Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε καρμπυρατέρ

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Υγραέριο σε καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό Honda » Παρ 02 Απρ, 2021 12:46

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω κάτι πολύ εξειδικευμένο αν ξέρετε να με βοηθήσετε..Σε ένα Toyota hilux με κινητήρα 2y 1800cc φοράει υγραέριο με μίξερ και tomaseto πνεύμονα τώρα πάνω σαυτό επειδή γίνεται ένχυση από το μίξερ οι απώλειες είναι πάρα πολλές,χάνετε πολύ αέριο..υπάρχει κάποιο σύστημα παλαιού τύπου με Μπεκ που ψεκάζουν ταυτόχρονα σε κάθε περιστροφή του στρόφαλος να πάρω σήμα από τον πολλαπλασιαστή σε κάθε εντολή που παίρνει να κάνει και το ψεκασμό...Ηηη ποιο εύκολο να τοποθετηθεί το σύστημα με το βηματικο μοτέρ να ελέγχει τη κατάσταση..αισθητηρας λαμβδα έχει τοποθετηθεί...ελπίζω να έχω την άποψη σας ευχαριστώ πολυ
Honda
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2019 19:53

Re: Υγραέριο σε καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 03 Απρ, 2021 03:55

Δεν αξίζει να το κάνεις. Η κατανάλωση θα μειωθεί ελάχιστα από ότι είναι τώρα. Εάν καις υπερβολικά πολύ τώρα δεν είναι νορμάλ , να πας σε κάποιον να στο ρυθμίσει.
Γενικα πάνω από 25% το πολύ δεν πρέπει να καις σε σχέση με τη βεζνινη σε καρμπυρατερατο σύστημα .

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Υγραέριο σε καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό Honda » Σάβ 03 Απρ, 2021 11:56

10στα 100 είναι και πήγε στα 14 στα 100 με υγραέριο..έχουμε υπόψιν πληροφορίες για το που θα βρω σύστημα που ψεκάζουν όλα τα Μπεκ αερίου μαζί με μια εντολη κάποιες πληροφορίες ποια εταιρεία κ τετοια
Honda
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2019 19:53

Re: Υγραέριο σε καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 03 Απρ, 2021 16:49

Θες να σου πούμε από εδώ μέσα πως να το κάνεις από καρμπυρατερ ψεκαστο ? Λίγο δυσκολο . Απευθύνσου σε εγκατάστατη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Υγραέριο σε καρμπυρατέρ

Δημοσίευσηαπό Honda » Κυρ 04 Απρ, 2021 18:02

Όχι παιδιά λέω τη σκέψη μου κ το τιθαθελα να κάνω σκέφτηκα μήπως ξέρει κάποιος ποια εταιρεία βγάζει ακομα τέτοιας γενιάς συστήματα κ ποια εταιρεία νομίζω είναι 2ης γενιάς αυτά λειτουργούν με το που πάρουν παλμό από πολλαπλασιαστή κάνουν κ ένα ψεκασμό όλα μαζί τα Μπεκ ανεξάρτητα σε ποιο κύλινδρο θα σκάσω το ρεύμα..στα νέας γενιάς σειριακά μπορείς να το επιλέξεις στη ρύθμιση του υγραερίου αν θες όλα τα Μπεκ μαζι με συνδιασμό να κλέβουν σήματα από τα Μπεκ βενζίνης δε μπορείς να το βάλεις στο καρμπυρατέρ μόνο στα παλιά πρώτα συστήματα με μπεκ
Honda
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 05 Ιαν, 2019 19:53


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: tgi και 49 επισκέπτες