Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Σάβ 26 Μαρ, 2011 15:45

dim63 έγραψε:προς dti.

τελικα απο οτι εχω διαβασει εχω να παρατηρησω oti ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΛΗΣΙΑΖΕΙ τον τροπο και την ανεμελια της βενζινης στη λειτουργια του κινητηρα.
βαλε 'λαδιερα'βγαλε 'λαδιερα' βαλε προσθετο μη βαλεις, 'ξερη καυση χλωρη καυση(καλο εκεινο το video,αλλαξε μπεκ ,πηγαινε να στο ρυθμησουν προσεξε εκεινο προσεξε το αλλο....................αμα κανει ζεστη το ενα δουλευει το αλλο ζεσταινευαι και κουραζεται. καλλιτερο το υγρου οχι καλλιτερο το αεριας ΟΧΙ (AN Εξαιρεσουμε το λιγο λιγοτερο CO2) καλλιτερη η βενζινη(αν ειχε 0,80 ποιος θα πηγαινε σε lpg?)

το καλλιτερο και το απροβληματιστο δεν μας το εχουν ακομα προς πωληση.


Kαλα το ειπες οτι ΑΝ ΕΙΧΕ η βενζινη 0,80....αλλα ΔΕΝ ΕΧΕΙ τοσο.
Αυτη ειναι η μονη απαντηση που δικαιολογει τα οσα(σωστα)αναφερεις οτι τραβαμε παραπανω...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό VasiliS3 » Σάβ 26 Μαρ, 2011 18:13

Καταρχάς δεν είπα ότι όλες οι μετατροπές που έχω κάνει είναι άψογες, έχω κάνει και εγώ ξερές όπως όλοι πιστεύω, κανείς δεν είναι Θεός.
Κατα δεύτερο αυτή η ιστορία με την ασφαλιστική μου φένεται πολύ καλή για να είναι αληθινή: δλδ. με 100Ε μπορεί να σου καλύψει η ασφαλιστική, μια πιθανή ζημιά πολλών χιλιάδων Ευρω? Και ποιός θα πιστοποιήσει ότι φταίει το υγραέριο? Εδώ το ίδιο το εργοστάσιο σου λέει 1, 3 χρόνια εγγύηση μηχανικά μέρη και μετά δεν αναλαμβάνει τίποτα και αυτή η ασφαλιστική μπορεί να κάνει επέκταση άλλα 2 χρόνια? Και αφού μπορείς να κάνεις την επιδιόρθωση εδώ στην Ελλάδα και να συνεχιστεί η εγγύηση για το υπόλοιπο χρόνο και δέχονται τον Έλληνα εξουσιοδοτημένο τότε γιατί να μην δέχονται τον εξουσιοδοτημένο Έλληνα εγκαταστάτη της Vialle από την αρχή? Σε περίπτωση (πολύ πιθανή μάλιστα) που δεν δεχτούν επιδιόρθωση στην Ελλάδα ξέρεις πόσο κάνει να πάει το αυτοκίνητό σου φορτωμμένο στην Ιταλία και η νέα διαμονή σου εκεί? Όσο να το έφτιαχνες στην Ελλάδα απ'την αρχή και κάτι παραπάνω...
Για τα μπεκ δεν έπρεπε απ'την αρχή να σου πουν αν προτιμάς κατανάλωση βενζίνης πάνω από τις 4000 στροφές ή μεγαλύτερης παροχής μπεκ? Έλα τώρα μην κοροιδευόμαστε 500Ε διαφορά για τα μεγαλύτερης παροχής μπεκ? :shock:
Τέλος πάντων σου εύχομαι να το χαρείς τ'αμάξι σου τουλάχιστον αποδώ και πέρα. Απλά αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι η Ελλάδα μας δεν πρόκειται να σηκώσει κεφάλι όσο επικρατεί η νοοτροπία του εισαγόμενου. Μου θυμίζει τον Χάρυ Κλην στα νιάτα μου που έκανε τον "εισαγόμμενο" μάγκα με το τσίγκινο ταμπελάκι στην κωλότσεπη... Όσο ψωνίζουμε εισαγόμμενα, στέλνουμε τα λεφτά μας στην Κύπρο και στην Ελβετία, τα εργοστάσιά μας στην Βουλγαρία κλπ δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα και να άξιζε τον κόπο? χαλάλι... πάτνως σίγουρα αυτό που δεν μπορεί να σου προσφέρει ο Έλληνας εγκαταστάτης είναι η δικαιολογία για ταξίδι στην Ιταλία...
Άντε να είστε καλά
AUDI S3 600Ηp ICOM
Citroen C4 Picasso 1.6 VTI 110x.x. LOVATO
Jeep Cherokee 4.0 AC Stag
VasiliS3
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 12 Μαρ, 2011 00:25
Τοποθεσία: Σαλονίκ

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 26 Μαρ, 2011 21:28

Βασίλη εγώ πήγα μέχρι το Bari, που για πολλούς είναι πολύ πιο κοντά απ' όσο είναι να "πεταχθούν" από την Αθήνα μέχρι τα Γιάννενα, τη Θεσσαλονίκη, κλπ.
Δηλαδή εσύ κάνεις μετατροπές μόνο σε Θεσσαλονικιούς;
Ξέρεις πόσοι έχουν πάει στη Φλώρινα, στη Κοζάνη, στην Αλεξανδρούπολη, κλπ. για να μειώσουν το κόστος;
Εγώ δεν πήγα για το κόστος στην Ιταλία, γιατί αν ψαχνόμουν προς αυτή την πλευρά, θα πήγαινα στη Βουλγαρία.
Άρα, καλύτερα να κοιτάξετε σαν επαγγελματίες του χώρου να οργανωθείτε σωστά και να προσφέρετε υπηρεσίες εφάμιλλες των ξένων ώστε να σας προτιμάμε:
Να προσφέρετε σε ανταγωνιστικό κόστος την εγκατάσταση του συστήματος και να μην προσπαθείτε να βγάλετε κέρδος 500 ευρώ μέσα σε μια ημέρα, να απαντάτε στα emails και στα τηλέφωνα κι όταν είστε απασχολημένοι και δεν μπορείτε να μιλήσετε (όπως είναι λογικό άλλωστε) να επικοινωνείτε εσείς με τον πελάτη που σας άφησε το τηλέφωνό του, να μην μας γεμίζετε φούμαρα (για 5ης, 6ης και νιοστής γενιάς συστήματα, για χαρτιά για ΚΤΕΟ), να κλείνετε ραντεβού με συγκεκριμένη ημερομηνία και όχι να λέτε Απρίλιο μήνα "από Δεκέμβριο και βλέπουμε", να κάνετε τις μετατροπές σε κανονικά συνεργεία με όλες τις προφυλάξεις και όχι σε υπόστεγα, ή με το τσιγάρο στο στόμα πάνω από την περιουσία μας, να κόβετε κανονικές αποδείξεις με όλο το ποσό, να μην χρεώνετε παραπάνω αν ο πελάτης θέλει να πληρώσει με πιστωτική κάρτα, να μην κάνετε μετατροπές αν δεν έχετε πιστοποίηση και τις μετατροπές να τις κάνουν όσοι έχουν πιστοποίηση και όχι τα παιδαρέλια που τα πληρώνετε ένα κομμάτι ψωμί, να βγάζετε την πολλαπλή εισαγωγής και να μην τρυπάτε πάνω της και πολλά άλλα που έχω δει με τα μάτια μου και γι αυτό αποφάσισα να δώσω αλλού τα χρήματά μου κι όχι σε κάποιον εδώ.

Όσα έγραψα μην τα παίρνεις προσωπικά, πιθανόν τίποτε από όλα αυτά να μην ισχύει για σένα, αλλά για τους περισσότερους εγκαταστάτες από όσους είδα, ρώτησα, τηλεφώνησα, διάβασα (σε forums) δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα.

Για την ασφαλιστική, η κάλυψη που έχω είναι μέχρι 5000 ευρώ. Για μια εταιρεία που είναι σίγουρη για το προϊόν της (γι αυτό το έχει τόσο ακριβά) και οι εξουσιοδοτημένοι εγκαταστάτες της υποτίθεται οτι έχουν εκπαιδευθεί στην Ολλανδία, σίγουρα θα βρεθεί κάποια ασφαλιστική εταιρεία που θα αναλάβει να καλύψει αυτόν τον κίνδυνο με προσιτό για τον πελάτη κόστος. Πιθανόν κάποια στιγμή να γίνει κι εδώ κάτι παρόμοιο. Άλλωστε αρκετές αντιπροσωπείες αυτοκινήτων ήδη προσφέρουν επέκταση εγγύησης του αυτοκινήτου μέσω ασφαλιστικής εταιρείας. Πρόσφατα διάβασα σε site μιας καινούργιας εταιρείας που κάνει εγκαταστάσεις υγραερίου για 15 (!) χρόνια εγγύηση... Δεν ξέρω αν είναι αλήθεια ή αν υπάρχουν ψιλά γράμματα...

Τέλος, μια και μιλάμε για υπηρεσίες αν θες γράψε εδώ ή καλύτερα σε άλλο θέμα, ποια είναι η πολιτική της Icom και της εταιρείας που εργάζεσαι, σχετικά με τις καλύψεις του πελάτη συστήματος Icom σε Πανευρωπαϊκή κλίμακα:
- Σου έρχεται ένας Ιταλός που είχε πάει διακοπές στη Χαλικιδική και παρουσιάστηκε κάποια βλάβη στο Icom που είχε τοποθετήσει στην Ιταλία. Θα τον καλύψει η εγγύηση (που δεν έχει λήξει ακόμη); Θα σου πληρώσει ο Ιταλός την εργασία; Ή θα του πεις πήγαινε στην Ιταλία σε αυτόν που σου εγκατέστησε το σύστημα;
- Ακόμη πιο δύσκολο ερώτημα: Σου έρχεται ένας δυσαρεστημένος πελάτης με Ιcom jtg που το έχει εγκαταστήσει στην Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και βλέπεις οτι έχει γίνει χοντρή βλακεία στην εγκατάσταση, ή καταλαβαίνεις οτι έχει αντλία από εκείνη την σκάρτη παρτίδα. Θα καλύψεις τον πελάτη και θα παραδεχθείς το λάθος του συναδέλφου σου & της εταιρείας, ή θα του πεις οτι αναγνωρίζεις το λάθος αλλά πρέπει να πληρώσει την εργασία γιατί δεν έκανες εσύ την εγκατάσταση;

Τα παραπάνω ερωτήματα δεν είναι καθόλου άσχετα με τη δική μου περίπτωση.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό VasiliS3 » Σάβ 26 Μαρ, 2011 22:03

dti έγραψε:Να προσφέρετε σε ανταγωνιστικό κόστος την εγκατάσταση του συστήματος και να μην προσπαθείτε να βγάλετε κέρδος 500 ευρώ μέσα σε μια ημέρα, να απαντάτε στα emails και στα τηλέφωνα κι όταν είστε απασχολημένοι και δεν μπορείτε να μιλήσετε (όπως είναι λογικό άλλωστε) να επικοινωνείτε εσείς με τον πελάτη που σας άφησε το τηλέφωνό του, να μην μας γεμίζετε φούμαρα (για 5ης, 6ης και νιοστής γενιάς συστήματα, για χαρτιά για ΚΤΕΟ), να κλείνετε ραντεβού με συγκεκριμένη ημερομηνία και όχι να λέτε Απρίλιο μήνα "από Δεκέμβριο και βλέπουμε", να κάνετε τις μετατροπές σε κανονικά συνεργεία με όλες τις προφυλάξεις και όχι σε υπόστεγα, ή με το τσιγάρο στο στόμα πάνω από την περιουσία μας, να κόβετε κανονικές αποδείξεις με όλο το ποσό, να μην χρεώνετε παραπάνω αν ο πελάτης θέλει να πληρώσει με πιστωτική κάρτα, να μην κάνετε μετατροπές αν δεν έχετε πιστοποίηση και τις μετατροπές να τις κάνουν όσοι έχουν πιστοποίηση και όχι τα παιδαρέλια που τα πληρώνετε ένα κομμάτι ψωμί, να βγάζετε την πολλαπλή εισαγωγής και να μην τρυπάτε πάνω της και πολλά άλλα που έχω δει με τα μάτια μου και γι αυτό αποφάσισα να δώσω αλλού τα χρήματά μου κι όχι σε κάποιον εδώ.

Δηλαδή αυτές τις "προδιαγραφές" τις καλύπτουν τα μαγαζιά στην Ιταλία? Όλα? Μήπως εξιδανικεύουμε τους ξένους?

dti έγραψε:- Σου έρχεται ένας Ιταλός που είχε πάει διακοπές στη Χαλικιδική και παρουσιάστηκε κάποια βλάβη στο Icom που είχε τοποθετήσει στην Ιταλία. Θα τον καλύψει η εγγύηση (που δεν έχει λήξει ακόμη); Θα σου πληρώσει ο Ιταλός την εργασία; Ή θα του πεις πήγαινε στην Ιταλία σε αυτόν που σου εγκατέστησε το σύστημα;
- Ακόμη πιο δύσκολο ερώτημα: Σου έρχεται ένας δυσαρεστημένος πελάτης με Ιcom jtg που το έχει εγκαταστήσει στην Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και βλέπεις οτι έχει γίνει χοντρή βλακεία στην εγκατάσταση, ή καταλαβαίνεις οτι έχει αντλία από εκείνη την σκάρτη παρτίδα. Θα καλύψεις τον πελάτη και θα παραδεχθείς το λάθος του συναδέλφου σου & της εταιρείας, ή θα του πεις οτι αναγνωρίζεις το λάθος αλλά πρέπει να πληρώσει την εργασία γιατί δεν έκανες εσύ την εγκατάσταση;

Ιταλός δεν έτυχε να έρθει αλλά έτυχαν 2 φορές αυτοκίνητα από Αθήνα: ένα Seat Altea που είχε πρόβλημα και ένα Cadilac Escalade που μάλον αυτός βουτούσε την καρότσα στην θάλασσα για να τραβήξει τη βάρκα γιατί βγάλαμε την πολυβαλβίδα σε κατάσταση όπως βρίσκουν κάτι ευρήματα στον πάτο του ωκεανού. (στην ίδια κατάσταση ήταν και τα σίδερα κάτω απ'την καρότσα). Και τις 2 φορές κάναμε τζάμπα εργασία και τα υλικά καλύφτηκαν απ'τον Μπίρμο 100%. Όπως επίσης και ένα δικό μας Subaru που είχε πρόβλημα καλύφτηκε απ'το Μπίρμπο. 'Η ειμαστε συνεργάτες ή δεν ε'ιμαστε.
Και τώρα μια ερώτηση από μένα:
Θα φερόσουν το ίδιο στον Έλληνα εγκαταστάτη όπως φέρθηκες στον Ιταλό, θα πλήρωνες ξανά και θα ήσουν και ευχαριστημένος αν σου έκανε ο Έλληνας τα ίδια που σου έκανε ο Ιταλός???
AUDI S3 600Ηp ICOM
Citroen C4 Picasso 1.6 VTI 110x.x. LOVATO
Jeep Cherokee 4.0 AC Stag
VasiliS3
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 12 Μαρ, 2011 00:25
Τοποθεσία: Σαλονίκ

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 27 Μαρ, 2011 03:45

VasiliS3 έγραψε:
dti έγραψε:Να προσφέρετε σε ανταγωνιστικό κόστος την εγκατάσταση του συστήματος και να μην προσπαθείτε να βγάλετε κέρδος 500 ευρώ μέσα σε μια ημέρα, να απαντάτε στα emails και στα τηλέφωνα κι όταν είστε απασχολημένοι και δεν μπορείτε να μιλήσετε (όπως είναι λογικό άλλωστε) να επικοινωνείτε εσείς με τον πελάτη που σας άφησε το τηλέφωνό του, να μην μας γεμίζετε φούμαρα (για 5ης, 6ης και νιοστής γενιάς συστήματα, για χαρτιά για ΚΤΕΟ), να κλείνετε ραντεβού με συγκεκριμένη ημερομηνία και όχι να λέτε Απρίλιο μήνα "από Δεκέμβριο και βλέπουμε", να κάνετε τις μετατροπές σε κανονικά συνεργεία με όλες τις προφυλάξεις και όχι σε υπόστεγα, ή με το τσιγάρο στο στόμα πάνω από την περιουσία μας, να κόβετε κανονικές αποδείξεις με όλο το ποσό, να μην χρεώνετε παραπάνω αν ο πελάτης θέλει να πληρώσει με πιστωτική κάρτα, να μην κάνετε μετατροπές αν δεν έχετε πιστοποίηση και τις μετατροπές να τις κάνουν όσοι έχουν πιστοποίηση και όχι τα παιδαρέλια που τα πληρώνετε ένα κομμάτι ψωμί, να βγάζετε την πολλαπλή εισαγωγής και να μην τρυπάτε πάνω της και πολλά άλλα που έχω δει με τα μάτια μου και γι αυτό αποφάσισα να δώσω αλλού τα χρήματά μου κι όχι σε κάποιον εδώ.

Δηλαδή αυτές τις "προδιαγραφές" τις καλύπτουν τα μαγαζιά στην Ιταλία? Όλα? Μήπως εξιδανικεύουμε τους ξένους?


Δε μπορώ να γνωρίζω για όλα τα μαγαζιά στην Ιταλία.
Εγώ σε έναν εγκαταστάτη πήγα και με κάλυψε στα εξής:
- Αμεση απάντηση σε πολλά emails
- Τυπική παραλαβή αυτοκινήτου και άδειας κυκλοφορίας
- Απόδειξη με ΦΠΑ στο ακέραιο, με αναλυτική περιγραφή των χρεώσεων
- Χαρτιά για ΚΤΕΟ, εγγύηση και ασφαλιστική κάλυψη
- Φωτογραφίες σε κάθε στάδιο της μετατροπής
- Δεν είδα να καπνίζει κανείς πάνω από το αυτοκίνητο
- Αυτός και ο συνεργάτης του δεν ήταν παιδαρέλια (...παρόλα αυτά έκαναν λάθη!!!)
Δεν με κάλυψε στην πληρωμή με πιστωτική κάρτα, καθώς του είχε χαλάσει (;) το μηχανάκι. Αν και θα με βόλευε να πληρώσω ένα μήνα αργότερα το ποσό, τον πλήρωσα μετρητά τελικά.


VasiliS3 έγραψε:
dti έγραψε:- Σου έρχεται ένας Ιταλός που είχε πάει διακοπές στη Χαλικιδική και παρουσιάστηκε κάποια βλάβη στο Icom που είχε τοποθετήσει στην Ιταλία. Θα τον καλύψει η εγγύηση (που δεν έχει λήξει ακόμη); Θα σου πληρώσει ο Ιταλός την εργασία; Ή θα του πεις πήγαινε στην Ιταλία σε αυτόν που σου εγκατέστησε το σύστημα;
- Ακόμη πιο δύσκολο ερώτημα: Σου έρχεται ένας δυσαρεστημένος πελάτης με Ιcom jtg που το έχει εγκαταστήσει στην Αθήνα σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο και βλέπεις οτι έχει γίνει χοντρή βλακεία στην εγκατάσταση, ή καταλαβαίνεις οτι έχει αντλία από εκείνη την σκάρτη παρτίδα. Θα καλύψεις τον πελάτη και θα παραδεχθείς το λάθος του συναδέλφου σου & της εταιρείας, ή θα του πεις οτι αναγνωρίζεις το λάθος αλλά πρέπει να πληρώσει την εργασία γιατί δεν έκανες εσύ την εγκατάσταση;

Ιταλός δεν έτυχε να έρθει αλλά έτυχαν 2 φορές αυτοκίνητα από Αθήνα: ένα Seat Altea που είχε πρόβλημα και ένα Cadilac Escalade που μάλον αυτός βουτούσε την καρότσα στην θάλασσα για να τραβήξει τη βάρκα γιατί βγάλαμε την πολυβαλβίδα σε κατάσταση όπως βρίσκουν κάτι ευρήματα στον πάτο του ωκεανού. (στην ίδια κατάσταση ήταν και τα σίδερα κάτω απ'την καρότσα). Και τις 2 φορές κάναμε τζάμπα εργασία και τα υλικά καλύφτηκαν απ'τον Μπίρμο 100%. Όπως επίσης και ένα δικό μας Subaru που είχε πρόβλημα καλύφτηκε απ'το Μπίρμπο. 'Η ειμαστε συνεργάτες ή δεν ε'ιμαστε.
Και τώρα μια ερώτηση από μένα:
Θα φερόσουν το ίδιο στον Έλληνα εγκαταστάτη όπως φέρθηκες στον Ιταλό, θα πλήρωνες ξανά και θα ήσουν και ευχαριστημένος αν σου έκανε ο Έλληνας τα ίδια που σου έκανε ο Ιταλός???


Αν ήταν σοβαρός και είχε την ίδια συμπεριφορά με τον Ιταλό κι εφόσον δεν μου είχε πει ο ίδιος οτι όλα θα δουλέψουν ρολόι από την 1η στιγμή, ναι θα πλήρωνα, αφού άκουγε τα δικαιολογημένα παράπονά μου.
Πάντως να είσαι σίγουρος οτι πριν πάω 2η φορά στην Ιταλία, είχα εξαντλήσει κάθε πιθανότητα να γίνει η δουλειά εδώ. Όμως η συμπεριφορά ορισμένων με ανάγκασε... π.χ. ενημερώθηκε η Vialle για τα λάθη της εγκατάστασης, αλλά κάποια γραπτή προσφορά για τις εργασίες που έπρεπε να γίνουν, δεν μου έδιναν...
Η Vialle είχε πει οτι η εγγύησή της ισχύει πανευρωπαϊκά, αλλά δεν είχε πει οτι δεν καλύπτεται η εργασία...
Ο Ιταλός όμως δέχθηκε την απόδειξη που πλήρωσα εδώ στην Αθήνα για σύνδεση στο διαγνωστικό και μου πλήρωσε το 50% μια και τόσο αναγνωρίζει η Vialle για διαγνωστικό έλεγχο... Ελλάς το μεγαλείο σου!
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό VasiliS3 » Κυρ 27 Μαρ, 2011 15:48

Τί δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται?
AUDI S3 600Ηp ICOM
Citroen C4 Picasso 1.6 VTI 110x.x. LOVATO
Jeep Cherokee 4.0 AC Stag
VasiliS3
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 79
Εγγραφή: Σάβ 12 Μαρ, 2011 00:25
Τοποθεσία: Σαλονίκ

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό dti » Κυρ 27 Μαρ, 2011 17:26

Εργάζομαι στον τραπεζικό χώρο. Γιατί ρωτάς όμως;
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Δευτ 28 Μαρ, 2011 16:13

Κρατηστε το επιπεδο της συζητησης ψηλα, ωστε να μπορουν οι αναγνωστες να βγαζουν συμπερασματα.
Ολοι γνωριζουμε οτι ο dti πηρε μια αποφαση για το αυτοκινητο του και πρεπει να την σεβαστουμε.
Γενικα, δεν ειναι σωστο να απευθυνομαστε στους αλλους με ειρωνικες φρασεις και χαρακτηρισμους.
Τελος πρεπει να τεκμηριωνουμε τις απαντησεις μας.

Μην ξεχναμε τον Βολτερο οπου 3 αιωνες πριν μας συμβουλεψε με τον παρακατω:
Δε συμφωνώ ούτε με μια λέξη από όλα όσα λες, αλλά θα υπερασπίζω – ακόμα και με το τίμημα της ζωής μου – το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες αυτά που πρεσβεύεις.
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό LPGhostWriter » Δευτ 28 Μαρ, 2011 16:15

dim63 έγραψε:προς vasiliS3

ΕΥΣΤΟΧΟΣ

και οπως μπορεις να δεις και σε αλλα θεματα(που ποιος ποσο και και.....) πολλοι πιστευουν οτι ο IQ ειναι Εγγλεζος Αγιος

καλημερα σε ολους

καλο ειναι να χαιρωμαστε αυτα που εχουμε


dim63
Προσοχη στο τι γραφεις και με τι τροπο το γραφεις.
LPGhostWriter
Διαχειριστής
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Κυρ 14 Νοέμ, 2010 13:17

Re: Εγκατάσταση σε Ford S-MAX 2.5T

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τετ 30 Μαρ, 2011 10:19

LPGhostWriter έγραψε:
dim63 έγραψε:προς vasiliS3

ΕΥΣΤΟΧΟΣ

και οπως μπορεις να δεις και σε αλλα θεματα(που ποιος ποσο και και.....) πολλοι πιστευουν οτι ο IQ ειναι Εγγλεζος Αγιος

καλημερα σε ολους

καλο ειναι να χαιρωμαστε αυτα που εχουμε


dim63
Προσοχη στο τι γραφεις και με τι τροπο το γραφεις.


ΠΡΟΣΕΧΩ ΠΡΟΣΕΧΩ
η αναφορα δεν ηταν για dti (έχει δείξει ότι ότι έκανε άσχετα αν ταλαιπωρήθηκε ΕΒΓΑΛΕ ΑΚΡΗ KAI μπράβο του για την υπομονή του και την επιμονή του.)

η αναφορά μου ήταν γενικού ενδιαφέροντος και ουσιαστικά στο να μην τρώμε κουτόχορτο. ΟΤΙ ΑΚΟΥΜΕ δεν είναι απαραίτητα σωστό και οι κρίσεις και επικρίσεις είναι μέσα στο παιχνίδι.
SORRY αν αυτό που είπα το πήραν στραβά και άτομα που δεν έπρεπε.

Φιλικά dim63
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 39 επισκέπτες