Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

μπεκ βενζίνης ή κατι αλλο?

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: μπεκ βενζίνης ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 15 Σεπ, 2018 10:20

meletis έγραψε:Κακως τη βενζίνη την ανανεώνεις τουλάχιστον μία φορά το μήνα (20€).
Δεν ξέρω εάν θα σε βοηθήσει ένα καθαριστικό , αλλά πιο καλη λύση είναι ο καθαρισμός των μπεκ.
Ο μηχανικός που το έχει αναλάβει εκτός υγραέριου τι σου είπε;

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υπερβολικό θεωρώ ότι είναι η ανανέωση κάθε μήνα...υπάρχουν τόσα αυτοκίνητα όπου επειδή δεν κινούνται συχνά επισκεπτονται τα βενζινάδικα ακόμη και σε πιο αραιά. Το παν είναι να κρατιέται η στάθμη της βενζίνης υψηλά ώστε να ψύχεται η αντλία βενζίνης. Ακόμη και το 1/4 που λένε το θεωρώ λίγο καθώς ο δείκτης στάθμης δεν δείχνει σωστά και συνήθως είναι λιγότερη η πραγματική ποσότητα από όσο δείχνει. Προσωπικά εγώ δεν αφήνω ποτε να πεσει ποτέ κάτω από το μέσο του 1/2 και 1/4 . Και επειδή ανεβαίνω 2-3φορες Βουλγαρία το χρονο από όπου και γεμίζω βενζίνη βγαίνει να ανανεωνω εδώ και χρόνια την βενζίνη κάθε περιπου 5 μηνες και ουδέποτε είχα πρόβλημα . Πρόβλημα αντιμετώπισα στη αντλία όσο ακολουθησα τον "κανόνα" 1/4.
Στο θεμα τώρα, κοιτάξτε τον χάρτη και τα fuel trims στα δύο καύσιμα μπας και υπάρχει μεγάλη αποκλιση μεταξύ τους.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: μπεκ βενζίνης ή κατι αλλο?

Δημοσίευσηαπό mpampis85 » Κυρ 16 Σεπ, 2018 17:19

tedd έγραψε:
meletis έγραψε:Κακως τη βενζίνη την ανανεώνεις τουλάχιστον μία φορά το μήνα (20€).
Δεν ξέρω εάν θα σε βοηθήσει ένα καθαριστικό , αλλά πιο καλη λύση είναι ο καθαρισμός των μπεκ.
Ο μηχανικός που το έχει αναλάβει εκτός υγραέριου τι σου είπε;

Στάλθηκε από το KIICAA POWER μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Υπερβολικό θεωρώ ότι είναι η ανανέωση κάθε μήνα...υπάρχουν τόσα αυτοκίνητα όπου επειδή δεν κινούνται συχνά επισκεπτονται τα βενζινάδικα ακόμη και σε πιο αραιά. Το παν είναι να κρατιέται η στάθμη της βενζίνης υψηλά ώστε να ψύχεται η αντλία βενζίνης. Ακόμη και το 1/4 που λένε το θεωρώ λίγο καθώς ο δείκτης στάθμης δεν δείχνει σωστά και συνήθως είναι λιγότερη η πραγματική ποσότητα από όσο δείχνει. Προσωπικά εγώ δεν αφήνω ποτε να πεσει ποτέ κάτω από το μέσο του 1/2 και 1/4 . Και επειδή ανεβαίνω 2-3φορες Βουλγαρία το χρονο από όπου και γεμίζω βενζίνη βγαίνει να ανανεωνω εδώ και χρόνια την βενζίνη κάθε περιπου 5 μηνες και ουδέποτε είχα πρόβλημα . Πρόβλημα αντιμετώπισα στη αντλία όσο ακολουθησα τον "κανόνα" 1/4.
Στο θεμα τώρα, κοιτάξτε τον χάρτη και τα fuel trims στα δύο καύσιμα μπας και υπάρχει μεγάλη αποκλιση μεταξύ τους.

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

γι αυτο ρωτησα πριν αν μπορει να γινει αυτο με τα τριμς και στο δικο μου συστημα που ερχεται προγραμματισμενο απο εργοστασιο και δε το ρυθμιζει ο εγκαταστατης. κι αν οντως ειναι τα τριμς τι μπορω να κανω αφου δε μπορει να επεμβει στο χαρτη? δουλευω βενζινη λιγο καιρο μπας και στρωσουν ή εχει αλλη μεθοδο?
mpampis85
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Τρί 23 Ιαν, 2018 22:28

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες