Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fuel trims και υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό fotisly » Παρ 28 Δεκ, 2018 00:22

meletis έγραψε:
fotisly έγραψε:Φοράω icom και τελευταία το παιδί που το ρύθμισε μου έβαλε μεγάλα ζιγκλερ λέγοντας ότι έχει βάλει κι μεγαλύτερα χωρίς θέμα νομίζω τα c.4 έχω τώρα. Αντιπρόσωπος συστήματος είναι σε άλλη πόλη εκεί που ρύθμισα τελευταία.δεν έχω επιλογές μάστορα.αλλιώς μπιμπος Αθήνα με κόστος 200 ευρώ το πηγαινελα.
Γιατι δεν λες στο επισημο αντιπροσωπο να σου στειλει 1 καλωδιο επικοινωνιας και να συνδεθει με teamviewer να σου ρυθμισει το συστημα.


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

το συστημα μου δεν ρυθμιζει!!ειχα καιρο να γραψω.
πηγα στον πιο κοντινο συνεργατη αγρινιο!!
μου εστειλε για καθαρισμα μπεκ βενζινης μπεκ υγραεριου και εβαλα ενα νουμερο μικροτερα ζιγκλερ στα μπεκ υγραεριου.παλι τα φουλ τριμ οπως και τα λονγκ ειναι στο -12 στο υγραεριο και στο ρελαντι πανε σιγα σιγα μεχρι το -25.
πεταει λαμπακι και το σβηνω συχνα.τωρα ειμαι μεσα γιατι ρεταρει σε βενζινη ο δευτερος και βγαζει βλαβη ψεκασμο 2ου κυλινδρου.ελενχθηκαν τα μπεκ βενζινης,αλλαξα το 2ο με 1ο μπεκ και παλι δεν δουλευει καθολου στον δευτερο με βενζινη.
με το νεο ετος ξυλώνονται ολες οι γραμμες καλωδιων υγραεριου για να δουμε αν το μπλοκαρει ο εγκεφαλος του υγραεριου ή του οχηματος.σε υγραεριο δεν ρεταρει καθολου.
αυτα τα ολιγα και καλη χρονια
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 21 Σεπ, 2019 13:02

Καλημέρα παιδιά, μου άναψε λαμπάκι κινητήρα προχθές, έβαλα διαγνωστικό και στη βενζίνη τα short ήταν + - 2,3 % και τα long term trims κάπου εκεί κοντά γύρω στο 3%, ενώ μετά με υγραέριο είχα short term + 5 με 15% και Long term κάπου στο +12% , δεν έχω αλλάξει τίποτα στο αυτοκίνητο εκτός από πρόσφατο σέρβις ιμάντες, τρόμπα νερού και τα σχετικά, επίσης είμαι 2,3.000 χιλιομετρα πριν το σέρβις υγραερίου. Το περίεργο είναι ότι είχα τρομερά πυράκια στη βενζίνη τελευταία, συνεχώς όμως. Πάει κανενός το μυαλό κάπου, πριν το αναλάβουν οι φωστήρες μαστόρια;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 21 Σεπ, 2019 13:06

Χρονιστηκε σωστά ο ιμάντας χρονισμού στο σέρβις? Ένα δόντι διάφορα και το αμάξι λειτουργεί κανονικά αλλά με συμπτώματα τέτοια. Επίσης μπήκε σωστός τύπος μπουζί αν άλλαξες μπουζί? Γινονται πολλά λάθη στα συνεργεία .
Αν τα πυρακια εμφανίστηκαν πριν τους ιμάντες ,τότε μην ασχολεισαι με αυτό που ειπα παραπάνω.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 21 Σεπ, 2019 13:09

Τι να πω, λογικά πρέπει να χρονίστηκε σωστά, είναι καλό το συνεργείο αυτό που πάω τελευταία, επίσης τα πυράκια έπαιζαν πολύ και πριν αλλάξω ιμάντα και ενώ ήλπιζα ότι θα λυνόταν το θέμα, έμεινε το ίδιο, έβαλα 100αρα ΕΚΟ πριν 5 μέρες και μειώθηκαν αρκετά αλλά σε κάποιες στροφές χαμηλά παραμένουν. Είχα ρυθμίσει και βαλβίδες πρόσφατα, πριν πριν 16.000 χλμ. Τι να πω, κάθε μέρα κάτι συμβαίνει, πάλιωσε το αυτοκινητάκι μου :?

Α για μπουζί που λες, τα έχω 15.000 χλμ, τα euquem τα πρώτης τοποθέτησης της Πεζω, εγώ τα είχα πάρει τα έχω φορέσει πολλές φορές. Όταν τα είχα πρωτοβάλει βέβαια, δούλευε άψογα. Ισως τ αλλάξω σύντομα, έλεγα να τα κρατήσω μέχρι 20.000, γιατί τελευταία φορά που τα άλλαξα στα 15κ ήταν μία χαρά, τέλεια.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 21 Σεπ, 2019 13:13

Το συνεργείο τι είπε για αυτό το θέμα? Δεν άκουσε τα πυρακια? Ξεχνάς το θέμα του υγραέριο για την ώρα. Πρώτα πρέπει να δουλεύει το αμαξι στη βενζινη άριστα.

Τα μπουζί σου είναι τίποτα δυακιδα τρικιδα κτλ? Φοράει μπουζοκαλωδια το αμάξι η όχι? Αν ναι τα έχεις αλλάξει με νέα σιλικόνης?
Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από gkazakias και Σάβ 21 Σεπ, 2019 13:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 21 Σεπ, 2019 13:15

Δεν τα άκουσε, δεν μου είπε κάτι, πρώτη φορά τόσα πυράκια. Έκανα και εγώ βλακεία, δεν του το είπα. Ίσως αλλάξω μπουζί για αρχή. Πάντως το λαμπάκι το έσβησα και δεν έχει ξανανάψει.

Είναι κλασσικά μονάκιδα, βάζω τα απλά της μάνας του, απλώς τ αλλαζω νωρίτερα, Έχει πολλαπλασιαστή με πίπες, όλο μαζί, είναι ούτε έτους, τον άλλαξα επειδή είχαν φαγωθεί τα μπουζοκαλώδια (πίπες που έχει εμένα).

Το μόνο που σκέφτομαι είναι μήπως ήθελε κανά reset ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 21 Σεπ, 2019 13:51

Η βενζίνη σου πόσο καιρό είναι μέσα η ίδια? Έχεις δοκιμασει να την κάψεις όλη και να βάλεις νέα εξολοκλήρου?

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 21 Σεπ, 2019 14:01

Το έκανα φίλε και αυτό, είχα γεμίσει δύο φορές μέχρι λίγο πριν τη μέση, την έκαψα και έβαλα τρίτη φορά 100αρα με Liqui moly αντί Redex. Με την 100άρα βελτιώθηκαν τα πυράκια, αλλά το σωστό δεν είναι να βάζεις κανονική και να δουλεύει σωστά;

Ίσως το πάω από το μάστορα με τους ιμάντες, να του το πω, είναι καλός αυτός παρότι του ξέφυγε και δεν το άκουσε και θα δω τι να μου πει.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό ppd » Σάβ 21 Δεκ, 2019 18:11

Σε sirion 1.3 του 2008, μπήκα έπειτα από 15.000χλμ στο πρόγραμμα του υγραερίου (avance 32) και είδα τα long fuel trims να παίζουν από το -25 έως το -54. Συνεχίζω να κοιτάω τις ρυθμίσεις και παρατηρώ ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η προστασία βαλβιδων με ψεκασμούς βενζίνης ενώ αρχικά είχε πει ότι το είχε ρυθμίσει έτσι.
Να επισημάνω ότι το αυτοκίνητο το οδηγούν οι γονείς μου και δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα, μόνο το καλοκαίρι που έσβησε από θερμοκρασία και πήγε στον γκαζα και έκανε κάποιες ρυθμίσεις, αυτό έγινε άλλη μια φορά ακομα με κάτι επιπλέον ρυθμίσεις από τον γκαζα. Από τότε δεν έσβησε ξανά απο θερμοκρασία. Οπότε υποθέτω ότι τότε άλλαξε τις ρυθμίσεις και το έκανε πάρα πολύ πλούσιο και έκλεισε τους ψεκασμούς βενζίνης.
Είναι σωστό αυτό?
Τι να κάνω?

Επίσης όταν ζητήθηκε να γίνει έλεγχος στις βαλβίδες είπε μια χαρά είναι, δεν χρειάζεται. Ο πατέρας μου απλά είπε οκ και έφυγε.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 22 Δεκ, 2019 05:28

ppd έγραψε:Σε sirion 1.3 του 2008, μπήκα έπειτα από 15.000χλμ στο πρόγραμμα του υγραερίου (avance 32) και είδα τα long fuel trims να παίζουν από το -25 έως το -54. Συνεχίζω να κοιτάω τις ρυθμίσεις και παρατηρώ ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί η προστασία βαλβιδων με ψεκασμούς βενζίνης ενώ αρχικά είχε πει ότι το είχε ρυθμίσει έτσι.
Να επισημάνω ότι το αυτοκίνητο το οδηγούν οι γονείς μου και δεν έχει εμφανίσει κανένα πρόβλημα, μόνο το καλοκαίρι που έσβησε από θερμοκρασία και πήγε στον γκαζα και έκανε κάποιες ρυθμίσεις, αυτό έγινε άλλη μια φορά ακομα με κάτι επιπλέον ρυθμίσεις από τον γκαζα. Από τότε δεν έσβησε ξανά απο θερμοκρασία. Οπότε υποθέτω ότι τότε άλλαξε τις ρυθμίσεις και το έκανε πάρα πολύ πλούσιο και έκλεισε τους ψεκασμούς βενζίνης.
Είναι σωστό αυτό?
Τι να κάνω?

Επίσης όταν ζητήθηκε να γίνει έλεγχος στις βαλβίδες είπε μια χαρά είναι, δεν χρειάζεται. Ο πατέρας μου απλά είπε οκ και έφυγε.

Για τό παράλληλο ψεκασμό , εγω θα σου πρότεινα να το ενεργοποιήσεις στο φορτίο του κινητήρα. Μίλησε με τον εγκατάσταση σου.
Πρόβλημα δεν θα σου εμφανίσει στίς 15.000.
Προσωπικά εγω εάν ήμουν στήν θέση σου θα έλεγα στο μηχανικό να κάνει έλεγχο διάκενων βαλβίδων κάθε 25000 - 30000 χιλιόμετρα για να ξέρεις που βρίσκεσαι.
Έλεγχο διάκενο βαλβίδων εγω στο Honda έκανα κάθε 30.000, ωστόσο κάθε κινητήρας διαφέρει στο τρόπο ρύθμισης .
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 22 επισκέπτες