Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ένδειξη καταλύτη σε RAV4. Τι κάνω?

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ένδειξη καταλύτη σε RAV4. Τι κάνω?

Δημοσίευσηαπό kiadimitris » Τρί 21 Ιουν, 2011 20:45

Lovato φιλε μου.....
kiadimitris
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τρί 21 Ιουν, 2011 20:39

Re: Ένδειξη καταλύτη σε RAV4. Τι κάνω?

Δημοσίευσηαπό kamp1969 » Τρί 21 Ιουν, 2011 23:36

kamp1969 έγραψε:
NikosS έγραψε:Ο καταλύτης παθαίνει ζημιά κυρίως από το πρόβλημα ψεκασμού του υγραερίου, συνήθως με ένδειξη στο αυτόκινητο ως φτωχό μιγμα καυσίμου με αποτέλεσμα την μεγαλύτερη καταπόνηση του κινητήρα και αύξηση της θερμοκρασίας για να αποσβέσει αυτή την διαφορά. η άνοδος της θερμοκρασίας είναι αυτή που προκαλεί το πρόβλημα στον καταλύτη που δουλεύει έως τους 800 οC περίπου. Μία λύση είναι να σου κάνουν σωστή ρύθμιση ψεκασμού , αποτελασματικότερη με μέτρηση των καυσαερίων με πρόγραμμα όπως των βελτιώσεων και του (Λαμδα). Εμένα μου άναψε 3 φορές ,το έσβηνα και μετά πήγα για σωστό προγραμματισμό και δεν μου ξαναέβγαλε κάτι.



Για σωστό προγραμματισμό που? Στον εγκαταστάτη? Η κάπου αλλού ? Με ενδιαφέρει για δώσε πληροφορίες.

Lovato έχω και εγώ.Σωστό προγραμματισμό μέσου εγκαταστάτη η κάπου αλλού? Εχω κάνει 500χλμ απο την στιγμή που το έσβησα και δεν ξανα άναψε ακόμα. Αυριο έχω ραντεβού με τον εγκαταστάτη για ρύθμιση.Αν ανάψη πάλη να ψαχτώ αλλού για ρύθμιση?
kamp1969
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ 05 Μάιος, 2011 23:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 44 επισκέπτες