Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δείξτε μας την εγκατάσταση υγραερίου στο αυτοκίνητο σας!

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Κυρ 23 Σεπ, 2012 23:34

paul έγραψε:φοραω τα μπουζι ngk laser platimum premium pfr6q.ειναι αυτα ιριδιου?η πιεση που δουλευω ειναι ιδια με της βενζινης.

τα μπουζι που φορας ειναι πλατινενια και ειναι πολυ θερμα για υγραεριο ειναι ιδιο βαθμο ψυχροτητας με τα μαμα.θελεις οποσδηποτε ενα βαθμο ποιο ψυχρα εγω φοραω τα bkr8eix ειναι δυο βαθμους ποιο ψυχρα απο τα μαμα και ειναι ιριδιου.ποσο πιεση δουλευεις ακριβως πες μου οργανα ελεγχου δεν εχεις μεσα?μπαρομετρο πυρομετρο?
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό paul » Δευτ 24 Σεπ, 2012 07:46

όργανα δεν έχω την πίεση την βλέπω μέσω κινητου η οποία είναι σταθερή 0.9 κ. οβερ 1.4-1.5.
skoda οctavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου χωρις λαδιερα
paul
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 23 Αύγ, 2012 10:25

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Δευτ 24 Σεπ, 2012 08:05

paul έγραψε:όργανα δεν έχω την πίεση την βλέπω μέσω κινητου η οποία είναι σταθερή 0.9 κ. οβερ 1.4-1.5.

εαν επιτρεπεις ποιον πνευμονα σου εβαλε?επειδη και εγω εχω zavoli εχω τον μεγαλο πνευμονα μεχρι 340 αλογα,η πιεση που δηνει ο πνευμονας να ξερεις πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1,7 για να μπορεσεις να δουλεψεις σωστα αυτες τις πιεσεις.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 24 Σεπ, 2012 08:20

vaxalis έγραψε:
paul έγραψε:όργανα δεν έχω την πίεση την βλέπω μέσω κινητου η οποία είναι σταθερή 0.9 κ. οβερ 1.4-1.5.

εαν επιτρεπεις ποιον πνευμονα σου εβαλε?επειδη και εγω εχω zavoli εχω τον μεγαλο πνευμονα μεχρι 340 αλογα,η πιεση που δηνει ο πνευμονας να ξερεις πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1,7 για να μπορεσεις να δουλεψεις σωστα αυτες τις πιεσεις.


Δεν θα ξέρει ο εγκαταστατης του ποσο πίεση θέλει ; Ο μικρός πνεύμονας της prins ( μεχρι 250 HP ) πάντως δουλεύει μια χαρα στο 1.25 bar μέχρι τα 180 HP σε Beatle με το ιδιο μοτέρ !!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό vaxalis » Δευτ 24 Σεπ, 2012 09:03

dathens έγραψε:
vaxalis έγραψε:
paul έγραψε:όργανα δεν έχω την πίεση την βλέπω μέσω κινητου η οποία είναι σταθερή 0.9 κ. οβερ 1.4-1.5.

εαν επιτρεπεις ποιον πνευμονα σου εβαλε?επειδη και εγω εχω zavoli εχω τον μεγαλο πνευμονα μεχρι 340 αλογα,η πιεση που δηνει ο πνευμονας να ξερεις πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1,7 για να μπορεσεις να δουλεψεις σωστα αυτες τις πιεσεις.


Δεν θα ξέρει ο εγκαταστατης του ποσο πίεση θέλει ; Ο μικρός πνεύμονας της prins ( μεχρι 250 HP ) πάντως δουλεύει μια χαρα στο 1.25 bar μέχρι τα 180 HP σε Beatle με το ιδιο μοτέρ !!

οσα αμαξια ξερω 1,8t 20vt κανενα δεν δουλευει σωστα με ισοδυναμης ιποδυναμης αλογα πνευμονα,εγω σκεψου ειμαι 240 και κατι ψιλα και στο 0,8 μπαρ πιεση τουρμπινας με τον μεγαλο πνευμονα μολις πεσει λιγο η πιεση κατω απο το 1,2 μπαρ πνευμονα το αμαξι κανει κοψιματα,με 1,4 μπαρ θελει παραπανω απο 1,4 μπαρ πιεση υγραεριου.τωρα απο πρινς δεν ξερω καθολου.
vaxalis
 
Δημοσιευσεις: 297
Εγγραφή: Τρί 28 Δεκ, 2010 01:33

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό paul » Δευτ 24 Σεπ, 2012 17:58

vaxalis έγραψε:
dathens έγραψε:
vaxalis έγραψε:
paul έγραψε:όργανα δεν έχω την πίεση την βλέπω μέσω κινητου η οποία είναι σταθερή 0.9 κ. οβερ 1.4-1.5.

εαν επιτρεπεις ποιον πνευμονα σου εβαλε?επειδη και εγω εχω zavoli εχω τον μεγαλο πνευμονα μεχρι 340 αλογα,η πιεση που δηνει ο πνευμονας να ξερεις πρεπει να ειναι τουλαχιστον 1,7 για να μπορεσεις να δουλεψεις σωστα αυτες τις πιεσεις.


Δεν θα ξέρει ο εγκαταστατης του ποσο πίεση θέλει ; Ο μικρός πνεύμονας της prins ( μεχρι 250 HP ) πάντως δουλεύει μια χαρα στο 1.25 bar μέχρι τα 180 HP σε Beatle με το ιδιο μοτέρ !!

οσα αμαξια ξερω 1,8t 20vt κανενα δεν δουλευει σωστα με ισοδυναμης ιποδυναμης αλογα πνευμονα,εγω σκεψου ειμαι 240 και κατι ψιλα και στο 0,8 μπαρ πιεση τουρμπινας με τον μεγαλο πνευμονα μολις πεσει λιγο η πιεση κατω απο το 1,2 μπαρ πνευμονα το αμαξι κανει κοψιματα,με 1,4 μπαρ θελει παραπανω απο 1,4 μπαρ πιεση υγραεριου.τωρα απο πρινς δεν ξερω καθολου.


εμενα μου ειπε οτι ο πνευμονας ειναι 300+ αλογα που μου εβαλε,.τα κοψιματα μου τα κανει οταν εχω 5η κ πηγαινω 80-100 περιπου.δεν νομιζω να ειναι ο πνευμονας παντως.οταν τουρμπιζω δεν κανει κανενα κοψιμο ουτε με πεταει σε βενζινα.στην πιεση που σου εγραψα πριν εννοουσα στο ρελαντι εχω 0,9,εν κινηση μετα πεφτει.
skoda οctavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου χωρις λαδιερα
paul
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 23 Αύγ, 2012 10:25

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Δευτ 24 Σεπ, 2012 20:47

φίλε τι άλογα βγάζεις;
δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ακόμη και γύρω στα 200 να είσαι (αν και οι πιέσεις που αναφέρεις μοιάζουν να είσαι πάνω απο 220 με ένα καλό αλλά όχι πολύ επιθετικό σε αβανς πρόγραμμα) για να δουλεύει χωρίς κοψίματα στα απότομα σανιδώματα με 3η-4η-5η η παράλληλη εγχυση βενζίνης πηγαίνει σύννεφο μετά τις 4500 ΣΑΛ απο το zavoli.

Πιστεύω να στο εξήγησε ο Σπάθης, εμένα πήγε να το αποφύγει και σε επίμονες ερωτήσεις το παραδέχθηκε... :silent:
κάνε μερικά ανοίγματα και δες πόσο κατεβαίνει ο δείκτης βενζίνης.
Τέλος πάντων, με κάποια αυτοσυγκράτηση, τη δουλειά σου θα τη κάνεις και έτσι και θα δεις μεγάλη οικονομία αν κάνεις πάνω απο 15000 χλμ το χρόνο.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό tsamitas » Δευτ 24 Σεπ, 2012 21:14

φιλε μου ποσο στοιχισε η τοποθετηση?
tsamitas
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 29 Μάιος, 2012 18:33

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό paul » Δευτ 24 Σεπ, 2012 21:35

antonis8via έγραψε:φίλε τι άλογα βγάζεις;
δε θέλω να σε απογοητεύσω αλλά ακόμη και γύρω στα 200 να είσαι (αν και οι πιέσεις που αναφέρεις μοιάζουν να είσαι πάνω απο 220 με ένα καλό αλλά όχι πολύ επιθετικό σε αβανς πρόγραμμα) για να δουλεύει χωρίς κοψίματα στα απότομα σανιδώματα με 3η-4η-5η η παράλληλη εγχυση βενζίνης πηγαίνει σύννεφο μετά τις 4500 ΣΑΛ απο το zavoli.

Πιστεύω να στο εξήγησε ο Σπάθης, εμένα πήγε να το αποφύγει και σε επίμονες ερωτήσεις το παραδέχθηκε... :silent:
κάνε μερικά ανοίγματα και δες πόσο κατεβαίνει ο δείκτης βενζίνης.
Τέλος πάντων, με κάποια αυτοσυγκράτηση, τη δουλειά σου θα τη κάνεις και έτσι και θα δεις μεγάλη οικονομία αν κάνεις πάνω απο 15000 χλμ το χρόνο.


δεν ξερω ακριβως να σου πω πιστευω γυρω στα 210 αλογα να ειμαι.δεν με ενδιαφερει κ τοσο η παραλληλη εγχυση βενζινης γιατι κατα κυριο λογο κανω συντηρητηκη οδηγηση κ απο οσο εχω δει μεχρι στιγμης ο δεικτης της βενζινης ειναι εκει που ηταν.τωρα αν θελω να κανω κ μερικα ανοιγματα κ να καψει κ λιγο βενζινη σιγα την ανανεωνω κιολας :D
skoda οctavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου χωρις λαδιερα
paul
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 23 Αύγ, 2012 10:25

Re: skoda octavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου

Δημοσίευσηαπό paul » Δευτ 24 Σεπ, 2012 21:38

tsamitas έγραψε:φιλε μου ποσο στοιχισε η τοποθετηση?

φιλε μου μου πηγε 1330 ευρω ολα μαζι κ με κτεο.κ εκτος απο τα ψιλοκοψιματα που μου κανει(οχι παντα)ειμαι υπερευχαριστημενος κ απο την δουλεια της τοποθετησης αλλα κ απο την αποδοση που ειδα διαφορα προς το καλυτερο(κ δεν ειναι η ιδεα μου).
skoda οctavia 4 gt με zavoli αεριου ψεκασμου χωρις λαδιερα
paul
 
Δημοσιευσεις: 46
Εγγραφή: Πέμ 23 Αύγ, 2012 10:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Showroom

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες