Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό LeoNaXe » Πέμ 03 Μάιος, 2018 16:22

Καλησπέρα στην ομάδα, αναγκάζομαι και εγώ να ανοίξω ένα θέμα μπας και βγάλουμε καμία άκρη με το πρόβλημα μου.

Πριν από 1μισκ χρόνο βάζω Lovato Easy στο αμάξι μου και στην αρχή όλα ήταν κανονικά, μόλις ήρθε το καλοκαίρι πέρσι πάω προς Κομοτηνή και μου έκανε διακοπές. Μόλις γυρησα πήγα στον εγκατάσταση και μου λέει είναι από τα μπουζοκαλοδια, κάνει μια ρύθμιση και είπε να το ξανά δοκιμάσω αλλά έκανε το ίδιο. Έτσι πήγε όλο το καλοκαίρι, του λέω εάν είναι σίγουρος ότι είναι τα καλώδια ας τα κάνει αλλά δεν θα πληρώσω για κάτι που δεν θα διορθωθεί. Το καλοκαίρι κανονικά οι διακοπές που κάνει. Ήρθε ο χειμώνας και το αμάξι κομπλέ. Βάζει βγάζει μπουζία να τα ελέγξει και όλα κομπλέ, κανένα θέμα, δοκιμάσει καλώδια από avensis και πάλι κομπλέ . Μόλις το πάω για servis αερίου μετά το servis πάλι τα ίδια, λίγα μεν αλλά το έκανε. Επιμένει είναι τα καλώδια, του ξανά λέω να τα αλλάξει αλλά άμα σηνεχησει το πρόβλημα θα πάρω τα λεφτά μου.

Τωρα με τις ζέστες οι διακοπές είναι πιο έντονες. Σκέφτομαι από την μία να πάρω μόνος μου καλώδια μιας και θα ξέρω ότι θα πάρω καλή εταιρία και όχι να μου βάλει αυτός με 45 ευρώ τα πιο φθηνά. Στην. Βενζίνη καμία διακοπή, όλα κανονικά.
LeoNaXe
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος, 2018 16:03

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό manoliss » Πέμ 03 Μάιος, 2018 22:57

κανονικα θελει μπροζωμα στο προγραμμα για να δειτε παραμετρους....μηπως καποιο μπεκ αεριου δεν δουλευει καλα?
μονο με το διαγνωστικο της λοβατο θα δειτε παραμετρους και θα κρινετε αναλογα απο εξω δεν κανεις δουλεια...
φιλτρα αλλαξατε?επισης την βαλβιδα στον πνευμονα ειναι καθαρη?
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 04 Μάιος, 2018 02:40

Επειδή και εγω ίδιο πρόβλημα όταν εννοείς διακοπές είναι στην επιτάχυνση;
Άρχικα άλλαξε τα μπουζί σου με καινούργια, πρίν αλλάξεις πάς εσυ ο ίδιος και αλλάξεις μπουζοκαλώδια.
Έπειτα πήγαινε στον εγκαταστάτη σου , για να το συνδέσει στον υπολογιστή και να κάνετε και μια βόλτα και διόρθωση εάν κρίνει στον χάρτη του υγραερίου.
Να γνωρίζεις οτι στο υγράεριο είναι εντονότερο το πρόβλημα απο οτι στην βενζίνη αλλά στην βενζίνη δεν το καταλαβαίνεις τόσο.
Φίλτρα στο σύστημα υγραερίου έχεις αλλάξει;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό LeoNaXe » Παρ 04 Μάιος, 2018 15:21

Κάθε φορά που πηγαίνω το βάζει το πρόγραμμα και πειράζει κάτι νούμερα στις στροφές, μετά κάνει κάτι στα μπεκ ή κάτι τέτοιο, τα κλείνει γίνονται κόκκινα και τα δοκιμάζει. Όλα κανονικά λέει, για ιστορικό δεν έχω δει να μπαίνει κάπου.
Όταν είχα βάλει το υγραέριο είχα καινούρια μπουζια ngk με 2 δοντάκια, ότι έδινε ο κατασκευαστης δηλαδή. Τώρα έχω κάνει 18.000 χμ με αυτά τα μπουζια, υπάρχουν μπουζια για υγραέριο που πρέπει να προσέξω;

Τωρα το αμάξι και στην επιτάχυνση, και σε ρελαντί, κ; Ι σε ίσιο δρόμο κάνει διακοπές. Αλλά μόνο στο αέριο, γυρνάω βενζίνη και κανένα πρόβλημα. Σέρβις έγινε πριν από ένα μήνα οπότε φίλτρα είναι καινούρια (άσε που μετά το σέρβις παρατήρησα να το κάνει περισσότερο.
LeoNaXe
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος, 2018 16:03

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό LeoNaXe » Παρ 04 Μάιος, 2018 17:29

Επίσης να ενημερώσω πως σήμερα με 32 βαθμούς έξω ήμουν συνέχεια στις διακοπές ενώ τώρα που έχει 27 βαθμούς δεν μου το έκανε ούτε μια φορά.
LeoNaXe
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος, 2018 16:03

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 04 Μάιος, 2018 18:29

Υψηλη ταση ειναι το προβλημα, πολλαπλασιαστης, μπουζι, μπουζοκαλωδια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό LeoNaXe » Παρ 04 Μάιος, 2018 19:17

hlias έγραψε:Υψηλη ταση ειναι το προβλημα, πολλαπλασιαστης, μπουζι, μπουζοκαλωδια.


Δίνει υψηλή τάση ή δεν μπορεί να δώσει σωστά την τάση; έχω πάρει τον εγκαταστατη θα πάω την Τρίτη. Μπορεί να βρει σε ποιο από ολ; είναι το θέμα ή πρέπει να τα αλλάξω όλα;
Επίσης τα μπουζια με αέριο κάθε πότε πρέπει να αλλάζουν και τη προτείνεται σας μπουζια;

Σήμερα θα μετρισω τη αντίσταση έχει κάθε καλώδιο και θα σας ενημερώσω άμα έχει διακοπές κιόλας.
LeoNaXe
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος, 2018 16:03

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό hlias » Παρ 04 Μάιος, 2018 21:30

Περισσοτερα με τους τεχνικους σου και να ακολουθησεις τις συμβουλες τους.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό LeoNaXe » Παρ 04 Μάιος, 2018 21:42

hlias έγραψε:Περισσοτερα με τους τεχνικους σου και να ακολουθησεις τις συμβουλες τους.


Έχεις δίκιο, και εγώ να τον βοηθήσω θέλω εξάλλου γνωστός μου είναι, δεν είμαι το να το κάνω μόνος μου πιο φθηνά.
Μόλις έβαλα τα μπουζο καλώδια και τα μέτρησα. Αντίσταση 0.75 με 1.05, τα κουνουσα, τεντωνα και ήταν σταθερά. Δεν φαίνεται να έχουν πρόβλημα (Μάρκας BREMI).

Σήμερα με τους 27 βαθμούς εκεί που ήταν όλα κομπλέ είχα σταματήσει για λίγο και άκουσα ένα ψυλο θόρυβο μπροστά σαν σαν να άλλαξε κάτι στον ήχο και από τότε πάλι οι διακοπές, λες και κάτι αλλάζει και αρχίζει να το κάνει.

Στο ρελαντί μερικές φορές δεν είναι σταθερά και παρατήρησα όταν το κάνει αυτό κάπου στο φίλτρο που είναι εκεί που συνδέετε το νερό βγάζει κάτι σαν φούσκωμα κάθε φορά που πετούν οι στροφές.

Επίσης για τα μπουζιά ιριδίου τη άποψη έχετε να τα αλλάξω και να βάλω απο αυτά; ποια έχουν αποδεχθεί καλύτερα; έχω κάνει ήδη με τα δικά μου 18,000χμ.
LeoNaXe
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος, 2018 16:03

Re: Corolla 97, Lovato Easy και περίεργες διακοπές

Δημοσίευσηαπό LeoNaXe » Σάβ 05 Μάιος, 2018 15:22

Ενημέρωση :

Μόλις γυρνάω από το συνεργείο του φίλου μου, όχι αυτός με το LPG.
Το αμάξι εδώ και ένα χρόνο περίπου είχε θέμα με τα νερά, έχανε νερά ( αλλά τα λάδια πάντα ήταν καθαρά και δεν έχανε ποτέ) παλιά στο καπάκι του θερμοστάτη έσταζε πολύ λίγο και το συμπληρωνα μέχρι να βρω χρόνο να το φτιάξω.
Χθες μου ανέβασε θερμοκρασία και είδα είχε ληψα νερά πάλι και το πάω στον φίλο μου και του λέω πρέπει να φτιαχτεί έχει δεν έχει χρόνο :)).
Πριν που πήγα μου λέει ότι θέλει φλάντζα (ρεκτιφιέ και τέτοια). Η μηχανή φουσκώνει τα νερά και τα πετάει στο δοχείο συμπλήρωσης, δοκίμασε καινούρια τάπα και κάνει το ίδιο.
Γίνεται με τόσο σιγουριά να είναι φλάντζα;

Επίσης οι διακοπές που κάνει μόνο στο αέριο λέει ότι πολύ πιθανό να είναι από αυτό, υπάρχει περίπτωση;
LeoNaXe
 
Δημοσιευσεις: 26
Εγγραφή: Πέμ 03 Μάιος, 2018 16:03

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 64 επισκέπτες