Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κιτ επισκευης ελαστικου

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Τετ 06 Απρ, 2011 01:23

Παιδια καλησπερα. Αυριο παραλαμβανω το αυτοκινητο μου επειτα απο την προσθηκη συστηματος lpg. Μιας και πλεον δε θα υπαρχει ρεζερβα εχετε να προτεινετε καποιο καλο κιτ επισκευης?
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 06 Απρ, 2011 18:39

bpel86 έγραψε:Παιδια καλησπερα. Αυριο παραλαμβανω το αυτοκινητο μου επειτα απο την προσθηκη συστηματος lpg. Μιας και πλεον δε θα υπαρχει ρεζερβα εχετε να προτεινετε καποιο καλο κιτ επισκευης?


Εγω μιας και εβγαλα την ρεζερβα, εβαλα αυτο http://www.slime.com/product/74/Tire-Sealant.html 10 ευρω ως εναλλακτική λυση. Κοιτα τα βιντεακια στο site, να δεις πως δουλευει.
Δε σε σωνει, μονο αν κανεις ρεταλι το λαστιχο ή το χτυπησεις στα πλαγια...
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Τετ 06 Απρ, 2011 20:49

Πολυ καλο φαινεται αν και λιγο ταλαιπωρια με το βαλε-βγαλε τη βαλβιδα ωστε να μπει το υγρο. Μηπως εχει χρησιμοποιησει κανεις η εχει αποψη για κατι σε αυτη τη μορφη?
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=12 ... =120080511
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Τετ 06 Απρ, 2011 21:44

ε νταξει,καθε ποτε θα σου σκαει το λαστιχο? :lol:
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 06 Απρ, 2011 22:45

bpel86 έγραψε:Πολυ καλο φαινεται αν και λιγο ταλαιπωρια με το βαλε-βγαλε τη βαλβιδα ωστε να μπει το υγρο. Μηπως εχει χρησιμοποιησει κανεις η εχει αποψη για κατι σε αυτη τη μορφη?
http://www.plus4u.gr/showitem.php?ID=12 ... =120080511


Δεν ξερω αν εχεις βγαλει ποτε βαλβιδα αλλα ειναι πανευκολο. Βγαινει-μπαινει σε 30 δευτερα, και στο slime το καπακι ειναι το εργαλειο για να τη βγαλεις. Το μονο που χρειαζεσαι ειναι μια τρομπιτσα για το φουσκωμα. Δεν μπορεσα να βρω πως δουλευει το ανωτερω προιον αλλα κατα πασα πιθανοτητα και σε αυτο θα πρεπει να βγαλεις βαλβιδα. Αλλα και να φουσκωνει με τη βαλβιδα πανω, δεν θα ημουν και πολυ σιγουρος οτι θα μου φουσκωνε ολοκληρο λάστιχο...
Χώρια που καλα-καλα δεν λεει πως δουλευει...δηλαδη πως καλυπτει την τρυπα?

ntinaras έγραψε:ενταξει,καθε ποτε θα σου σκαει το λαστιχο? :lol:


Εμενα παντως στα 9 χρονια που οδηγω, το χειροτερο που μου εχει κατσει ειναι να χανει το λαστιχο και να θελει φουσκωμα καθε 3 μερες.
Αλλα αν εισαι τυχερος και τραβηξεις λαχειο....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Πέμ 07 Απρ, 2011 00:31

Η αληθεια ειναι οτι κι εμενα στα 7 χρονια που οδηγω μονο μια φορα μου εχει σκασει. Απο εκει και περα νομιζω οτι αυτο που εδειξα εγω δε χρειαζεται να βγει η βαλβιδα παρολαυτα φανταζομαι χρειαζεται και τρομπα. Πιθανον να καταληξω στο δικο σου μιας και αποτι ειδα το υλικο μετα τη χρηση μπορει να αφαιρεθει απο το ελαστικο με πλυσιμο και να γινει κανονικο μπαλωμα..
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Πέμ 07 Απρ, 2011 00:48

εμενα μια φορα εχει σκασει απο καρφι
μια φορα πατησα στη βουλιαγμενης μια κοτρωνα και σκιστηκε φετα απο το λαστιχο στραβωσε ζαντα και εσπασε αμορτισερ
και τωρα χανει σιγα σιγα λιγο αερα και θελει καθε 2 μερες 10psi Πανω...
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 07 Απρ, 2011 00:57

Εμένα μια φορά μου έτυχε λάστιχο και η υπερμεγέθης ρεζέρβα ποδηλάτου που την λεν οι κατασκευαστές ανάγκης :lol: ήταν επίσης ξεφούσκωτη και τότε ακόμα το αυτοκίνητο πήγαινε για σερβις στην αντιπροσωπεία :evil: .

Το slime το έχω χρησιμοποιήσει σε ποδήλατο και είναι ακρίβως αυτό που λέει. :clap: :clap: :clap: :clap: Τέλειο προϊόν. Για το αυτοκίνητο το έχω αλλά ακόμα δεν το έχει χρειαστεί

Η πιο σωστή λύση είναι το κιτ

http://www.slime.com/product/122/Smart- ... 06%29.html

Τα έχει όλα στο βαλιτσάκι μαζί με οδηγίες καθώς επίσης σου δίνει μύτες για το κομπρεσερ που έχει να φουσκώνεις μπάλες, στρώματα, και λοιπά καλοκαιρινά αξεσουάρ B-)
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό ntinaras » Πέμ 07 Απρ, 2011 11:41

ναι χανει λιγο.ευτυχως εχω διπλα μου βενζιναδικο :lol:
Micra K11 1.3 Zanardi NIGS
ntinaras
 
Δημοσιευσεις: 230
Εγγραφή: Παρ 11 Μαρ, 2011 00:58

Re: Κιτ επισκευης ελαστικου

Δημοσίευσηαπό zep » Πέμ 07 Απρ, 2011 12:00

Μια άλλη λύση οικονομική με 5-10€ και αξιόπιστη είναι και το κιτ με την βελόνα...γνωστό στην πιάτσα και ως "μακαρόνι".... :D
Φωτό
http://viewitem.eim.ebay.gr/CAR-AND-VAN-TYRE-TIRE-PUNCTURE-REPAIR-KIT-WITH-7-STRIPS/140427122910/item

Πλείστον των περιπτώσεων ένα λάστιχο παθαίνει ζημιές από βίδες ή καρφιά στο δρόμο που μένουν μέσα στο λάστιχο και χάνει σιγά-σιγά αέρα, ειδικά όταν είναι σταματημένο το αυτοκίνητο, οπότε η λύση "μακαρόνι" είναι η ιδανική.
Εάν είναι να πας ταξίδι, άλλη λύση πλην της ρεζέρβας, δεν υπάρχει, εφόσον κάποιος έχει χώρο στο πορτμπαγκάζ ή έχει μπα γκαζιέρα οροφής όπως τουλάχιστον κάνω εγώ.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα ταξίδια είναι να βρεις λύση,ειδικά σε απομονωμένες διαδρομές όπου θα ταλαιπωρηθείς εφόσον έχει σκιστεί το λάστιχο και αναγκαστικά θα πρέπει να βρεις άλλο για αντικατάσταση και τότε θα πέσεις στα χέρια του φίλου "επαρχιώτη" βουλκανιζατερά που θα βγάλει τα σπασμένα του μήνα...και το θέμα είναι πως θα φτάσεις και εκεί.
Καλή λύση επίσης είναι και η ρεζέρβα ασφαλείας που πιάνει λίγο χώρο αλλά και πάλι πρέπει να αντικαταστήσεις το λάστιχο εάν έχει πάθει μεγάλη ζημιά και θες να συνεχίσεις το ταξίδι ή τις διακοπές σου.Τουλάχιστον έτσι θα μπορέσεις να συνεχίσεις την διαδρομή μέχρι ένα βουλκανιζατέρ.
Για τις μεγάλες πόλεις μικρό το κακό...παρκάρεις στην άκρη και εάν δεν έχει βουλκανιζατέρ κοντά ή δεν επισκευάζεται το λάστιχο με το κιτ...φωνάζεις έναν φίλο σου, φέρνετε την ρεζέρβα από το σπίτι και το αλλάζεις...
zep
 
Δημοσιευσεις: 156
Εγγραφή: Σάβ 02 Απρ, 2011 11:27

Επόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες