Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αέρας στην Μπουκάλα

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 28 Σεπ, 2011 16:31

tgi έγραψε:
tommygun έγραψε:οχι, το γραφω αναλυτικα "εννοειται οτι το αδειο ντεποζιτο παντα γεμιζει με ακριβως τα ιδια λιτρα, οι διαφορες ειναι ελαχιστες καθε φορα."

ειναι 40αρα δεξαμενη και καθε φορα παιρνει περιπου 31,5 L.

Συγνώμη για να καταλάβω : με 31 περίπου λίτρα κάνεις 380 χιλιόμετρα??? τι αυτοκίνητο έχεις??? smart????
εγώ με 35 λίτρα κάνω περίπου 260 χιλιόμετρα (1800cc citroen)

tommygun έγραψε:Αλλοτε (σπανιοτερα) ελαχιστα παρακατω πχ 31,35 , αλλοτε (το συνηθες) ελαχιστα παραπανω πχ 31,87
μιλαμε δηλ για απειροελαχιστη διαφορα.
ποτε δεν εχει πιασει πανω απο 32 ή δεν εχει πεσει στα 31

δηλ οτι κατι εχει αλλαξει στην καταναλωση μου ειναι σιγουρο.
Αλλα αν και αλλος εχει παρατηρησει κατι παρομοιο, τοτε ισως δεν φταιει το αμαξι μου αλλα το αεριο.
εσυ εισαι Αθηνα? ειδες καμμια διαφορα?

Τότε αυτό λέγεται μίγματα & θερμοκρασίες... αυτό το καύσιμο είναι πολύ ευαίσθητο


Πάντως πέρυσι τέτοιον καιρό με τιμή λίτρου 0.65 :o είχα κατανάλωση 9.5λ/100χλμ. Τόσο είχα σταθερά και τον χειμώνα σε αντίθεση με άλλους που βλέπουν διαφορά και συνέχισε και το καλοκαίρι. Ξαφνικά τον Σεπτέμβρη είχα άνοδο κατανάλωσης 10% :( . Νόμιζα ότι είχε σχέση με το σύστημα ή κάτι ήθελε ρύθμιση αλλά βλέπω ότι και άλλοι έχουν την ίδια συμπεριφορά. Οπότε όπως καταλαβαίνεις μάλλον δεν έχει σχέση με τις θερμοκρασίες κλπ κλπ Μάλλον έχει σχέση με τις άδειες τσέπες του κυκλώματος των υγραεριοπολών και θέλουν να πάρουν και άλλα και μάλλον πλέον πωλούν μεγάλη μούφα μείγματα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό IoannisDosis » Τετ 28 Σεπ, 2011 16:31

tgi έγραψε:Συγνώμη για να καταλάβω : με 31 περίπου λίτρα κάνεις 380 χιλιόμετρα??? τι αυτοκίνητο έχεις??? smart????
εγώ με 35 λίτρα κάνω περίπου 260 χιλιόμετρα (1800cc citroen)


Εγώ πάντως βγάζω με 25 λίτρα 400 χλμ :ymapplause: B-) B-)
Daihatsu Cuore 1.0l + Zavoli
Seat Toledo 1.8T + AEB by Qgas
IoannisDosis
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ, 2011 09:55

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό rogerius » Τετ 28 Σεπ, 2011 16:41

IoannisDosis έγραψε:
tgi έγραψε:Συγνώμη για να καταλάβω : με 31 περίπου λίτρα κάνεις 380 χιλιόμετρα??? τι αυτοκίνητο έχεις??? smart????
εγώ με 35 λίτρα κάνω περίπου 260 χιλιόμετρα (1800cc citroen)


Εγώ πάντως βγάζω με 25 λίτρα 400 χλμ :ymapplause: B-) B-)

Ti xronologia einai to Cuore kai ienai avtomato h manual?
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 28 Σεπ, 2011 18:01

gakost έγραψε:
tommygun έγραψε:εγω στα τελευταια 2-3 γεμισματα (τον Σεπτεμβριο) βγαζω σημαντικα λιγοτερα χλμ, και προσπαθω να διαπιστωσω αν φταιω εγω, ή αν φταιει το υργα-αεριο που μου βαζει.

εχει παρατηρησει κανεις αλλος μειωση στα χλμ?


Το ίδιο έχω παρατηρήσει κι εγώ αλλά έλεγα ότι είναι ιδέα μου. Έχω παραπάνω κατανάλωση 10% και αυτό με λιγότερη χρήση του AC όπως είναι φυσικό λόγω Σεπτεμβρίου. Από 9.5λ/100 στην πόλη πήγε στα 10.5 λ./100


Κι εγώ έχω κάπως αυξημένη κατανάλωση τον τελευταίο μήνα και το αποδίδω σε χειρότερης ποιότητας μείγμα.
Τον Αύγουστο έβαζα συνήθως στη Μεταμόρφωση / Καματερό και το Σεπτέμβριο στο Γέρακα...
Οι διαδρομές μου είναι λίγο πολύ συγκεκριμένες και δεν έχουν διαφοροποιηθεί αισθητά οι συνθήκες κίνησης εκεί που κινούμαι. Το τελευταίο καλό είναι να το λάβετε υπόψη σας όσοι κινείστε πολύ μέσα στην πόλη. Άλλη η κίνηση του Αυγούστου και σαφώς διαφορετική η κίνηση του Σεπτεμβρίου.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 28 Σεπ, 2011 18:16

Έχει λογική αυτό που λές, αλλά είχα σταθερή κατανάλωση στα 9.5 λίτρα και τον Μάιο και τον Ιούνιο που πάνω κάτω ήταν τα ίδια από πλευράς κίνησης και οι διαδρομές μου είναι πάνω κάτω ίδιες. Να σκεφτείς μπορούσα και υπολογίζα με μεγάλη ακρίβεια το πόσο θα βάλω μιας και πάντα μηδενίζω τον μερικό χιλιομετρητη. Πάντα 9.5 και με φουλ AC μέσα στην πόλη πήγαινε 11.5 - 12,00 . Μάλλον τα μείγματα είναι τρισάθλια. Να πω επίσης ότι έβαζα σε διάφορα πρατήρια στην Αττική (με βάση κυρίως την τιμή) και πάντα ήταν στάνταρ η κατανάλωση.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό christoi » Τετ 28 Σεπ, 2011 21:13

Ο μηδενισμός της μέσης κατανάλωσης στον υπολογιστή ταξιδίου, είναι μια καλή λύση για να δείτε κατά πόσο έχετε αυξήσει την κατανάλωση ή όχι.
Πχ. τα δικά μου 60,5 λίτρα, αποδίδουν 710-720km. Το trip γράφει 6,9-7,1 λίτρα / 100km.
Τελευταία φορά που το γέμισα, πριν από 1 μήνα (από τότε βάζω 20-25€), στα γρεβενά με μείγμα φαρμάκη, μου έβγαλε 690 km. Το trip έδειχνε 7,6 λίτρα / 100km.
Σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου και τις ενδείξεις, είχα μία αύξηση της τάξεως του ~0,7 λίτρου / 100km.

Πάντως, στο τελευταίο γέμισμα των 25€ (16/09), πέτυχα μείωση στην κατανάλωση (7,8 έναντι του παλιού 8,1). Βέβαια, προσπαθώ να κινούμαι εκτός της κίνησης της Θεσσαλονίκης.

Τουλάχιστον στην Αθήνα έχετε κι ένα μετρό που μπορείτε να βάζετε ποδήλατα (σπαστά). Εδώ που αν δεν το καμουφλάρεις καταλλήλως, θα σε πάρουν με τις πέτρες;;
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 28 Σεπ, 2011 21:44

Τον τελευταιο μηνα(μαλλον και απο τον προηγουμενο αλλα τωρα σιγουρευτηκα) παρατηρησα και γω αυξηση στην καταναλωση. Στον προηγουμενο μηνα μαλλον το ιδιο ειχε γινει αλλα το απεδωσα στον μικτο κυκλο και στην κινηση λογο καλοκαιριου(βαλε air-contition κτλ). Στα τελευταια 2 ντεπόζιτα ομως, αν και η κινηση ηταν ολη σε πορεια χωρις κινηση, παρατηρησα μια αυξηση στην καταναλωση της ταξης του 5 με 7% . Δηλαδη εκει που εκανα με 1 ντεποζιτο στην χειροτερη 700χλμ τουλαχιστον(ακομα και σε κινηση, φορτωμένος ακομα και με κλιματισμο) ειχα φτασει τωρα να κανω 650 με 660 χλμ το μεγιστο !!!(παντα απο τερμα γεματος μεχρι να με γυρισει σε βενζινη και στις 2 περιπτωσεις).
Παντα βαζω απο φαρμακη και αυτο μαλλον μας λεει οτι ειναι γενικο το φαινομενο με υπαίτιους τα διηλιστηρια...
Ας περιμενουμε το χειμωνιατικο μιγμα λοιπον.....(κρατιεμαι πως και πως να μην παρω καμια μπουκαλα...προπανιο :think: :wtf: :lol: :shh: )
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό IoannisDosis » Τετ 28 Σεπ, 2011 22:20

rogerius έγραψε:
IoannisDosis έγραψε:
tgi έγραψε:Συγνώμη για να καταλάβω : με 31 περίπου λίτρα κάνεις 380 χιλιόμετρα??? τι αυτοκίνητο έχεις??? smart????
εγώ με 35 λίτρα κάνω περίπου 260 χιλιόμετρα (1800cc citroen)


Εγώ πάντως βγάζω με 25 λίτρα 400 χλμ :ymapplause: B-) B-)

Ti xronologia einai to Cuore kai ienai avtomato h manual?

Είναι 2008 manual
Daihatsu Cuore 1.0l + Zavoli
Seat Toledo 1.8T + AEB by Qgas
IoannisDosis
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Δευτ 01 Αύγ, 2011 09:55

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 29 Σεπ, 2011 01:26

Βλεπω οτι αμεσως-αμεσως σχεδον ολοι εχετε το ιδιο θεμα.
Αρα δεν ειναι μονο σε μενα, ουτε φταιει η αλλαγη ελαστικων (και ημουν ετοιμος να τα πεταξω και να βαλω παλι 155αρια...)

και εγω στο Γερακα/Χαλανδρι/Μεταμορφωση/Βοτανικο εβαζα και παντα τα ιδια χλμ εβγαζε παλιοτερα
(εγω εχω το συνηθειο να το αδειαζω τελειως το ντεποζιτο και μετα φουλαρω και μηδενιζω χλμ-μετρητη, οποτε εχω ξεκαθαρη αποψη για το πως παει με το υγραεριο το καθε αμαξι μου).
τις τελευταιες φορες που μου εβγαλε λιγοτερα χλμ εβαλα στα 2 πρωτα πρατηρια,
και ελεγα μηπως φταινε αυτοι, που εχουν κρατησει τιμη στα 0,835 και κερδιζουν "αλλιως",
αλλα απο αυτα που διαβαζω (Φαρμακης) δεν ειμαι και πολυ αισιοδοξος οτι θα βρω αλλου καλυτερα...


tgi έγραψε:Συγνώμη για να καταλάβω : με 31 περίπου λίτρα κάνεις 380 χιλιόμετρα??? τι αυτοκίνητο έχεις??? smart????
εγώ με 35 λίτρα κάνω περίπου 260 χιλιόμετρα (1800cc citroen)


οπως ειπα ειναι το μικρο μου αυτο, και μεσα στην Αθηνα.

Με το "μεγαλο" 1600αρι που εχει 52αρα δεξαμενη και γεμιζει νομιζω με 45 (εκει δεν εχω κανει ακομα πολλα γεμισματα)
βγαζω 400χλμ μεσα στην Αθηνα ή 500χλμ στην εθνικη, και 450 μια φορα που τα εκανα μισα-μισα.

Δηλαδη ειχα παντα πολυ σταθερη καταναλωση στο καθε αμαξι και στην καθε διαδρομη,
γι' αυτο και αμεσως μου εκανε εντυπωση η διαφορά του τελευταιου μηνα.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Αέρας στην Μπουκάλα

Δημοσίευσηαπό rogerius » Πέμ 29 Σεπ, 2011 08:32

Εγώ πάντως βγάζω με 25 λίτρα 400 χλμ :ymapplause: B-) B-)[/quote]
Ti xronologia einai to Cuore kai ienai avtomato h manual?[/quote]
Είναι 2008 manual[/quote]
to diko mou Cuore 2002 auto, kaiei 8.75l/100km LPG me odigish <3000rpm
Exo 34lit dexamenh 565x180, esy?
avth einai h tash tis katanaloshs pou paratirisa sto Cuore mou:
Εικόνα
rogerius
 
Δημοσιευσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ 19 Δεκ, 2010 15:39

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 25 επισκέπτες