Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fuel trims και υγραέριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τετ 26 Απρ, 2023 13:40

Jpk1983 έγραψε:Καλό απόγευμα φοράω σε saab 93 18αρι ατμόσφαιρα brc 32 σύστημα και έχω αγοράσει από eBay elm 327 διαγνωστικό και δείχνει και τα fuel trims.θςλω να ρωτήσω το εξης to long και στα δύο καύσιμα παίζει κοντά στο +5% το short παίζει στο υγραέριο -3.8 %και στην βενζίνη γύρω από το +4% όταν επιταχύνω σε κάποια φάση ας το πούμε πάνω από 3500σαλ περίπου και στα δύο καύσιμα τα short fuel trims πάνε στο 0%.αυτο είναι ναι φυσιολογικό; δηλαδή δεν δείχνει το όργανο; ή η διόρθωση των μειγμάτων είναι σωστή;-ιδανικη;και άρα το αμάξι δουλεύει από μείγματα σωστά;


Διόρθωση του short κάτω από + ή - 10% είναι μια χαρά!! 'Οταν πηγαίνει στο 0% στις επιταχύνσεις εκεί φεύγει από το closed loop που διορθώνει ο εγκέφαλος και βάζει καύσιμο ότι έχει γραμμένος ο χάρτης! Εκεί για να ρυθμιστεί σωστά θέλει διάγνωση με wideband λ!, να έχεις τις σωστές τιμές κοντά στο 12,8-13,2 για τα ατμοσφαιρικά και 11,5-12,0 για τα turbo.
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 26 Ιούλ, 2023 21:32

Σε chevrolet cruze του 2010 με σύστημα brc seq32 με σύνδεση obd αντιμετωπίζω πρόβλημα με λαμπάκι p2096 φτωχό μείγμα. Έχουν γίνει 5 επαναπρογραμματισμοί στο δρόμο. Αυτή τη στιγμή τα ltft στο υγραέριο είναι -3 με 0 (ιδανική τιμή) και τα stft γενικά με αρνητικές τιμές. Στη βενζίνη το μείγμα είναι πιο φτωχό. Παρόλα αυτά το σφάλμα αυτό εμφανίζεται συνεχώς. Έχω αλλάξει και το αισθητήρα map με γνήσιο αλλά πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 26 Ιούλ, 2023 21:40

labros έγραψε:Σε chevrolet cruze του 2010 με σύστημα brc seq32 με σύνδεση obd αντιμετωπίζω πρόβλημα με λαμπάκι p2096 φτωχό μείγμα. Έχουν γίνει 5 επαναπρογραμματισμοί στο δρόμο. Αυτή τη στιγμή τα ltft στο υγραέριο είναι -3 με 0 (ιδανική τιμή) και τα stft γενικά με αρνητικές τιμές. Στη βενζίνη το μείγμα είναι πιο φτωχό. Παρόλα αυτά το σφάλμα αυτό εμφανίζεται συνεχώς. Έχω αλλάξει και το αισθητήρα map με γνήσιο αλλά πάλι τα ίδια. Δεν ξέρω τι άλλο να κοιτάξω.


Το αισθητήρα Λ το έχετε δεί λειτουργει σωστά στίς μετρήσεις ?
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 27 Ιούλ, 2023 08:40

Το freeze frame τι δείχνει? Ποτε σε ποιες στροφές άναψε το λαμπάκι και με πόσο fuel trim? Επόμενο βήμα να αλλάξεις έναν λαμδα.
Παρόλα αυτά αν είσαι Αθήνα πήγαινε μια βόλτα από τον Χρηστο, lpg expert λέγεται το μαγαζί στο Ίλιον και πες του να το δει. Είναι εγκαταστατης και γενικό συνεργειο μαζί οπότε δεν θα γίνεις μπαλάκι .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Fuel trims και υγραέριο

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 27 Ιούλ, 2023 14:58

gkazakias έγραψε:Το freeze frame τι δείχνει? Ποτε σε ποιες στροφές άναψε το λαμπάκι και με πόσο fuel trim? Επόμενο βήμα να αλλάξεις έναν λαμδα.
Παρόλα αυτά αν είσαι Αθήνα πήγαινε μια βόλτα από τον Χρηστο, lpg expert λέγεται το μαγαζί στο Ίλιον και πες του να το δει. Είναι εγκαταστατης και γενικό συνεργειο μαζί οπότε δεν θα γίνεις μπαλάκι .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Είμαι στη Θεσσαλονίκη. Έχω υποψιαστεί και εγώ τον λ. Το δικό μου διαγνωστικό δεν βγάζει freeze frame σε αυτό το αμάξι. Στο προηγούμενό μου έβγαζε. Το λαμπάκι ανάβει σε χαμηλές στροφές και στην αρχή μιας διαδρομής. Αν δεν ανάψει τότε μπορώ να πάω και Αθήνα χωρίς να ανάψει. Τι trims έχει ακριβώς εκείνη τη στιγμή δεν το ξέρω. Το βγάζει πρώτα σαν προσωρινό κωδικό και κάποια στιγμή ανάβει. Υπάρχει περίπτωση να χάνει ο λ στιγμιαία το σήμα του και να το βγάζει αλλά νομίζω πως σε αυτή την περίπτωση αντιστοιχούν άλλοι κωδικοί σφάλματος..
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 27 επισκέπτες