Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό ppd » Πέμ 30 Μάιος, 2019 15:34

Δεν έβαλε κάτι πάνω για να πάρει άλλες μετρήσεις.
Επίσης δεν έβαλε αποστάτη στον λ για να μην δείχνει τη βλάβη.
Πήγα στο συνεργείο, περίμενα 10 λεπτά για να τελειώσει κάτι που έκανε, Σύνδεσε το λάπτοπ, μόλις ξεκινήσαμε τη βόλτα μου είπε πως είναι φτωχά τα μείγματα και κατά τη διάρκεια της βόλτας έκανε ρυθμίσεις στα κουτάκια στο πρόγραμμα. Τέλος η βόλτα, τέλος η ρύθμιση και άντε γεια.
Από τότε 3000χλμ: κατανάλωση στο 8.5 από 9.6 σχεδόν 10, δεν έχει εμφανιστεί η βλάβη, τα τριμς στις ίδιες τιμές με πριν +_ 3%, λειτουργία αυτοκινήτου οπως στη βενζίνη.

Δεν αναφέρθηκε ποτέ η βλάβη στον εγκαταστατη γιατί την είχα σβήσει πριν πάω.
Αυτό παραθέτω. Δε λέω αν είναι τέλεια η ρύθμιση. Εγώ πάντως ειμαι ικανοποιημένος που μετά από 43000χλμ έγινε ρύθμιση στο δρόμο κάτι που δεν είχε κάνει ο προηγούμενος, σταμάτησε η εμφάνιση της βλάβης και κάνω 60-80χλμ παραπάνω
Ίσως ο εγκέφαλος του κιτ του έδινε κάποιες πληροφορίες που του έφτανε, δεν έχω ιδέα
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 30 Μάιος, 2019 15:38

ppd έγραψε:Δεν έβαλε κάτι πάνω για να πάρει άλλες μετρήσεις.
Επίσης δεν έβαλε αποστάτη στον λ για να μην δείχνει τη βλάβη.
Πήγα στο συνεργείο, περίμενα 10 λεπτά για να τελειώσει κάτι που έκανε, Σύνδεσε το λάπτοπ, μόλις ξεκινήσαμε τη βόλτα μου είπε πως είναι φτωχά τα μείγματα και κατά τη διάρκεια της βόλτας έκανε ρυθμίσεις στα κουτάκια στο πρόγραμμα. Τέλος η βόλτα, τέλος η ρύθμιση και άντε γεια.
Από τότε 3000χλμ: κατανάλωση στο 8.5 από 9.6 σχεδόν 10, δεν έχει εμφανιστεί η βλάβη, τα τριμς στις ίδιες τιμές με πριν +_ 3%, λειτουργία αυτοκινήτου οπως στη βενζίνη.

Δεν αναφέρθηκε ποτέ η βλάβη στον εγκαταστατη γιατί την είχα σβήσει πριν πάω.
Αυτό παραθέτω. Δε λέω αν είναι τέλεια η ρύθμιση. Εγώ πάντως ειμαι ικανοποιημένος που μετά από 43000χλμ έγινε ρύθμιση στο δρόμο κάτι που δεν είχε κάνει ο προηγούμενος, σταμάτησε η εμφάνισε της βλάβης και πάνω 60-80χλμ παραπάνω
Δεν είπα για τη δική σου περίπτωση , έκανα γενική απάντηση τι γίνεται σε πολλές περιπτώσεις.
Εμένα ο 1ος εγκαταστάτης είχε αφαιρέσει το λαμπάκι του check από το καντράν.
Αφού το έψαξα με διαγνωστικό και πως λειτουργεί απευθύνθηκα στο 2ο εγκατάστατη για ρύθμιση .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό ppd » Πέμ 30 Μάιος, 2019 15:44

meletis έγραψε:
ppd έγραψε:Δεν έβαλε κάτι πάνω για να πάρει άλλες μετρήσεις.
Επίσης δεν έβαλε αποστάτη στον λ για να μην δείχνει τη βλάβη.
Πήγα στο συνεργείο, περίμενα 10 λεπτά για να τελειώσει κάτι που έκανε, Σύνδεσε το λάπτοπ, μόλις ξεκινήσαμε τη βόλτα μου είπε πως είναι φτωχά τα μείγματα και κατά τη διάρκεια της βόλτας έκανε ρυθμίσεις στα κουτάκια στο πρόγραμμα. Τέλος η βόλτα, τέλος η ρύθμιση και άντε γεια.
Από τότε 3000χλμ: κατανάλωση στο 8.5 από 9.6 σχεδόν 10, δεν έχει εμφανιστεί η βλάβη, τα τριμς στις ίδιες τιμές με πριν +_ 3%, λειτουργία αυτοκινήτου οπως στη βενζίνη.

Δεν αναφέρθηκε ποτέ η βλάβη στον εγκαταστατη γιατί την είχα σβήσει πριν πάω.
Αυτό παραθέτω. Δε λέω αν είναι τέλεια η ρύθμιση. Εγώ πάντως ειμαι ικανοποιημένος που μετά από 43000χλμ έγινε ρύθμιση στο δρόμο κάτι που δεν είχε κάνει ο προηγούμενος, σταμάτησε η εμφάνισε της βλάβης και πάνω 60-80χλμ παραπάνω
Δεν είπα για τη δική σου περίπτωση , έκανα γενική απάντηση τι γίνεται σε πολλές περιπτώσεις.
Εμένα ο 1ος εγκαταστάτης είχε αφαιρέσει το λαμπάκι του check από το καντράν.
Αφού το έψαξα με διαγνωστικό και πως λειτουργεί απευθύνθηκα στο 2ο εγκατάστατη για ρύθμιση .


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Περιέγραψα τι έγινε.
Αυτό με τον αποστάτη μου το πρότεινε ο εξατμισας που μου άλλαξε καταλύτη. Αλλά το αφήσαμε για αργότερα αν δεν διορθώθει η κατάσταση μετά τη ρύθμιση
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό corsa2009 » Τετ 31 Ιούλ, 2019 01:59

Γεια σας και από μένα, αποφάσισα κ εγκατέστησα υγραέριο στο αυτοκίνητο μου, μάρκας opel corsa d 2009 μοντέλο 1400 cc automato. με 103,000 χιλ και εντελώς ευλαβικά συντηρημένο με τα σέρβις του.

Εγκεφαλος LpgTech 204 καλύπτοντας όλο το φάσμα στροφών χωρίς ψεκασμό βενζίνης όπως μου είπανε κ χωρίς OBD
Πνεύμονας tomaseto
Μπεκ stag

Από την στιγμή που παρέλαβα διαπίστωσα πως πλέον το αυτοκίνητο έγινε πιο αργόστροφο στα απότομα γκάζια και ειδικά στης υψηλές στροφές (πρέπει να μουγκρίσει αρκετά για να ξυπνήσει)
Τώρα πάμε στην κατανάλωση, φουλάρω βενζίνη διανύω Χ αποστάσεις εκτός πόλης αλλά με μερικά φανάρια στο ενδιάμεσο με ταχύτητα 70-100 και ξανά φουλάρω πάντα στο ίδιο πρατήριο, κατανάλωση τώρα το καλοκαίρι 5,5 - 5,7 λτ/100χιλ, ακολουθώ ακριβώς το ίδιο και με το υγραέριο με κατανάλωση 7,5 - 7,9 λιτ/100χιλ. Σε γενικές γραμμές εκεί παίζω. (Πάντα περιμένω να γυρίσει σε υγραέριο και μετά ξεκινώ την διαδρομή)

Θεωρώ υπερβολική έως ακραία κατανάλωση έναντι της βενζίνης, πάω στον εγκαταστατη για τον πρώτο έλεγχο μετά από 2500 χιλ και του το λέω, μου απαντά πως αποκλείετε να έχω τόση κατανάλωση και πως είναι πολύ μεγάλη αν όντος συμβαίνει και τέτοιες καταναλώσεις θα καταστρέψει λ και καταλύτη. Το συνδέει στον υπολογιστή σταματημένος σε ρελαντί και μου λέει πως είναι όλα όπως πρέπει και δεν πρέπει να πειράξει τίποτα (ένα τέλειο μιγμα), του απαντώ γιατί τέτοια μεγάλη κατανάλωση? στην αρχή δεν έδινε απάντηση αλλά με πίεση δική μου, μου είπε για τυχόν κακής ποιότητας καύσιμο και μου πρότεινε να δοκιμάσω σε άλλο πρατήριο, το έχω κάνει του απαντώ. Στην συνέχεια μου λέει για μικρότερη θερμογονο τού υγραερίου έναντι της βενζίνης οπότε γιαυτό ίσως. Αφού συνεχίζω να τον πρήζω γιατί δεν με κάλυπτε καμιά από της εξηγήσεις, μου λέει κοιτά προτιμώ να τσακωθούμε αλλά εγώ μιγμα δεν αλλάζω γιατί το αυτοκίνητο δουλεύει ΑΡΙΣΤΑ. Συνεχίζω να τον πρήζω και τον ρωτώ γιατί πλέον το αυτοκίνητο έχει γίνει τόσο αργόστροφο με αποτέλεσμα να σκέφτομαι ορισμένες φορές την προσπέραση ?μου απαντά, κοίτα να δεις στην βενζίνη έχουμε πιο γρήγορο ψεκασμό με μεγαλύτερη πίεση, ενώ στο υγραέριο είναι πιο αργός γιατί όπως μου έδειξε έχουμε μεγαλύτερη διαδρομή σωληνώσεων μέχρι τα μπεκ έναντι της βενζίνης, συν της διαφοράς της θερμογόνου παράγοντος.

Πολλά είπα εσείς τι γνώμη έχετε?
corsa2009
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 31 Ιούλ, 2019 00:34

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 31 Ιούλ, 2019 02:49

corsa2009 έγραψε:Γεια σας και από μένα, αποφάσισα κ εγκατέστησα υγραέριο στο αυτοκίνητο μου, μάρκας opel corsa d 2009 μοντέλο 1400 cc automato. με 103,000 χιλ και εντελώς ευλαβικά συντηρημένο με τα σέρβις του.

Εγκεφαλος LpgTech 204 καλύπτοντας όλο το φάσμα στροφών χωρίς ψεκασμό βενζίνης όπως μου είπανε κ χωρίς OBD
Πνεύμονας tomaseto
Μπεκ stag

Από την στιγμή που παρέλαβα διαπίστωσα πως πλέον το αυτοκίνητο έγινε πιο αργόστροφο στα απότομα γκάζια και ειδικά στης υψηλές στροφές (πρέπει να μουγκρίσει αρκετά για να ξυπνήσει)
Τώρα πάμε στην κατανάλωση, φουλάρω βενζίνη διανύω Χ αποστάσεις εκτός πόλης αλλά με μερικά φανάρια στο ενδιάμεσο με ταχύτητα 70-100 και ξανά φουλάρω πάντα στο ίδιο πρατήριο, κατανάλωση τώρα το καλοκαίρι 5,5 - 5,7 λτ/100χιλ, ακολουθώ ακριβώς το ίδιο και με το υγραέριο με κατανάλωση 7,5 - 7,9 λιτ/100χιλ. Σε γενικές γραμμές εκεί παίζω. (Πάντα περιμένω να γυρίσει σε υγραέριο και μετά ξεκινώ την διαδρομή)

Θεωρώ υπερβολική έως ακραία κατανάλωση έναντι της βενζίνης, πάω στον εγκαταστατη για τον πρώτο έλεγχο μετά από 2500 χιλ και του το λέω, μου απαντά πως αποκλείετε να έχω τόση κατανάλωση και πως είναι πολύ μεγάλη αν όντος συμβαίνει και τέτοιες καταναλώσεις θα καταστρέψει λ και καταλύτη. Το συνδέει στον υπολογιστή σταματημένος σε ρελαντί και μου λέει πως είναι όλα όπως πρέπει και δεν πρέπει να πειράξει τίποτα (ένα τέλειο μιγμα), του απαντώ γιατί τέτοια μεγάλη κατανάλωση? στην αρχή δεν έδινε απάντηση αλλά με πίεση δική μου, μου είπε για τυχόν κακής ποιότητας καύσιμο και μου πρότεινε να δοκιμάσω σε άλλο πρατήριο, το έχω κάνει του απαντώ. Στην συνέχεια μου λέει για μικρότερη θερμογονο τού υγραερίου έναντι της βενζίνης οπότε γιαυτό ίσως. Αφού συνεχίζω να τον πρήζω γιατί δεν με κάλυπτε καμιά από της εξηγήσεις, μου λέει κοιτά προτιμώ να τσακωθούμε αλλά εγώ μιγμα δεν αλλάζω γιατί το αυτοκίνητο δουλεύει ΑΡΙΣΤΑ. Συνεχίζω να τον πρήζω και τον ρωτώ γιατί πλέον το αυτοκίνητο έχει γίνει τόσο αργόστροφο με αποτέλεσμα να σκέφτομαι ορισμένες φορές την προσπέραση ?μου απαντά, κοίτα να δεις στην βενζίνη έχουμε πιο γρήγορο ψεκασμό με μεγαλύτερη πίεση, ενώ στο υγραέριο είναι πιο αργός γιατί όπως μου έδειξε έχουμε μεγαλύτερη διαδρομή σωληνώσεων μέχρι τα μπεκ έναντι της βενζίνης, συν της διαφοράς της θερμογόνου παράγοντος.

Πολλά είπα εσείς τι γνώμη έχετε?
Κάθησα και διάβασα τις απόψεις.
Για ποιο λόγο δεν σου έβαλε με obd συστήμα;
Δεύτερον σου το έβγαλε στο δρόμο για ρύθμιση εν κινήσει και με φορτίο του κινητήρα ή στο ρυθμισε μόνο σε ρελαντί;
Από κατανάλωση να υπολογίζεις +15% .
Το αμάξι δεν πρέπει να έχει κανένα δισταγμό .
Με σωστή ρύθμιση στο δρόμο αυτό που είδα από το δικό ήταν ότι πήγαινε ελάχιστα καλύτερα σε σύγκριση με τη βενζίνη.
Τα fuel trims τα έχεις ελενξει από μόνος σου ;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 31 Ιούλ, 2019 07:04

Καλώς ήρθες στο κλαμπ των ακαταλληλων εγκαταστατων. Γιατι δεν ψακτηκες πριν το βάλεις? Άκρη τωρα δεν βγάζεις. Υπομονή και ψάξου σε άλλον τεχνικό.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό socratesb » Τετ 31 Ιούλ, 2019 09:03

Από όσους γνωστούς και φίλους έχω προσωπική άποψη, που είναι ευχαριστημένοι από την εγκατάσταση συστήματος lps κανένας δεν διαμαρτυρήθηκε για μειωμένη απόδοση, το αντίθετο όλοι έχουμε την αίσθηση μιας ελαφρώς πιο ροπάτης συμπεριφοράς.
Για την κατανάλωση όμως φέτος από τον Μάιο έχω δει και εγώ αυξημένη κατανάλωση που δεν είχα στο παρελθόν. Πήγαινα από την αρχή μόνο σε συγκεκριμμένα πρατήρια ΕΚΟ της περιοχής που με εξυπηρετεί Χαλάνδρι - Γέρακα που έχουν και καλές τιμές.
Τελευταία άλλαξα και πήγα σε Shell και έχω δει τις γνωστές καταναλώσεις που ήξερα.
Νομίζω το θέμα της μειωμένης ισχύος πρέπει να το διερευνήσεις. Νομίζω πως κάθε σωστός και αξιόπιστος εγκαταστάτης από αυτούς που έχουν καλή φήμη θα σε βοηθήσει να διορθώσεις το όποιο πρόβλημα υπάρχει.
Golf MK4 GTi AUM - King by AEB lpg kit
socratesb
 
Δημοσιευσεις: 96
Εγγραφή: Τρί 21 Οκτ, 2014 17:47

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τετ 31 Ιούλ, 2019 15:42

Το πρόβλημα δεν είναι τα Κιτ, είναι οι εγκαταστάτες. Πολλοί άσχετοι κυκλοφορούν ακομη και σημερα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό NIKOSP » Τετ 31 Ιούλ, 2019 16:05

Ο εγκαταστάτης, σου πουλάει φίδια.
Σωστή εγκατάσταση υγραερίου σημαίνει ότι συνήθως δεν υπάρχει διαφορά στις επιδόσεις (σε κάποιες περιπτώσεις τσιμπάει λίγο η απόκριση στις χαμηλές λόγω πολύ ελαφριάς αύξησης της ροπής) και η κατανάλωση στις ίδιες συνθήκες σε σχέση με την βενζίνη αυξάνεται κατά 10-20%.
Αυτά στα αερίου ψεκασμού.
Τέλος σύνδεση OBD έπρεπε να γίνει, εκτός κι αν αρνήθηκες λόγω αυξημένου κόστους εγκατάστασης.

corsa2009 έγραψε:Γεια σας και από μένα, αποφάσισα κ εγκατέστησα υγραέριο στο αυτοκίνητο μου, μάρκας opel corsa d 2009 μοντέλο 1400 cc automato. με 103,000 χιλ και εντελώς ευλαβικά συντηρημένο με τα σέρβις του.

Εγκεφαλος LpgTech 204 καλύπτοντας όλο το φάσμα στροφών χωρίς ψεκασμό βενζίνης όπως μου είπανε κ χωρίς OBD
Πνεύμονας tomaseto
Μπεκ stag

Από την στιγμή που παρέλαβα διαπίστωσα πως πλέον το αυτοκίνητο έγινε πιο αργόστροφο στα απότομα γκάζια και ειδικά στης υψηλές στροφές (πρέπει να μουγκρίσει αρκετά για να ξυπνήσει)
Τώρα πάμε στην κατανάλωση, φουλάρω βενζίνη διανύω Χ αποστάσεις εκτός πόλης αλλά με μερικά φανάρια στο ενδιάμεσο με ταχύτητα 70-100 και ξανά φουλάρω πάντα στο ίδιο πρατήριο, κατανάλωση τώρα το καλοκαίρι 5,5 - 5,7 λτ/100χιλ, ακολουθώ ακριβώς το ίδιο και με το υγραέριο με κατανάλωση 7,5 - 7,9 λιτ/100χιλ. Σε γενικές γραμμές εκεί παίζω. (Πάντα περιμένω να γυρίσει σε υγραέριο και μετά ξεκινώ την διαδρομή)

Θεωρώ υπερβολική έως ακραία κατανάλωση έναντι της βενζίνης, πάω στον εγκαταστατη για τον πρώτο έλεγχο μετά από 2500 χιλ και του το λέω, μου απαντά πως αποκλείετε να έχω τόση κατανάλωση και πως είναι πολύ μεγάλη αν όντος συμβαίνει και τέτοιες καταναλώσεις θα καταστρέψει λ και καταλύτη. Το συνδέει στον υπολογιστή σταματημένος σε ρελαντί και μου λέει πως είναι όλα όπως πρέπει και δεν πρέπει να πειράξει τίποτα (ένα τέλειο μιγμα), του απαντώ γιατί τέτοια μεγάλη κατανάλωση? στην αρχή δεν έδινε απάντηση αλλά με πίεση δική μου, μου είπε για τυχόν κακής ποιότητας καύσιμο και μου πρότεινε να δοκιμάσω σε άλλο πρατήριο, το έχω κάνει του απαντώ. Στην συνέχεια μου λέει για μικρότερη θερμογονο τού υγραερίου έναντι της βενζίνης οπότε γιαυτό ίσως. Αφού συνεχίζω να τον πρήζω γιατί δεν με κάλυπτε καμιά από της εξηγήσεις, μου λέει κοιτά προτιμώ να τσακωθούμε αλλά εγώ μιγμα δεν αλλάζω γιατί το αυτοκίνητο δουλεύει ΑΡΙΣΤΑ. Συνεχίζω να τον πρήζω και τον ρωτώ γιατί πλέον το αυτοκίνητο έχει γίνει τόσο αργόστροφο με αποτέλεσμα να σκέφτομαι ορισμένες φορές την προσπέραση ?μου απαντά, κοίτα να δεις στην βενζίνη έχουμε πιο γρήγορο ψεκασμό με μεγαλύτερη πίεση, ενώ στο υγραέριο είναι πιο αργός γιατί όπως μου έδειξε έχουμε μεγαλύτερη διαδρομή σωληνώσεων μέχρι τα μπεκ έναντι της βενζίνης, συν της διαφοράς της θερμογόνου παράγοντος.

Πολλά είπα εσείς τι γνώμη έχετε?
Fiat Bravo 1.2SX Lovato easy Fast, με ψεκασμούς βενζίνης στο φορτίο.
30.000+ χλμ 113.000+ συνολικά
NIKOSP
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Κυρ 19 Ιουν, 2016 14:20

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό corsa2009 » Τετ 31 Ιούλ, 2019 22:36

Καλησπέρα και πάλι σε όλους και ευχαριστώ για τον κόπο που κάνατε να ασχοληθείτε με την περίπτωσή μου.

1 Ο λόγος που δεν μου έβαλε με OBD είναι καθαρά δική του προτροπή, γιατί έτσι αποφευγοντε διάφορα μπερδέματα που συμβαίνουν και δεν το συνιστά σαν καλύτερη λύση. (Δεν αρνήθηκα να βάλω obd για θέμα κόστους)
2 Αν μου έκανε ρύθμιση στον δρόμο δεν το γνωρίζω (πάντως όταν το παρέλαβα βγήκαμε στον δρόμο με το λαπτοπ για να μου δείξει πως όλα δουλεύουν ρολόι.
3 Τα fuel trims που με ρωτάτε αν τα έχω δει μόνος μου, σας απαντώ μάλλον όχι, γιατί δεν ξέρω τι σημαίνει (αν έχει σχέση με τον υπολογιστή ταξιδιού του αυτοκινήτου, τότε να ξέρετε πως δεν διαθέτει.)
4 Υγραέριο εκτός από δυο φορές που έβαλα σε διαφορετικά πρατήρια, βάζω μονίμως σε ένα και αυτό είναι της shell.

Πριν προβώ στην εγκατάσταση έψαξα αρκετά αλλά ο καθένας έλεγε τα δικά του, έτσι πείρα την απόφαση να το πάω σε έναν που έχει χρόνια στον χώρο της υγραεριοκινησης κ από αυτά που μου είπε με έπεισε.
Με ενημέρωσε πως τα κιτ που ψεκάζουν και βενζίνη μαζί, δεν το κάνουν γιατί είναι καλύτερα σαν κιτ και έτσι προστατεύουν την μηχανή, αλλά το κάνουν γιατί πολύ απλά δεν μπορούν να τροφοδοτισουν σωστά το μιγμα σε όλο το φάσμα τον στροφών, ετσι για να μην έχουν φτωχό μιγμα ψεκάζουν και βενζίνη. Το καλύτερο του λέω πιο είναι? μου λέει ένα κιτ να μας κάνει σωστά την δουλειά σε όλα τα φορτία χωρίς υποβοήθηση με βενζίνη, αλλά είναι πιο ακριβό από τα άλλα. Πόσο δηλαδή τον ρωτάω, μου απαντά πως αυτά με υποβοήθηση με βενζίνη ξεκινούν από 750 και φτάνουμε στα 1100 ευρό που είναι το καλύτερο κιτ και κάνει τέλεια δουλειά σε όλα τα φορτία χωρίς την χρήση βενζίνης. Όπως σας είπα και για το θέμα OBD δεν είχα θέμα κόστους, έτσι κ εδώ αποφάσισα να βάλω το καλύτερο με τα 1100 ευρό όπως μου είπε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο γιατί το σκευπτικο είναι πως είναι μια επένδυση που μπορεί να πληρώσω κάτι παρα πάνω τώρα, αλλά θα βγω κερδισμένος στο πέρασμα του χρόνου.
corsa2009
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 31 Ιούλ, 2019 00:34

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 78 επισκέπτες





cron