Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 12 Οκτ, 2020 21:51

Αν αναφέρεσαι σε ό,τι αφορά την αναλογία έτσι λέγεται....
Υπάρχει βέβαια και σημαντική διαφορά στον Ειδικό Φόρο Κατανάλωσης (5,5 φορές μικρότερος στο βιομηχανικό), οπότε το κίνητρο για νοθεία είναι πολύ μεγάλο.

"Το βιομηχανικό υγραέριο έχει διαφορετική σύσταση, συνήθως 10% προπανίου και 90% και πάνω βουτανίου, ενώ το υγραέριο κίνησης έχει μία αναλογία βουτανίου/προπανίου 70-30% το χειμώνα. Τα παραπάνω αποτελούν σημαντικό κίνητρο στο  να χρησιμοποιηθεί άλλο φθηνότερο μείγμα για την κίνηση των οχημάτων, όπως υγραέριο από βιομηχανική χρήση."

https://www.tosynergeio.gr/texnika/enal ... /lpg-fraud

EDIT: Μου ήρθε ειδοποιηση για ένα μήνυμα του @fokion, που έκανε παράθεση στο προηγούμενο μήνυμά μου σχετικά με την νοθεία (Βιομηχνικό αέριο) και με ρωτούσε αν "Είμαι σίγουρος". Σε αυτό το μήνυμα απαντάει το παρόν μήνυμα, αλλά το μήνυμα του @fokion δεν υποάρχει πλέον. Προφανώς όσο έγραφα την απάντηση απο το κινητό μου διαγράφηκε.:D



Στάλθηκε από το Mi MIX 2S μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 12 Οκτ, 2020 22:21

εχεις δικιο οτι το διεγραψα γιατι παραλληλα το εψαχνα και βρηκα ακριβως οτι αναφερεις, οποτε δεν ειχε νοημα αυτο που εγραψα

Συγνωμη και για την βαβουρα..........
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Δευτ 12 Οκτ, 2020 23:04

fokion έγραψε:εχεις δικιο οτι το διεγραψα γιατι παραλληλα το εψαχνα και βρηκα ακριβως οτι αναφερεις, οποτε δεν ειχε νοημα αυτο που εγραψα

Συγνωμη και για την βαβουρα..........

Κανένα πρόβλημα. Δεν υπάρχει λόγος συγνώμης :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 13 Οκτ, 2020 05:28

Εγώ παιδιά ένα έχω να πω.
Από την αρχή της εγκατάστασης 2013 και μέχρι σήμερα ζήτημα να έχω βάλει 4-5 φορές coral και petrogaz και για κανένα χρόνο περίπου από ΕΚΟ Καλυψώ του Ασμάτογλου στην Κλεισθένους που είχε καλή τιμή. Όλα τα υπόλοιπα χρόνια βάζω από ιδιωτικά στην πιο φθηνή της περιοχής.
Στα 182.000 χιλιόμετρα με υγραέριο δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα με την ποιότητα και την ποσότητα του καυσίμου , οπότε για ποιο λόγο να πάω να βάλω coral π.χ. με 63 λεπτά και να μην συνεχίσω να βάζω σε ιδιώτη με 55;;;;
Στα 40 λίτρα π.χ. είναι 3 ολόκληρα ευρώ και 20 λεπτά.Επίσης να προσθέσω ότι όσες φορές έβαλα coral ή petrogaz ή από ΕΚΟ Καλυψώ δεν είδα κάποια διαφορά στην απόδοση ή περισσότερα χιλιόμετρα.
Δεν κατηγορώ όσους το κάνουν και πολύ καλά κάνουν αλλά εγώ θα συνεχίζω να προτιμώ πρατήρια με καλές τιμές που τα έχω δοκιμάσει επανηλειμένα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 13 Οκτ, 2020 07:14

papoys έγραψε:που τα έχω δοκιμάσει επανηλειμένα.


Εδω ειναι το "ζουμι".....

Οσον αφορά το βιομηχανικό.
Φανταζομαι οτι θα το καταλαβαιναμε με την μια στην αποδοση με τοσο λιγότερο προπάνιο...
Παντως, οπως λεει κι ο παππους, προσωπικά βαζω 90% απο τα Silk Oil του Γερακα.
Δε ξερω απο που "ψωνιζουν" αλλα ποτέ δεν ειχα θεμα, κι οταν εβαλα απο αλλου δεν ενιωσα και καμια διαφορά.
Ουτε στην αποδοση ουτε στα χλμ.

Ισως φταιει και το γεγονός οτι το συστημα μου ειναι τοσο "βασικό" σε τεχνιλογία, που δε "χαμπαριαζει"...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 13 Οκτ, 2020 08:42

fokion έγραψε:Εδω ειναι το "ζουμι".....

Οσον αφορά το βιομηχανικό.
Φανταζομαι οτι θα το καταλαβαιναμε με την μια στην αποδοση με τοσο λιγότερο προπάνιο...
...

Χειμώνα σίγουρα θα το καταλάβεις. Καλοκαίρι μπορεί και όχι.
Εμένα μου έχει τύχει να βάλω αναγκαστικά υγραέριο σε "άγνωστο" και πάμφθηνο πρατήριο στο Λέχαιο Κορινθίας (χειμώνα επιστρέφοντρας από μακρυνό ταξίδι) και το αυτοκίνητο να μην γυρίζει σε αέριο. Το γύριζα χειροκίνητα και αμέσως γύριζε σε βενζίνη. :shock:

Το έγραψα και εγώ για τα ιδιωτικά. Αν είναι δοκιμασμένα και αξιόπιστα δεν υπάρχει λόγος να μην βάζουμε και από αυτά. Άλλωστε όπως έχουμε ξαναπεί δύο είναι οι "νόμιμες πηγές" από τις οποίες προμηθεύονται όλοι. Μότορ Οϊλ και ΕΛΠΕ.
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 13 Οκτ, 2020 09:42

Δεν θεωρώ ότι στο θέμα κακής λειτουργίας φταίει η κακή ποιότητα του αερίου αλλά η κακή ρύθμιση του συστήματος , ή η ευαισθησία του κινητήρα σε άλλα καύσιμα.
Εάν έφταιγε η ποιότητα κάποια στιγμή θα μου είχε τύχει πρόβλημα από κακή ποιότητα καυσίμου ρε αδερφέ στα 182.000 χιλιόμετρα που έχω κάνει και ειδικά σε μένα που το σύστημά μου δεν έχει ψεκασμό βενζίνης από τη στιγμή που γυρίσει σε υγραέριο.Επίσης ποτέ δεν με έχει πετάξει από το αέριο σε βενζίνη.Ούτε μία φορά.

Πιστεύω ότι οι πιο σύγχρονοι ατμοσφαιρικοί κινητήρες tourbo κ.λ.π. είναι ευαίσθητοι και με την ελάχιστη διαφορά βγάζουν προβλήματα. Αυτό το λέω γιατί του γιου μου του το έχει κάνει συχνά στο πεζό ραλύ 150 ίππων και συνήθως στρώνει μετά από ρύθμιση.Αέριο βάζουμε συνήθως από τα ίδια πρατήρια.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Τρί 13 Οκτ, 2020 10:48

Το δικό μου είναι Corolla του 2005. Δεν είναι ούτε σύγχρονο, ούτε τούρμπο 8-)

Όλα τα καύσιμα (βενζίνη, πετρέλαιο, αέριο) όταν είναι νοθευμένα δημιουργούν προβλήματα.
Βεβαίως άλλα αυτοκίνητα είναι πιο ευαίσθητα και άλλα πιο παχύδερμα :D
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 13 Οκτ, 2020 18:27

sso έγραψε: πιο παχύδερμα :D


Ευχαριστωωωωωω!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Καποιος σοφος μαστορας που εγραφε εδω μεσα ειχε πει οτι το υγραεριο δεν το βαζεις για "πατηματα" πες του γιου ;)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Βόρεια προάστια Αττικής - Πρατήρια Υγραερίου

Δημοσίευσηαπό sso » Τετ 14 Οκτ, 2020 08:58

papoys έγραψε:Δεν θεωρώ ότι στο θέμα κακής λειτουργίας φταίει η κακή ποιότητα του αερίου αλλά η κακή ρύθμιση του συστήματος , ή η ευαισθησία του κινητήρα σε άλλα καύσιμα.
Εάν έφταιγε η ποιότητα κάποια στιγμή θα μου είχε τύχει πρόβλημα από κακή ποιότητα καυσίμου ρε αδερφέ στα 182.000 χιλιόμετρα που έχω κάνει και ειδικά σε μένα που το σύστημά μου δεν έχει ψεκασμό βενζίνης από τη στιγμή που γυρίσει σε υγραέριο.Επίσης ποτέ δεν με έχει πετάξει από το αέριο σε βενζίνη.Ούτε μία φορά.

Πιστεύω ότι οι πιο σύγχρονοι ατμοσφαιρικοί κινητήρες tourbo κ.λ.π. είναι ευαίσθητοι και με την ελάχιστη διαφορά βγάζουν προβλήματα. Αυτό το λέω γιατί του γιου μου του το έχει κάνει συχνά στο πεζό ραλύ 150 ίππων και συνήθως στρώνει μετά από ρύθμιση.Αέριο βάζουμε συνήθως από τα ίδια πρατήρια.

"Παρενέργειες» στον κινητήρα και στα επιμέρους μέρη τροφοδοσίας μπορεί να επιφέρει η νοθεία του υγραερίου (LPG-Liquid Petroleum Gas), ενώ είναι πολύ πιθανό οι βλάβες που θα προκληθούν να είναι υψηλού κόστους.

Σύμφωνα με τους ειδικούς εγκατάστασης συστημάτων υγραερίου, οι ζημιές που μπορούν να προκληθούν από το νοθευμένο LPG έχουν ακριβώς τις ίδιες επιπτώσεις με τη νοθευμένη βενζίνη, δηλαδή:

1. Αισθητήρες «λ», (κόστος αντικατάστασης 150 ευρώ έκαστος).
2. Καταλύτης (κόστος αντικατάστασης 800 ευρώ).
3. Σύστημα τροφοδοσίας (κόστος επισκευής 1.000 ευρώ).
4. Λογισμικό «εγκεφάλου» κινητήρα (κόστος επισκευής τουλάχιστον 300 ευρώ).

Αυτές είναι οι συνήθεις βλάβες που μπορεί να προκαλέσει το νοθευμένο υγραέριο και γενικά ένα μείγμα καυσίμου χαμηλής ποιότητας, από την στιγμή που δεν προσφέρει την ενέργεια που απαιτείται ώστε το αυτοκίνητο να λειτουργεί με τις εργοστασιακές προδιαγραφές."


https://www.caranddriver.gr/nikos_merte ... g-7537115/
https://www.caranddriver.gr/eidiseis/ar ... g-7537213/
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες