Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 16 Φεβ, 2019 22:27

zmy5710 έγραψε:
gkazakias έγραψε:
zmy5710 έγραψε:
skrez έγραψε:Τελικά τι έγινε είχες κανένα νεότερο? Διορθώθηκε το πρόβλημα ?

οχι φιλε μου κανενα νεοτερο,θα μαθω να ζω με αυτο.απλα παρατηρησα αυτες της μερες που καποια πρωινα εβλεπα και 8 και 9 βαθμους δεν μου το εκανε.τωρα τεταρτη πεμπτη που θα πεσει αρκετα η θερμοκρασια θα ξανακοιταξω
Είσαι Αθήνα? Αν ναι σε ποια περιοχή να σου πω να δοκιμασεις ένα πρατήριο που έχει καλή πίεση μίγματος

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι φιλε μου πετρουπολη,για γραψε μου
Δοκίμασε σε αυτά, στο ΑΠ και στο revoil , 0.709 και 0.675 αντίστοιχα. ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Δημοσίευσηαπό zmy5710 » Κυρ 17 Φεβ, 2019 10:25

gkazakias έγραψε:
zmy5710 έγραψε:
gkazakias έγραψε:
zmy5710 έγραψε:
skrez έγραψε:Τελικά τι έγινε είχες κανένα νεότερο? Διορθώθηκε το πρόβλημα ?

οχι φιλε μου κανενα νεοτερο,θα μαθω να ζω με αυτο.απλα παρατηρησα αυτες της μερες που καποια πρωινα εβλεπα και 8 και 9 βαθμους δεν μου το εκανε.τωρα τεταρτη πεμπτη που θα πεσει αρκετα η θερμοκρασια θα ξανακοιταξω
Είσαι Αθήνα? Αν ναι σε ποια περιοχή να σου πω να δοκιμασεις ένα πρατήριο που έχει καλή πίεση μίγματος

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι φιλε μου πετρουπολη,για γραψε μου
Δοκίμασε σε αυτά, στο ΑΠ και στο revoil , 0.709 και 0.675 αντίστοιχα. ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε ευχαριστω φιλε μου θα δοκιμασω,εσυ απο δικη σου εμπειρια λες εχει αλλο μειγμα η εχεις πληροφοριες?
zmy5710
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Σάβ 12 Ιαν, 2019 12:55

Re: Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 17 Φεβ, 2019 13:17

Η χώρα διαθέτει 4 διυλιστήρια – τερματικούς σταθμούς που βρίσκονται στον Ασπρόπυργο, την Ελευσίνα, την Θεσσαλονίκη και το Καλοχώρι.

Τα διυλιστήρια της Ελευσίνας (100 kbp/d) , του Ασπροπύργου (148 kbp/d) και της Θεσσαλονίκης (93 kbp/d) ανήκουν στην ιδιοκτησία της εταιρείας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε. (ΕΛΠΕ) στην οποία συμμετέχει το Ελληνικό κράτος.

Η δραστηριότητα της εταιρείας αυτής αντιπροσωπεύει σήμερα περίπου το 65% της ελληνικής αγοράς. Το τέταρτο διυλιστήριο στο Καλοχώρι ανήκει στην εταιρεία Motor Οil.
Αυτοί και μόνο παράγουν υγραέριο με όποιες ποιοτικές διακυμάνσεις μπορεί να έχει ανά παρτίδα. Καμία coral petrogas η οποιοσδήποτε άλλος, πόσο μάλλον ένας βενζινάς δεν μπορούν να έχουν ανώτερο μείγμα από τους άλλους.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 17 Φεβ, 2019 13:32

zmy5710 έγραψε:
gkazakias έγραψε:
zmy5710 έγραψε:
gkazakias έγραψε:
zmy5710 έγραψε:[quote="skrez"]Τελικά τι έγινε είχες κανένα νεότερο? Διορθώθηκε το πρόβλημα ?

οχι φιλε μου κανενα νεοτερο,θα μαθω να ζω με αυτο.απλα παρατηρησα αυτες της μερες που καποια πρωινα εβλεπα και 8 και 9 βαθμους δεν μου το εκανε.τωρα τεταρτη πεμπτη που θα πεσει αρκετα η θερμοκρασια θα ξανακοιταξω
Είσαι Αθήνα? Αν ναι σε ποια περιοχή να σου πω να δοκιμασεις ένα πρατήριο που έχει καλή πίεση μίγματος

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
ναι φιλε μου πετρουπολη,για γραψε μου
Δοκίμασε σε αυτά, στο ΑΠ και στο revoil , 0.709 και 0.675 αντίστοιχα. ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

σε ευχαριστω φιλε μου θα δοκιμασω,εσυ απο δικη σου εμπειρια λες εχει αλλο μειγμα η εχεις πληροφοριες?[/quote]Απο δική μου φυσικά εμπειρία. Βάζω χρόνια και στους δύο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 17 Φεβ, 2019 13:34

labros έγραψε:Η χώρα διαθέτει 4 διυλιστήρια – τερματικούς σταθμούς που βρίσκονται στον Ασπρόπυργο, την Ελευσίνα, την Θεσσαλονίκη και το Καλοχώρι.

Τα διυλιστήρια της Ελευσίνας (100 kbp/d) , του Ασπροπύργου (148 kbp/d) και της Θεσσαλονίκης (93 kbp/d) ανήκουν στην ιδιοκτησία της εταιρείας ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΑ Α.Ε. (ΕΛΠΕ) στην οποία συμμετέχει το Ελληνικό κράτος.

Η δραστηριότητα της εταιρείας αυτής αντιπροσωπεύει σήμερα περίπου το 65% της ελληνικής αγοράς. Το τέταρτο διυλιστήριο στο Καλοχώρι ανήκει στην εταιρεία Motor Οil.
Αυτοί και μόνο παράγουν υγραέριο με όποιες ποιοτικές διακυμάνσεις μπορεί να έχει ανά παρτίδα. Καμία coral petrogas η οποιοσδήποτε άλλος, πόσο μάλλον ένας βενζινάς δεν μπορούν να έχουν ανώτερο μείγμα από τους άλλους.
Από τα διυληστηρια παράγεται μίγμα, αλλά παράγεται και ξεχωριστά προπάνιο και ξεχωριστά βουτάνιο. Μπορεί οποιοσδήποτε μεταφορέας στο βυτίο του ειδικά ιδιώτης να κάνει οποια αυξομείωση στην αναλογία επιθυμεί. Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι όλα τα μίγματα των πρατηρίων ίδια.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Δημοσίευσηαπό labros » Κυρ 17 Φεβ, 2019 15:06

Κανένας δε μπορεί να φτιάξει από μόνος του μείγμα. Δεν είναι υγρό να το αδειάζεις από εδώ και από εκεί. Και και υπάρχουν οι διαφορές που υπάρχουν σε κάθε παρτίδα παραγωγής. Αλλά και να γινόταν αυτό που λες θα καθόταν κάποιος να βάλλει στο μείγμα του το ακριβότερο προπάνιο και να κερδίζει λιγότερο; Δε νομίζω.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Με πεταει σε βενζινη σε πατημα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 17 Φεβ, 2019 21:13

Δεν βάζουν το ακριβό προπάνιο, βάζουν το βιομηχανικό προπάνιο. Δεν είναι υγρό όπως λες να το αδειάζουν από δω και από εκεί. Όμως με το ίδιο βυτίο κουβαλάνε το βιομηχανικό βουτάνιο ή το βιομηχανικό προπανιο , αφήνουν λίγο μέσα και μετά γεμίζουν μίγμα κίνησης. Και κάπως έτσι γίνεται η μίξη, δεν είναι απαραίτητο ότι η μίξη θα έχει σαν αποτέλεσμα ένα χειρότερο μίγμα. Μπορεί να έχει και ένα παρα πολυ καλύτερο από ότι το στάνταρ autogas του διυληστηριου....
Ότι σου λέω ειναι η απόλυτη πραγματικότητα και δεν το λέω γιατί κάπου το άκουσα........
Δεν το κάνουν όλοι, βασικά οι εταιρίες σίγουρα δεν το κάνουν , το κάνουν αρκετοί ιδιώτες σε συνενόηση με τον μεταφορέα ή και αγνοια τους πολλές φορές.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 110 επισκέπτες