Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 12 Ιουν, 2011 23:03

Giannis έγραψε:Πόσα χιλιόμετρα είχες να καθαρίσεις την πεταλούδα?
Η χρήση με υγραέριο την επιβαρύνει ή είναι τελείως άσχετο?


Η πεταλουδα ειχε να καθαριστει εδω και 20.000χλμ, δηλαδη απο τοτε που εβαλα το υγραεριο. Ο εγκαταστατης μου ειχε πει οτι την ειδε πολυ χαλια οταν εβαζε το συστημα και την καθαρησε..ή τουλαχιστον ετσι μου ειπε αλλα δεν υπηρχε λογος να πει ψεματα. Αναλογα το αμαξι και το ποσο συχνα λερωνεται, πρεπει και να καθαριζεται...

Το υγραεριο δεν επηρεάζει την πεταλουδα αλλα η πεταλουδα την ομαλη λειτουργεια της μηχανης. Απο τις αναθυμιασεις των λαδιων του κινητηρα, καταλοιπα απο την καυση και σκονες, μπιχλιαζει-μπουκωνει και δεν υπαρχει σωστη ροη του αερα. Και αν δεν τραβαει τον αερα που χρειαζεται μπορει να κανει κλωτσιμα, μπουκωμα, αρρυθμίες, να σου ανεβαζει την καταναλωση κτλ..
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό Giannis » Δευτ 13 Ιουν, 2011 10:49

Αφού τα τελευταία 20000km έχεις το υγραέριο, πως λερώθηκε τόσο πολύ η πεταλούδα?
Μήπως δεν στην καθάρισε ο εγκαταστάτης?
Γιατί η βενζίνη που καταναλώνεις, θεωρητικά και πρακτικά είναι τόσο λίγη, που δεν δικαιολογεί την βρώμα που αναφέρεις.
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Δευτ 13 Ιουν, 2011 11:00

Δεν έχει σχέση αν καίει υγραέριο η βενζίνη, η πεταλούδα κυρίως λερώνεται από τις αναθυμιάσεις του λαδιού που επιστρέφουν στην εισαγωγή με σωληνάκι, που είναι ίδιες είτε καις βενζίνη είτε υγραέριο.
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό fotisly » Δευτ 13 Ιουν, 2011 12:27

με λιγα λογια η πεταλουδα ειναι πριν την εκχυση βενζινης ή υγραεριου και δεν εχει να κανει με το καυσιμο!!
ασχετο... αλλα την βαλβιδα ngr καθε ποτε την καθαριζεις?
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 13 Ιουν, 2011 12:35

odys2008 έγραψε:Δεν έχει σχέση αν καίει υγραέριο η βενζίνη, η πεταλούδα κυρίως λερώνεται από τις αναθυμιάσεις του λαδιού που επιστρέφουν στην εισαγωγή με σωληνάκι, που είναι ίδιες είτε καις βενζίνη είτε υγραέριο.


Σωστος :thumbup:

fotisly έγραψε:με λιγα λογια η πεταλουδα ειναι πριν την εκχυση βενζινης ή υγραεριου και δεν εχει να κανει με το καυσιμο!!
ασχετο... αλλα την βαλβιδα ngr καθε ποτε την καθαριζεις?


Η πεταλουδα ειναι πριν την εισαγωγη αρα και πριν τα μπεκ βενζινης ή lpg. Αμεσα δεν εχει σχεση με το καυσιμο αλλα έμεσα.

Θυμισε μου ποια βαλβιδα ειναι η ngr που αναφερεις ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό fotisly » Δευτ 13 Ιουν, 2011 13:12

βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριων.συνηθως κοαλλαει μετα απο καποια χλμ λογο βρωμιας και αναβει λαμπακι κινητηρα ποτε μονιμο ποτε περιστασιακο!!!αν την καθαριζεις κατα καιρους δεν εχεις τοσο προβλημα αλλιως κολλαει μονιμα και θελει αλλαγη!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 13 Ιουν, 2011 14:13

fotisly έγραψε:βαλβιδα ανακυκλωσης καυσαεριων.συνηθως κοαλλαει μετα απο καποια χλμ λογο βρωμιας και αναβει λαμπακι κινητηρα ποτε μονιμο ποτε περιστασιακο!!!αν την καθαριζεις κατα καιρους δεν εχεις τοσο προβλημα αλλιως κολλαει μονιμα και θελει αλλαγη!


Την εχω αλλαξει 3 φορες γι'αυτον το λογο !!! Οσο εβαζα κολοβενζινες(shell v power)παλιοτερα ειχα προβληματα... Με το που ξεκινησα να βανω BP ολα οκ. Με το lpg υποθετικα δεν υπαρχει προβλημα μιας και δεν αφηνει καπνα- καταλοιπα απο την καυση του. Να ξερεις αν σκαλιζεις συχνα την βαλβιδα θα εχεις προβληματα... Τωρα φανταζομαι με το lpg δεν πρεπει να σου εχει ξανααναψει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό fotisly » Δευτ 13 Ιουν, 2011 22:14

μεχρι τωρα δεν ειχα θεμα και δεν ξερω αν το δικο μου εχει ιδιο συστημα.
αλλα σε παλιοτερο αμαξι με ecotech moter ειχα οταν το αφηνα να δουλευει ρελαντι ή οταν δουλευε πολυ πολη!
οσο τ αμαξια δολευουνε και σε ψηλες στροφες δεν μενει τιποτα απο καπνα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό xouniko » Δευτ 04 Ιούλ, 2011 12:22

καλημερα φιλε μου ειδα τις φωτο σου κ πραγματικα φαινεται πολυ καλη δουλιτσα ευγε σωστη η επιλογη σου επειδη σε συμπαθησα ολα ωραια αλλα αν θες την γνωμη μου καλο ειναι να του τοποθετησεις κ μια λαδιερα καλο θα του κανεις παρα κακο κ υπαρχει κ η φτηνη λυση περιπου 50-60 ευρω κανει απο οτι καταλαβα εισαι ψαγμενος κ δεν θα σου ειναι δυσκολο να δεις οτι αξιζει να εχεις λαδιερα δεν εχω χρονο να σου εξηγησω το γιατι τωρα αλλα οποτε θες στο αναλυω απλα μια φιλικη συμβουλη! καλη σου μερα!!!!
xouniko
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ, 2011 18:24

Re: Opel Astra G 1.600cc ICOM JTG

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 04 Ιούλ, 2011 13:16

Ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε.

Σε συζητησεις περι...λαδιερας εχω καταναλωσει πολλες εργατοώρες... :lol: :lol: :lol:
Η αληθεια ειναι οτι αν και στο συστημα μου δεν συστηνει κανενας λαδιερα(απο την icom μεχρι οδηγους οχηματων με αυτο το συστημα και πολλα χλμ...), εχω αποφασίσει να το...λαδωσω αλλα οχι με καμια λαδιερα υποπιεσης(με αμφιλογομενη ικανοτητα σωστης λιπανσης..) ουτε με καμια ακριβη λαδιερα(δεν περισσευουν λεφτα) αλλα μαλλον με κανα tunap 164 που το συστηνει και η Opel οπως λεει στην ιστοσελιδα του το προιον. Δεν ειναι και η καλυτερη λυση αλλα δεν θελω να μπλεξω με τιποτα πιο ''πολυπλοκο'', παρεμβατικο και ''σπαζοκεφαλιστικο'' απο αυτο.

Και οπως ειπες, κακο δεν κανει...(αρκει να μην ειναι λαδιερα του ''χαμου''...)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 61 επισκέπτες





cron