Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

BRC PLUG NDRIVE πρόβλημα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: BRC PLUG NDRIVE πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Κυρ 23 Ιουν, 2019 16:55

Δυστυχώς δεν είναι κάτι από αυτά. Μπεκ τυπου βενζίνης έχω αλλά υποψιάζομαι ότι κάτι τρέχει με την τροφοδοσία του ή θέλει απλά σωστή ρύθμιση. Γιατί στο πάτημα του γκαζιού το short fuel trim πάει στο -25% και όταν πάει -30% γυρνάει σε βενζίνη. Το -30 είναι πολύ φτωχό η πολύ πλούσιο μίγμα;
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Re: BRC PLUG NDRIVE πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 23 Ιουν, 2019 17:40

mauros200aris έγραψε:Δυστυχώς δεν είναι κάτι από αυτά. Μπεκ τυπου βενζίνης έχω αλλά υποψιάζομαι ότι κάτι τρέχει με την τροφοδοσία του ή θέλει απλά σωστή ρύθμιση. Γιατί στο πάτημα του γκαζιού το short fuel trim πάει στο -25% και όταν πάει -30% γυρνάει σε βενζίνη. Το -30 είναι πολύ φτωχό η πολύ πλούσιο μίγμα;
Αρνητική τιμή σημαίνει πλούσιο μείγμα.
Βρες ένα αναλυτή καυσαεριων ή βγάλτε το στο δρόμο με το εγκατάστατη για ρύθμιση

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: BRC PLUG NDRIVE πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 24 Ιουν, 2019 02:14

LPgas άμεσα. Μη κάθεσαι και αλλάξεις το μισό αυτοκίνητο μέχρι να δεις τι φταίει. Εντωμεταξυ τα μίγματα σου είναι αλλού και φθειρεις το μοτερ. Κάποιο μπεκ κατουράει ή κάποιος σενσορας δυσλειτουργει ή δεν είναι καλά ρυθμισμένο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: BRC PLUG NDRIVE πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Τετ 26 Ιουν, 2019 19:19

Θέλω να ευχαριστήσω και από αυτό εδώ το φόρουμ τον Χρήστο LPGAS που με μία και μονο επίσκεψη και χωρίς να με έχει δει ξανά στη ζωή του, "έσκυψε" πάνω στο πρόβλημα που αντιμετώπιζα εδώ και πολύ καιρό και βρέθηκε η λύση. Με μία και μόνο βόλτα με το laptop κουμπωμένο πάνω στον εγκέφαλο του αερίου και βρήκε ακριβώς που ήταν το πρόβλημα. Με το που βγήκε από το αμάξι και ανοίξαμε καπώ βρέθηκε η λύση. Πολύ απλή λύση σε ύπουλο ηλεκτρικό πρόβλημα. Φθαρμένα καλωδια αισθητήρα πίεσης του αερίου πριν τη φύσα, σχεδόν κομμένα καλώδια απο την κάτω πλευρά που δεν φαίνεται. Επισκευάστηκε και το αμάξι ξανάνιωσε! Αλλη μια βόλτα με το λαπτοπ για τυπικές ρυθμίσεις και όλα ΟΚ!
Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ!
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Re: BRC PLUG NDRIVE πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 26 Ιουν, 2019 20:26

mauros200aris έγραψε:Θέλω να ευχαριστήσω και από αυτό εδώ το φόρουμ τον Χρήστο LPGAS που με μία και μονο επίσκεψη και χωρίς να με έχει δει ξανά στη ζωή του, "έσκυψε" πάνω στο πρόβλημα που αντιμετώπιζα εδώ και πολύ καιρό και βρέθηκε η λύση. Με μία και μόνο βόλτα με το laptop κουμπωμένο πάνω στον εγκέφαλο του αερίου και βρήκε ακριβώς που ήταν το πρόβλημα. Με το που βγήκε από το αμάξι και ανοίξαμε καπώ βρέθηκε η λύση. Πολύ απλή λύση σε ύπουλο ηλεκτρικό πρόβλημα. Φθαρμένα καλωδια αισθητήρα πίεσης του αερίου πριν τη φύσα, σχεδόν κομμένα καλώδια απο την κάτω πλευρά που δεν φαίνεται. Επισκευάστηκε και το αμάξι ξανάνιωσε! Αλλη μια βόλτα με το λαπτοπ για τυπικές ρυθμίσεις και όλα ΟΚ!
Χρήστο σε ευχαριστώ πολύ!
Πώς είχαν φθαρεί μήπως τεντωνοντουσαν ;
Αφού λύθηκε το πρόβλημα μια χαρά.
Καλοταξιδος

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: BRC PLUG NDRIVE πρόβλημα

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Πέμ 27 Ιουν, 2019 16:35

Όχι δεν τέντωναν αλλά μάλλον επειδή στηρίζεται η μπεκιέρα πάνω στο φιλτροκούτι, με το άνοιξε κλείσε στα σέρβις μάλλον ταλαιπωρείται. Θα τα αλλάξω θέση μάλλον
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 34 επισκέπτες