Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 30 Δεκ, 2014 23:42

kostaskapa έγραψε:Το ίδιο πρόβλημα με καμμένη αντλία βενζίνης τον περασμένο Οκτώβρη. Δεν παίρνει με το υγραέριο - έμεινα απο μπαταρία, και αναγκάζομαι να το πάω με την οδική βοήθεια στο συνεργείο που μου σύστησε ο πωλητής που αγόρασα το αυτοκίνητο πριν απο ένα χρόνο. Ο μηχανικός απόλυτος γνώστης, μου λέει ότι του έχω κουβαλήσει μια βόμβα μέσα στο μαγαζί του και μου κάνει χάρη που θα το ελέγξει, γιατί το υγραέριο είναι επικίνδυνο. Μου βρίσκει μια αντλία noname, την τοποθέτησε, μου είπε ότι δεν υπάρχει εγγύηση και ότι δεν δίνει κανείς εγγύηση για τρόμπα, και μην έρθεις και ζητάς τα ρέστα άν καεί γιατί έχεις υγραέριο.
Μην μου πείτε ότι ήταν καστανάς ρε παιδιά, γιατί δεν είχε φουφού στο μαγαζί του. :))
Με την πρώτη μιζιά δεν πήρε. Πήρα με την τρίτη. Για δεκαπέντε μέρες το αυτοκίνητο έπαιρνε μετά την δεύτερη-τρίτη προσπάθεια.
Και ξαφνικά μια Κυριακή πρωϊ το αυτοκίνητο δεν παίρνει. Ούτε και με το υγραέριο. Μια απο τα ίδια. Την επόμενη μέρα το πήγα με την οδική βοήθεια εκεί που έχω εγκαταστήσει το υγραέριο. Έβαλα την γνήσια τρόμπα της VDO και μέχρι σήμερα ( 2 μήνες μετά ) παίρνει με το τσάκ στην μίζα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω λύσει το θέμα εκκίνησης του κινητήρα με το υγραέριο. Άν μείνω απο αντλία δεν υπάρχει περίπτωση νε ξεκινήσει με το υγραέριο. Το αυτοκίνητο είναι Audi A4 B6 ( τέλη του 2001 ).
Ο εγκαταστάτης μου λέει ότι ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου δημιουργεί το πρόβλημα αυτό γιατί κάνει διακοπή στο υγραέριο όταν πατάω μίζα για να εκκινήσω τον κινητήρα.
Έχει κανείς το ίδιο αυτοκίνητο. Έχει και εκείνος το ίδιο πρόβλημα; Ή μόνο στο δικό μου ο εγκέφαλος της Audi δεν υποστηρίζει την εκκίνηση του κινητήρα με υγραέριο;
Καλές γιορτές σε όλους σας - Καλά ταξίδια - Καλή Χρονιά




καλο θα ηταν να αλλαξεις συνεργειο, εμμμμμμμ πυροτεχνουργο ηθελα να πω :lol:
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 31 Δεκ, 2014 06:51

Όπως έγραψα και παραπάνω και από όσα μου έχουν πει δεν είνα 100% σίγουρο ότι θα εκκινήσει με υγραέριο.

Όταν εγώ έμεινα κάνοντας μικρή σε χρόνο στάση και το αυτοκίνητο ήταν ζεστό με την πρώτη προσπάθεια πήρε
με το υγραέριο(πατημένο το κουμπάκι και μιζάροντας περίπου 15-20 δευτερόπλεπτα)
Την επόμενη το πρωί με κρύο κινητήρα και θερμοκρασία περιβάλοντος -1 (χωριό των Ιωαννίνων) δεν πήρε μετά
από αρκετές προσπάθειες φτάνοντας στο σημείο σχεδόν να αξαντληθεί η μπαταρία.
Όπως μου είπαν το σύστημα μετά την 2-3η προσπάθεια αν δεν εκινήσει κλειδώνει καιπρέπει πλέον να ξεκινήσει με
βενζίνη για να ξεκλειδώσει.

Θα συμφωνήσω με αυτό που είπε ο Hlias.Για σκέψου μήπως είναι καιρός να αλλάξης μηχανικό για το αυτοκίνητό
σου.?? Και μην αφήνης τον καθένα "πολύξερο" να σε επηρεάζει τόσο πολύ σε αυτό που πιστεύης.Να έχης τη δική
σου άποψη και να την υποστηρίζης.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 31 Δεκ, 2014 07:19

Σχετικά με την τελευταία παράγραφο θα ήθελα να σας πω και μία προσωπική ιστορία που δεν ήθελα να
μπλέξω με το παραπάνω ποστάρισμα ,η οποία έχει σχέση με την υπογραφή μου Όποιος θέλει τη διαβάζει.

Βαρύς καπνιστής για 37 χρόνια σχεδόν 2 πακέτων την ημέρα.
Πριν 3 χρόνια βρίσκοντας στο δρόμο ένα ηλεκτρονικό τσιγάρο πήρα ξαφνικά την απόφαση και
έγινα ατμιστής. Από την πρώτη βδομάδα με πολύ προσπάθεια εκ μέρους μου βέβαια και με μεγάλη βοήθεια
από το φόρουμ της υπογραφής μου έκοψα τελείως το κάπνισμα.
Μετά από ένα χρόνο έκοψα και το ηλεκτρονικό τσιγάρο και πλέον εδώ και δύο χρόνια είμαι καθαρός και από
τα δύο.
Θα μου πείτε βρε papoys τι μας τσαμπουνάς και τι σχέση έχει αυτό με το θέμα που συζητάμε.

Έμαθα ότι στη ζωή μας (που η ρημάδα είναι λίγη) πολλά πράγματα άσχετα έχουν σχέση μεταξύ τους.
Θυμάμαι όταν πριν τρία χρόνια άρχισα το άτμισμα γυγγενείς -γνωστοί και φίλοι (που λέει και το άσμα) μου
έλεγαν τι είναι αυτό που καπνίζης θα σου κάνει κακό στα πνευμόνια πέταξέ το και πολλά τέτοια.Εγώ και με
αυτά που είχα μάθει από το φόρουμ της υπογραφής και πιστεύοντας ότι το άτμισμα είναι πιο υγιεινό και
οικονομικό από το άτμισμα,ποτέ και από κανέναν δεν πείσθηκα από το αντίθετο.Το έλεγα και το πίστευα σε
όλους μάλιστα κατάφερα να κάνω και δύοφίλους ατμιστές οι οποίοι σήμερα με ευγνομωνούν.

Μετά από τρία χρόνια νοιώθω δικαιωμένος που δεν άκουσα κανέναν και στήριζα την άποψή μου για δύο λόγους.
1.Κόβοντας το τσιγάρο γλίτωσα την υγεία μου.
2.Κερδίζω περίπου 200 ευρώ το μήνα (δεν είναι λίγα τη σημερινή εποχή).

Υ.Γ. Τό κόψιμο του τσιγάρου και η υγραεριοκίνηση στο αυτοκίνητό μου νομίζω ότι είναι τα δύο καλίτερα
πράγματα που μου έχουν συμβεί τα τελευταία 3 χρόνια τα οποία πιστεύω πως είναι τα χειρότερα χρόνια
όλων μας όπως μας κατάντησαν οι αλήτες που μας κυβερνούν.
Καλημέρα και καλή χρονια. 8-)
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό kostaskapa » Τετ 31 Δεκ, 2014 17:09

hlias έγραψε:καλο θα ηταν να αλλαξεις συνεργειο, εμμμμμμμ πυροτεχνουργο ηθελα να πω :lol:


Δέν έχω ξαναπατήσει το πόδι μου εκεί φίλε, και ούτε ζωγραφιστό δεν θέλω να τον δώ.
Απλά την πάτησα και πήγα, γιατί ο προηγούμενος ιδιοκτήτης μου τον σύστησε ώς μέγα μάστορα, και ότι γνώριζε πολύ καλά το αυτοκίνητο.
Audi A4 1.8T Quattro 2002 Σύστημα Prins - Q GAS 20.000 χιλιόμετρα
kostaskapa
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Πέμ 18 Δεκ, 2014 17:52

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό periklis » Κυρ 08 Φεβ, 2015 10:42

έχω βάλει σύστημα υγραεριοκίνησης lovato σε VOLVO S 40 1,6 μοντέλο 2007. έχω αλλάξει τρεις φορές αντλία βενζίνης, μία κάθε χρόνο, χωρίς ποτέ να έφταιγε η ποσότητα του καυσίμου στο ρεζερβουάρ[ συνήθως πάνω από το 1/2 έως γεμάτο] αλλάζω βαρελάκι της εταιρίας hoffer κάθε φορά , με μικρό κόστος διότι το βάζω μόνος μου. το θέμα είναι οτι δεν μπορούμε να βρούμε το λόγο που την καίει . Κρατάει περίπου ένα χρόνο και 15000 χιλιόμετρα. Το δουλεύω το αυτοκίνητο και με βενζίνα τακτικά. Μου είπαν για ρελέ διακοπής τη στιγμή που ξεκινά το lpg. Γνωρίζει κανείς εάν μπαίνει σε αυτό το αυτοκίνητο, χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στον εγκέφαλο [ να ανάβει κάποιο λαμπάκι κλπ], τι άλλο μπορεί να φταίει. Θα το πάω σε πιο εξειδικευμένους να ψάξουν εκ νέου την εγκατάσταση ;το αυτοκίνητο έχει κάνει συνολικά 50000 χιλιόμετρα και σκέπτομαι να καταργήσω το lpg
periklis
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 08 Φεβ, 2015 10:29

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 08 Φεβ, 2015 11:54

Η αντλια συνεχισει να δουλευει οπως δουλευε και πριν - μηπως φταιει η αντλια που βαζεις??

Εξαιρετικά επικυνδυνο αυτο που λες να κανεις με το ρελε...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Τρί 10 Φεβ, 2015 22:29

periklis έγραψε:έχω βάλει σύστημα υγραεριοκίνησης lovato σε VOLVO S 40 1,6 μοντέλο 2007. έχω αλλάξει τρεις φορές αντλία βενζίνης, μία κάθε χρόνο, χωρίς ποτέ να έφταιγε η ποσότητα του καυσίμου στο ρεζερβουάρ[ συνήθως πάνω από το 1/2 έως γεμάτο] αλλάζω βαρελάκι της εταιρίας hoffer κάθε φορά , με μικρό κόστος διότι το βάζω μόνος μου. το θέμα είναι οτι δεν μπορούμε να βρούμε το λόγο που την καίει . Κρατάει περίπου ένα χρόνο και 15000 χιλιόμετρα. Το δουλεύω το αυτοκίνητο και με βενζίνα τακτικά. Μου είπαν για ρελέ διακοπής τη στιγμή που ξεκινά το lpg. Γνωρίζει κανείς εάν μπαίνει σε αυτό το αυτοκίνητο, χωρίς να δημιουργεί πρόβλημα στον εγκέφαλο [ να ανάβει κάποιο λαμπάκι κλπ], τι άλλο μπορεί να φταίει. Θα το πάω σε πιο εξειδικευμένους να ψάξουν εκ νέου την εγκατάσταση ;το αυτοκίνητο έχει κάνει συνολικά 50000 χιλιόμετρα και σκέπτομαι να καταργήσω το lpg

H λύση έχει βρεθεί από ένα μηχανικό στη Νίκαια. Ο κινητήρας σου δεν είναι ο κλασσικός ford 1.6; Εάν ναι, τότε δε φταίει η αντλία σου, το πρόβλημα και η λύση του βρίσκεται αλλού. Εάν είσαι Αθήνα, ευχαρίστως να σου στείλω με π.μ στοιχεία επικοινωνίας. Δεν είμαι εγκαταστάτης, μη θεωρείς ότι "ψαρεύω". Απλά έτυχε να βρίσκομαι στο συγκεκριμένο συνεργείο με focus 1.6 και καμένη αντλία και το έμαθα.
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό NtzanisNikos » Τετ 11 Φεβ, 2015 09:42

Πες το και εμας για να ξερουμε που εχουμε τον ιδιο κινητηρα.Μην μας λες ποιος μαστορας
NtzanisNikos
 

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό mauros200aris » Τετ 11 Φεβ, 2015 23:17

NtzanisNikos έγραψε:Πες το και εμας για να ξερουμε που εχουμε τον ιδιο κινητηρα.Μην μας λες ποιος μαστορας

Στην καλωδίωση της αντλίας βρίσκεται το θέμα. Τώρα το που ακριβώς δεν το ξέρω.
Mercedes C200 coupe, model 2005, 1.8, 163hp
104000 χλμ και συνεχίζουμε...
222000 χλμ συνολικά
mauros200aris
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Σάβ 10 Ιαν, 2015 23:23

Re: Καμμένη αντλία βενζίνης :(

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 12 Φεβ, 2015 10:32

NtzanisNikos έγραψε:Πες το και εμας για να ξερουμε που εχουμε τον ιδιο κινητηρα.Μην μας λες ποιος μαστορας


Ολες οι ανλτες κακαρωνουν απο 2 πραγματα ..

Κακο καυσιμο με διογκωτικα η νερο, ή υπερβολικη λειτουργια και πιεση ..

Σε φιλο που εχει το mobilo της BMW καθε μερα αλλαζει 2-3 ανλιες στο δρομο χωρις υγραεριο απο τα καλα καυσιμα .. Οι εξετασεις εδειξαν κατακοκινες αντλιες με κατι μαυρα κοματια διασπαρτα παντου .. Επαναλαμβανω σε αυτοκινητα χωρις αεριο ..

Ενας αλλος λογος ειναι η παραμονη της βενζινης στο τεποζιτο πανω απο 1 μηνα οπου θα γινει σαν γλιτσα και θα ζορισει την αντλια με το ιδιο αποτελεσμα .,

Λυση υπαρχει για την πιεση ειδικα σε volvo ford κτλ ποιος την πληρωνει ;

Ειναι ενα συστημα παρακαμσης της γραμης της βενζινης και επιστροφης της στη δεξαμενη .. 150 € συν τοποθετηση ..

Δουλευει ως εξης , στη γραμμη της βενζινης μπαινει ενα μπαι πας με μια ηλεκτροβανα που ενεργοποιητε οτσν γυρναει υγραεριο το συστημα ..
Οταν ανεβαινει η πιεση της ανλιας βενζινης εοιστρεφει το παραοανω καυσιμο στην δεξαμενη εφαρμοζετε στα volvo XC90 ford kuga jaguar κτλ αντι των εμουλατορων πιεσης και δουλευει αψογα ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 17 επισκέπτες