Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό b78 » Τετ 11 Μάιος, 2011 21:11

Καλησπερα καινουριος στον χωρο της υγραεριοκινησης!!!!Πρόσφατα (εχω κανα 5ημερες) μετετρεψα το yaris 1.3 με συστημα lpg και η τοποθέτηση εγινε στον Βόλο. το αφησα 2ημερες και την 2ημερα πηγα το πήρα!!!!Τωρα το ιστορικο ξεκιναει ως εξης!!!
Με το που το πήρα κανω μια βόλτα όλα εδειχναν μια χαρα(βεβαια για να ειμαι ειλικρινής σα να ενιωθα το γκαζι λιγο πιο βαρύ οταν ηταν στην βενζινη)
Ξεκιναω για τον πρόρισμό μου (120χλμ για να φθασω) ολα καλα δεν αισθανόμουν τίποτα!!(το βαρυ πενταλ ομως ισχυε)
1χλμ πριν φθασω σπίτι .......κοιτάω ΕΝΔΕΙΞΗ ΚΙΝΗΤΗΡΑ!!!!!!!!!!! Αμάν την κάτσαμε τι είναι αυτό πάλι!!!!!! Τηλ στον τεχνικό!!!! Μήπως το ζόρισες παραπάνω μου λέει??? Μα τι ζόρησα ίσα ίσα που πήγαινα με 100 βαριά 120!!!! Λές να ειναι αισθητηρας λ του λέω και επιμένω να του το πάω την επομενη ξανα για ελεγχο!!!!Μου λέει αστο να περπατησει λίγο κια μην βιάζεσαι. Αποκλειεται επιμενω να του το πάω την επομενη γιατι καισ ε βενζινη που το γυρναω παλι αναμενη η ενδειξη!!!!!
Επόμενη ημερα πάλι Βόλο!!!!Κατα την διδρομή αρχισε να κανει ψιλοδιακοπες----ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ. Ενδειξη βλάβης=φτωχό μιγμα!!!!!!
αντε παλι ρυθμισεις παλι δοκιμες αλλά......πάλι ενδειξη κινητηρα!!!!Φτού ρε π****τη λέω και αρχιζω να απογοητευομαι!!!! μετρηση και στα καυσαερια όλα εκτος κανονικου!!!!Σου βγαζει μου λεει αισθητηρα λ και καταλυτη (και μου αφηνει να εννοηθει οτι πρεπει να τα αλλαξω)!!!!ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΟΥ ΛΕΩ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΗΤΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ !!!!Μετα απο αρκετη ωρα αλλάζει την μπεκιερα με αλλη βαζει την magic 3!!! ΕΠΕΙΤΑ ΟΛΑ ΥΠΕΡΟΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!! παω σπιτι ηρεμος!!!!! την επομενη ΚΤΕΟ!!! Αρχιζει ο τεχνικος με ενα μαραφετι και ψαχνει για διαρροες φτανει στη μπεκιερα και το μηχανημα χτυπαει σαν τρελο!!!!ΑΜΑΝ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΛΕΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΦΩΤΙΑ???ο τρεχνικος μου λεει εχεις φιλαρακι διαρροη αεριου!!!!Δεν μπορουμε να στο περασουμε αν δεν την σταματησεις!!!!Τηλ στον Βόλο (τρελαμενος και απογοητευμενος) Η απαντηση ηταν οτι καπου θελει μια βιδουλα σφιξιμο και θα εισαι ενταξει!!!!ΝΑΙ αλλά πια βιδουλα κια ποιος θα μου την κάνει???????Τελος πάντον πηρα το σφοθγγαρι μόνος μου με απορυπαντικο και εριχνα αφρο να δω την διαρροη την βρηκα την εσφιξα πηγα ΚΤΕΟ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!!
Τα γραφω αυτα σαν εμπειρια απο την υγρεριοκινηση και τα αναπαντεχά της!!!!!!!! Η αληθεια ειναι οτι θελει προσοχη η εγκατασταση και υπευθυνους ανθρωπους!!!Δεν λέω απο ρυθμιση μεχρις στιγμης παει καλα (βελτιωθηκε και το βαρυ ποδι στο πενταλ ειδικοτερα το εκανε στην πρωτη ταχυτηταοταν ξεκιναγα). Τωρα ενα που εχω παρατηρησει ειναι οτι σαν να ακουγεται περισσότερο (τα πηρακια που λεγαμε στα παλια αυτοκινητα) οταν ειναι στην βενζινη!!!!!Δεν ξερω απο που προεκυψε τωρα αυτ'ο να θελουν βαλβιδες τιποτα κοιταγμα!!!!
b78
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος, 2011 20:30

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τετ 11 Μάιος, 2011 21:22

Τι σύστημα έβαλες; Magic 3 λέγεται; Ή έτσι λένε τα μπεκ μόνο;
Οι βαλβίδες στο YARIS αν θυμάμαι καλά είναι μηχανικές. Κοίτα στο βιβλίο του κατασκευαστή να δεις τι προτείνει για service στις βαλβίδες, θα γράφει και τα διάκενα που πρέπει να ρυθμίσεις στις βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής.
Ρώτα στην TOYOTA για λεπτομέρειες και κοίτα και τα service που σου έχουν κάνει στο παρελθόν. Στις μηχανικές βαλβίδες η TOYOTA προτείνει σε κάποια μοντέλα πρώτο έλεγχο κοντά στα 60.000 και μετά κάθε 30.000 ή 40.000 χιλιόμετρα, καλό είναι να ρωτήσεις για το δικό σου αυτοκίνητο τι προβλέπεται. Είναι εύκολος ο έλεγχος απλά ίσως χρειάζεται να αφήσεις το αμάξι αρκετή ώρα στο συνεργείο γιατί ίσως χρειαστεί να το τσεκάρουν με κρύα μηχανή, κατά τα άλλα μόνο το καπάκι ανοίγουν και ελέγχουν τα διάκενα.

Για το υγραέριο με αυτά που είπες φάνηκε πολύ ninja ο εγκαταστάτης πάντως :P
Θέλει προσοχή...
Τελευταία επεξεργασία από tzanabetis και Τετ 11 Μάιος, 2011 22:46, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Τετ 11 Μάιος, 2011 21:25

E ρε αθανατα μαστορια... στου "κασιδιαρη το κεφαλι" εδω μεσα στα θεματα του φορουμ εχουν βγαλει καλους τα δακτυλα καποιων
να γραφουν τα ιδια και τα ιδια για τετοια ζητηματα και τη χρειαζεται για αντιμετωπιση.

Σορρυ ρε φιλε δεν σε πιανω απο το λαιμο μην παρεξηγηθω αλλα ολα αυτα ειναι παρενεργειες κακης τοποθετηση ,ρυθμισης , προγραμματισμου, ασχετοσυνης αυτου που στο περασε .
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 11 Μάιος, 2011 21:35

Παντως μπραβο στα παιδια στο κτεο που εκαναν σωστα τη δουλεια τους και βρηκαν την διαρροη. Σιγουρα πρεπει να μιλαμε για ιδιωτικο...

Μα καλα ο ασχετος ο μαστορας, δεν ελεγξε για διαρροη ? Σιγα θα μου πεις...χεστηκε... Αφου πηρε τα μπικικινια ζεστα....πεεεεερα βρεχει...

Και ο αθεοφοβος, εβαλε εσενα να διορθώσεις την βλαβη... :lol: :lol: :lol: Δεν παίζετε ο τυπος.
Καλα, εσυ φιλε μου εδωσες ρεστα μιας και την βρηκες και την διωρθωσες μονος σου :clap: :clap: :clap: :thumbup: :thumbup:
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό b78 » Τετ 11 Μάιος, 2011 22:35

tzanabetis έγραψε:Τι σύστημα έβαλες; Magic 3 λέγεται; Ή έτσι λένε τα μπεκ μόνο;
Οι βαλβίδες στο YARIS αν θυμάμαι καλά είναι μηχανικές. Κοίτα στο βιβλίο του κατασκευαστή να δεις τι προτείνει για service στις βαλβίδες, θα γράφει και τα διάκενα που πρέπει να ρυθμίσεις στις βαλβίδες εισαγωγής και εξαγωγής.
Ρώτα στην TOYOTA για λεπτομέρειες και κοίτα και τα service που σου έχουν κάνει στο παρελθόν. Στις μηχανικές βαλβίδες η TOYOTA προτείνει σε κάποια μοντέλα πρώτο έλεγχο κοντά στα 60.000 και μετά κάθε 30.000 ή 40.000 χιλιόμετρα, καλό είναι να ρωτήσεις για το δικό σου αυτοκίνητο τι προβλέπεται. Είναι εύκολος ο έλεγχος απλά ίσως χρειάζεται να αφήσεις το αμάξι αρκετή ώρα στο συνεργείο γιατί ίσως χρειαστεί να το τσεκάρουν με κρύα μηχανή, κατά τα άλλα μόνο το καπάκι ανοίγουν και ελέγχουν τα διάκενα.

Για το υγραέριο με αυτά που είπες φάνηκες πολύ ninja ο εγκαταστάτης πάντως :P
Θέλει προσοχή...

Ο πνευμονας και η μπεκιερα γραφει αν θυμαμαι καλα magic 3 νομιζω πολωνικο η τσεχικο ειναι!!!Πάντως ο πνευμονας ειναι για πολλα αλογα εννοω εχει πολλες δυνατοτητες και ο μαστορας τον πενευε πολύ!!!! Τωρα ο συγκεκριμενος μαστορας εχει 35 χρονια στη υγραεριοκινηση τι να πω ρε παιδιά!!!!!!!!!!
b78
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος, 2011 20:30

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 11 Μάιος, 2011 23:05

b78 έγραψε:Τωρα ο συγκεκριμενος μαστορας εχει 35 χρονια στη υγραεριοκινηση τι να πω ρε παιδιά!!!!!!!!!!


Κανονικά θα έπρεπε να πεις το όνομά του, γιατί πριν σου παραδώσει το αυτοκίνητο θα έπρεπε να το ελέγξει σχολαστικά.
Βέβαια, δεν είσαι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος...
Πάντως για να μη λέει κανείς εγκαταστάτης για δήθεν χαλασμένο καταλύτη, λ, κλπ. πριν κάνει τη μετατροπή, καλό είναι να βγάζουμε μια Κάρτα Καυσαερίων πριν του παραδώσουμε το αυτοκίνητο.
Έτσι μπορούμε εύκολα μετά να δούμε αν τυχόν φταίει το υγραέριο και η κακή ρύθμιση / εγκατάσταση σε όποιο σχετικό πρόβλημα...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό sakis » Πέμ 12 Μάιος, 2011 00:41

b78 έγραψε: Ο πνευμονας και η μπεκιερα γραφει αν θυμαμαι καλα magic 3 νομιζω πολωνικο η τσεχικο ειναι!!!

Ο πνεύμονας magic 3 και η μπεκιέρα magic jet είναι της τσέχικης εταιρίας HL Propan είναι πολύ καλής ποιότητας και έκανες πολύ καλά που τα έβαλες, άσχετα εάν θεωρούνται ίσως λίγο υπερβολικά για το αυτοκίνητο σου. Αυτό που δεν μας είπες είναι τι εγκέφαλο σου έχει βάλει, πιθανολογώ ότι σου έχει βάλει κάποιον πολωνέζικο γιατί συνήθως πάνε πακέτο με τα magic. Τώρα για το λαμπάκι της μηχανής δεν ξέρω τι ρύθμιση σου έκανε ο εγκαταστάτης, δυστυχώς πολλοί κάνουν μόνο μια ρύθμιση στο ρελαντί και μετά σου λένε “καλό δρόμο” ενώ το αυτοκίνητο θέλει ρύθμιση στον δρόμο η ακόμα καλύτερα στο δυναμόμετρο. Πάντως το yaris είναι πολύ καλό και οικονομικό αυτοκίνητο οπότε με ένα καλορυθμισμένο κιτ υγραερίου θα είσαι μια χαρά! Άντε και καλά χιλιόμετρα!
sakis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ 17 Απρ, 2011 03:53

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό b78 » Πέμ 12 Μάιος, 2011 10:22

sakis έγραψε:
b78 έγραψε: Ο πνευμονας και η μπεκιερα γραφει αν θυμαμαι καλα magic 3 νομιζω πολωνικο η τσεχικο ειναι!!!

Ο πνεύμονας magic 3 και η μπεκιέρα magic jet είναι της τσέχικης εταιρίας HL Propan είναι πολύ καλής ποιότητας και έκανες πολύ καλά που τα έβαλες, άσχετα εάν θεωρούνται ίσως λίγο υπερβολικά για το αυτοκίνητο σου. Αυτό που δεν μας είπες είναι τι εγκέφαλο σου έχει βάλει, πιθανολογώ ότι σου έχει βάλει κάποιον πολωνέζικο γιατί συνήθως πάνε πακέτο με τα magic. Τώρα για το λαμπάκι της μηχανής δεν ξέρω τι ρύθμιση σου έκανε ο εγκαταστάτης, δυστυχώς πολλοί κάνουν μόνο μια ρύθμιση στο ρελαντί και μετά σου λένε “καλό δρόμο” ενώ το αυτοκίνητο θέλει ρύθμιση στον δρόμο η ακόμα καλύτερα στο δυναμόμετρο. Πάντως το yaris είναι πολύ καλό και οικονομικό αυτοκίνητο οπότε με ένα καλορυθμισμένο κιτ υγραερίου θα είσαι μια χαρά! Άντε και καλά χιλιόμετρα!


Ευχαρισθώ για τις ευχές!!!Απο οτι μου ειπαν και άλλοι όντως το Τσεχικο εινια πολύ καλό κιτ!!!!Θέλω να πιστευω οτι απο εδω και στο εξής δεν θα εχω κανενα πρόβλημα και απο κατανάλωση σε συγκριση με την βενζινη ειμαι κάπου 10% με 15% επάνω!!!Πιστευω λογικό!!! Το yaris ειναι οικονομικότατο τόσο στη βενζίνη όσο και στο γκάζι θελω να πιστεύω!!!!!! ;)
b78
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος, 2011 20:30

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Πέμ 12 Μάιος, 2011 10:47

Η κατανάλωση του αυτοκινήτου στο υγραέριο έχει να κάνει τόσο με τον κινητήρα όσο και με τη ρύθμιση που έχει κάνει ο μάστορας όσον αφορά στο μείγμα. Πάντα είναι καλό να καίει λίγο παραπάνω στο υγραέριο από ό,τι στη βενζίνη. Τώρα για το ποσοστό όσους ρωτήσεις τόσες απαντήσεις θα πάρεις. Παρακολούθα την κατανάλωση σου για αρκετά χιλιόμετρα (πάνω από 1000) για να βγάλεις ασφαλή μέσο όρο και για να δεις αν θα χρειαστεί επιπλέον ρύθμιση με το πρώτο service.

Καλά χιλόμετρα και χωρίς άλλα προβλήματα σου εύχομαι.
Θύμισέ μου λίγο, το YARIS που έχεις έχει κινητήρα VVT-i;
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: toyota yaris 2005 lpg system magic 3

Δημοσίευσηαπό b78 » Πέμ 12 Μάιος, 2011 10:52

ναι ειναι μοντελο 2005 και vvti!!!!!! πολυ καλο εργαλείο εινια της γυναικας μου αλλά το χρησιμοποιω και εγω συχνα!!!! θελω να ρωτησω τωρα την toyota για ρυθμιση βαλβιδωννα δω τι θα μου πει. το αυτοκινητο εχει 92000χλμ και απο οτι θυμαμαι δεν τις εχω ρυθμισει στο παρελθόν!!! :?
b78
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Τετ 11 Μάιος, 2011 20:30

Επόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες