Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Παρ 18 Ιαν, 2019 11:53

Και εγω συμφωνω Αν μπορεί να το κάνει Γιατί όχι δεν είναι δα και Πυρηνική Φυσική αλλά να κάνω μία ερώτηση στην αλλαγή των φίλτρων δεν γίνεται και ένας έλεγχος της χαρτογράφησης για το πώς λειτουργούν τα περιφερειακά του συστήματος φερειπείν μπεκ η να γίνει κάποια διόρθωση Δεν ξέρω λέω απλά λέω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό Candyman » Παρ 18 Ιαν, 2019 12:08

savvas712 έγραψε:Και εγω συμφωνω Αν μπορεί να το κάνει Γιατί όχι δεν είναι δα και Πυρηνική Φυσική αλλά να κάνω μία ερώτηση στην αλλαγή των φίλτρων δεν γίνεται και ένας έλεγχος της χαρτογράφησης για το πώς λειτουργούν τα περιφερειακά του συστήματος φερειπείν μπεκ η να γίνει κάποια διόρθωση Δεν ξέρω λέω απλά λέω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι προληπτικά αν θες το κάνεις για να ελέγξεις και την πίεση σε idle και σε load, τυχόν σφάλματα, κ.λ.π. Μπορεί να χρειαστεί π.χ. και ρεγουλάρισμα η πίεση λίγο (από τον πνεύμονα) και χρειάζεσαι το διαγνωστικό για να βλέπεις τι κάνεις. Γενικά πρέπει να το έχεις αν θες να κάνεις σωστή δουλειά μόνος σου.
Εγώ το τσεκάρω το σύστημα μου και πιο συχνά κιόλας. Ενα λαπτοπ θες, usb καλώδιο σύνδεσης με το cpu του lpg, και το software που το βρίσκεις full version πειρατικό αν ψαχτείς λίγο.

Υ.Γ. Εδώ πέρα έχουμε κάνει service σε πνεύμονα (αλλαγή διαφράγματος, εμβολάκι, ελατήριο, καθάρισμα, κ.λ.π.), έχουμε βρει διαρροές που δεν βρίσκανε οι... "επαγγελματίες" (μία εκ των οποίων από τα o'rings των ακροφύσιων εισαγωγής αερίου στα μπέκ βενζίνης). Σε ρύθμιση εγκεφάλου θα κολλώσουμε; ;)
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό savvas712 » Παρ 18 Ιαν, 2019 12:26

Candyman έγραψε:
savvas712 έγραψε:Και εγω συμφωνω Αν μπορεί να το κάνει Γιατί όχι δεν είναι δα και Πυρηνική Φυσική αλλά να κάνω μία ερώτηση στην αλλαγή των φίλτρων δεν γίνεται και ένας έλεγχος της χαρτογράφησης για το πώς λειτουργούν τα περιφερειακά του συστήματος φερειπείν μπεκ η να γίνει κάποια διόρθωση Δεν ξέρω λέω απλά λέω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι προληπτικά αν θες το κάνεις για να ελέγξεις και την πίεση σε idle και σε load, τυχόν σφάλματα, κ.λ.π. Μπορεί να χρειαστεί π.χ. και ρεγουλάρισμα η πίεση λίγο (από τον πνεύμονα) και χρειάζεσαι το διαγνωστικό για να βλέπεις τι κάνεις. Γενικά πρέπει να το έχεις αν θες να κάνεις σωστή δουλειά μόνος σου.
Εγώ το τσεκάρω το σύστημα μου και πιο συχνά κιόλας. Ενα λαπτοπ θες, usb καλώδιο σύνδεσης με το cpu του lpg, και το software που το βρίσκεις full version πειρατικό αν ψαχτείς λίγο.

Υ.Γ. Εδώ πέρα έχουμε κάνει service σε πνεύμονα (αλλαγή διαφράγματος, εμβολάκι, ελατήριο, καθάρισμα, κ.λ.π.), έχουμε βρει διαρροές που δεν βρίσκανε οι... "επαγγελματίες" (μία εκ των οποίων από τα o'rings των ακροφύσιων εισαγωγής αερίου στα μπέκ βενζίνης). Σε ρύθμιση εγκεφάλου θα κολλώσουμε; ;)
Καλό σαββατοκύριακο να έχεις Άψογος respect

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Citroen C3 1100cc mod 2006 + Lovato EXR Smart with KP
Peugeot 206 XS 1400cc mod 2000
Άβαταρ μέλους
savvas712
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 11 Ιαν, 2015 00:54
Τοποθεσία: Αχαρναι

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό erimitis » Παρ 18 Ιαν, 2019 14:16

Candyman έγραψε:
savvas712 έγραψε:Και εγω συμφωνω Αν μπορεί να το κάνει Γιατί όχι δεν είναι δα και Πυρηνική Φυσική αλλά να κάνω μία ερώτηση στην αλλαγή των φίλτρων δεν γίνεται και ένας έλεγχος της χαρτογράφησης για το πώς λειτουργούν τα περιφερειακά του συστήματος φερειπείν μπεκ η να γίνει κάποια διόρθωση Δεν ξέρω λέω απλά λέω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Ναι προληπτικά αν θες το κάνεις για να ελέγξεις και την πίεση σε idle και σε load, τυχόν σφάλματα, κ.λ.π. Μπορεί να χρειαστεί π.χ. και ρεγουλάρισμα η πίεση λίγο (από τον πνεύμονα) και χρειάζεσαι το διαγνωστικό για να βλέπεις τι κάνεις. Γενικά πρέπει να το έχεις αν θες να κάνεις σωστή δουλειά μόνος σου.
Εγώ το τσεκάρω το σύστημα μου και πιο συχνά κιόλας. Ενα λαπτοπ θες, usb καλώδιο σύνδεσης με το cpu του lpg, και το software που το βρίσκεις full version πειρατικό αν ψαχτείς λίγο.

Υ.Γ. Εδώ πέρα έχουμε κάνει service σε πνεύμονα (αλλαγή διαφράγματος, εμβολάκι, ελατήριο, καθάρισμα, κ.λ.π.), έχουμε βρει διαρροές που δεν βρίσκανε οι... "επαγγελματίες" (μία εκ των οποίων από τα o'rings των ακροφύσιων εισαγωγής αερίου στα μπέκ βενζίνης). Σε ρύθμιση εγκεφάλου θα κολλώσουμε; ;)
Respect έλα Σαλόνικα για σεμινάριο!!! Με τσίπουρο εννοείται μετα

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό Candyman » Παρ 18 Ιαν, 2019 15:36

Να 'στε καλά ρε παιδιά.Οτι μπορούμε κάνουμε.

Erimitis θα έρθω ρε να δω μετά τι θα κάνεις!!!!!!!!!!! :P Τσίπουρο αν έχετε με γλυκάνισο μέσα, έρχομαι τρέχοντας.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό erimitis » Σάβ 19 Ιαν, 2019 23:17

Candyman έγραψε:Να 'στε καλά ρε παιδιά.Οτι μπορούμε κάνουμε.

Erimitis θα έρθω ρε να δω μετά τι θα κάνεις!!!!!!!!!!! Τσίπουρο αν έχετε με γλυκάνισο μέσα, έρχομαι τρέχοντας.
Φιλαράκι έλα εσύ και σου ανεβάζω την χοληστερίνη στα ύψη.
Αγόρι κάνε ένα τοπικ και πες μας υλικά και διαδικασία από που παραγγέλνεις μπας και ξεστραβωθουμε και μεις

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό tgi » Κυρ 20 Ιαν, 2019 08:14

Candyman έγραψε:Υ.Γ. Εδώ πέρα έχουμε κάνει service σε πνεύμονα (αλλαγή διαφράγματος, εμβολάκι, ελατήριο, καθάρισμα, κ.λ.π.), έχουμε βρει διαρροές που δεν βρίσκανε οι... "επαγγελματίες" (μία εκ των οποίων από τα o'rings των ακροφύσιων εισαγωγής αερίου στα μπέκ βενζίνης). Σε ρύθμιση εγκεφάλου θα κολλώσουμε; ;)

O'rings που βρίσκεις???
Τα παραγγέλνεις και αυτά ή πας από κάποιο μαγαζί και τα παίρνεις?
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό Candyman » Κυρ 20 Ιαν, 2019 08:20

tgi έγραψε:
Candyman έγραψε:Υ.Γ. Εδώ πέρα έχουμε κάνει service σε πνεύμονα (αλλαγή διαφράγματος, εμβολάκι, ελατήριο, καθάρισμα, κ.λ.π.), έχουμε βρει διαρροές που δεν βρίσκανε οι... "επαγγελματίες" (μία εκ των οποίων από τα o'rings των ακροφύσιων εισαγωγής αερίου στα μπέκ βενζίνης). Σε ρύθμιση εγκεφάλου θα κολλώσουμε; ;)

O'rings που βρίσκεις???
Τα παραγγέλνεις και αυτά ή πας από κάποιο μαγαζί και τα παίρνεις?


ebay
https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... itleDesc=0

edit: Εναλλακτικά αν θες δες και αυτούς εδώ Ελλάδα.
https://hp-seals.gr/product/o-ring-kits ... ad-bonded/
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό manoliss » Κυρ 20 Ιαν, 2019 17:36

ta oring που θα αναζητησεις θα ειναι τυπου viton για να αντεχουν σε αερια διοτι τα μαυρα και τα απλα λαστιχα σε λιγο θα εχουν θεματα....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Φίλτρα υγραερίου - συχνοτητα αλλαγης

Δημοσίευσηαπό Candyman » Δευτ 21 Ιαν, 2019 01:57

manoliss έγραψε:ta oring που θα αναζητησεις θα ειναι τυπου viton για να αντεχουν σε αερια διοτι τα μαυρα και τα απλα λαστιχα σε λιγο θα εχουν θεματα....


Καταρχήν τα viton πολλές φορές είναι μαύρα οπότε ΜΗΝ το πάτε με το χρώμα.

Απο εκει και πέρα, πολλές φορές τα υψηλής αντοχής HNBR αρκούν.
To αν αντέχουν σε αέρια δεν είναι μόνο θέμα υλικού, άλλωστε υπάρχουν HNBR για υψηλή πίεση αερίου, υπάρχουν και silicone, κ.τ.λ.
Επίσης το LPG δεν είναι αέριο μέχρι να φτάσει στον πνεύμονα, αλλά υγρό. Άρα το που βάζεις τι τύπου o-ring έχει σημασία.

Το βασικότερο είναι να αντέχουν θερμοκρασίες, ειδικά αν είναι κοντά στο χώρο του κινητήρα, και όχι απλά αέρια (υποθέτω εννοείς να αντέχουν σε υψηλή πίεση). Τα αέρια δεν επηρεάζουν το o'ring όσο π.χ. η ζέστη ή ένα καύσιμο σαν την βενζίνη.

To Viton είναι για αντοχή σε καύσιμο (βενζίνη) και λάδι υδραυλικής χρήσης. Αν το θες για τα μπεκ βενζίνης π.χ. οκ. Αν τα θες για σημεία που περνάει μόνο αέριο δεν υπάρχει λόγος. Επίσης τα viton ναι μεν αντέχουν θερμοκρασίες, αλλά δεν αντέχουν μεγάλες πιέσεις. Επίσης έχε υπόψη σου ότι τα o-ring από καουτσούκ νιτριλίου δεν όλα ίδια σε ιδιότητες (NBR, HNBR, HSN, Buna-N).

Αν θες αντοχή σε συνθετικά καύσιμα πάντως, καλύτερα Buna-N, που αντέχει καλύτερα απο viton σε χημικά, και όπως και τα HNBR είναι καουτσούκ νιτρίλιου, και αντέχει και σε θερμοκρασίες κάπως καλύτερα απο τα FKM (Viton).

Επίσης κάτι που δεν ξέρουν πολλοί, τα Viton δεν είναι ανθεκτικά στην μεθανόλη. Σε πολλές χώρες της Ε.Ε. ήδη (και όχι μόνο) τα καύσιμα έχουν 3%-5% μεθανόλη μέσα.

Δες και εδώ:
Air, 200 - 300 °F – Silicone
Beer - EPDM
Chlorine Water – Viton (FKM)
Gasoline – Buna-N or Viton (FKM)
Hydraulic Oil (Petroleum Base, Industrial) – Buna-N
Hydraulic Oils (Synthetic Base) – Viton
Water – EPDM
Motor Oils – Buna-N

To Viton όπως βλέπεις στον πίνακα, είναι κατάλληλο για λάδια σε υδραυλικούς μηχανισμούς και Βενζίνη (μαζί με Buna N). Τα Buna-N για λάδια μηχανής, και βενζίνη. Όπως βλέπεις υπάρχουν o-rings από ίδιο υλικό με HNΒR (αμφότερα καουτσούκ νιτριλίου) που αντέχουν σχεδόν σαν viton. Θέλω να πω, ΜΗΝ κοιτάτε απλά το υλικό, αλλά να κοιτάτε και τις ιδιότητες του.

Εγώ χρησιμοποιώ HBNR γιατί αντέχουν καλά σε θερμοκρασίες, παραμένουν αρκετά ανθεκτικά σε άλλα χημικά, και δεν είναι πανάκριβα.

Τα παραπάνω τα είπα προς ενημέρωση, όχι προς διαφωνία. Και ούτε θεωρώ πως ότι λέω είναι απόλυτο, ή πανάκεια. Είναι απλώς συμπεράσματα που έχω βγάλει διαβάζοντας διάφορα τεχνικά άρθρα στο νετ.
Φυσικά ο καθένας μπορεί να χρησιμοποιήσει ότι τύπο o-ring θεωρεί ότι είναι καλύτερος για την εφαρμογή του.
Candyman
 
Δημοσιευσεις: 33
Εγγραφή: Σάβ 29 Δεκ, 2018 20:23

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 57 επισκέπτες