Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρετάρισμα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό sonytft » Πέμ 01 Αύγ, 2019 16:33

labros έγραψε:
gkazakias έγραψε:Καταρχάς κοίτα αν τροφοδοτείται καλα από τη φυσα του. Πριν τον καταλύτη δεν είναι ? Τι σχέση έχει αν είναι χαλασμενος ο καταλύτης?

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αυτό ελέγχτηκε από ηλεκτρολόγο. Το αποτέλεσμα ήταν να μη δουλεύει η προθέρμανση (αντίσταση) και η τάση να μη μεταβάλλεται. Τώρα για το τι σχέση έχει ο καταλύτης δε γνωρίζω. Πάντως είναι βιδωμένος πάνω του. Μπορεί να είναι βουλωμένος και να τον υπερθερμαίνει. Έχει και αυτός 351000χλμ πάνω του.



Φιλε gkazakias έχει και παραέχει σχέση αν είναι καμένος ο καταλύτης. Αν έχει γινει σκόνη και έχει φράξει τον σωλήνα που πάει στο μεσαίο καζανάκι, αυξάνεται η θερμοκρασία καυσαερίων και την ακούει ο Λ με πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Και εξηγώ :

Στου πατέρα μου το Α4 1,8Τ με τα 150ps το αμάξι έκαψε τον Λ. Αυτό έδειξε η διάγνωση. Ανοίξαμε τον Λ και βάλαμε μικροκάμερα μέσα στην τρύπα του να δούμε τον καταλύτη. Όμως μέσα δεν υπήρχε τίποτα. Ο καταλύτης έγινε θρύψαλα και έφραξε τον σωλήνα προς το μεσαίο. Όποτε αλλάχτηκε η εξάτμιση από μεσαίο και πίσω γιατί ήταν και λίγο σάπια πιο πίσω, μπήκε ο καινούργιος Λ έγινε καύσαναλύση και αν διορθώνει ο Λ το μείγμα όπου και διόρθωνε πλέον και το αμάξι είναι σαν καινούργιο. Δουλευει άριστα στο ρελαντί και σε πορεία. Αν δεν το τσέκαραμε απλά θα αλλάζαμε αισθητήρες συνέχεια.

Φιλικά χρηστος.
sonytft
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2018 18:13

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό labros » Δευτ 02 Δεκ, 2019 18:01

Αντιμετωπίζω μέσα στο Νοέμβριο το εξής πρόβλημα. Σε άσχετες στιγμές μετά την αλλαγή σε υγραέριο με πετάει σε βενζίνη χωρίς η δεξαμενή να έχει αδειάσει. Αν το ξαναγυρίσω πάλι σε αέριο λειτουργεί κανονικά. Μπορεί να το κάνει λίγο μετά την αλλαγή σε αέριο μπορεί και αργότερα. Το πρόγραμμα καταγράφει χαμηλή πίεση αερίου. Η πίεση λειτουργίας είναι 1,3 ενώ η αλλαγή σε βενζίνη είναι ρυθμισμένη στο 0,4. Ο αισθητήρας πίεσης αερίου δείχνει να λειτουργεί κανονικά ακόμα και αν κουνήσουμε το βύσμα. Το αυτοκίνητο είναι accent με 362000χλμ συνολικά και 147000 με υγραέριο. Τα μπέκ είναι hana και έχουν μόλις 15000χλμ. Φίλτρα αλλάζω κάθε 15000 και τα δύο. Τελευταία αλλαγή πρίν από 1000χλμ Ο πνεύμονας είναι brc και του έχει αλλαχθεί μια φορά η μεμβράνη. Μπορεί να είναι ένδειξη ότι χρειάζεται συντήρηση ο πνεύμονας ή να ψαχτώ κάπου αλλού;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Ρετάρισμα

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 03 Δεκ, 2019 12:35

labros έγραψε:Αντιμετωπίζω μέσα στο Νοέμβριο το εξής πρόβλημα. Σε άσχετες στιγμές μετά την αλλαγή σε υγραέριο με πετάει σε βενζίνη χωρίς η δεξαμενή να έχει αδειάσει. Αν το ξαναγυρίσω πάλι σε αέριο λειτουργεί κανονικά. Μπορεί να το κάνει λίγο μετά την αλλαγή σε αέριο μπορεί και αργότερα. Το πρόγραμμα καταγράφει χαμηλή πίεση αερίου. Η πίεση λειτουργίας είναι 1,3 ενώ η αλλαγή σε βενζίνη είναι ρυθμισμένη στο 0,4. Ο αισθητήρας πίεσης αερίου δείχνει να λειτουργεί κανονικά ακόμα και αν κουνήσουμε το βύσμα. Το αυτοκίνητο είναι accent με 362000χλμ συνολικά και 147000 με υγραέριο. Τα μπέκ είναι hana και έχουν μόλις 15000χλμ. Φίλτρα αλλάζω κάθε 15000 και τα δύο. Τελευταία αλλαγή πρίν από 1000χλμ Ο πνεύμονας είναι brc και του έχει αλλαχθεί μια φορά η μεμβράνη. Μπορεί να είναι ένδειξη ότι χρειάζεται συντήρηση ο πνεύμονας ή να ψαχτώ κάπου αλλού;
Ο πνεύμονας ποτέ επισκευάστηκε ;
Δεύτερη επισκευή ξανά σηκώνουν δεν το ξέρω.
Εγώ στο λοβατο το επισκευασα μία φορά στις 90000 + .
Μου φαίνεται για map εμένα , γιατί τα ίδια μου έκανε και εμένα .
Το είχα καθαρίσει και με σπρέι επαφών αλλα δεν σώθηκε πήρα άλλο map που δεν ήταν και καθόλου φθηνός .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες