Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μαύρη βαλβίδα....

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό evkarab » Παρ 10 Ιουν, 2011 18:41

Παιδιά αν υπάρχει κάποιος μηχανικός θα παρακαλούσα να μου εκφέρει την άποψή του.
Το θέμα έχει ως εξής...
Πήγα το αμάξι για μετατροπή και έτσι όπως έχει βγάλει την εισαγωγή ο εγκαταστάτης, είδαμε τη μια βαλβίδα από τις 8 μαύρη.
Οι άλλες είχαν το σωστό χρώμα (έτσι είπε ο μάστορας).
Με διαβεβαίωσε ότι δεν είναι τραγικά τα πράγματα ότι πιθανόν να έγινε από βουλωμένο μπεκ και ατελή καύση.
Επίσης η καύση του υγραερίου θα διώξει τη μαυρίλα. Δεν έδειξε να ανησυχεί και πριν το δέσει θα καθαρίσει τα μπεκ.
Υπάρχει σχετική εμπειρία από κάποιον φίλο στο forum;
Δεν κρύβω πως εγώ ανησυχώ αρκετά σε σημείο να σκέφτομαι σοβαρά να εγκαταλείψω τη μετατροπή.
ΚIA Sportage 2000cc με Zavoli χωρίς λαδιέρα.
evkarab
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Μάιος, 2011 09:19
Τοποθεσία: Ψαχνά Εύβοιας

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:35

Πόσο μαύρη ήταν;

Τόσο;

Εικόνα



ή τόσο;

Εικόνα




Οι παραπάνω βαλβίδες όταν καθαριστούν γίνονται έτσι:

Εικόνα



Η κατάσταση στις φωτογραφίες προκαλείται από τις αναθυμιάσεις λαδιού που καίγονται μέσω της εισαγωγής όταν δεν περνάει από εκεί βενζίνη (λόγω άμεσου ψεκασμού) για να ξεπλένει τα λάδι που σταδιακά καλύπτει τις βαλβίδες και φυσικά καίγεται (απανθρακώνεται) ...
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό evkarab » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:42

Όχι δεν είναι σε τόσο άθλια κατάσταση ευτυχώς.
Δηλαδή μου λες να μην ανησυχώ τόσο ε;
ΚIA Sportage 2000cc με Zavoli χωρίς λαδιέρα.
evkarab
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Μάιος, 2011 09:19
Τοποθεσία: Ψαχνά Εύβοιας

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:44

Με ποιά από τις τρεις φωτογραφίες έμοιαζε περισσότερο;

Το μπουζί στον αντίστοιχο κύλινδρο (σε σύγκριση με τα υπόλοιπα μπουζί) πώς ήταν;
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό evkarab » Παρ 10 Ιουν, 2011 19:50

Στα δικά μου μάτια με την τρίτη αλλά όλη είχε το χρώμα της κεφαλής και όχι του στελέχους.
Τα μπουζί δεν τα είδα.
ΚIA Sportage 2000cc με Zavoli χωρίς λαδιέρα.
evkarab
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Μάιος, 2011 09:19
Τοποθεσία: Ψαχνά Εύβοιας

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Παρ 10 Ιουν, 2011 20:13

Εάν το αντίστοιχο μπεκ ψέκαζε λιγότερο, θα δεις διαφορά στο μπουζί του κυλίνδρου εκείνου.

Αν είχαν αλλοιωθεί τα ροϊκά χαρακτηριστικά του μπεκ μόνο ως προς τη συμμετρία ροής (ψέκαζε προς τη μια μεριά μόνο) αλλά το μπεκ συνέχιζε να ψεκάζει τη σωστή ποσότητα, τότε το μπουζί θα εμφανιστεί φυσιολογικό.
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό evkarab » Σάβ 11 Ιουν, 2011 11:21

Το χρώμα της βαλβίδας δηλαδή δεν είναι ντε και καλά φθορά αυτής.....αυτό μου λές;

Τα πιθανά προβλήματα αν και εφόσον είναι αρπαγμένη ποιά είναι;


Σημειώνω πως μέχρι να το ανοίξει και να το δούμε το αυτοκίνητο δεν παρουσίαζε καμιά αλλαγή στη συμπεριφορά. Εκτός από το ότι (μπορεί να είναι και ιδέα μου) κατανάλωνε πρισσότερο καύσιμο σε σχέση με παλαιότερες μετρήσεις μου. Μετρήσεις βέβαια που έγιναν με τον γνωστό μπακαλίστικο τρόπο...άδειασε...γέμισε.
Ενώ παλιά έκαιγα περίπου 10,5l/100klm, τώρα εδώ και ένα χρόνο μέτραγα περίπου 11.5l/100klm.
Πόλη,εθνική,βουνά,λαγκάδια κλπ είναι οι διαδρομές μου, οπότε (λέω εγώ τώρα) έχω μια καλή εικόνα κατανάλωσης.
ΚIA Sportage 2000cc με Zavoli χωρίς λαδιέρα.
evkarab
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Μάιος, 2011 09:19
Τοποθεσία: Ψαχνά Εύβοιας

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό evkarab » Σάβ 11 Ιουν, 2011 12:06

Επίσης βρήκα και αυτό:

Βεβαίως, σε συνήθεις
περιπτώσεις η φθορά και η παραμόρφωση των βαλβίδων και των
αντίστοιχων εδρών τους αναγνωρίζεται από χαμηλή συμπίεση στους
κυλίνδρους, αδυναμία καλής ρυθμίσεως στη φάση του ρελαντί,
ανώμαλη λειτουργία του και μειωμένη γενικά απόδοση του
κινητήρα.


Εδώ είναι όλο το άρθρο: http://library.techlink.gr/4t/article-m ... ticle=4782

Μετά από ένα καλή υπερθέρμανση του κινητήρα λόγω τρύπιου ψυγείου, μου μετρήσανε τη συμπίεση για να δούν αν έχει κάψει φλάντζα. Κανένα πρόβλημα.
Το ρελαντί ήταν μια χαρά εκτός από μια δυό φορές που το πρωί έκανε σαν να δουλεύει με λιγότερους κυλίνδρους, αλλά μετά από 1-2 λεπτά έστρωσε και δεν το ξανα έκανε.
Για μειωμένη απόδοση δεν παίρνω όρκο καθότι το πρόβλημα είναι σε μια βαλβίδα. Αν υπήρξε φαντάζομαι θα ήταν μικρή.
ΚIA Sportage 2000cc με Zavoli χωρίς λαδιέρα.
evkarab
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Μάιος, 2011 09:19
Τοποθεσία: Ψαχνά Εύβοιας

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Σάβ 11 Ιουν, 2011 23:50

Ναι, το μαύρο χρώμα δεν σημαίνει οτι η βαλβίδα (εισαγωγής) δεν κλείνει καλά, μπορεί να σημαίνει οτι δεν περνάει βενζίνη από εκεί.

Το μπουζί στον κύλινδρο εκείνο πώς ήταν (σε σχέση με τα υπόλοιπα);
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: Μαύρη βαλβίδα....

Δημοσίευσηαπό evkarab » Τετ 15 Ιουν, 2011 17:12

Σήμερα πήγα και είδα τα μπουζί.
Όλα είναι στο ίδιο χρώμα και κατά τη γνώμη μου πεντακάθαρα.
Το μόνο που ΕΓΩ παρατήρησα στο μπουζί του εν λόγω κυλίνδρου, είναι ένα άσπρο σημαδάκι ( σαν να χτύπαγε εκεί ο σπινθήρας ) στο κάθετο μέρος του μεταλλικού στοιχείου. Κάτι που δεν έχουν τα άλλα.
Επίσης η φλάντζα του καπακιού των εκκεντροφόρων είχε μια διαρροή και δυο μπουζί ήταν λαδωμένα. Όχι αυτό που βρίσκεται στον κύλινδρο με τη μαύρη βαλβίδα.
Ελπίζω να μην είναι καμμένη ή να μην είναι στα πρόθυρα και πάει στράφι όλη η μετατροπή.
Αύριο αν όλα πάνε καλά το παίρνω. Και στη δοκιμή για τη ρύθμιση θα είμαι παρών.
ΚIA Sportage 2000cc με Zavoli χωρίς λαδιέρα.
evkarab
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Παρ 20 Μάιος, 2011 09:19
Τοποθεσία: Ψαχνά Εύβοιας

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 26 επισκέπτες