Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dream21 » Τρί 22 Μαρ, 2011 20:24

Τελικά εχθές μου έβγαλε ένα τρελό θέμα.καταρχάς το αυτοκίνητο μου το έχω φέρει απο Γερμανία και έχει Αυτόματο σειριακό κιβώτιο.όπως ήμουν στην παραλιακή Αθήνα ενώ ειμουνα με 100 χιλιόμετρα προσπάθησα να κάνω μια προσπεράσει ,οποτε πατοντας το πενταλ και κλειδωνοντας το kick down για προσπεραση στις 5500-6000 στροφές αντί να αλλάξει ταχύτητα έμεινε κολημενο για 5 δευτερολεπτα και μου άναψε το διαγνωστικο του κινητήρα ,το γκάζι ήταν μπουκομενο και έπρεπε να σταματήσω στην άκρη.αφού σταμάτησα και έβαλα το κιβώτιο στη θέση parking έκανε το αυτοκίνητο σαν τρακτέρ και τρελο κουνημα όλο το αμάξι.έσβησα τον κινητήρα και γυρίζοντας σε βενζίνη όλα μια χαρα.με απο 5-10χιλιομετρα έσβησε και απο μόνο του το σφάλμα.συνέχισα με βενζίνη και του έκανα 2-3 φορές τεσταρισμα για προσπεράσει με kickdown ,δεν μου έκανε κανένα πρόβλημα.το ξανά γυρναω σε υγραεριο πάω να του δώσο για προσπεράσει στις 5000-6000 στροφές το ίδιο.
Επικοινωνίσα με την εταιρία που μου έβαλε το υγραεριο και σήμερα το πρωί πήγα να το δουν.βάλανε το διαγνωστικο κιτ να διαβάζουν. Απο το εγκέφαλο καθως και ένα καλώδιο απο το κιτ του STEFANELLI σε ένα laptop και πήγαμε για δοκιμή.όπως ακριβώς μου έγιναν τα πράγματα εχθές συνέβησαν και κατα το test drive.ο τεχνικός μου είπε να το αφήσω για 2 μέρες παίζει μάλλον πρόβλημα μου είπε με τα νερά και θα το πανε αύριο στα γλυκά νερά στην STEFANELLI.μου είπαν ότι υπάρχει περίπτωση να το προγραματισουν ώστε όταν θα πηγαίνω να κάνω προσπεράσει με kick down να γυρνάει αυτόματα σε βενζίνη και μόλις πέφτουν οι στροφές να γυρνάει αυτόματα σε υγραεριο πάλι.
Παρακαλώ θα ήθελα την γνώμη απο έναν ειδικό εάν γνωρίζει επί του θέματος τι μπορεί να παίζει.
Ευχαριστώ
MERCEDES CLK 200 Μοντελο 05 STEFANELLI ΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΑ LPG GAS SYSTEM 4ης ΓΕΝΙΑΣ,ANEY ΛΙΠΑΝTΉΡΑ
ΔΙΑΝΥΘΕΝΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ LPG ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ : 1390χλμ
dream21
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:47

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό INCTEK » Τετ 23 Μαρ, 2011 16:16

Τι κωδικό βλάβης έβγαλε, σου είπαν?
Αυτό θα βοηθούσε αρκετά.
Χρήστος
Κινήσου έξυπνα....κινήσου με την IncTek
www.inctek.gr
Άβαταρ μέλους
INCTEK
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Παρ 18 Φεβ, 2011 20:04

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dream21 » Τετ 23 Μαρ, 2011 18:42

INCTEK έγραψε:Τι κωδικό βλάβης έβγαλε, σου είπαν?
Αυτό θα βοηθούσε αρκετά.
Χρήστος

Όχι δεν μου είπαν.σε τηλεφωνική επικοινωνία πριν απο λίγο μου είπαν ότι είχε θέμα με τα νερά ,το έφτιαξαν οι μηχανικοί άλα αύριο θα το προγραματισουν γιατί δεν προλαβαίνουν.δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι έφτιαξαν ενώ θέλει προγραμματισμα :eh:
Μια ερώτηση θέλω να κάνω το παραπάνω κιτ που φοράει το αμάξι μου μπορώ να το βάλω στο nissan micra 1200 μοντελο 2007 που έχω για την γυναίκα μου και να πάω μετα να βάλω στο Mercedes prins ?
Ευχαριστώ
MERCEDES CLK 200 Μοντελο 05 STEFANELLI ΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΑ LPG GAS SYSTEM 4ης ΓΕΝΙΑΣ,ANEY ΛΙΠΑΝTΉΡΑ
ΔΙΑΝΥΘΕΝΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ LPG ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ : 1390χλμ
dream21
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:47

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 23 Μαρ, 2011 21:39

Δεν θα σου ταιριάζει πιθανότατα η δεξαμενή, ίσως τα μπεκ και ο πνεύμονας. Χαρτιά για το ΚΤΕΟ σου έχουν δώσει; Αν ναι, μετά θα σου υπογράψουν οτι έβαλαν καινούργιο σύστημα ενώ αυτό θα είναι έστω κι ελάχιστα χρησιμοποιημένο;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dathens » Πέμ 24 Μαρ, 2011 00:05

dream21 έγραψε:
INCTEK έγραψε:Τι κωδικό βλάβης έβγαλε, σου είπαν?
Αυτό θα βοηθούσε αρκετά.
Χρήστος

Όχι δεν μου είπαν.σε τηλεφωνική επικοινωνία πριν απο λίγο μου είπαν ότι είχε θέμα με τα νερά ,το έφτιαξαν οι μηχανικοί άλα αύριο θα το προγραματισουν γιατί δεν προλαβαίνουν.δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι έφτιαξαν ενώ θέλει προγραμματισμα :eh:
Μια ερώτηση θέλω να κάνω το παραπάνω κιτ που φοράει το αμάξι μου μπορώ να το βάλω στο nissan micra 1200 μοντελο 2007 που έχω για την γυναίκα μου και να πάω μετα να βάλω στο Mercedes prins ?
Ευχαριστώ


Στερνη μου γνώση να σε είχα πρώτα ML 350 4500 χιλ Υγραεριο prins Vsi 4ης προβλήματα ΜΗΔΈΝ ούτε με kick down ούτε με χειροκινιτες αλλαγές του 7 ταχυτου
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dream21 » Πέμ 24 Μαρ, 2011 13:54

dathens έγραψε:
dream21 έγραψε:
INCTEK έγραψε:Τι κωδικό βλάβης έβγαλε, σου είπαν?
Αυτό θα βοηθούσε αρκετά.
Χρήστος

Όχι δεν μου είπαν.σε τηλεφωνική επικοινωνία πριν απο λίγο μου είπαν ότι είχε θέμα με τα νερά ,το έφτιαξαν οι μηχανικοί άλα αύριο θα το προγραματισουν γιατί δεν προλαβαίνουν.δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι έφτιαξαν ενώ θέλει προγραμματισμα :eh:
Μια ερώτηση θέλω να κάνω το παραπάνω κιτ που φοράει το αμάξι μου μπορώ να το βάλω στο nissan micra 1200 μοντελο 2007 που έχω για την γυναίκα μου και να πάω μετα να βάλω στο Mercedes prins ?
Ευχαριστώ


Στερνη μου γνώση να σε είχα πρώτα ML 350 4500 χιλ Υγραεριο prins Vsi 4ης προβλήματα ΜΗΔΈΝ ούτε με kick down ούτε με χειροκινιτες αλλαγές του 7 ταχυτου


εσύ καλά τα λές αλλά το θέμα είναι μπήκα στο site τις prins και έχει kit μόνο για 2002 montel και οχί για 2005+ που είναι το δικό μου.
MERCEDES CLK 200 Μοντελο 05 STEFANELLI ΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΑ LPG GAS SYSTEM 4ης ΓΕΝΙΑΣ,ANEY ΛΙΠΑΝTΉΡΑ
ΔΙΑΝΥΘΕΝΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ LPG ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ : 1390χλμ
dream21
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:47

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dathens » Παρ 25 Μαρ, 2011 10:31

Στείλε το πλαίσιο σου στο Φαρμάκη να σου πει το γράφει άλλωστε αν το αμάξι σου δεν είναι στην λίστα επικοινωνία με τον τοπικό αντιπρωσωπο
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dream21 » Τετ 04 Μάιος, 2011 19:52

Ξανά επανέρχομαι με καινούργια πρόβληματα που εχω εδώ και 10 μέρες.
1) Στην βενζίνη η ταχύτητες στο αυτόματο μπαίνουν κανονικά.
Στο υγραεριο κουμπωνουν σε πολύ περισσότερες στροφές.πχ από την δεύτερη στην Τρίτη αντί να κουμπωσει στις 2200 μου κουμπωνει στις 2600-2800.στην προσπεράση στην Αττική οδό με kick down με το που φτάνω στα 160km το αμάξι παει να φύγει και κάνει σταματηματα σαν να παταω στιγμής φρένο.φτάνει τις 6500 και δεν κουμπωνει η ταχύτητα σε προσπεραση.(μετα απο αυτο ρυθμιστηκε στα 1,40 bar ο πνεύμονας για περνει περισοτερο καύσιμο και παει κάπως καλύτερα)

2) Συνέχεια αναβει διαγνωστικο κινητήρα με ένδειξη σφαλματος μη σωστή ανάφλεξη σε ενα απο τους 4 κυλινδρους.

3)Ρετάρει ο κινητήρας στο υγραεριο,στην βενζίνη είναι μια χαρά.

4) και έρχεται και το κερασάκι στην τούρτα σφάλμα αισθητήρας στροβιλου η στροφαλου, δεν θυμαμε καλά.το θέμα είναι ότι η υγραεριοκινηση μου έχει βγάλει προβλήματα που δεν είχα.

Το αμάξι το έχω στην Mercedes αύριο θα το βάλουν και θα διαβάσουν τα σφάλματα από τον εγκέφαλο μιας και τους το πήγα αργά μεσημέρι.(το κουφο είναι ότι στη Mercedes μου είπαν ότι όταν παρουσιαστεί αυτό το σφάλμα ,το αυτοκίνητο στις 99.9% των περιπτωσεων σβήνει και δεν παει πουθενά.είναι περίεργο πως τους το έφερα χωρίς να μην μου κάνει διακοπές.)
Κόστος ασθητηρα 128€ + εργασία.

Θέλω να ρωτήσω για να μην κινηθώ με την με αγωγή δικαστικά για την όλη εγκατάσταση ,πως μπορώ να πάω να μου το ξυλωσουν το σύστημα ,και να πάρω τα λεφτά μου πίσω;
έχω κουραστεί με την όλη υπόθεση
Σας ευχαριστώ.

Τα διαγνωστικά τα παραπάνω τα έβγαλε το μηχάνημα του εγκαταστατη.
MERCEDES CLK 200 Μοντελο 05 STEFANELLI ΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΑ LPG GAS SYSTEM 4ης ΓΕΝΙΑΣ,ANEY ΛΙΠΑΝTΉΡΑ
ΔΙΑΝΥΘΕΝΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ LPG ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ : 1390χλμ
dream21
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:47

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 04 Μάιος, 2011 20:04

Είναι προφανές οτι το σύστημα που σου έχουν βάλει ή δεν είναι συμβατό με τα "καλούδια" της CLK ή δεν είναι σωστά ρυθμισμένο.
Νομίζω οτι πρέπει να απευθυνθείς κατ' αρχή στον εγκαταστάτη σου και με καλό τρόπο να του δώσεις να καταλάβει οτι από τη στιγμή που δεν χαίρεσαι το αμάξι σου και κινδυνεύεις να το καταστρέψεις είναι προτιμότερο να γίνει απεγκατάσταση και να σου δώσει ή τα χρήματά σου πίσω ή να το εγκαταστήσει σε άλλο πιο συμβατό αυτοκίνητο, με μικρότερες απαιτήσεις.
Αν δεν βγάλεις σύντομα άκρη, υπάρχει και το σωματείο των εγκαταστατών συστημάτων υγραεριοκίνησης στο οποίο μπορείς να κάνεις σχετική καταγγελία και να έχεις κι από εκεί επιβεβαίωση του τί φταίει.
Επίσης ένας έλεγχος σε ΚΤΕΟ που θα βεβαιώσει οτι το σύστημα δημιουργεί πρόβλημα στο αυτοκίνητο, θα βοηθήσει αν τυχόν καταλήξετε στα δικαστήρια.
Τελευταία λύση πριν τα δικαστήρια, ένα εξώδικο μέσω γνωστού σου δικηγόρου προς τον εγκαταστάτη, δίνοντάς του συγκεκριμένη ημερομηνία μέχρι την οποία πρέπει να σου επιστρέψει τα χρήματά σου και να αποκαταστήσει την όποια ζημιά έχει κάνει.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: mercedes clk 200 AT stefanelli kit

Δημοσίευσηαπό dream21 » Τετ 04 Μάιος, 2011 20:06

Σε ευχαριστώ πολύ φίλε μου
MERCEDES CLK 200 Μοντελο 05 STEFANELLI ΜΕ ΠΝΕΥΜΟΝΑ LPG GAS SYSTEM 4ης ΓΕΝΙΑΣ,ANEY ΛΙΠΑΝTΉΡΑ
ΔΙΑΝΥΘΕΝΤΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΜΕ LPG ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ : 1390χλμ
dream21
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:47

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες