Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρετάρισμα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό montechristo » Δευτ 24 Ιουν, 2019 15:47

Μην ξεχνάμε και την περίπτωση ελαττωματικου προϊόντος. Ακόμη και τα ανταλλακτικά έχουν εγγύηση, ζήτησε να στο αλλάξουν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
montechristo
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 27 Σεπ, 2013 02:02

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 24 Ιουν, 2019 18:17

meletis έγραψε:
labros έγραψε:
meletis έγραψε:
labros έγραψε:
gkazakias έγραψε:Καταρχάς κοίτα αν τροφοδοτείται καλα από τη φυσα του. Πριν τον καταλύτη δεν είναι ? Τι σχέση έχει αν είναι χαλασμενος ο καταλύτης?

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτό ελέγχτηκε από ηλεκτρολόγο. Το αποτέλεσμα ήταν να μη δουλεύει η προθέρμανση (αντίσταση) και η τάση να μη μεταβάλλεται. Τώρα για το τι σχέση έχει ο καταλύτης δε γνωρίζω. Πάντως είναι βιδωμένος πάνω του. Μπορεί να είναι βουλωμένος και να τον υπερθερμαίνει. Έχει και αυτός 351000χλμ πάνω του.
Είναι ο εργοστασιακός λ επάνω ;
Κάτι παρόμοιο είχα με τη φυσά στο Honda και μου το έφτιαξε ηλεκτρολόγος .
Άλλαξα λ 1ο και έβγαζε σφάλμα P0130 ή P0131 δεν το θυμάμαι πάντως αφορούσε τη προθέρμανση του λ.


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όχι δεν είναι ο εργοστασιακός. Ο εργοστασιακός έβγαλε 350000χλμ. Είναι ένας καινούργιος μάρκας TNT που κράτησε μόνο ένα μήνα.
Ήταν έτοιμη η φυσά του λ ή την ένωσε ο ήλεκτρολογος επάνω στο λ ;
Δηλαδή είναι universal
Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ήταν έτοιμος για το αμάξι μου.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 24 Ιουν, 2019 18:18

montechristo έγραψε:Μην ξεχνάμε και την περίπτωση ελαττωματικου προϊόντος. Ακόμη και τα ανταλλακτικά έχουν εγγύηση, ζήτησε να στο αλλάξουν.

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Μου το αλλάξαν σήμερα με έναν ίδιο χωρίς χρήματα. Θα δω πως θα πάει ο καινούργιος.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 25 Ιούλ, 2019 18:48

Μετά από ένα μήνα και ο νέος λ άναψε τσεκ για αργή απόκριση. Μου φαίνεται πως σύντομα και αυτός θα παραδώσει πνεύμα. Πήγα και έκανα μια μέτρηση καυσαερίων και βρήκα τα εξής
CO και δείκτης λ φυσιολογικά και στη βενζίνη και στο υγραέριο.
Οι υδρογονάνθρακες όμως
30 ρελαντί στη βενζίνη. δεν το λες και λίγο αλλά είναι κάτω από το όριο των 50
Στο υγραέριο 130. Παρόλο που ρυθμίστηκε ξανά στο δρόμο και η καμπύλη και τα τριμς είναι ίδια με της βενζίνης και το αμάξι δουλεύει μια χαρά όπως και πριν τη νέα ρύθμιση η τιμή αυτή δεν κατέβηκε.
Το αμάξι δεν καίει καθόλου λάδι και φοράει καινούργια μπεκ υγραερίου τύπου βενζίνης hana.

Είναι όλα αυτά συμπτώματα ότι έχει θέλει αλλαγή ο καταλύτης; Και γιατί η τόση διαφορά από καύσιμο σε καύσιμο;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 25 Ιούλ, 2019 19:27

labros έγραψε:Μετά από ένα μήνα και ο νέος λ άναψε τσεκ για αργή απόκριση. Μου φαίνεται πως σύντομα και αυτός θα παραδώσει πνεύμα. Πήγα και έκανα μια μέτρηση καυσαερίων και βρήκα τα εξής
CO και δείκτης λ φυσιολογικά και στη βενζίνη και στο υγραέριο.
Οι υδρογονάνθρακες όμως
30 ρελαντί στη βενζίνη. δεν το λες και λίγο αλλά είναι κάτω από το όριο των 50
Στο υγραέριο 130. Παρόλο που ρυθμίστηκε ξανά στο δρόμο και η καμπύλη και τα τριμς είναι ίδια με της βενζίνης και το αμάξι δουλεύει μια χαρά όπως και πριν τη νέα ρύθμιση η τιμή αυτή δεν κατέβηκε.
Το αμάξι δεν καίει καθόλου λάδι και φοράει καινούργια μπεκ υγραερίου τύπου βενζίνης hana.

Είναι όλα αυτά συμπτώματα ότι έχει θέλει αλλαγή ο καταλύτης; Και γιατί η τόση διαφορά από καύσιμο σε καύσιμο;
Δηλαδή στο φορτίο πόσο είναι Short και το Long fuel trims.
Έχω διαβάσει ότι εάν είναι πάνω από 20% τότε ανάβει ο λ.
Τι εγκέφαλο γκαζιού φοράς;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 25 Ιούλ, 2019 19:41

Ο εγκέφαλος είναι KME(nevo) με obd. Στο φορτίο δε γνωρίζω. Στο ρελαντί που το έβλεπα το long ήταν +1,6 short έπαιζε γύρω στο +7. Τα fuel trims ήταν πάντα μια χαρά. Αργή απόκριση δε σημαίνει πως ξέφυγαν, Τότε βγάζει φτωχό ή πλούσιο. Αργή απόκριση σημαίνει πως η όποια διόρθωσή στιγμιαία δε γίνεται στο χρόνο που πρέπει. Αυτό που με παραξενεύει είναι οι αυξημένοι υδρογονάνθρακες.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 25 Ιούλ, 2019 20:57

Δεν έχουν καμία σημασία στο ρελαντί , στα φορτία κοίτα. P0133 είχα και γω μόνο σε χρήση υγραερίου. Σε βενζίνη δεν άναβε ποτέ. Άλλαξα λαμδα και πάλι αργή αποκριση. Tα trims μια χαρά . Μόλις άλλαξα Κιτ με καινούριο ξέχασα πως είναι το λαμπάκι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 25 Ιούλ, 2019 21:47

gkazakias έγραψε:Δεν έχουν καμία σημασία στο ρελαντί , στα φορτία κοίτα. P0133 είχα και γω μόνο σε χρήση υγραερίου. Σε βενζίνη δεν άναβε ποτέ. Άλλαξα λαμδα και πάλι αργή αποκριση. Tα trims μια χαρά . Μόλις άλλαξα Κιτ με καινούριο ξέχασα πως είναι το λαμπάκι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω 135000 χλμ με αέριο εκ των οπίων τα 80000 με αυτό το σύστημα χωρίς ποτέ μέχρι τώρα να έχω πρόβλημα με λαμπάκια. Ξαναλέω πως ρυθμίσεις και τριμς είναι μια χαρά. Η ερώτησή μου αφορά τον καταλύτη και τους αυξημένους υδρογονάνθρακες.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 26 Ιούλ, 2019 14:29

labros έγραψε:
gkazakias έγραψε:Δεν έχουν καμία σημασία στο ρελαντί , στα φορτία κοίτα. P0133 είχα και γω μόνο σε χρήση υγραερίου. Σε βενζίνη δεν άναβε ποτέ. Άλλαξα λαμδα και πάλι αργή αποκριση. Tα trims μια χαρά . Μόλις άλλαξα Κιτ με καινούριο ξέχασα πως είναι το λαμπάκι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω 135000 χλμ με αέριο εκ των οπίων τα 80000 με αυτό το σύστημα χωρίς ποτέ μέχρι τώρα να έχω πρόβλημα με λαμπάκια. Ξαναλέω πως ρυθμίσεις και τριμς είναι μια χαρά. Η ερώτησή μου αφορά τον καταλύτη και τους αυξημένους υδρογονάνθρακες.
Τα Τριμς έγραψες πριν ότι τα έκανες έλεγχο στο ρελαντί δες τα σε φορτίο τα fuel trims .
Αργή απόκριση του λ εμένα μου εβγαζε όταν είχε θέμα και η προθέρμανση του λ.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 26 Ιούλ, 2019 14:49

meletis έγραψε:
labros έγραψε:
gkazakias έγραψε:Δεν έχουν καμία σημασία στο ρελαντί , στα φορτία κοίτα. P0133 είχα και γω μόνο σε χρήση υγραερίου. Σε βενζίνη δεν άναβε ποτέ. Άλλαξα λαμδα και πάλι αργή αποκριση. Tα trims μια χαρά . Μόλις άλλαξα Κιτ με καινούριο ξέχασα πως είναι το λαμπάκι.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Έχω 135000 χλμ με αέριο εκ των οπίων τα 80000 με αυτό το σύστημα χωρίς ποτέ μέχρι τώρα να έχω πρόβλημα με λαμπάκια. Ξαναλέω πως ρυθμίσεις και τριμς είναι μια χαρά. Η ερώτησή μου αφορά τον καταλύτη και τους αυξημένους υδρογονάνθρακες.
Τα Τριμς έγραψες πριν ότι τα έκανες έλεγχο στο ρελαντί δες τα σε φορτίο τα fuel trims .
Αργή απόκριση του λ εμένα μου εβγαζε όταν είχε θέμα και η προθέρμανση του λ.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τα είδε ο εγκαταστάτης που το έβγαλε βόλτα. Μια χαρά είναι. Και εμένα ο πρώτος λ που βγήκε οφ είχε θέμα στην προθέρμανση. Το θέμα είναι γιατί βγαίνουν οφ και αν αυτό έχει σχέση με τους αυξημένους υδρογονάνθρακες και τον καταλύτη.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες