Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό giorgos3924 » Παρ 02 Νοέμ, 2012 02:03

gioadam έγραψε:
giorgos3924 έγραψε:εγω στο ίντερνετ βρήκα κ άλλους οδηγούς που ανέφεραν απλά "just disconnect the negative lead for 10mins" αλλοι παλι λεγαν αυτό και πατημα φρενου μαζί. Στους περισσότερους δεν ανέφερε πως πρέπει να είναι ζεστό πρώτα. Μόνο σε αυτόν που παρέθεσα προηγουμενος.
θα ξαναδοκιμάσω και αύριο.
θα παω και μια βόλτα στη hyundai να κάνω ένα έλεγχο και σε ένα φίλο μου μηχανικό.

Φίλε Γιώργο, τοποθετήσαμε την εγκατάσταση αερίου για εξοικονόμηση και όχι σπατάλη. Ας έχουμε αυτό στο μυαλό μας πριν από κάθε μας ενέργεια...
φυσικά! αυτό έλεγα κάθε μέρα επί 6 μηνες και το αφηνα να ξεμπουκωσει μόνο του κάθε πρωί. αλλα όσο περνάει ο καιρός κάθε μέρα σκέφτομαι ότι ισως στην επόμενη μου μείνει στα χέρια και αγχώνομαι!
Hyundai Accent 2005 1.3 - BRC Sequent 24
giorgos3924
 
Δημοσιευσεις: 304
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 02:48

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό ALMAN » Παρ 02 Νοέμ, 2012 22:45

gioadam έγραψε:
giorgos3924 έγραψε:τελικα κάνεις δεν βρήκε λύση ε?
εγω μετα απο 6 μηνες το άφησα παλι στον εγκατάσταση να το κοιταξει. υο καλοκαίρι ειχε διορθωθεί λίγο το πρόβλημα οταν φουλαρα το ντεπόζιτο της βενζίνης δε ρεταρε αλλα είχε μπουκωματα στο ξεκίνημα αλλα τον τελευταίο μήνα αρχισε παλι τα ίδια και σε χειρότερο βαθμό! πολύ ρεταρισμα και στο ξεκίνημα σέρνεται! το αστείο είναι οτι εβγα μια φορά την μπαταρία το δουλεψα 70χλμ με βενζίνη και το επόμενο πρωι παλι ειχε ενα μικρο ρεταρισμα και λιγο μπουκωματα. σε πολθ μικρότερο βαθμό απο αυτον που έφτασε τελευταία! έπρεπε να το παω έτσι συο συνεργείο κακως επαιξα με την μπαταρία!

Φίλε giorgos3924, αν σε φέρει ο δρόμος από τη Λάρισα κερνάω τσιπουρομεζέ!!!
Εδώ και δύο μέρες το αυτοκίνητο δουλεύει και πάλι ρολόι. Ούτε μπουκώματα, ούτε σκασίματα, ούτε δυσκολία στην εκκίνηση, ούτε κρατήματα στο γκάζι όταν δουλεύει με βενζίνη! Πώς; Κάνοντας reset στον ECU και setάρισμα, ακολουθώντας όμως επακριβώς τις οδηγίες που αναφέρονται στο link που εσύ παρέθεσες. Φοβάμαι δυστυχώς ότι (όπως προκύπτει από την περιγραφή που παραθέτεις), δεν ακολούθησες επ΄ακριβώς τις οδηγίες όπως αυτές δίδονται στο ξενόγλωσσο forum. (http://www.hyundai-forums.com/154-scoup ... e-c-u.html)
Η όλη διαδικασία λοιπόν, αρχίζει με τον κινητήρα ζεστό, στη βέλτιστη θερμοκρασία λειτουργίας. Ακολουθεί η απομάκρυνση του αρνητικού πόλου για 5΄ (10΄το άφησα εγώ). Κατόπιν, κράτημα του πεντάλ του φρένου πατημένο για 20΄΄. Επανατοποθέτηση του πόλου της μπαταρίας και εκκίνηση του κινητήρα πριν προλάβει να κρυώσει άλλο. Και τελικά, άμεσο ξεκίνημα για τη βόλτα των τουλάχιστον 30΄που θα σετάρει τον εγκέφαλο στις δικές σου οδηγικές συνθήκες και συνήθειες. Όλα αυτά φυσικά, μόνο σε λειτουργία βενζίνης.
Και να φανταστείς ότι το δικό μου αυτοκίνητο δεν είναι HYUNDAI. Είναι FIAT STILO 1400 και φοράω BRC SEQUENT 24 αλλά φαίνεται ότι η διαδικασία είναι η ίδια.
Έκανα όλα αυτά πριν από δύο μέρες και οδήγησα μόνο με βενζίνη την πρώτη μέρα χωρίς να αγγίξω το κουμπί της υγραεριοκίνησης, ώστε να είμαι σίγουρος στο πρωινό ξεκίνημα της επόμενης μέρας ότι δεν θα παρενέβαινε ο παράλληλος εγκέφαλος στην χαρτογράφηση της ECU.
Την επόμενη μέρα, ξεκινώντας θαυμάσια με βενζίνη, το γύρισα σε αέριο ώστε να δώ το πρωί της μεθεπόμενης, άν έχει χαλάσει το σετάρισμα. Έ λοιπόν μέχρι σήμερα, τρίτη μέρα, τα προβλήματα εξαφανίστηκαν εντελώς!!!
Για ότι νεώτερο θα σας ενημερώσω...

Πιστευεις οτι αν κανω και εγω την ιδια διαδικασια στο ford tranzit που εχω να ειμαι και εγω το ιδιο τυχερος με εσενα;
ALMAN
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Τετ 11 Ιαν, 2012 18:51
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΑΤΤΙΚΗ

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό giorgos3924 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 01:40

Δεν χάνεις κάτι να δοκιμάσεις. Αρκεί να μην χάσεις τις ρυθμίσεις του εγκαταστάτη από τον εγκέφαλο του lpg kit.
Δεν ξέρω αν χάνονται οι ρυθμίσεις και επανέρχονται στις εργοστασιακές όπως ο εγκέφαλος του αυτοκινήτου.
Hyundai Accent 2005 1.3 - BRC Sequent 24
giorgos3924
 
Δημοσιευσεις: 304
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 02:48

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό xarisA3 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 14:53

Χαιρετω το φορουμ,διαβαζω απο τον αυγουστο πριν ακομα κανω την εγκατασταση,αλλα τςρα ποσταρω πρωτη φορα..
Ειχα το ιδιο προβλημα απο τον προηγουμενο χειμωνα!!(οταν δεν ειχα υγραεριο) αρα ειχα αποκλισει την εγκατασταση για το προβλημα..
Το θεμα λυθηκε..
Εχω ενα audi a3 8L 1,6 κωδικος κινητηρα BFQ (εχει to cold start-κρυα εκκινηση-ηλεκτρονικη πεταλουδα)
Η λυση δωθηκε με το πιο απλο πραγμα του κοσμου!
Πηγα για ελεγχο στο υγραεριο καθως συμπληρωσα 3000 χλμ..Εγινε μια μιρκορυθμιση..Και ανεφερα το προβλημα στον εγκαταστατη,ο οποιος απεκλεισε το υγραεριο(οχι οτι δεν το ηξερα αλλα..εριξα αδεια για να βγαλω γεματα..)
Αυτο που μου ειπε ειναι να παω να κανω ενα καθαρισμο της πεταλουδας και βασικη ρυθμιση αυτης..(δεδομενου οτι ειχε γινει πριν 20.000 χλμ δεν το απεκλεισα, αλλα δεν θεωρουσα οτι αυτο ηταν το προβλημα..)
Εφυγα λοιπον να προλαβω και ενα συνεργειο για να κανω βασικη ρυθμιση και καθαρισμο χωρις να πιστευω οτι θα πετυχω κατι,αλλα το κοστος ηταν μικρο για να απαλλαχθω απο κατι το οποιο με εκνευριζε απιστευτα(πρωινα προβληματα)
Στο συνεργειο λοιπον..Ξεκιναει ο καθαρισμος με μια λογικη ποσοτητα βρωμας-μακας(λογω επιστροφης αναθυμιασεων λαδιου)
Αντε και στο διαγνωστικο για βασικη ρυθμιση...Οπου του λεω να δει εαν εχει καταγραψει καποιο σφαλμα ο εγκεφαλος..
8 σφαλματα!!!κατι παει λαθος..(ενταξει καποια ηταν απο τον καθαρισμο της πεταλουδας..)λοιπον σβησιμο των σφαλματων..
Βασικη ρυθμιση της μικρης μας πεταλουδας και σε αναμονη για το επομενο πρωι(τεταρτη απογευμα..)
Ερχεται η επιμαχη ωρα,Πεμπτη πρωι(ειμαι σε ετοιμοτητα για να πατησω το πεταλ του γκαζιου ετσι ωστε να μην το αφησω να ''λιγοψυχαει''),αλλα με εκπληξη αρχικα και ευτυχια στην συνεχεια το ειδα να περνει παλι εμπρος φυσιολογικα, χωρις να με εκληπαρει να το αφησω στην ησυχια του,σαν λαβωμενος στρατιωτης στον πολεμο!
Για την ιστορια το αμαξι εχει 117.000χλμ,ειναι του 2003 και δουλευει με συστημα romano εδω και 3000 χλμ!
Καλως σας βρηκα
Χαρης
xarisA3
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Αύγ, 2012 15:46

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό giorgos3924 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 16:20

Σήμερα καθάρισα την πεταλούδα.
Έχω γράψει κ εδώ
viewtopic.php?f=3&t=813&start=140

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Ξανα αναφέρω πως το πρόβλημά μου με τα ρεταρίσματα και τα μπουκώματα εμφανίζεται μόνο σε κρύα μηχανή και μόνο όταν είναι σταθμευμένο αρκετές ώρες (10-12+)
Δηλαδή αν το βάλεις μπρος κρύο για 1 λεπτό και το σβήσεις, μετά από 3-4 ώρες (αφού κρυώσει) δε θα ρετάρει, θα έχει μπουκώματα όμως... Θα ρετάρει μετά τις 10 ώρες...

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η πεταλούδα σ' αυτό.
Θα δείξει...
Hyundai Accent 2005 1.3 - BRC Sequent 24
giorgos3924
 
Δημοσιευσεις: 304
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 02:48

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό xarisA3 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 16:32

giorgos3924 έγραψε:Σήμερα καθάρισα την πεταλούδα.
Έχω γράψει κ εδώ
http://lpgforum.gr/viewtopic.php?f=3&t=813&start=140

Δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Ξανα αναφέρω πως το πρόβλημά μου με τα ρεταρίσματα και τα μπουκώματα εμφανίζεται μόνο σε κρύα μηχανή και μόνο όταν είναι σταθμευμένο αρκετές ώρες (10-12+)
Δηλαδή αν το βάλεις μπρος κρύο για 1 λεπτό και το σβήσεις, μετά από 3-4 ώρες (αφού κρυώσει) δε θα ρετάρει, θα έχει μπουκώματα όμως... Θα ρετάρει μετά τις 10 ώρες...

Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο η πεταλούδα σ' αυτό.
Θα δείξει...


Φιλε Γιωργο ακριβως τα ιδια ειχα κ εγω..μονο που οπως αναφερω το εκανε απο τον προηγουμενο χειμωνα!!!(δεν ειχα υγραεριο τοτε)
Επισης η πεταλουδα μου ειναι ηλεκτρικη που σημαινει οτι ειχε απορυθμιστει(επειδη εφτιαξε με την βασικη ρυθμιση)
Το μεσημερι για παραδειγμα που γυρναγα απο την δουλεια δεν ειχε θεμα..Τα πρωινα ηταν το προβλημα..
Καθαρισμα και βασικη ρυθμιση λοιπον εαν εχεις ηλεκτρικη πεταλουδα..
Ελπιζω να βοηθησει οπως εγινε και με εμενα..
ΥΓ: τα θεματα τα παρακολουθουσα ολα απο την αρχη μπας και οδηγηθω και εγω σε καποια λυση!!Ομως δεν ειχα προχωρησει σε καποια αντικατασταση..βλεπεις οι εποχες με κρατανε πισω σε πολλα θεματα και οχι μονο στο αμαξι..
xarisA3
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Αύγ, 2012 15:46

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό giorgos3924 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 16:48

Ευχαριστώ και ελπίζω να είσαι εντάξει και συ τώρα...

Τώρα, η δικια μου πεταλούδα δεν ξέρω αν είναι ηλεκτρική.
Δεν έχω ιδέα. Αν κάποιος γνωρίζει από hyundai ας μας πει.
Είναι accent μοντέλο 2005 1341cc

Δεν την καθάρισα μόνος μου, σε μηχανικό το πήγα, οπότε σίγουρα θα έκανε και ρύθμιση, αν χρειάζεται!
Hyundai Accent 2005 1.3 - BRC Sequent 24
giorgos3924
 
Δημοσιευσεις: 304
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 02:48

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 16:56

xarisA3 έγραψε:Χαιρετω το φορουμ,διαβαζω απο τον αυγουστο πριν ακομα κανω την εγκατασταση,αλλα τςρα ποσταρω πρωτη φορα..
Ειχα το ιδιο προβλημα απο τον προηγουμενο χειμωνα!!(οταν δεν ειχα υγραεριο) αρα ειχα αποκλισει την εγκατασταση για το προβλημα..
Το θεμα λυθηκε..
Εχω ενα audi a3 8L 1,6 κωδικος κινητηρα BFQ (εχει to cold start-κρυα εκκινηση-ηλεκτρονικη πεταλουδα)
Η λυση δωθηκε με το πιο απλο πραγμα του κοσμου!
Πηγα για ελεγχο στο υγραεριο καθως συμπληρωσα 3000 χλμ..Εγινε μια μιρκορυθμιση..Και ανεφερα το προβλημα στον εγκαταστατη,ο οποιος απεκλεισε το υγραεριο(οχι οτι δεν το ηξερα αλλα..εριξα αδεια για να βγαλω γεματα..)
Αυτο που μου ειπε ειναι να παω να κανω ενα καθαρισμο της πεταλουδας και βασικη ρυθμιση αυτης..(δεδομενου οτι ειχε γινει πριν 20.000 χλμ δεν το απεκλεισα, αλλα δεν θεωρουσα οτι αυτο ηταν το προβλημα..)
Εφυγα λοιπον να προλαβω και ενα συνεργειο για να κανω βασικη ρυθμιση και καθαρισμο χωρις να πιστευω οτι θα πετυχω κατι,αλλα το κοστος ηταν μικρο για να απαλλαχθω απο κατι το οποιο με εκνευριζε απιστευτα(πρωινα προβληματα)
Στο συνεργειο λοιπον..Ξεκιναει ο καθαρισμος με μια λογικη ποσοτητα βρωμας-μακας(λογω επιστροφης αναθυμιασεων λαδιου)
Αντε και στο διαγνωστικο για βασικη ρυθμιση...Οπου του λεω να δει εαν εχει καταγραψει καποιο σφαλμα ο εγκεφαλος..
8 σφαλματα!!!κατι παει λαθος..(ενταξει καποια ηταν απο τον καθαρισμο της πεταλουδας..)λοιπον σβησιμο των σφαλματων..
Βασικη ρυθμιση της μικρης μας πεταλουδας και σε αναμονη για το επομενο πρωι(τεταρτη απογευμα..)
Ερχεται η επιμαχη ωρα,Πεμπτη πρωι(ειμαι σε ετοιμοτητα για να πατησω το πεταλ του γκαζιου ετσι ωστε να μην το αφησω να ''λιγοψυχαει''),αλλα με εκπληξη αρχικα και ευτυχια στην συνεχεια το ειδα να περνει παλι εμπρος φυσιολογικα, χωρις να με εκληπαρει να το αφησω στην ησυχια του,σαν λαβωμενος στρατιωτης στον πολεμο!
Για την ιστορια το αμαξι εχει 117.000χλμ,ειναι του 2003 και δουλευει με συστημα romano εδω και 3000 χλμ!
Καλως σας βρηκα
Χαρης


Καλώς όρισες φίλε . Αν διβάσεις προσεκτικά στο forum τα σχετικά θέματα , θα δείς ότι έχουν γίνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και λύση δεν έχει βρεθεί . Αν κάνεις εγκατάσταση , να περιμένεις κάποια στιγμή να" καλωσορίσεις " τα πρωινά προβλήματα . Απλά ζέστανε το λίγο παραπάνω στο ρελαντί..και μετά όλα καλά....
StiloLpg
 

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό xarisA3 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 17:00

StiloLpg έγραψε:
xarisA3 έγραψε:Χαιρετω το φορουμ,διαβαζω απο τον αυγουστο πριν ακομα κανω την εγκατασταση,αλλα τςρα ποσταρω πρωτη φορα..
Ειχα το ιδιο προβλημα απο τον προηγουμενο χειμωνα!!(οταν δεν ειχα υγραεριο) αρα ειχα αποκλισει την εγκατασταση για το προβλημα..
Το θεμα λυθηκε..
Εχω ενα audi a3 8L 1,6 κωδικος κινητηρα BFQ (εχει to cold start-κρυα εκκινηση-ηλεκτρονικη πεταλουδα)
Η λυση δωθηκε με το πιο απλο πραγμα του κοσμου!
Πηγα για ελεγχο στο υγραεριο καθως συμπληρωσα 3000 χλμ..Εγινε μια μιρκορυθμιση..Και ανεφερα το προβλημα στον εγκαταστατη,ο οποιος απεκλεισε το υγραεριο(οχι οτι δεν το ηξερα αλλα..εριξα αδεια για να βγαλω γεματα..)
Αυτο που μου ειπε ειναι να παω να κανω ενα καθαρισμο της πεταλουδας και βασικη ρυθμιση αυτης..(δεδομενου οτι ειχε γινει πριν 20.000 χλμ δεν το απεκλεισα, αλλα δεν θεωρουσα οτι αυτο ηταν το προβλημα..)
Εφυγα λοιπον να προλαβω και ενα συνεργειο για να κανω βασικη ρυθμιση και καθαρισμο χωρις να πιστευω οτι θα πετυχω κατι,αλλα το κοστος ηταν μικρο για να απαλλαχθω απο κατι το οποιο με εκνευριζε απιστευτα(πρωινα προβληματα)
Στο συνεργειο λοιπον..Ξεκιναει ο καθαρισμος με μια λογικη ποσοτητα βρωμας-μακας(λογω επιστροφης αναθυμιασεων λαδιου)
Αντε και στο διαγνωστικο για βασικη ρυθμιση...Οπου του λεω να δει εαν εχει καταγραψει καποιο σφαλμα ο εγκεφαλος..
8 σφαλματα!!!κατι παει λαθος..(ενταξει καποια ηταν απο τον καθαρισμο της πεταλουδας..)λοιπον σβησιμο των σφαλματων..
Βασικη ρυθμιση της μικρης μας πεταλουδας και σε αναμονη για το επομενο πρωι(τεταρτη απογευμα..)
Ερχεται η επιμαχη ωρα,Πεμπτη πρωι(ειμαι σε ετοιμοτητα για να πατησω το πεταλ του γκαζιου ετσι ωστε να μην το αφησω να ''λιγοψυχαει''),αλλα με εκπληξη αρχικα και ευτυχια στην συνεχεια το ειδα να περνει παλι εμπρος φυσιολογικα, χωρις να με εκληπαρει να το αφησω στην ησυχια του,σαν λαβωμενος στρατιωτης στον πολεμο!
Για την ιστορια το αμαξι εχει 117.000χλμ,ειναι του 2003 και δουλευει με συστημα romano εδω και 3000 χλμ!
Καλως σας βρηκα
Χαρης


Καλώς όρισες φίλε . Αν διβάσεις προσεκτικά στο forum τα σχετικά θέματα , θα δείς ότι έχουν γίνει ΤΑ ΠΑΝΤΑ και λύση δεν έχει βρεθεί . Αν κάνεις εγκατάσταση , να περιμένεις κάποια στιγμή να" καλωσορίσεις " τα πρωινά προβλήματα . Απλά ζέστανε το λίγο παραπάνω στο ρελαντί..και μετά όλα καλά....


Μαλλον δεν με διαβασες προσεχτικα..το προβλημα το ειχα πριν την εγκατασταση..
Επισης η λυση ειναι αυτη που παραθετω πιο πανω..(τουλαχιστον για το δικο μου αμαξι)
ΥΓ:εχω κανει εγκατασταση απο τελη αυγουστου και εχω 3000χλμ..
xarisA3
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Πέμ 02 Αύγ, 2012 15:46

Re: Πρόβλημα μετά την εκκίνηση της μηχανής

Δημοσίευσηαπό giorgos3924 » Σάβ 03 Νοέμ, 2012 17:05

Φυσικά και υπάρχει λύση ρε παιδιά!
Τόσοι και τόσοι κινούντε με υγραέριο, έχουν το ίδιο πρόβλημα;
Θα είχε ακουστεί τότε.
Εγώ προσωπικά μόνο για αύξηση θερμοκρασιών άκουγα, για καμένες βαλβίδες κτλ...
Ποτέ για δυσκολίες εκκίνησης!!
Hyundai Accent 2005 1.3 - BRC Sequent 24
giorgos3924
 
Δημοσιευσεις: 304
Εγγραφή: Παρ 20 Απρ, 2012 02:48

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 18 επισκέπτες