Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό giannis22 » Πέμ 30 Μάιος, 2019 13:37

:clap: :clap: :clap: :clap:

Άσε που το αυτοκίνητο έχει το μοτέρ του yaris οπότε θα έχει γίνει ετσι η ρύθμιση ώστε να μην ανεβάζει θερμοκρασίες για προστασία βαλβίδων.


Με ποιο τροπο δηλ ?
giannis22
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ, 2015 13:19

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 30 Μάιος, 2019 13:41

giannis22 έγραψε::clap: :clap: :clap: :clap:

Άσε που το αυτοκίνητο έχει το μοτέρ του yaris οπότε θα έχει γίνει ετσι η ρύθμιση ώστε να μην ανεβάζει θερμοκρασίες για προστασία βαλβίδων.


Με ποιο τροπο δηλ ?
Με σωστα fuel trims στο υγραέριο και εμπλουτισμό στα φορτία δεν ανεβάζει καμιά θερμοκρασία. Άσχετο με το μοτέρ του γιαρις και του κάθε γιαρις αυτό ισχύει σε όλα τα αμάξια.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό ppd » Πέμ 30 Μάιος, 2019 13:57

giannis22 έγραψε::clap: :clap: :clap: :clap:

Άσε που το αυτοκίνητο έχει το μοτέρ του yaris οπότε θα έχει γίνει ετσι η ρύθμιση ώστε να μην ανεβάζει θερμοκρασίες για προστασία βαλβίδων.


Με ποιο τροπο δηλ ?



Εχει το 1300 vvti, με τις ευαίσθητες βαλβίδες επειδή είναι ιαπωνικό. Το κύριο πρόβλημα αυτών είναι η υψηλότερη θερμοκρασία και για αυτό χρειάζεται ψεκασμούς βενζίνης που αναφέρω ότι είναι μεταξύ 5%-10%. Και σημειώνω ότι ίσως θα μπορούσε να έχει κατανάλωση 7λιτρα και όχι 7.2 αλλά εμπιστεύομαι το εγκαταστατη.
Αυτό!!!



Να ξέρετε ότι fuel trims (long) είναι σημαντικά για τη ρύθμιση αλλά δε λένε όλη την αλήθεια.
Σε άλλο αυτοκίνητο ενώ τα fuel trims ήταν ιδανικά, όταν πήγε για ρυθμιση σε καλό εγκαταστατη μου ανέφερε ότι ήταν φτωχά τα μείγματα. Αποτέλεσμα να γίνει ρύθμιση και να πέσει και η κατανάλωση κατά 1 λίτρο. Το πιο ΕΝΦΙΑΦΕΡΩΝ όμως είναι ότι τα fuel trims παρέμειναν ως είχαν. Άρα οι εγκαταστατες κοιτάνε και άλλα εκτός από αυτά, κάτι που εμείς εδώ μέσα δεν ξέρουμε.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 30 Μάιος, 2019 14:03

Οι εγκαταστάτες κοιτάνε κατι που εμείς δεν ξέρουμε ?? Χαχα καλό. Τουλάχιστον όσοι έχουμε ασχοληθεί και διαβάσει και πειραματιστεί ατελείωτα ξερουμε όσα δεν ξέρει κανείς εγκαταστάτης. Η μάλλον ελάχιστοι που αγαπάνε αυτό που κάνουν και όχι από ανάγκη χρημάτων. Κάποια κρυφη ρύθμιση φίλε μου δεν υπάρχει. Το παν είναι τα σωστά fuel trims και έπειτα παίζεις με τους εμπλουτισμους. Το σωστότερο είναι να έχεις ένα πυρομετρο στην εξατμιση και να παίρνεις μετρήσεις θερμοκρασιών, ή και έναν wide band λάμδα να βλέπεις τον λόγο afr(air-fuel ratio). Μόνο έτσι πετυχαίνεις την απόλυτα ιδανική ρύθμιση. Αυτά αν τα πεις στο 80 τοις εκατό των εγκαταστατων θα σε βλέπουν σαν εξωγήινο και εσύ μου λες ότι κάνουν κάτι κρυφό που δεν ξέρουμε !! Γελασα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό ppd » Πέμ 30 Μάιος, 2019 14:15

Δεν ειμαι εγκατσατη, έχω το interface και έχω δει πως λειτουργεί το πρόγραμμα. Επίσης κάνω έλεγχο τα τριμς.
Αφού είσαι τοσο ενημερωμένος, πως εξηγείς αυτό που ανέφερα παραπάνω. Η ρύθμιση έγινε στο δρόμο.
Επίσης δε σε τιμάει καθόλου που γελασες. Καλύτερα να έδινες απάντηση.
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 30 Μάιος, 2019 14:27

Το τι με τιμάει και τι όχι άσε να το ξέρω εγω καλύτερα.

Στο θέμα μας τώρα ,έχεις δίκιο ότι τα long δεν λένε και πολλά. Όμως πρέπει να τσεκαρεις τα short σε ένα ευρύ φάσμα στροφών σε ελαφρά επιτάχυνση που δουλεύει close loop . Υπάρχει περίπτωση σε κάποιες συγκεκριμένες στροφές να είναι κρυφά φτωχό. Αν το τσεκαρεις αυτό και είναι σωστό όπως τη βενζίνη ,τότε πρέπει να τοποθετήσεις ένα πυρομετρο στην εξατμιση και να δεις θερμοκρασίες. Αν του υγραερίου είναι αυξημένες τότε παίξε με τον εμπλουτισμό βενζίνης. Θέλει πολύωρες δοκιμές. Επίσης με το πυρομετρο θα δεις θερμοκρασιες σε full throttle δηλαδή open loop χάρτη που δεν γίνεται καμία διόρθωση και δεν επηρεάζονται καθόλου τα fuel trims. Πιθανόν και σε αυτή τη περιοχή του χάρτη να θες κάποια ρύθμιση ανάλογα με το τι θερμοκρασίες θα δεις ,βενζίνη πρώτα και υγραέριο μετά. Όλες αυτές οι δοκιμές ίσως σου πάρουν και βδομάδες.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό ppd » Πέμ 30 Μάιος, 2019 14:36

Άρα καταλήγουμε ότι ο άνθρωπος που μου το ρύθμισε το είδε όλο αυτό με την εμπειρία του.
Με κάποιο τρόπο βλέπουν κάτι παραπάνω με λιγότερα εξαρτήματα και φτάνουν σε τέλειες ρυθμίσεις.

Δεν ανέφερα ποτέ για κάτι ΚΡΥΦΌ αλλά κοιτάνε κάτι παραπάνω από τα long. Εκεί μάλλον ήταν το αστείο για σένα χωρίς όμως να δίνεις απάντηση. Την οποία έδωσες μετά. Εσύ γνωρίζεις περισσότερα όπως φαίνεται αλλά δεν σου δίνει το δικαίωμα να κάνεις παρερμηνείες στα λόγια μου και να γελάς.

Κατάφερε με μια βόλτα 30 λεπτών να ρίξει την κατανάλωση και να μην ανάβει η βλάβη P0420 που όμως είχε σβήσει όταν πήγα και δεν το ανέφερα. Τα long trims δεν άλλαξαν και η συμπεριφορά του αυτοκινήτου παρέμεινε ίδια, δλδ ακριβώς όπως είναι και στη βενζίνη.
Δλδ κατάφερε να δει κάτι πέρα από τα γνωστά που βλέπω εγώ όπως είναι τα long κυρίως, γτ τα short αλλάζουν συνεχώς κ δεν έχω καταλάβει σε ποια επίπεδα πρέπει να κυμαίνονται.
Τελευταία επεξεργασία από ppd και Πέμ 30 Μάιος, 2019 14:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 30 Μάιος, 2019 14:49

ppd έγραψε:Άρα καταλήγουμε ότι ο άνθρωπος που μου το ρύθμισε το είδε όλο αυτό με την εμπειρία του.
Με κάποιο τρόπο βλέπουν κάτι παραπάνω με λιγότερα εξαρτήματα και φτάνουν σε τέλειες ρυθμίσεις.


Αν θες να πιστεψεις αυτό μετα από όλα αυτά που σου έγραψα, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα και δεν μπορώ να σου γράφω εκθεση ενώ δεν γνωρίζεις την αλφαβήτα(σε τεχνικό επίπεδο αναφέρομαι). Μπορείς να ακολουθείς πιστά ότι σου λέει , αφού χωρίς όργανα μέτρησης βλέπει τα πάντα και τα ρυθμίζει όλα τέλεια βάση εμπειρίας. Τελος από μένα στο θέμα αυτό.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό ppd » Πέμ 30 Μάιος, 2019 15:05

Κατάλαβα πως για να φτάσεις την τέλεια ρύθμιση πρέπει να βάλεις στο παιχνίδι και άλλες μετρήσεις όπως αναφέρεις από πυρομετρο και να γίνει έλεγχος σε close loop και άλλα τέτοια.
Δεν είπα ότι τα έκανε, αλλα με μια βολτα και ρυθμιση πανω στη βόλτα βελτίωσε την κατανάλωση, σταμάτησε να ανάβει το Ρ0420( το οποί λέω πως δεν το ανέφερα και λογικά άναβε γτ τα μείγματα ήταν φτωχά, τα φτωχά μείγματα το είπε αμέσως μόλις ξεκίνησε η βόλτα, οπότε τα φτωχά μείγματα είναι περισσότερο οξυγόνο στα μείγματα με αποτέλεσμα μεγαλύτερες θερμοκρασίες κάτι που ο λ διάβαζε σα πρόβλημα).
ΑΡΑ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗ ΡΎΘΜΙΣΗ (ΟΧΙ 100% ΤΕΛΕΙΑ) ΜΕ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΊΑ ΤΟΥ, ΧΩΡΙΣ ΧΡΗΣΗ ΑΛΛΩΝ ΤΡΌΠΩΝ. Κατά πάσα πιθανότητα είδε ότι στα close loop υπήρχε λάθος ρύθμιση, δεν έχω ιδέα.

Ότι καταλαβαίνεις τώρα. Δεν είπα ότι εσύ δεν ξέρεις, αλλά ούτε ότι έκανε κάτι ΚΡΥΦΟ οπότε δε σου δίνει δικαίωμα να γελάσεις.
Το κρυφό το διαπυστωσες εσύ!!
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 30 Μάιος, 2019 15:21

gkazakias έγραψε:
ppd έγραψε:Άρα καταλήγουμε ότι ο άνθρωπος που μου το ρύθμισε το είδε όλο αυτό με την εμπειρία του.
Με κάποιο τρόπο βλέπουν κάτι παραπάνω με λιγότερα εξαρτήματα και φτάνουν σε τέλειες ρυθμίσεις.


Αν θες να πιστεψεις αυτό μετα από όλα αυτά που σου έγραψα, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα και δεν μπορώ να σου γράφω εκθεση ενώ δεν γνωρίζεις την αλφαβήτα(σε τεχνικό επίπεδο αναφέρομαι). Μπορείς να ακολουθείς πιστά ότι σου λέει , αφού χωρίς όργανα μέτρησης βλέπει τα πάντα και τα ρυθμίζει όλα τέλεια βάση εμπειρίας. Τελος από μένα στο θέμα αυτό.


Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Όταν διόρθωσα εγώ το Honda στη Θήβα , του βάλαμε επάνω wideband aem.
Στην ουσία αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι βλέπεις τη στοιχειομετρια του μείγματος.
Στη πράξη βλέπεις εάν ο συνδυασμός μοτέρ πνεύμονα και μπεκ έφερε το ίδιο αποτέλεσμα όπως και στη βενζίνη.
Και υπάρχουν και περιπτώσεις εγκαταστατων που βάζουν απόσταση στο λάμδα για να μην ανάβει το τσεκ. Το είδα με τα μάτια μου σε άλλο αμάξι.
Σε εμένα στο Honda δεν είχε τοποθετηθεί.
Στο εμπρός λάμδα το βάζουν.
Τέλος εάν στα Fuel trims δεις το short term fuel trim πάνω από 20% ανά περιοχές ( φορτίο κινητηρα και στροφές) , ξέρουμε ότι ανάβει ο λάμδα και check

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 18 επισκέπτες