Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρατήριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό j0hnkyr » Τετ 23 Ιαν, 2013 20:20

Από γνωστό "φθηνό" πρατήριο στην Αθήνα με .894€/λτ Πετρογκάζ, το αυτοκίνητο μου βγάζει 50-55χλμ λιγότερα σε σχέση με άλλο ακριβό πρατήριο coral gas με τιμή .929 , κάνοντας κάθε μέρα το ίδιο δρομολόγιο, με την ίδια κίνηση και με τον ίδιο οδηγό.

Συνολικά από το ακριβό πρατήριο :shock: μου βγαίνει πιο φθηνό €/χλμ
j0hnkyr
 
Δημοσιευσεις: 52
Εγγραφή: Παρ 05 Αύγ, 2011 19:50

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό sonid » Πέμ 24 Ιαν, 2013 10:26

Να προσθέσω ότι και εγώ στι Φαίωνος έχω παρατηρήσει γύρω στα 50 χλμ λιγότερα !!!
sonid
 
Δημοσιευσεις: 58
Εγγραφή: Δευτ 17 Ιαν, 2011 11:10

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 24 Ιαν, 2013 11:08

Κλέβει πολύ στην αντλία. Μη βάζετε από αυτόν
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Πέμ 24 Ιαν, 2013 15:25

Πάλι εγώ ο "ανάποδος" . Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο βενζινάδικο που ΔΕΝ κλέβει με τον ένα η τον άλλο τρόπο , να μας πεί σε ποιόν πλανήτη βρίσκεται αυτό , μπάς και κάνουμε καμιά προκοπή ...
StiloLpg
 

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 24 Ιαν, 2013 15:33

StiloLpg έγραψε:Πάλι εγώ ο "ανάποδος" . Αν κάποιος γνωρίζει κάποιο βενζινάδικο που ΔΕΝ κλέβει με τον ένα η τον άλλο τρόπο , να μας πεί σε ποιόν πλανήτη βρίσκεται αυτό , μπάς και κάνουμε καμιά προκοπή ...

Όλα λίγο πολύ κλέβουν στην αντλία.(αυτό συμβαίνει και στη βενζίνη σε μεγαλύτερο βαθμό) Επιλέγεις αυτό που κλέβει λιγότερο.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 24 Ιαν, 2013 16:53

Ρε παιδιά πολύ αφοριστικοί είστε όλοι. Βγαίνετε και γράφετε ότι κλέβει ο ένας κλέβει ο άλλος κλέβουν όλοι. Αν δεν έχετε αποδείξεις απορώ πως κατηγορείτε κάποιον; Για τα χιλιόμετρα αν δεν ξέρεις πόσα λίτρα έχει μέσα η δεξαμενή δεν μπορείς να μετρήσεις σωστά και δεν μπορείς να ξέρεις με ακρίβεια αν δεν αδειάσεις γεμίσεις αδειάσεις ειδικά στο υγραέριο που δεν γεμίζει στο 100%. Για το πρατήριο στην Φάωνος εγώ δεν έχω δει διαφορά ούτε στα λίτρα ούτε στα χιλιόμετρα. Πάντα η κατανάλωση είναι στα αναμενόμενα, βέβαια μια δυο φορές είχα μια μικρή αστάθεια στο ρελαντί και πιστεύω ότι είχε να κάνει με την αλλαγή του μείγματος. Τώρα τελευταία κανένα πρόβλημα. Όποιος βέβαια θέλει μπορεί να πληρώνει παραπάνω αν πιστεύει ότι το φθηνό θα του βγει ακριβότερο
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Πέμ 24 Ιαν, 2013 18:12

Το ότι κλέβουν τα πρατήρια στις αντλίες , δεν το λέμε εμείς , ούτε έχουμε αποδείξεις , τουλάχιστον εγώ έχω μόνο ενδείξεις ( μήπως όμως κάποιοι έχουν και αποδείξεις ;;;;;;) , το ότι κλέβουν λοιπόν το λένε οι έλεγχοι που κάνουν οι αρμόδιοι κρατικοί φορείς !!!!. Αφού αυτό το μπ΄΄΄΄λο μπορεί και ανακαλύπτει ότι κλέβει το ένα στα δύο πρατήρια , φαντάσου τι πανηγήρι γίνεται στην πραγματικότητα . Ας μην μιλάμε λοιπόν για αφορισμούς κλπ , γιατί δεν μιλάμε έτσι αυθαίρετα...
StiloLpg
 

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό hlias » Πέμ 24 Ιαν, 2013 19:13

StiloLpg έγραψε:Το ότι κλέβουν τα πρατήρια στις αντλίες , δεν το λέμε εμείς , ούτε έχουμε αποδείξεις , τουλάχιστον εγώ έχω μόνο ενδείξεις ( μήπως όμως κάποιοι έχουν και αποδείξεις ;;;;;;) , το ότι κλέβουν λοιπόν το λένε οι έλεγχοι που κάνουν οι αρμόδιοι κρατικοί φορείς !!!!. Αφού αυτό το μπ΄΄΄΄λο μπορεί και ανακαλύπτει ότι κλέβει το ένα στα δύο πρατήρια , φαντάσου τι πανηγήρι γίνεται στην πραγματικότητα . Ας μην μιλάμε λοιπόν για αφορισμούς κλπ , γιατί δεν μιλάμε έτσι αυθαίρετα...



υπαρχει καποια επισημη ανακοινωση για πειραγμενες αντλιες στο LPG ?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 24 Ιαν, 2013 21:40

Επίσημη ανακίνωση για το υγραέιο δεν υπάρχει. Αυτό που έχω παρατηρήσει όμως εγώ είναι ότι στα περισσότερα πρατήρια ο μετρητής έχει είδη τρέξει όταν αρχίζεις να νοιώθεις το λάστιχο να τρέμει και να έχει πραγματικά αρχίσει η πλήρωση με υγραέριο. Αυτό σημαίνει ότι μισό με ένα λίτρο στο γέμισμα σου το τρώνε.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: πρατηριο που να βγαζεις πολλα χιλιομετρα....

Δημοσίευσηαπό StiloLpg » Πέμ 24 Ιαν, 2013 21:57

Εγώ δεν θα πω τι έχω παρατηρήσει "εγώ" γιατί έχει πολύ μικρή σημασία .Εκείνο που θα πω όμως είναι το εξής : Μπορεί να υπάρξει έστω και ένας ο οποίος έχει έστω και κατ΄ ελάχιστο τεχνικές γνώσεις που να πιστεύει ότι ο μηχανισμός με το ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ που χρησιμοποιούν οι αξιότιμοι αυτοί "κύριοι" για να κατακλέβουν τους καταναλωτές , μπορεί λοιπόν αυτό το λογισμικό να ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ τις αντλίες , δλδ . να χρησιμοποιείται μόνο στις αντλίες βενζίνης !!!!. Αφού δουλειά του είναι να "πειράζει" τις ενδείξεις της αντλίας !!!!! .Τι δουλειά έχει αν η αντλία είναι ΒΕΝΖΙΝΗΣ , LPG , DIESEL η...ΓΑΛΑΚΤΟΣ !!!!.Ξαναρωτάω λοιπόν ...ξέρει κανείς κανένα βενζινάδικο που να κλέβουν ΜΟΝΟ οι αντλίες βενζίνης να το προτιμήσουμε ;;;;;;.Ξέρω...είμαι εμπαθής και όλα τα σχετικά..κλπ .κλπ.
StiloLpg
 

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες