Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Καταναλωση /100χλμ με LPG

Αέριος ή υγρός ψεκασμός; Ποιο σύστημα να επιλέξω για μεγάλου κυβισμού κινητήρες; Τα Turbo δουλεύουν με υγραέριο; Σύστημα λίπανσης βαλβίδων

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό dimitrisalex1 » Κυρ 05 Ιουν, 2022 13:44

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ,

έχω ενα Citroen Xsara Picasso 2002 μοντελο 1.6V ,το υγραέριο είναι μάρκας STAG και περάστηκε πριν τρια χρόνια απο τον προηγούμενο ιδιοκτήτη στον Τσοπελογίαννη και το ντεπόζιτο ειναι 40 η 42 λιτρα εαν θυμαμαι καλά.
dimitrisalex1
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2022 12:45

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό scientist » Τρί 09 Αύγ, 2022 13:45

Πρόσφατα έβαλα νέο σύστημα Lovato C-OBD II σε ένα Honda CRV του 2006.
Η κατανάλωση με βενζίνη που είχα - κατά μέσο όρο - ήταν 12 λίτρα στα 100 μέσα την πόλη.

Στο πρώτο γέμισα αέριο σε 57αρα δεξαμενή (καθαρό 45κάτι) πήρε σχεδόν 40 λίτρα - φαντάζομαι είχε βάλει ο εγκαταστάτης αέριο για έλεγχο του συστήματος.
Μετά το πρώτο γέμισμα - και χωρίς να τελειώσει εντελώς αφού έκανα περίπου 80-85 χλμ με κόκκινο το λαμπάκι του αερίου - γέμισα με 46,9 λίτρα, στο ίδιο πρατήριο με την πρώτη φορά.
Τα χιλιόμετρα που έβγαλα ήταν 391, οπότε μέση κατανάλωση είχα 11,99 λίτρα στα 100 χλμ. Λογικό γιατί με το πρώτο γέμισμα έκανα αρκετά χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο.

Τώρα με το καύσιμο του δεύτερου γεμίσματος είμαι στα 230 χιλιόμετρα και μόλις άναψε το κόκκινο λαμπάκι. Σημειώστε ότι τα 15 περίπου από αυτά έγιναν με βενζίνη (μου είπε ο εγκαταστάτης μια φορά τις 2-3 εβδομάδες να κάνω 10-20 χλμ με βενζίνη για τρόμπες κτλ) Αυτά τα χιλιόμετρα έγιναν στην κλασσική διαδρομή, μέσα στην πόλη, οπότε περίμενα παραπάνω καταλάνωση, αλλά όχι αυτό που υπολογίζω παρακάτω.
Όπως το υπολογίζω δεν θα φτάσω καν τα 300 χλμ με τα 46,9 λίτρα που έβαλα, το οποίο βγάζει μέση κατανάλωση περισσότερο από 15,5 λίτρα στα 100 χλμ. (αν αφαιρέσω και τα 15 χλμ με βενζίνη... κλάμα).
Εχθές τσέκαρα fuel trims με ένα μικρό διαγνωστικό που έχω το long ήταν στο 2,3, το οποίο νομίζω είναι ΟΚ.

Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με κάτι;
Παρασκευή ταξιδεύω, οπότε θα δω τι γίνεται και σε ανοιχτό δρόμο - χωρίς να έχω σύγκριση με βενζίνη όμως.
scientist
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος, 2022 16:49

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 09 Αύγ, 2022 13:59

Με τα λαμπάκια δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Κάνε 2-3 γεμίσματα, και αν μπορείς κάθε φορά να το αφήνεις να τελειώνει εντελώς το αέριο και να γυρίζει σε βενζίνη. Γράφε τα χλμ από το γέμισμα μέχρι που θα γυρίσει σε βενζίνη. Μόνο έτσι θα δεις πραγματικές καταναλώσεις.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό scientist » Τρί 09 Αύγ, 2022 14:16

sso έγραψε:Με τα λαμπάκια δεν μπορείς να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα.
Κάνε 2-3 γεμίσματα, και αν μπορείς κάθε φορά να το αφήνεις να τελειώνει εντελώς το αέριο και να γυρίζει σε βενζίνη. Γράφε τα χλμ από το γέμισμα μέχρι που θα γυρίσει σε βενζίνη. Μόνο έτσι θα δεις πραγματικές καταναλώσεις.


Αυτό για τα λαμπάκια ομολογώ μου το είχε πει και ο εγκαταστάτης, δεν είναι της εμπιστοσύνης, μια ιδέα σου δίνουν.
Απλά μου κάνει εντύπωση που άναψε το κόκκινο στα 230 χλμ μόλις, ενώ στο προηγούμενο γέμισα άναψε λίγο μετά τα 300. Αν απλά δεν κάνουν πανυγήρι, είναι τεράστια η διαφορά στην κατανάλωση.
Σκέφτομαι αρχικά να κάνω στο ταξίδι το άδειασε και μέτρα, δηλαδή να σβήσει από αέριο και μόλις βρω πρατήριο να ξαναβάλω και ξανά το ίδιο έως όυτου φτάσω (πάω 650 χλμ περίπου ταξίδι).

Μια απορία για το γέμισμα. Παρατήρησα και τις δύο φορές που γέμισα ότι όταν σχεδόν έχει γεμίσει η δεξαμενή η ταχύτητα που δίνει καύσιμο η αντλία πέφτει.
Το αφήνουμε να σταματήσει μόνο του ή όταν πάει πλέον πολύ αργά απλά το σταματάμε ή κάτι άλλο που δεν ξέρω;
scientist
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος, 2022 16:49

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 09 Αύγ, 2022 14:25

Μόλις αδειάσει εντελώς φουλάρισέ το, σημείωσε ποσα λίτρα πήρε, άστο να αδειάσει και μόλις γυρίσει σε βενζίνη δες ποσα χλμ έγραψε. Έτσι θα έχεις μια καλή μέτρηση της κατανάλωσης. Κάνε το ίδιο άλλες 2-3 φορές και θα δεις ότι θα έχεις παραπλήσιες καταναλώσεις (με παραπλήσιες συνθήκες οδήγησης).
Εγώ κατέγραφα επί περίπου 50.000 χλμ τα γεμίσματα και τα χλμ με την εφαρμογή fuelio και έβγαλα μ.ο. 8.3 λίτρα/100 χλμ.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό scientist » Τρί 09 Αύγ, 2022 14:30

sso έγραψε:Μόλις αδειάσει εντελώς φουλάρισέ το, σημείωσε ποσα λίτρα πήρε, άστο να αδειάσει και μόλις γυρίσει σε βενζίνη δες ποσα χλμ έγραψε. Έτσι θα έχεις μια καλή μέτρηση της κατανάλωσης. Κάνε το ίδιο άλλες 2-3 φορές και θα δεις ότι θα έχεις παραπλήσιες καταναλώσεις (με παραπλήσιες συνθήκες οδήγησης).
Εγώ κατέγραφα επί περίπου 50.000 χλμ τα γεμίσματα και τα χλμ με την εφαρμογή fuelio και έβγαλα μ.ο. 8.3 λίτρα/100 χλμ.


Χρησιμοποιώ ήδη για τη βενζίνη το fuelio και τώρα καταχωρώ και το LPG.
scientist
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος, 2022 16:49

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 10 Αύγ, 2022 10:01

scientist έγραψε:Πρόσφατα έβαλα νέο σύστημα Lovato C-OBD II σε ένα Honda CRV του 2006.
Η κατανάλωση με βενζίνη που είχα - κατά μέσο όρο - ήταν 12 λίτρα στα 100 μέσα την πόλη.

Στο πρώτο γέμισα αέριο σε 57αρα δεξαμενή (καθαρό 45κάτι) πήρε σχεδόν 40 λίτρα - φαντάζομαι είχε βάλει ο εγκαταστάτης αέριο για έλεγχο του συστήματος.
Μετά το πρώτο γέμισμα - και χωρίς να τελειώσει εντελώς αφού έκανα περίπου 80-85 χλμ με κόκκινο το λαμπάκι του αερίου - γέμισα με 46,9 λίτρα, στο ίδιο πρατήριο με την πρώτη φορά.
Τα χιλιόμετρα που έβγαλα ήταν 391, οπότε μέση κατανάλωση είχα 11,99 λίτρα στα 100 χλμ. Λογικό γιατί με το πρώτο γέμισμα έκανα αρκετά χιλιόμετρα σε ανοιχτό δρόμο.

Τώρα με το καύσιμο του δεύτερου γεμίσματος είμαι στα 230 χιλιόμετρα και μόλις άναψε το κόκκινο λαμπάκι. Σημειώστε ότι τα 15 περίπου από αυτά έγιναν με βενζίνη (μου είπε ο εγκαταστάτης μια φορά τις 2-3 εβδομάδες να κάνω 10-20 χλμ με βενζίνη για τρόμπες κτλ) Αυτά τα χιλιόμετρα έγιναν στην κλασσική διαδρομή, μέσα στην πόλη, οπότε περίμενα παραπάνω καταλάνωση, αλλά όχι αυτό που υπολογίζω παρακάτω.
Όπως το υπολογίζω δεν θα φτάσω καν τα 300 χλμ με τα 46,9 λίτρα που έβαλα, το οποίο βγάζει μέση κατανάλωση περισσότερο από 15,5 λίτρα στα 100 χλμ. (αν αφαιρέσω και τα 15 χλμ με βενζίνη... κλάμα).
Εχθές τσέκαρα fuel trims με ένα μικρό διαγνωστικό που έχω το long ήταν στο 2,3, το οποίο νομίζω είναι ΟΚ.

Παίζει να υπάρχει πρόβλημα με κάτι;
Παρασκευή ταξιδεύω, οπότε θα δω τι γίνεται και σε ανοιχτό δρόμο - χωρίς να έχω σύγκριση με βενζίνη όμως.


Στη στάθμη ένδειξης καυσίμου μη δίνεις σημασία . Κάνε 3-4 γεμίσματα υγραερίου εφόσον είναι καινούργια η εγκατάσταση και άστο να αδειάσει εντελώς . Όταν τελειώσει το υγραέριο ξανά πάτησε μια φορά να αδειάσει.
Λογικά σε έχει ενημερώσει ο εγκατάστατης σου , κάθε 40,000 χιλιόμετρα έλεγχο διακενων βαλβίδων.


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό scientist » Πέμ 11 Αύγ, 2022 12:51

Έχεις δίκιο meletis.
Έχω αναμένο λαμπάκι αρκετά χιλιόμετρα τώρα, δεν έχει τελειώσει ακόμα, οπότε αποφάσισα να γεμίσω και να κάνω το ταξίδι.
Όταν αδειάσει εντελώς και γυρίσει σε βενζίνη σημειώνω χιλιόμετρα και μόλις βρω στην εθνική πρατήριο με αέριο ξαναγεμίζω και το ίδιο.

Ο εγκαταστάτης μου είπε για ρύθμιση βαλβίδων κάθε 40.000 χλμ, αν και ο μηχανικός που το πηγαίνω συμβούλεψε για κάθε 30.000 χλμ ιδανικά και λογικά θα το κάνω κάθε 30.000χλμ.
Τώρα κάτι άλλο δεν μου είπε, δεν ξέρω αν ψεκάζει και πότε βενζίνη, μου είπε μόνο κάθε 2-3 εβδομάδες να κάνω 20-30 χλμ με βενζίνη για να λειτουργεί η τρόμπα, τα μπεκ κτλ της βενζίνης.
Κάτι άλλο δεν μου είπε.
scientist
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος, 2022 16:49

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 11 Αύγ, 2022 13:26

scientist έγραψε:Έχεις δίκιο meletis.
Έχω αναμένο λαμπάκι αρκετά χιλιόμετρα τώρα, δεν έχει τελειώσει ακόμα, οπότε αποφάσισα να γεμίσω και να κάνω το ταξίδι.
Όταν αδειάσει εντελώς και γυρίσει σε βενζίνη σημειώνω χιλιόμετρα και μόλις βρω στην εθνική πρατήριο με αέριο ξαναγεμίζω και το ίδιο.

Ο εγκαταστάτης μου είπε για ρύθμιση βαλβίδων κάθε 40.000 χλμ, αν και ο μηχανικός που το πηγαίνω συμβούλεψε για κάθε 30.000 χλμ ιδανικά και λογικά θα το κάνω κάθε 30.000χλμ.
Τώρα κάτι άλλο δεν μου είπε, δεν ξέρω αν ψεκάζει και πότε βενζίνη, μου είπε μόνο κάθε 2-3 εβδομάδες να κάνω 20-30 χλμ με βενζίνη για να λειτουργεί η τρόμπα, τα μπεκ κτλ της βενζίνης.
Κάτι άλλο δεν μου είπε.
Είχα σε Honda Accord. Καλό είναι να ψεκάζει και βενζίνη. Εγώ έκανα κάθε 40,000 χιλιόμετρα έλεγχο διακενων βαλβίδων. Έχει εύκολη διαδικασία ο συγκεκριμένος κινητήρας.
Βενζίνη πάνω από το ¼ και να τη ανανεώνεις .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Καταναλωση /100χλμ με LPG

Δημοσίευσηαπό scientist » Πέμ 11 Αύγ, 2022 14:05

Το έχω ακούσει αυτό για να ψεκάζει βενζίνη, ειδικά σε φορτίο ή υψηλές στροφές, αλλά δεν έχω ιδέα τι πρόγραμμα έφτιαξε ο εγκαταστάτης.
Τώρα για τη βενζίνη την έχω πάντα στο μισό ή παραπάνω. Αυτή τη στιγμή σχεδόν ένα μήνα μετά την εγκατάταση, έβαλα 20 ευρώ και είμαι λίγο πριν τα 3/4, λογικά θα φάω λίγη στο ταξίδι προσπαθώντας να κάνω τη μέτρηση που λέμε.
scientist
 
Δημοσιευσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ 26 Μάιος, 2022 16:49

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τεχνικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 121 επισκέπτες