Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Toyota Corolla VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Toyota Corolla VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τετ 04 Μάιος, 2011 20:58

Η εγκατάσταση έχει γίνει ήδη. Αναμείνατε για φωτογραφίες τις επόμενες μέρες
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Παρ 06 Μάιος, 2011 17:56

Λοιπόν, το αυτοκίνητο είναι TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 (Μοντέλο 2003, αγορασμένο 2004 καινούριο) κι έχει περπατήσει περίπου 72.000 ως τώρα χωρίς υγραέριο.
Το kit είναι της Zavoli και ορίστε και οι φωτογραφίες της εγκατάστασης:

Χώρος αποσκευών. Το κάλυμα δεν έχει σηκωθεί σχεδόν καθόλου.
Εικόνα

Από κάτω κρύβεται μια δεξαμενή 55 λίτρων (φουλάρει με ~49 λιτρα).
Εικόνα

Τάπα ανεφοδιασμού.
Εικόνα

Συνολική άποψη της μηχανής. Όλα πολύ τακτοποιημένα.
Εικόνα

Βαλβίδα.
Εικόνα

Εγκέφαλος.
Εικόνα

Πνεύμονας.
Εικόνα

Πολλαπλή εισαγωγή και Μπεκ.
Εικόνα

Συνδέσεις με το κύκλωμα ψύξης.
Εικόνα

Κουμπί στο ταμπλώ.
Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από tzanabetis και Τετ 11 Μάιος, 2011 17:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Σάβ 07 Μάιος, 2011 20:38

έκανα τα πρώτα μου 260 χιλιόμετρα σήμερα με υγραέριο. Με τους πρώτους υπολογισμούς έκαψα 8,4 λίτρα/100 χλμ. Με βενζίνη στο ίδιο ακριβώς δρομολόγιο έκαιγα 6,5λιτρα/100 χλμ. Μου φαίνεται αρκετή η αύξηση αλλά επειδή είναι το πρώτο γέμισμα θα περιμένω 2-3 γεμίσματα ακόμα για να βγάλω πιο ασφαλή μέσο όρο και θα κάνω κίνηση για καλύτερη ρύθμιση σε περίπτωση που δε δω βελτίωση.
Πάντως το σύστημα δουλεύει ρολόι! Το αυτοκίνητο έχει ίδια συμπεριφορά και οι εναλλαγές από βενζίνη σε υγραέριο κι ανάποδα γίνονται ανεπαίσθητα.
Θα αφήσω και τη δεξαμενή να αδειάσει τελείως για να δω πόσα χιλιόμετρα θα με πάει και με πόσα λίτρα θα φουλάρει όντας εντελώς άδεια.
Αναμείνατε για νεότερα...
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Σάβ 14 Μάιος, 2011 11:04

Λοιπόν τα νεότερα έχουν ως εξής:
Το αυτοκίνητο πάει μια χαρά. Κανένα θέμα ως τώρα και ούτε υποψία για κάτι στραβό.
Το μόνο θέμα μου είναι με την ένδειξη στάθμης του υγραερίου που δεν δείχνει γραμμικά :P
Έχει 5 λαμπάκια εκ των οποίων τα 4 πρώτα έχουν σβήσει όταν η δεξαμενή είναι περίπου στη μέση. Λίγο με απασχολεί βέβαια αλλά θα δω αν μπορεί να διορθωθεί με το πρώτο σέρβις που θα κάνω στα 3000χλμ.
Για την ακρίβεια:
Το 1ο λαμπάκι έσβησε στα 80χλμ
Το 2ο λαμπάκι έσβησε στα 140χλμ
Το 3ο λαμπάκι έσβησε στα 230χλμ
Το 4ο λαμπάκι έσβησε στα 285χλμ

Το 5ο λαμπάκι που είναι κόκκινο ήταν αναμμένο από τα 285 ως τα 530χλμ κι αν το άφηνα θα ήταν για αρκετά χιλιόμετρα ακόμα αναμμένο καθώς φούλαρα με 38λίτρα ενώ η δεξαμενή παίρνει 49λίτρα (αυτό μένει να επιβεβαιωθεί όταν την αδειάσω τελείως)

Έκανα 530χλμ με 38λίτρα υγραέριο πράγμα το οποίο σημαίνει κατανάλωση 7,17λίτρα/100χλμ.
Πάνω από 400χλμ από αυτά τα 530 έγιναν σε αυτοκινητόδρομο. Με τη βενζίνη στα ίδια δρομολόγια έκαιγα περίπου 6,2λίτρα/100χλμ οπότε είναι ικανοποιητική η αύξηση περίπου 15%.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Κυρ 15 Μάιος, 2011 14:17

alexisgon έγραψε::clap: :clap: :clap: :clap: Πολύ όμορφα! Εύχομαι να το χαρείς όσο δεν πάει!

Όσον αφορά τα λαμπάκια,στο δικό μου που έχουμε ίδιο κιτ,στην αρχή μου έκανε και εμένα κάτι τέτοια,αλλά μετά απο 2-3 φοθλαρίσματα έστρωσε!
Πλέον το 1ο το 2ο το 3ο και το 4ο λαμπάκι σβήνει κάθε 100 χιλιόμετρα και το 5ο που είναι το κόκκινο έχει άλλα 180 χιλιόμετρα!


μόνο του έστρωσε; χωρίς ρύθμιση;
Τελευταία επεξεργασία από tzanabetis και Κυρ 15 Μάιος, 2011 14:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 15 Μάιος, 2011 14:33

Μπορει να εχει αερα μεσα η δεξαμενη σου(αν δεν εκανε εξαερωση ο μαστορας... :lol: ...σιγα μην εκανε..). Γι'αυτο λεμε να κανετε πρωτα κανα 2-3 φουλαρισματα-αδειασματα και μετα να βλεπετε αν εχει επιμεινει το προβλημα :thumbup:

Καλα χλμ και οικονομικα !!!
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Κυρ 15 Μάιος, 2011 14:46

Η δεξαμενή είναι 55λίτρα και το πρώτο γέμισμα έγινε με 49λίτρα. Οπότε δεν ξέρω πόσο αέρα μπορεί να είχε μέσα :P
Εκτός κι αν τα 49λίτρα που μου είπαν ότι έβαλαν είναι παπατζιλίκι αλλά δεν το πιστεύω γιατί δεν είναι τέτοιοι οι συγκεκριμένοι και το ξέρω καλά.
Θα φανεί στην πορεία... θα σας πω.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Κυρ 15 Μάιος, 2011 16:23

tzanabetis έγραψε:Η δεξαμενή είναι 55λίτρα και το πρώτο γέμισμα έγινε με 49λίτρα. Οπότε δεν ξέρω πόσο αέρα μπορεί να είχε μέσα :P
Εκτός κι αν τα 49λίτρα που μου είπαν ότι έβαλαν είναι παπατζιλίκι αλλά δεν το πιστεύω γιατί δεν είναι τέτοιοι οι συγκεκριμένοι και το ξέρω καλά.
Θα φανεί στην πορεία... θα σας πω.


Αν η δεξαμενη σου αν ειναι οντως 55 λιτρων θα επρεπε να γεμιζει με 44 λιτρα ή καπου εκει.... Ισως ομως αυτη να ειναι και η εξηγηση για το προβλημα με τα λαμπακια, αν εχει πειραχθει το φλοτερ(ηθελημένα ή μη)...

Εχει ξανασυμβεί...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 16 Μάιος, 2011 10:53

Όποιος και να είναι ο λόγος δε με πολυαπασχολεί. Αρκεί να συνεχίσουν να σβήνουν με τον ίδιο ρυθμό :P ούτως ή άλλως σε κάθε γέμισμα μηδενίζω το μετρητή των χιλιομέτρων και ξέρω με σχετική ακρίβεια τι απομένει στο ρεζερβουάρ.
Κατά τα άλλα κανένα θέμα δεν έχω για την ώρα. Πέρασα τα 1000χλμ χτες κι είμαι κομπλέ. Στα 3000 πάω για το πρώτο σέρβις-έλεγχο και μετά κάθε 25.000χλμ
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: TOYOTA COROLLA VVT-i 1.4 Zavoli Kit

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Τετ 25 Μάιος, 2011 19:28

Πριν 2-3 μέρες άφησα τη δεξαμενή να αδειάσει τελείως για να δω τι παίζει. Όλα κύλησαν ομαλά καθώς όταν τελειώσε το υγραέριο άρχισε να χτυπάει ο βομβητής στο κουμπάκι του ταμπλώ, να αναβοσβήνουν τα λαμπάκια του και γύρισε ομαλότατα σε βενζίνη χωρίς να καταλάβω καμία διαφορά στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου.

Την επόμενη μέρα πήγα να φουλάρω για να δω και πόσα λίτρα θα πάρει άδεια. Υπενθυμίζω ότι η δεξαμενή είναι 55λίτρα και το τιμολόγιο που μου έκοψε ο εγκαταστάτης στο πρώτο του φουλάρισμα έγραφε ότι πήρε 49λίτρα.
Πήγα στο πρατήριο Jetoil στο δρόμο προς Νεοχώρι (Σέρρες) και το παληκάρι με φούλαρε με 51,3λίτρα παρακαλώ. Δεν είπα τίποτα στο παληκάρι (άλλωστε δεν είναι αυτός το αφεντικό εκεί) μέχρι να επιβεβαιώσω με τον εγκαταστάτη μου ότι κάτι τέτοιο είναι δυνατό να γίνει. Αν δεν παίζει τέτοιο ενδεχόμενο τότε παίζει μάλλον χοντρό κλέψιμο από το πρατήριο... Θα σας ενημερώσω με νεότερα όταν έχω.
Κατά τα άλλα η κατανάλωση φαίνεται να είναι κατά 15-20% πιο πάνω σε σχέση με τη βενζίνη, που είναι ψιλοαναμενόμενο.
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Επόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 54 επισκέπτες