Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 18 Ιούλ, 2018 16:19

Και το shel πιο πέρα Φωκίωκα και το καινούργιο BP στην έξοδο της Παλλήνης προς Ραφήνα το ίδιο.Μάλλον ανέβηκαν επίπεδο. :)) :)) :))
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 20 Ιούλ, 2018 07:22

χτες κλειστος και ειδα γερανο στη μαρκιζα......

θα περασω και σημερα να δουμε...

Ασχετο
Πολυ ευχαριστημένος απο το ρεβοιλ στη κλεισθενους πριν το γεφυρακι. μου βγαζει καλα χιλιομετρα
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 20 Ιούλ, 2018 07:37

fokion έγραψε:
Ασχετο
Πολυ ευχαριστημένος απο το ρεβοιλ στη κλεισθενους πριν το γεφυρακι. μου βγαζει καλα χιλιομετρα


Και εγώ είχα κάποιους ενδοιασμούς με το silk στη Σπατών που έβαζα (εργατικές κατοικίες) και την τελευταία φορά τρελλάθηκα γιατί μου σφύριξε τέλος το υγραέριο στα 370 χιλιόμετρα κάτι που δεν είχε γίνει ποτέ.Πάντα φουλάρω και μηδενίζω δεν ήμουν άδειος όταν φούλαρα αλλά να είχα μόνο 28-30 λίτρα;;;;Έτσι πήγα στη Λαυρίου , στο φτηνό 0,704.
Λοιπόν μετά από τρεις ακριβείς μετρήσεις που έχω κάνει μέχρι τώρα έχω τρελλαθεί.Μιλάμε για πολλά πολλά χιλιόμετρα.Πάνω από 500 σε ένα γέμισμα που είχα καιρό να δω.Αυτή τη στιγμή με 43 λίτρα είμαι στα 505 χιλιόμετρα κινούμενος στο Γέρακα και γύρω - γύρω.Καθόλου σε Εθνική - Αττική οδό.Να δω σήμερα πόσο θα με πάει και που θα σφυρίξει.

Από την άλλη επειδή το λες και συ σκέφτομαι μήπως φέρνουν γενικά καλά μίγματα;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό EvanTalos » Παρ 27 Ιούλ, 2018 12:49

Tα συγκεκριμένα ETEKA προμηθεύονται LPG από την RODOGAS
EvanTalos
 
Δημοσιευσεις: 44
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν, 2018 22:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 27 Ιούλ, 2018 14:20

EvanTalos έγραψε:Tα συγκεκριμένα ETEKA προμηθεύονται LPG από την RODOGAS

Τι εστί RODOGAS φίλε μου;

Είχα την εντύπωση ότι οι μοναδικοί παραγωγοί/προμηθευτές LPG είναι η MOTOROIL και τα ΕΛΠΕ.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 27 Ιούλ, 2018 15:31

Τελικά νομίζω ότι μια χαρά είναι η αντλία του silk στη Σπατών.Άλλο πρέπειν να συμβαίνει.
Μετά από δύο γεμίσματα από Λαυρίου και αφού σφύριξε και πάλι κάνοντας τα ίδια περίπου χιλιόμετρα με το πρώτο γέμισμα ξαναγέμισα την άδεια δεξαμενή η οποία ξαναπήρε 43 λίτρα.

Ακούστε τώρα. Μετά από 320 χιλιόμετρα και επειδή ήθελα να φύγω επαρχία όπου το υγραέριο έχει 0.840 ξαναπήγα στο ίδιο να γεμίσω ώστε να μου φτάσει να πάω και να γυρίσω και μην το πληρώσω καραβίσιο στην επαρχία.
Υπολόγιζα βάσει των χιλιομέτρων που είχα κάνει (320) να πάρει γύρω στα 25-26 λίτρα αλλά τελικά στα 15 λίτρα σταμάτησε.
Άρα βγάζω το συμπέρασμα πως όταν η δεξαμενή είναι άδεια δεν έχει πίεση εσωτερικά και παίρνει πολύ περισσότερο υγραέριο από όσο παίρνει όταν είναι μισογεμάτη.
Έτσι πολλές φορές μπορεί λανθασμένα να μας δημιουργηθεί εντύπωση ότι κάποιοι μας κλέβουν.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Σάβ 28 Ιούλ, 2018 01:40

papoys έγραψε:.....
Άρα βγάζω το συμπέρασμα πως όταν η δεξαμενή είναι άδεια δεν έχει πίεση εσωτερικά και παίρνει πολύ περισσότερο υγραέριο από όσο παίρνει όταν είναι μισογεμάτη.
Έτσι πολλές φορές μπορεί λανθασμένα να μας δημιουργηθεί εντύπωση ότι κάποιοι μας κλέβουν.


Παιζει να εισαι ο μοναδικος που το εχει καταλαβει αυτο εδω μεσα. Το υγραεριο επηρεαζεται παρα πολυ απο θερμοκρασιες , μιγμα, πιεση μιγματος, πιεση αντλιας ...ολος ο κοσμος νομιζει οτι ειναι σαν το νερο. Αμ δε....
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 28 Ιούλ, 2018 06:41

gkazakias έγραψε:Παιζει να εισαι ο μοναδικος που το εχει καταλαβει αυτο εδω μεσα. Το υγραεριο επηρεαζεται παρα πολυ απο θερμοκρασιες , μιγμα, πιεση μιγματος, πιεση αντλιας ...ολος ο κοσμος νομιζει οτι ειναι σαν το νερο. Αμ δε....


Μην κάνεις πλάκα αν διαβάσεις μηνύματα θα δεις ότι πολλοί γράφουν για αντλίες που κλέβουν. :D Για αυτούς το έγραψα να τσεκάρουν σωστά και μετά να γράφουν.

Το είχα προσέξει και άλλες φορές, άλλες πίστευα ότι τα λαμπάκια δεν δείχνουν σωστά αλλά δεν νόμιζα ότι υπήρχε τόσο μεγάαααααααααααλη διαφορά.

Σπάνια στα 5 χρόνια που έχω κάνει την εγκατάσταση άφηνα τη δεξαμενή να αδειάσει.Άντε να μου είχε συμβεί 2-3 φορές αλλά δεν είχα δώσει σημασία.Απλά υπέθετα ότι η αντλία στο πρατήριο είχε υπερβολική πίεση.Τώρα το έκανα τρεις φορές συνεχόμενα είδα ότι και τις τρεις πήρε 42-43 και τα λαμπάκια στάθμης δείχνουν μια χαρά.

Είχα την εντύπωση ότι αντί για 42-43 που είναι η χωρητικότητα (δεξαμενή 48 λίτρων) άντε να πάρει 4-5 λιγότερα σε μεγάλες θερμοκρασίες όπως τώρα το καλοκαίρι όταν έχει μέσα υγραέριο.Αλλά 10 και 13 λίτρα λιγότερα από τη χωρητικότητα δεν το πίστευα.
Έτσι το έγραψα να το δουν και κάποιοι που κάνουν ενδιάμεσα γεμίσματα κάνουν λανθασμένους υπολογισμούς και έχουν την εντύπωση ότι το πρατήριο τους κλέβει

Καλημέρα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό nickL » Κυρ 19 Αύγ, 2018 14:07

Γέμισα 2 φορές στην silk εκεί στο τέλος της Κλεισθένους και Αναπαύσεως μία για πόλη και άλλη μία για ταξιδάκι. Έχω την εντύπωση ότι και τις 2 φορές μου έφαγε περίπου ένα λίτρο ίσως ενάμιση, [τιμή 0,704]. Έχω την ίδια αίσθηση που είχε και ο Papous. Η ποιότητα μου φάνηκε μια χαρά, δεν παρατήρησα τίποτα περίεργο, ίσα ίσα.

Κλεισθένους 130 στη Revoil που γέμισα για επόμενο ταξιδάκι, τιμή 0,719, ποσότητα + ποιότητα εξαιρετική.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 07 Σεπ, 2018 22:28

Ανοιξε το βενζιναδικο, επι της μαραθωνως στο γερακα εκει που ηταν πλυντηριο...
Ειναι του ιδίου με το τερμα κλεισθενους.

Σημερινή τιμη 0,709 οταν η σελλ μετα το καρφους ειναι στο..... 0,819!!!!!!!!!!!!!

( το BP κλειστό για δευτερη σερι μερα - πάλι........)

Αν δεν ειναι διαφημιστικό τρικ θα ζησουμε μεγαλες στιγμες!!!!!!!
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 176 επισκέπτες