Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Audi S3 & επιλογη lpg

Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό geos3 » Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:53

Καλησπερα.Οπως βλεπετε και απο το θεμα ειμαι κατοχος ενος Audi S3 2001 μοντελο με 250 αλογα.Ειναι το μοντελο με τα 210 αλογα μαμα απλα εχει γινει ενας επαναπρογραμματισμος εγκεφαλου και εχει φτασει στα 250.
Διαβαζω εδω και αρκετες μερες αλλα εχω μπερδευτει πολυ με το θεμα του αεριου και του υγρου ψεκασμου.Καποιοι που εχω μιλησει εγγυωνται την απροβληματιστοι λειτουργια ειτε με το ενα συστημα ειτε με το αλλο.Το θεμα ειναι το μετα οπως ξερουμε ολοι.Οποτε θα ηθελα τις συμβουλες σας πανω σε αυτο.Τι ειναι το καλυτερο να βαλω καθως και οποια προταση για εγκαταστατη ειναι ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω εκ των προταιρων
geos3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:45

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 20 Μάιος, 2013 23:07

Μια χαρα μοτέρ εχει κσι άνετα μετατρέπεται σε υγραεριο προχώρα άφοβα !! Αέριου ψεκασμού βεβαίως λόγο του έμεσου ψεκασμού ... Δεν υπαρχει κανένας λόγος να βάλεις υγρο.
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό geos3 » Τρί 21 Μάιος, 2013 16:43

Οσο το ψαχνω τοσο πιο πολυ μαθαινω αλλα συναμα τοσο πιο πολυ μπερδευομαι.Σας παραθετω τα προβληματα που βρηκα ψαχνοντας για να με κατατοπισετε.
1)Εχω θεμα με το αποτομο ανεβασμα στροφων.Καποιοι μου ειπαν οτι φτανει το υγραεριο σκετο καποιος οτι αναγκαστικα θα γυριζει σε βενζινη γιατι δεν φτανει το υγραεριο και μετα θα πρεπει χειροκινητα να το γυρισω σε αεριο και καποιος οτι θα γινετε μιξη 70% αεριο - 30% βενζινη.
2)Σε νορμαλ συνθηκες καποια απο τα συστηματα δουλευουν μονο αεριο καποια σε μιξη με βενζινη.
3)Το προβλημα υγρου ή αεριου ψακασμου παραμενει.Αποψεις???
4)Βρισκω διαφορες εως και 50% στο ιδιο συστημα!!!Δεν υπαρχει καποιος μπουσουλας στην τιμη και βαραει ο καθενας οτι θελει???
geos3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:45

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό SteliosProCeed » Τρί 21 Μάιος, 2013 18:26

Εχω ενα φιλο με tt 1,8T quattro 225ps...Ισχυουν τα ιδια με το s3?
Kia ProCee'd 1400cc + Stargas LPG
Άβαταρ μέλους
SteliosProCeed
 
Δημοσιευσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ, 2011 01:40

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό geos3 » Τρί 21 Μάιος, 2013 18:54

Απο οσο ξερω δεν εχουν καποια σημαντικη διαφορα ο ενας κινητηρας με τον αλλον φιλε μου
geos3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:45

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό SteliosProCeed » Τρί 21 Μάιος, 2013 19:20

Αναμενω απαντησεις στα ερωτηματα σου λοιπον..Κυριως ως προς το συστημα που επιλεγουμε και την κατανομη υγραεριου-βενζινης
Kia ProCee'd 1400cc + Stargas LPG
Άβαταρ μέλους
SteliosProCeed
 
Δημοσιευσεις: 135
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ, 2011 01:40

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό geos3 » Τρί 21 Μάιος, 2013 21:52

Ευχαριστω φιλε μου
geos3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:45

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό rover214 » Τρί 21 Μάιος, 2013 22:44

Αν δεν κάνω λάθος και το αυτοκίνητό σου είναι το 1,8 το 20βάλβιδο τότε από ότι ξέρω κι εγώ δεν έχει προβλήματα με το αέριο.Επίσης σε αυτό που είπε ο Qgas έχει δίκιο μιας και ο υγρός ψεκασμός είναι περιττά έξοδα για το συγκεκριμένοο μοτέρ.
Τώρα ως προς το ανέβασμα στροφών που λες, αν μπει ο κατάλληλος πνεύμονας για να μπορεί να ταίσει το μοτέρ σου,και με σωστή ρύθμιση, δε θα έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα όσο απότομα και αν πατάς το γκάζι.
Σχετικά τώρα με το αν θα υπάρχει ταυτόχρονα ψεκασμός βενζίνης ή όχι, αυτό εξαρτάται από το σύστημα (αν υποστηρίζει αυτή την επιλογή), αλλά και από τη ρύθμιση που θα γίνει.Υπάρχει η δυνατότητα επιλογής συγκεκριμένου ορίου στροφών και φορτίου κινητήρα.Έτσι μπορείς να επιλέξεις τον ταυτόχρονο ψεκασμό βενζίνης για τις υψηλές στροφές αλλά και για τα υψηλά φορτία (π.χ. πάνω από 80%), καθώς και το ποσοστό της βενζίνης που θα ψεκάζεται.
Rover 214Si, Lovato Easy Fast χωρίς λαδιέρα
rover214
 
Δημοσιευσεις: 141
Εγγραφή: Σάβ 23 Φεβ, 2013 01:32

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό geos3 » Τετ 22 Μάιος, 2013 22:14

Αυτο ειναι το μοτερ που φοραει.Ξερεις καποιον που να εχει βαλει υγραεριο και ναι ειναι ευχαριστημενος??Αν ειναι ετσι θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες.
Το μεγαλο μου μεπρδεμα και προβλημα ειναι οπως καταλαβαινεις ποιον απο ολους που εχω μιλησει να εμπιστευθω και πιο συστημα.Οπως διαβασες εχω βρει απο ολες τις αποψεις.Και σημερα που μιλησα με καποιον μου ειπε οτι στις ᾽καννιβαλιστικες᾽ καταστασεις θα γυρναει σε βενζινα και μετα οταν ηρεμει σε αεριο.Αλλος παλι που βαζει μονο αεριου ψεκασμου μου λεει να βαλω μονο υγρου ψεκασμου (χωρις να μου συστησει καποιον).
Οπως βλεπεις ειναι αστα να πανε η κατασταση!!!Το κακο με αυτα τα πραγματα ειναι οτι αν και εφοσον εχει γινει βλακεια ειτε με τον τυπο ψεκασμου ειτε απο τον εγκαταστατη θα το μαθω με τον ασχημο τροπο.Και μετα αντε βγαλε ακρη.Ποιος θα παραδεχτει οτι φταιει το συστημα που εβαλε και αγησε στεγνο το μοτερ και εσπασε???Και μιλαμε για αρκετα χιλιαρικα που σε καμια περιπτωση δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω.Δινει καποιος εγγυηση και για το μοτερ???
geos3
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 20 Μάιος, 2013 22:45

Re: Audi S3 & επιλογη lpg

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 22 Μάιος, 2013 22:58

geos3 έγραψε:Αυτο ειναι το μοτερ που φοραει.Ξερεις καποιον που να εχει βαλει υγραεριο και ναι ειναι ευχαριστημενος??Αν ειναι ετσι θα ηθελα να μαθω λεπτομερειες.
Το μεγαλο μου μεπρδεμα και προβλημα ειναι οπως καταλαβαινεις ποιον απο ολους που εχω μιλησει να εμπιστευθω και πιο συστημα.Οπως διαβασες εχω βρει απο ολες τις αποψεις.Και σημερα που μιλησα με καποιον μου ειπε οτι στις ᾽καννιβαλιστικες᾽ καταστασεις θα γυρναει σε βενζινα και μετα οταν ηρεμει σε αεριο.Αλλος παλι που βαζει μονο αεριου ψεκασμου μου λεει να βαλω μονο υγρου ψεκασμου (χωρις να μου συστησει καποιον).
Οπως βλεπεις ειναι αστα να πανε η κατασταση!!!Το κακο με αυτα τα πραγματα ειναι οτι αν και εφοσον εχει γινει βλακεια ειτε με τον τυπο ψεκασμου ειτε απο τον εγκαταστατη θα το μαθω με τον ασχημο τροπο.Και μετα αντε βγαλε ακρη.Ποιος θα παραδεχτει οτι φταιει το συστημα που εβαλε και αγησε στεγνο το μοτερ και εσπασε???Και μιλαμε για αρκετα χιλιαρικα που σε καμια περιπτωση δεν ειμαι διατεθειμενος να δωσω.Δινει καποιος εγγυηση και για το μοτερ???



Έχουμε εμείς μερικές δεκάδες τέτοια μοτέρ στο δρόμο ... Δεν έχεις μιλήσει με κανένα πραγματικά επαγγελματία ; Λάθος επιλογές κανεις μετα συγχωρησεως ..

Αστα να πανε δεν μπορει να ειναι η κατάσταση εκτός αν θέλεις να βάλεις ένα κιτ σε αυτο το αυτοκίνητο με 600-700 € . Αυτός που σου είπε βάλε υγρου ενω τοποθετει αερίου απλα ήθελε να σε ξεφορτωθεί η δεν εχει σχεση με το υγραεριο.

Με αέριο ψεκασμο ειναι και αυτο εδω το μοτέρ ... viewtopic.php?f=24&t=1883

Εικόνα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Επόμενο

Επιστροφή στο Audi

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες