Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 16 Οκτ, 2020 03:26

Τι να πω εγώ από την αρχή που το έβαλα κυνηγούσα και συνεχίζω να το κάνω πρατήρια με καλή τιμή και φυσικά όχι επώνυμα υγραέρια.
Με χοντρούς και μπακαλίστικους συνδυασμούς όπως πάντα μου άρεσαν αν πούμε ότι καίω 80 λίτρα στα 1000 χιλιόμετρα και έχω κάνει 182.000 χιλιόμετρα με υγραέριο έχω γλυτώσει.............
Αν κερδίζω κατά μέσο όρο 8 λεπτά το λίτρο άρα 8 ευρώ κάθε 1000 χιλιόμετρα.
Συνολικά έχω γλυτώσει 1.456 ευρώ μέχρι σήμερα μόνο από τη διαφορά της τιμής . Δεν τα λες και λίγα.

Και για να μη μου πούνε κάποιοι ποιότητα και χιλιόμετρα σε όσες μετρήσεις έχω κάνει τις λίγες φορές που έβαλα κανένα μα κανένα επώνυμο δεν μου έκανε χιλιόμετρα παραπάνω , και στα 182.000 χιλιόμετρα που βρίσκομαι μέχρι σήμερα κινούμενος με υγραέριο καμία ζημιά δεν έχω στον κινητήρα που να οφείλεται σε νοθευμένο καύσιμο.
Όλα μα όλα κινούνται στον ίδιο πάνω κάτω αριθμό χιλιομέτρων οπότε για ποιο λόγο να προτιμήσω επώνυμο;;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 16 Οκτ, 2020 08:31

papoys έγραψε:Τι να πω εγώ από την αρχή που το έβαλα κυνηγούσα και συνεχίζω να το κάνω πρατήρια με καλή τιμή και φυσικά όχι επώνυμα υγραέρια.
Με χοντρούς και μπακαλίστικους συνδυασμούς όπως πάντα μου άρεσαν αν πούμε ότι καίω 80 λίτρα στα 1000 χιλιόμετρα και έχω κάνει 182.000 χιλιόμετρα με υγραέριο έχω γλυτώσει.............
Αν κερδίζω κατά μέσο όρο 8 λεπτά το λίτρο άρα 8 ευρώ κάθε 1000 χιλιόμετρα.
Συνολικά έχω γλυτώσει 1.456 ευρώ μέχρι σήμερα μόνο από τη διαφορά της τιμής . Δεν τα λες και λίγα.

Και για να μη μου πούνε κάποιοι ποιότητα και χιλιόμετρα σε όσες μετρήσεις έχω κάνει τις λίγες φορές που έβαλα κανένα μα κανένα επώνυμο δεν μου έκανε χιλιόμετρα παραπάνω , και στα 182.000 χιλιόμετρα που βρίσκομαι μέχρι σήμερα κινούμενος με υγραέριο καμία ζημιά δεν έχω στον κινητήρα που να οφείλεται σε νοθευμένο καύσιμο.
Όλα μα όλα κινούνται στον ίδιο πάνω κάτω αριθμό χιλιομέτρων οπότε για ποιο λόγο να προτιμήσω επώνυμο;;;;;


Και εγώ ακριβώς την ίδια συμπεριφορά είχα ως οδηγός και το αυτοκίνητο δεν είχε κανένα πρόβλημα

:-BD :-BD :-BD :-BD :-BD :-BD
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 16 Οκτ, 2020 08:59

papoys έγραψε:Τι να πω εγώ από την αρχή που το έβαλα κυνηγούσα και συνεχίζω να το κάνω πρατήρια με καλή τιμή και φυσικά όχι επώνυμα υγραέρια.
Με χοντρούς και μπακαλίστικους συνδυασμούς όπως πάντα μου άρεσαν αν πούμε ότι καίω 80 λίτρα στα 1000 χιλιόμετρα και έχω κάνει 182.000 χιλιόμετρα με υγραέριο έχω γλυτώσει.............
Αν κερδίζω κατά μέσο όρο 8 λεπτά το λίτρο άρα 8 ευρώ κάθε 1000 χιλιόμετρα.
Συνολικά έχω γλυτώσει 1.456 ευρώ μέχρι σήμερα μόνο από τη διαφορά της τιμής . Δεν τα λες και λίγα.

Και για να μη μου πούνε κάποιοι ποιότητα και χιλιόμετρα σε όσες μετρήσεις έχω κάνει τις λίγες φορές που έβαλα κανένα μα κανένα επώνυμο δεν μου έκανε χιλιόμετρα παραπάνω , και στα 182.000 χιλιόμετρα που βρίσκομαι μέχρι σήμερα κινούμενος με υγραέριο καμία ζημιά δεν έχω στον κινητήρα που να οφείλεται σε νοθευμένο καύσιμο.
Όλα μα όλα κινούνται στον ίδιο πάνω κάτω αριθμό χιλιομέτρων οπότε για ποιο λόγο να προτιμήσω επώνυμο;;;;;
Προφανώς και καλά κάνεις. Όπως βλέπω στην περιοχή σου για κάποιο λόγο οι τιμές είναι πολύ χαμηλότερες από όλες τις περιοχές. Ακόμα και τα επώνυμα πρατήρια και τα εταιρικά έχουν χαμηλότερες τιμές. Ίσως υπάρχει, για κάποιο λόγο έντονος ανταγωνισμός; Οπότε, αν ισχύει αυτό, δεν μιλάμε εδώ για νοθεία.
Δες τιμές στην περιοχή σου και στην περιοχή μου.ΕικόναΕικόνα

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 16 Οκτ, 2020 10:55

Μια μικρή διόρθωση στους υπολογισμούς σου.....
Με τα νούμερα που δίνεις το όφελος βγαίνει 1165€

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 16 Οκτ, 2020 13:15

sso έγραψε:Μια μικρή διόρθωση στους υπολογισμούς σου.....
Με τα νούμερα που δίνεις το όφελος βγαίνει 1165€

Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ναι σε σένα από ότι είδα είναι καρτέλ 1,2 λεπτά διαφορά οπότε όπου και να βάλεις δεν έχει σημασία αλλά σε μένα υπάρχει 8 λεπτά διαφορά οπότε πάω στον φτηνότερο.
Εντάξει το νούμερο είναι ενδεικτικό και ναι έκανα λάθος γιατί υπολόγισα 8 ευρώ ανά χίλια χιλιόμετρα ενώ είναι 6,4 άρα έχεις απόλυτο δίκιο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 20 Οκτ, 2020 06:28

nivosgr έγραψε:Έχει βάλει κανένας παιδιά στην avin στην Αλ. Παναγούλη στην Αγία Παρασκευή;
Έβαλα χθες ,με 0.548.
Έχει coral gas και η avin έχει δικό της δίκτυο ελέγχου.
Έχετε άποψη;


Έβαλα και εγώ χτες το πρωί.Αυτός το έχει 57 οι άλλοι πήγαν 59 και το coral 65.Επειδή ήμουν τελείως άδειος (μηδένισα να τσεκάρω δεν είδα διαφορές σε ποσότητα σχετικά με τα λαμπάκια. Στο δρόμο επίσης δεν βλέπω κάποια διαφορά.Ως προς το σύνολο των χιλιομέτρων θα σας πω όταν τελειώσει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nivosgr » Τετ 21 Οκτ, 2020 08:48

Μέσα σε μια εβδομάδα εχουμε μεγάλη αύξηση .
Εγώ έβαζα με 0.559 και τώρα έχει 0.669
Να δουμε που θα φτασει

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Τελευταία επεξεργασία από nivosgr και Τετ 21 Οκτ, 2020 13:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
nivosgr
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 09 Ιαν, 2018 22:24

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 21 Οκτ, 2020 10:38

Χτες απόγευμα Silkoil Μαραθωνως έβαλα με 59....

Εκτινάχθηκε σ ένα βράδυ?
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nivosgr » Τετ 21 Οκτ, 2020 10:43

Ναι η silk έχει σήμερα το πρωί 63. Αν παίζουν μέχρι εκεί δεν τρέχει τίποτα. Αλλά η βενζίνη δεν παίρνει και παίρνει μόνο το γκάζι εδώ και 10 μέρες.

Στάλθηκε από το Redmi Note 6 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
nivosgr
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 09 Ιαν, 2018 22:24

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Τετ 21 Οκτ, 2020 12:47

Ακριβός έχουν όλα έχουν ανεβάσει τις τιμές και θεωρητικά τα μίγματα πρέπει να είναι με χειμερινή αναλογία γιατί ο χάρτης μου έχει αλλάξει και πρέπει να τον διορθώσω.
Ο χάρτης θέλει διόρθωση όταν γίνεται αυτή η αλλαγή
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 165 επισκέπτες