουκάλα = 40 lt ωφέλιμα λίτρα)
δεν θέλω να το κάνω γιατί βάζω την οικογένεια μου μέσα στο αυτοκίνητο!!!
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: πληρωση ρεζερβουάρ στο 95% !!!

Δημοσίευσηαπό christoi » Παρ 01 Ιούλ, 2011 14:56

tasosonic έγραψε:Φίλε άστο όπως είναι ;) Εγω πήγα στον εγκαταστατη κ του πα να μου πειράξει το φλοτέρ να γεμίζει φουλ !

κ τώρα σε 55αρα δεξαμενή παίρνει 52 λίτρα κ κάνω ακόμα περισσότερα κλμ ;)


Ειδικά το καλοκαίρι, μακρυά από πλήρη πλήρωση της δεξαμενής! Λες για πλάκα να έβαλαν το όριο ασφαλείας 20%; Για να πληρώνεις περισσότερα για μεγαλύτερη δεξαμενή;
Εγώ με την 60(72)άρα μου, τα πηγαίνω μια χαρα. Άσε που το γέμισμα αργεί, μεν, περισσότερο, κοστίζει και περισσότερο, δε.
Στο προηγούμενο αμάξι μου γέμιζα βενζίνη με 45€ :thumbdown: και έκλαιγα. Σε αυτό που γεμίζω (αέριο) με 45€ πάλι, τι να κάνω;; :wtf:
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες