Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιεση υγραεριου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Πιεση υγραεριου

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Παρ 08 Νοέμ, 2019 18:24

Καλησπέρα σας,
θα ηθελα να ρωτησω μια τεχικη απορια που εχω, στο stag qnext, η πιεση λειτουργιας δειχνει μεταξυ 1.11bar μεχρι 1.14bar στη συνδεση με το προγραμμα. Οταν σβηνω το αυτοκινητο η πιεση πεφτει αμεσα στο 0.75bar και μετα σιγα σιγα 0.01 μοναδα πεφτει σταδιακα στο 0.65bar.
Η ερωτηση ειναι μολις σβηνουμε το αυτοκινητο το συστημα δεν θα πρεπει να κραταει τουλαχιστον πιεση στο 0.90bar με 1.00bar;
O αισθητηρας πιεσης ειναι πανω στη μπεκιερα, εχουν ελεγθει τα o-rings στην εισοδο της μπεκιερας και στην ενωση με τον αισθητηρα πιεσης, εχουν επανασφιχθει ολα τα σωληνακια καυσιμου.
Ειναι ολοκαινουριο τοποθετημενο συστημα, υπαρχει περιπτωση με βαση τις ενδειξεις που αναφερω, οι βαλβιδες των μπεκ να μην στεγανοποιεί μια ή περισσοτερες με αποτελεσμα να αδειαζει η μπεκιερα σταδιακα απο το υγραεριο;
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Πιεση υγραεριου

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 09 Νοέμ, 2019 15:19

antonis132 έγραψε:Καλησπέρα σας,
θα ηθελα να ρωτησω μια τεχικη απορια που εχω, στο stag qnext, η πιεση λειτουργιας δειχνει μεταξυ 1.11bar μεχρι 1.14bar στη συνδεση με το προγραμμα. Οταν σβηνω το αυτοκινητο η πιεση πεφτει αμεσα στο 0.75bar και μετα σιγα σιγα 0.01 μοναδα πεφτει σταδιακα στο 0.65bar.
Η ερωτηση ειναι μολις σβηνουμε το αυτοκινητο το συστημα δεν θα πρεπει να κραταει τουλαχιστον πιεση στο 0.90bar με 1.00bar;
O αισθητηρας πιεσης ειναι πανω στη μπεκιερα, εχουν ελεγθει τα o-rings στην εισοδο της μπεκιερας και στην ενωση με τον αισθητηρα πιεσης, εχουν επανασφιχθει ολα τα σωληνακια καυσιμου.
Ειναι ολοκαινουριο τοποθετημενο συστημα, υπαρχει περιπτωση με βαση τις ενδειξεις που αναφερω, οι βαλβιδες των μπεκ να μην στεγανοποιεί μια ή περισσοτερες με αποτελεσμα να αδειαζει η μπεκιερα σταδιακα απο το υγραεριο;
Για τη πίεση ξέρω ότι μεταβάλλεται τόσο στο ρελαντί όσο και όταν πατάς γκάζι με φορτίο.
Εάν είχες θέμα με τη στεγανοποίηση των μπεκ του υγραεριου θα είχες παρατηρήσει θέματα στη πρωινή εκκίνηση .

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πιεση υγραεριου

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 13 Νοέμ, 2019 02:07

antonis132 έγραψε:Καλησπέρα σας,
θα ηθελα να ρωτησω μια τεχικη απορια που εχω, στο stag qnext, η πιεση λειτουργιας δειχνει μεταξυ 1.11bar μεχρι 1.14bar στη συνδεση με το προγραμμα. Οταν σβηνω το αυτοκινητο η πιεση πεφτει αμεσα στο 0.75bar και μετα σιγα σιγα 0.01 μοναδα πεφτει σταδιακα στο 0.65bar.
Η ερωτηση ειναι μολις σβηνουμε το αυτοκινητο το συστημα δεν θα πρεπει να κραταει τουλαχιστον πιεση στο 0.90bar με 1.00bar;
O αισθητηρας πιεσης ειναι πανω στη μπεκιερα, εχουν ελεγθει τα o-rings στην εισοδο της μπεκιερας και στην ενωση με τον αισθητηρα πιεσης, εχουν επανασφιχθει ολα τα σωληνακια καυσιμου.
Ειναι ολοκαινουριο τοποθετημενο συστημα, υπαρχει περιπτωση με βαση τις ενδειξεις που αναφερω, οι βαλβιδες των μπεκ να μην στεγανοποιεί μια ή περισσοτερες με αποτελεσμα να αδειαζει η μπεκιερα σταδιακα απο το υγραεριο;

μπορει να χανεις απο μπεκ αποκαποια ενωση θελει ψαξιμο
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες





cron