Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Πέμ 06 Αύγ, 2020 14:51

Kritikos86 έγραψε:Πιστεύω ότι το αμάξι μου (touareg v8 4.2) πρέπει να έχει απόσταση στα μπεκ πάνω από 130mm, (το αγόρασα με την υπάρχων εγκατάσταση zavoli) και έχω δει άλλη εγκατάσταση που έχουν τοποθετήσει τα μπεκ πολύ πιο κοντά, περίπου στα μισά της διαδρομής.
Έχω μερικά θέματα που πιστεύω ότι μπορεί να αν όχι οφείλονται τότε να το επιδεινώνουν,
Να σας τα αναφέρω να που πείτε γνώμες γιατί από 3 ειδικούς άκρη δεν έβγαλα.

1. Όταν τελειώνει το αέριο και γυρνάει σε βενζίνα τότε το αμάξι κλοτσάει, λες και μένει για 1 δευτερόλεπτο τελείως από καύσιμο, αυτό συμβαίνει μόνο όταν μένει από αέριο και όχι όταν θα πατήσουμε χειροκίνητα το κουμπί για να αλλάξει σε βενζίνα.

2. Το αμάξι δούλευε πολύ καλά μέχρι που ένας ''ειδικός'' μου είπε ότι είναι αρρύθμιστο (δούλευε στο αυτόματο) και ότι πρέπει να το βγάλει βόλτα, από τότε στις 3000rpm το νιώθω να ρετάρει.

3, Έγινε πολύ ευαίσθητο στο ότι αν το ζορίσω θα μου το γυρίσει σε βενζίνα. (πνεύμονας? ρύθμιση? μακρυά σωληνάκια? και τα 3? )

1. Φυσιολογικο ειναι αφου ξεμενει απο καυσιμο και περιμενει να διαβασει χαμηλη πιεση υγραεριου και γυρναει σε βενζινη, σε καποια συστηματα ρυθμιζεται το νουμερο της πτωσης πιεσης για να ειναι ομαλοτερο, στο δικο σου πιθανονατα δεν ρυθμιζεται
2. ρυθμιση το μειγμα
3. αλλαγη πνευμονα (μαζεψε μεσα επικαθησεις απο το καυσιμο, φυσιολογικη φθορα)
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Kritikos86 » Παρ 07 Αύγ, 2020 09:26

gkazakias έγραψε:Αν δεν είχες πρόβλημα να πας στον Γκολέμη στη Τρίπολη , θα ελυνες όλα σου τα προβλήματα εντελώς.
Ειδάλλως δοκίμασε τον Αλέξανδρο στο Περιστέρι (alfa gas)
Επίσης ecokinisi στην Ηλιούπολη
Και lpg hellas στο Χαϊδάρι
Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Για τον Γκολεμη γνωρίζω αλλα είναι μακριά... το σκέφτομαι...
για το LPG Hellas πάλι γνωρίζω ότι είναι καλός αλλά όταν πήγα δεν με αναλάμβανε γιατί δεν είχε διαγνωστικό για zavoli,
τα υπόλοιπα θα τα κοιτάξω
ευχαριστώ!
Kritikos86
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ, 2020 22:27

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Παρ 07 Αύγ, 2020 10:37

Kritikos86 έγραψε:
gkazakias έγραψε:Αν δεν είχες πρόβλημα να πας στον Γκολέμη στη Τρίπολη , θα ελυνες όλα σου τα προβλήματα εντελώς.
Ειδάλλως δοκίμασε τον Αλέξανδρο στο Περιστέρι (alfa gas)
Επίσης ecokinisi στην Ηλιούπολη
Και lpg hellas στο Χαϊδάρι
Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Για τον Γκολεμη γνωρίζω αλλα είναι μακριά... το σκέφτομαι...
για το LPG Hellas πάλι γνωρίζω ότι είναι καλός αλλά όταν πήγα δεν με αναλάμβανε γιατί δεν είχε διαγνωστικό για zavoli,
τα υπόλοιπα θα τα κοιτάξω
ευχαριστώ!
Το μακρυά είναι πολύ σχετικό. Εγώ ώρες αιχμής κάνω να πάω μιάμιση ώρα στην Ηλιούπολη για παράδειγμα ,ενώ στον ίδιο χρόνο θα ήμουν Τρίπολη.

Αν δεν βγάλεις άκρη εδώ ,είναι η μόνη λύση.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Qgas » Παρ 07 Αύγ, 2020 10:40

Συμβουλές από το καφενείο πολλές όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 08 Αύγ, 2020 21:20

Kritikos86 μπορείς να πας και στο παραπονιαρη Qgas στο παλιό Φάληρο . Qgas μη παραπονιέσαι για τα πολλά υποσχόμενα κεράσια συναδέλφων σου , γιατί και συ πολλά κεράσια υποσχεσαι . Είναι άσχημο να κατηγορείς συναδελφους σου αποδεδειγμένα καλους με υπονοούμενα κερασιών και καλαθιών.

Θα μπορούσες να γράψεις ότι υποστηρίζεις το zavoli και να έρθει ο άνθρωπος σε εσένα να του λύσεις τα προβλήματα και να τον κερδίσεις πελάτη.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό socratesb » Κυρ 09 Αύγ, 2020 11:29

Qgas έγραψε:Συμβουλές από το καφενείο πολλές όπου ακούς πολλά κεράσια κράτα μικρό καλάθι


Αγαπητέ " και όσα δεν φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια"

Ότι είστε καλοί δεν σημαίνει ότι είστε οι καλύτεροι. Και ότι προτιμάμε από Αθήνα να κάνουμε ταξίδι στην Τρίπολη από το εξυπηρετηθούμε στον νομό μας σημαίνει ότι μάλλον δεν βρήκαμε την κατάλληλη ανταπόκριση και υποστήριξη.
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 09 Αύγ, 2020 21:19

Γενικά αναφερθήκαμε όχι δεν κάποιο μέλος η συνάδερφο κανένα παράπονο ποτέ άλλωστε για να δουλέψει σωστά σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο θέλει τόσες αλλαγές μπορεί και να μην τον συμφέρει είναι μέτριο για τέτοια μοτέρ

Κεράσια υπόσχονται πολύ μία βόλτα στο YouTube θα σας πείσει ποια είναι τα αμάξια τα οποία φτιάχνουμε και οι άλλοι τα διώχνουν..

Η αλεπού φίλε για να μας φτάσει θέλει 3 ζωές τα αμάξια τα οποία μετατρέπονται σε εμάς δεν υπάρχουν σε άλλο συνεργείο στη χώρα

..https://www.youtube.com/c/QgasAutogasPrinsAthens
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Kritikos86 » Κυρ 09 Αύγ, 2020 23:50

Δεν υπάρχει κανένας λόγος να τσακωνομαστε. Δεν αξίζει.
Εμενα προσωπικά τα forum με έχουν σώσει γνωρίζοντας μεν τα περι καφενείου κτλ....
Από την άλλη όμως μαθαίνεις και πράγματα που ουτε οι ίδιοι οι μαστοροι δεν γνωρίζουν.

Ήδη με τον τρόπο τους 2 εγκαταστατες με έχουν διώξει οταν άκουσαν ότι θέλω ραντεβού για πρόβλημα. Για τα προβληματα ο ένας μου είπε θελω πνεύμονα ο άλλος ότι θελω επιπλέων πνεύμονα ότι έπρεπε δλδ να φοράω 2. Και έχω και άλλα να γράψω.....
Kritikos86
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ, 2020 22:27

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 10 Αύγ, 2020 01:47

Στα V μοτέρ έχω ακούσει ότι κάποια συστήματα απαιτούν 2 πνεύμονες. Δεν ξέρω αν το zavoli είναι από αυτά. Πρέπει να το δει το αμάξι σου ενας γνωστης να ξεμπερδευεις . Δεν είναι και απλό αμαξάκι , είναι δυνατό και απαιτητικό στο υγραέριο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Απόσταση μπεκ απο εισαγωγή

Δημοσίευσηαπό Kritikos86 » Δευτ 10 Αύγ, 2020 08:33

gkazakias έγραψε:Στα V μοτέρ έχω ακούσει ότι κάποια συστήματα απαιτούν 2 πνεύμονες. Δεν ξέρω αν το zavoli είναι από αυτά. Πρέπει να το δει το αμάξι σου ενας γνωστης να ξεμπερδευεις . Δεν είναι και απλό αμαξάκι , είναι δυνατό και απαιτητικό στο υγραέριο.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


υποτίθεται ότι ο πνευμονας που φοράει είναι έως 340hp έμενα το αμάξι είναι 310hp. Ίσως να έφαγε και τα ψωμιά του...
Kritikos86
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Δευτ 03 Αύγ, 2020 22:27

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 82 επισκέπτες