Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Δευτ 30 Μαρ, 2020 01:05

Διαβαζοντας τα παραπανω, μαλλον υπάρχει θεμα στον 4ο κυλινδρο
κανε αυτο που σου ειπε ο hlias , ζητα αλλαγη του μπεκ απο τον 4ο στον 3ο κυλινδρο, αλλα και του πολλαπλασιαστη απο τον 4ο στον 2ο κυλινδρο -δεν γνωριζω τον συγκεκριμενο κινητηρα, αν ειπα πατατα διορθωστε.
Αν το προβλημα παραμεινει στον 4ο κυλινδρο, εχεις τουλάχιστον αποκλεισει προβλημα στο μπεκ και τον πολλαπλασιαστη. Αν εφυγε το προβλημα στον 3ο η το 2ο κυλινδρο τοτε βρηκες τι φταιει..
Για τα αλλα σχόλια θα συμπληρώσω οτι αλλοι μαστορες εχουν ελλιπη τεχνικη αντίληψη, αλλοι ελλιπη τεχνική κατάρτιση, αλλοι τιποτα απο τα δυο (την πάτησες), αλλοι και τα δυο και πολύ μεράκι (τυχερός αν βρεις τετοιον..), αλλοι βλεπουν ευρώ με πόδια μπροστά τους (την πατησες χοντρά)...επειδή επανειλημμένα στο παρελθόν υπήρξα "θυμα", οπως και αμετρητοι άλλοι, πάω σε συνεργείο μόνο για αλλαγή ρουλεμάν τροχού , επειδή στο δικο μου πλέον χώρο που κάνω (σχεδόν) τα πάντα δεν εχω υδραυλική πρέσα..
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 30 Μαρ, 2020 23:01

Έχει μπερδευτεί ο όρος τεχνίτης και ο όρος μηχανικός.
Άνθρωπος συνεργείου που δεν μετράει διάκενα , δεν κατέχει μεθοδικοτητα άρα και αντίληψη / γνώση του πως λειτουργεί κάτι , δεν πρέπει να λέγεται μηχανικός ,ντροπιάζει το νόημα της λέξης.
Στα συνεργεία η πλειοψηφία είναι απλοί τεχνίτες λόγο δικής τους αδιαφορίας προς το επάγγελμα αυτό (ίσως έχουν ταλέντο σε άλλο αντικείμενο να τραγουδάνε καλά πχ) , συν την ανάγκη να μπει ένα μεροκάματο στο σπίτι τους γίνεται επικυνδινο μίγμα.

Για τον 4ο κυλινδρο απαραίτητα τραμπα μπεκ και πολλαπλασιαστή να αποκλειστεί κάτι από τα δύο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό Petrosk » Δευτ 30 Μαρ, 2020 23:18

Ναι παιδιά! Αυτό λέω να κάνω! Το αμάξι μου έχει 1 πολλαπλασιαστή για κάθε κύλινδρο; Δεν το ήξερα! Νόμιζα ότι υπάρχει ένας γενικός πολλαπλασιαστής που τροφοδοτεί και τους 4! Θα παω άμεσα σε κάποιον να του πω να το κάνει και μετά βλέπουμε! Σας ευχαριστώ πολύ ολους!!!!
Petrosk
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ, 2020 02:25

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 31 Μαρ, 2020 14:30

Petrosk έγραψε:Ναι παιδιά! Αυτό λέω να κάνω! Το αμάξι μου έχει 1 πολλαπλασιαστή για κάθε κύλινδρο; Δεν το ήξερα! Νόμιζα ότι υπάρχει ένας γενικός πολλαπλασιαστής που τροφοδοτεί και τους 4! Θα παω άμεσα σε κάποιον να του πω να το κάνει και μετά βλέπουμε! Σας ευχαριστώ πολύ ολους!!!!
Εάν έχεις το mazda 6 τέλη του 2005 έχεις ένα κεντρικό πολλαπλασιαστή και έπειτα μπουζοκαλωδια. Τα μπουζοκαλωδια ξεκινούν από 30€ , το γνωρίζω επειδή τα άλλαξα πριν βάλω το υγραέριο μόνο τα μπουζοκαλωδια .
Αναμένουμε νεότερα , όταν κάνεις τις αλλαγές .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό jason » Πέμ 02 Απρ, 2020 00:00

πηγαινετο σε ηλεκτρολογο φιλε......μην ανοιγειςτο μοτερ.....να το δει ο ηλεκτρολογος πρωτα τι γινεται με το ρευμα,η μπορει να τραβαει αερα απο καποιο σωληνακι υποπιεση που ειναι κοντα στον 4 κυλινδρο.μην ασχολεισε με την πεταλουδα η με βαλβιδες.
jason
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 23:15

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό Petrosk » Παρ 03 Απρ, 2020 00:12

Παιδιά καταρχήν σας ευχαριστώ πολύ ολους! Το βρήκα τι έφταιγε! Πήγα σε ηλεκτρολόγο το έλεγξε και δεν βρήκε κάτι να φταίει! Τα ρεύματα ήταν όλα οκ! Και πολλαπλασιαστής και τα μπουζοκαλωδια έφερναν ρεύμα! Όλα οκ! Έφυγα από εκεί και πήγα σε ένα συνεργείο αυτοκινήτων που δεν το γέμιζε και πολύ το μάτι μου! Του το έδειξα και του παρουσιασα το πρόβλημα και τι έχω ελέγξει! Το βρήκε σε 10 λεπτα!!!!!! Έφταιγε ο ρυθμιστής πιεσης βενζίνης ( Fuel pressure regulation)! Είναι αυτό το στρογγυλό πραγματακι πάνω στην μπεκιερα! Ανοίγοντας το σωληνάκι έριχνε βενζίνη! Έσταζε! Μαλλον ήταν χαλασμένη η μεμβράνη που έχει μέσα! Του έβαλε μια τάπα για να μην τρέχει μέχρι να βρω το ανταλλακτικό! Παιδιά το ανταλλακτικό έχει 40€ στο eBay! Ήταν μπροστά μπροστά πάνω στη μπεκιερα! Σας στέλνω το link https://www.ebay.com/itm/OEM-TESTED-FUE ... 2209853216
Τώρα πέστε μου, θα είμαι αγενής, παρανοϊκός, και Παλαβός να παω να τους βρίσω αυτούς τους άχρηστους που μου έλεγαν ότι έχω σοβαρό πρόβλημα στις βαλβίδες, έδρες, πιστόνια κλπ; Θα φταίω μετα εγώ;;;; Δεν τους χρειάζεται ξύλο για ανευθυνότητα, αδιαφορία και ασχετοσύνη;;;;;
Petrosk
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ, 2020 02:25

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 03 Απρ, 2020 03:12

Δύσκολη βλάβη και απαιτεί εμπειρία . Το να φτάσεις να ανοίξεις έναν κινητήρα για επισκευή πρέπει να εξαλείψεις κάθε τι άλλο πιθανό από περιφερειακά. Επίσης ο κινητήρας σου είχε σωστη συμπίεση και νορμάλ διάκενα βαλβίδων που τα μετρησε ένας όπως είπες. Με τι σκεπτικό να ανοίχτει ο κινητήρας δίχως να δοκιμάσουν τίποτα άλλο ? Να πω ότι δοκίμασαν 5 πράγματα και απετυχαν οκ ...δεν τα ξέρουμε όλα σε αυτή τη ζωη.
Να πας να τους το αναφέρεις ότι βρήκες λύση χωρίς να τσακωθείς φυσικά αφού δεν πρόλαβαν να σου φάνε λεφτά . Πάντως να ξέρεις όταν κάποιος πέφτει σε απατεωνες το μισό φταίξιμο βαραίνει το θυμα, που τους επέλεξε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό Petrosk » Παρ 03 Απρ, 2020 04:21

Φίλε μου, οι άνθρωποι δεν είναι απατεώνες! Μια χαρά επαγγελματίες είναι και χρόνια στη δουλειά! Απλά δεν έκατσαν να δουν το αμάξι με προσοχή! Άρπα κολα και στο πόδι! Ο πρώτος είναι μαγαζί που πηγαίνω πάνω από 20 χρόνια και δεν θα έπρεπε να μην με προσέξει! Ο δεύτερος είναι επώνυμο κατάστημα σέρβις με υποκαταστήματα στην Αττική και ο τρίτος είναι ένα καινούργιο συνεργείο που δεν έκατσαν και να φάνε τις ώρες τους εκεί! Γιαυτο τους βρίζω, κυρίως τους δυο πρώτους! Επισης ποιος σου είπε ότι δεν με ζημίωσαν; 80€ στον πρώτο, και 210€ στον δεύτερο! Ο τρίτος μου πήρε 20€....για έλεγχο και δεν τον υπολογίζω καθόλου! Ο τελευταίος που το βρήκε μου ζήτησε και αυτός 20€ που άξιζε για 100!!! Έχεις δίκιο πάντως να λες ότι κακώς και δεν το έψαξαν περισσότερο!!!! Είναι μεγάλη κουβέντα... ανοίγω το αμάξι και κάνω ρεκτιφιέ και ότι θέλει προκύψει!!!! Δεν κάθισαν να ασχοληθούν! Αυτό είναι το πρόβλημα μου! Ας μου έλεγαν, έφαγα 3 μέρες να ψάχνω... το βρήκα και θέλω 200€ επειδή έψαχνα συν 40€ το ανταλλακτικό! Το προτιμώ και θα τα έδινα ευχάριστα!!!!
Petrosk
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ 22 Μαρ, 2020 02:25

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό socratesb » Παρ 03 Απρ, 2020 04:36

Καταρχήν χαίρομαι ειλικρινά που βρέθηκε η βλάβη! Όντως δύσκολη διάγνωση - αξίζουν εύσημα στον τεχνικό που το βρήκε - νομίζω πως το όνομά του και η διευθυνσή του αξίζει να αναφερθούν.
Το συμπέρασμα είναι πως προκατάληψη ότι για όλα φταίει το υγραέριο υπάρχει και για αυτό οι τεχνίτες το λύσε δέσε και δώσε πελάτη €€€ το έχουν 1η επιλογή.
Σε κάθε περίπτωση εφόσον οι βαλβίδες σου ρυθμίζονται θα πρέπει να είσαι σίγουρος ότι έχουν τα σωστά εργοστασιακά διάκενα και η ρύθμιση του συστήματός σου lpg είναι η σωστή - long term fuel trim όσο πιο κοντά στο -0% (τα short πάντα έχουν απόκλιση είτε θετική είτε αρνητική αλλά και αυτά μέχρι ένα ποσοστό - πχ μέχρι +-15%).
Τυπική συντήρηση και έχεις να διανύσεις πολλά πολλά απροβλημάτιστα χλμ!

Καλή Δύναμη σε ΌΛους τους φίλους του Autogas forum!
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Καμένες βαλβίδες από υγραέριο mazda 6

Δημοσίευσηαπό jason » Παρ 03 Απρ, 2020 16:17

οποτε ολα καλα.ελπιζω ναηρεμησες αρκετα.παντως εγω δεν θα το ανοιγα με τιποτε το μοτερ εφοσον μετρησες την συμπιεση ειναι οκ το μοτερ.καλες βολτες.και ακομη καλυτερη προστασια για το μοτερ και να το εχεις για πολλα χιλιομετρα χωρις προβλημα,μην το πας πανω απο της 4000 στροφες και παντα το μισο γκαζ να πατας.και οσο παει μεχρι 3500 με 4000 σαλ.
jason
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 26 Ιουν, 2016 23:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 130 επισκέπτες