Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Δεν γεμιζει η μπουκαλα ...

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Δεν γεμιζει η μπουκαλα ...

Δημοσίευσηαπό manos » Παρ 13 Μάιος, 2011 19:09

Οσο ήταν αραιά τα πρατήρια , συνήθως πήγαινα άδειος και η μπουκάλα γέμιζε φούλ.

Τωρα τελευταία δοκίμασα να γεμίσω , σε πρατήρια που βρίσκω στο δρομο μου , και παρατηρώ ότι η μπουκαλα ( μισογεμάτη ) δέχεται μόνο μερικά λίτρα , 5 έως 10 , και μετά η αντλια σταματάει λόγω μεγαλης πίεσης ( υποθετω ).

Οι πρατηριούχοι , συνήθως Πακιστανοί , δεν εχουν ιδεα , που μπορει να οφείλεται αυτη η μιζερια.

Έχει συναντήσει κανένας φίλος αυτό το πρόβλημα ;
manos
 
Δημοσιευσεις: 18
Εγγραφή: Τρί 08 Φεβ, 2011 14:42

Re: Δεν γεμιζει η μπουκαλα ...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Παρ 13 Μάιος, 2011 23:55

manos έγραψε:Οσο ήταν αραιά τα πρατήρια , συνήθως πήγαινα άδειος και η μπουκάλα γέμιζε φούλ.

Τωρα τελευταία δοκίμασα να γεμίσω , σε πρατήρια που βρίσκω στο δρομο μου , και παρατηρώ ότι η μπουκαλα ( μισογεμάτη ) δέχεται μόνο μερικά λίτρα , 5 έως 10 , και μετά η αντλια σταματάει λόγω μεγαλης πίεσης ( υποθετω ).

Οι πρατηριούχοι , συνήθως Πακιστανοί , δεν εχουν ιδεα , που μπορει να οφείλεται αυτη η μιζερια.

Έχει συναντήσει κανένας φίλος αυτό το πρόβλημα ;


Αν απο αδειος γεμιζεις κανονικα, τοτε ειναι θεμα αυξημενης πιεσης μεσα στην ρεζερβα lpg και δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι.
Το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαζεις απο μανικα με χαμηλη πιεση(περιπου 3 bar) ετσι ωστε να παρει οσα ειναι, σιγα σιγα....
Για ποσα λιτρα μιλαμε οτι δεν περνει ετσι ωστε να γεμίσεις ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Δεν γεμιζει η μπουκαλα ...

Δημοσίευσηαπό makmak » Πέμ 21 Ιούλ, 2011 20:09

εχω και εγώ προβλημα. Η μπουκάλα μου είναι σχεδόν γεμάτη, αλλά η βαλβίδα εξαγωγής της δεν "ταίζει" υγραέριο το σύστημα, με αποτέλεσμα να σφυρίζει και να με πετάει στην βενζίνη. Παιδιά μια λύση.....
makmak
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ 21 Ιούλ, 2011 20:04

Re: Δεν γεμιζει η μπουκαλα ...

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 21 Ιούλ, 2011 20:21

makmak έγραψε:εχω και εγώ προβλημα. Η μπουκάλα μου είναι σχεδόν γεμάτη, αλλά η βαλβίδα εξαγωγής της δεν "ταίζει" υγραέριο το σύστημα, με αποτέλεσμα να σφυρίζει και να με πετάει στην βενζίνη. Παιδιά μια λύση.....


Πηγαινε στο μαστορα...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51


Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες