Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό NickSt » Σάβ 18 Ιαν, 2014 14:09

Είναι πραγματικά απορίας άξιον γιατί ασχολείστε με αυτόν τον ψυχοτραλαλά ...μάλλον τα θέλετε και "τσιμπάτε" στις μ@λ@κίες που γράφει και δεν προσθέτουν απολύτως ΤΙΠΟΤΑ στα ενδιαφέροντα του forum...

Χέστε τον ομαδικά ρε φίλοι , να γλυτώσουμε απο δαύτον...
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 18 Ιαν, 2014 14:10

kyriak έγραψε:Τι θα έλειπες και τι βιάζεσαι. Εσύ δε είσαι όπου:
1. Έχεις δημιουργήσει – είσαι συνδημιουργός – είσαι ενεργό μέλος με πολλές δημοσιεύσεις , σε δεκάδες φόρουμ που αφορούν τα μεγάλου κυβισμού και εκτός δρόμου αυτοκίνητα ?
2. Είσαι ή ήσουν σχολιαστής σε περιοδικό που αφορά τα εκτός δρόμου αυτοκίνητα, και αγώνες 4Χ4?
3. Το ψευδώνυμος σου σε διαφόρους κύκλους είναι «Μαιντανος» ναι ή όχι.?
4. Το γκάζι στο βαλαν τζάμπα για να το προμοταρεις στον κύκλο σου και στα φιλαράκια με τα μεγάλου κυβισμού?. Ναι ή όχι?
5. Ε? Φωκίωνα Πετρ….τι
6. Και έχεις πει άπειρες φορές εδώ μέσα ότι δεν έχεις καμία σχέση με τίποτα από όλα αυτά , αλλά και άλλα που δεν αναφέρονται παραπάνω , με έβριζες κτλ κτλ ?
7. Έχεις διαφήμιση στο αυτοκίνητο φίλο σου με συνεργείο , που τρέχει – έτρεχε και σε αγώνες . ?
8. Μπορεί να μην είσαι εγκαταστάτης αλλά είσαι σίγουρα αβανταδόρος .
9. Θες κι άλλες εξυπνάδες?
10. Και κατά τα αλλά εγώ λέω μαλακιές , καραγκιόζη, επαγγελματία των φόρουμ.
11. Απαγωγέα . είναι λυπηρό για ένα που έχει τελειώσει μαθηματικό να τον δουλεύουν απόφοιτοι των σχολών
ΔΕΛΤΑ . «κανονικοποίησέ» τους και θα δεις ότι οι ποιο πολλοί βρωμάνε εδώ . δεν χρειάζεται να λύσεις Riccati για να το καταλάβεις.





μια μονο ερωτηση, αν τα εκανε ολα αυτα και του εδιναν τσαμπα το γκαζι, τουρκικο θα δεχοταν να του εβαζαν ρε Κυριακο? πολυ φτηνη δεν θα ηταν η εξαγορα του?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 18 Ιαν, 2014 14:15

με αδικησατε... κυριοι εισαγωγεις................. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ασε δε που με ανεβαζει ΑΚΟΜΑ πιο πολυ αφου σημαινει οτι ο λογος μου "περναει".. :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

για να μιλησουμε και λιγο σοβαρα ( οσο γινεται )
εμφανως ειναι απο τον 4κινητο χωρο ( ή εκατσε κι εκανει και γαμω τις αναζητησεις ) κι αυτο με στεναχωρει....
απο την αλλη τα "καλοπαιδα" του χωρου ειναι λιγα... θα την βρουμε την ακρη... :lol: :lol:
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 18 Ιαν, 2014 15:07

Αυτός πρέπει νάχει απωθημένα με κάποιους από εδώ μέσα ή κάποιοι τον πουλήσανε σε κάτι . :O3

Για να τραβάει τόσο ζόρι αν ο κάθε ένας βάλειή δεν βάλει υγραέριο δεν εξηγείται διαφορετικά.
Και μη μου πει Κυριάκο ότι τραβάς ζόρι για μένα μην την πατήσω που έβαλα υγραέριο και θέλης να με
προστατέψης. %-(
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 18 Ιαν, 2014 16:40

Μεγαλη κοτα οπως παντα κοκοκοκοκο ο Κυριακος..........καμμια απαντηση σε εμενα μονο φωτοβολιδες...............καλα ξενυχτια τρολλ
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 18 Ιαν, 2014 18:11

Και αν λεω αν ειναι οντος ο Κυριακος ενας απο αυτους που την πατησαν και του εβγαλε ζημια το υγραεριο,εχει η δεν εχει δικαιο που τα χωνει στο υγραεριο και σε αυτους που το παρουσιαζουν ως σωτηρια λυση?
Σας το ξαναειπα αλλα επιδηκτικα δεν το δινεται σημασια!
Στην Ελλαδα που ζουμε σημερα το ξαναλεω αμα πιαστεις μ@λακας και θελεις να στραφεις σε αλλες λυσεις οπως θερμανσης η κινησης παιζει να πιαστεις πολυ μεγαλος μ@λακας γιατι ολα λειτουργουν στο να τα οικονομισουν ολοι απο τα λεφτα που θα χωσεις και θα εξακολουθεις να χωνεις (αγορα καυσιμου)πλην απο εσενα τον GRAND μ@λακα!
Περυσι που λετε μην μπορωντας να αντεξω αλλο το βαρος της θερμανσης του σπιτιου μου αλλα και την μετακινηση με βενζινη αποφασισα να χωσω περιπου 4 χιλιαδες ευρω ετσι ωστε να μπορεσω να εξοικονομισω στο εγγυς μελλον χρηματα,με λιγα λογια δηλ. το καταλαβα οτι αν δεν χωσεις χρηματα δεν προκειτε να εξοικονομισεις,ετσι μου ειπαν ετσι ακουγα και ετσι διαβαζα στο ιντερνετ, τελικα αγορασα ξυλολεβητα μαζι με δοχειο αδρανειας οπου το ξυλο θεωρητικα ειναι ο πιο φθηνος τροπος θερμανσης γιατι εχει και το χαμαλικη του,και το υγραεριο στην περιπτωση μου θεωρητικα ηταν ο πιο φθηνος τροπος στο να κινουμε με το αυτοκινητο μου(γιατι για να αλλαζα το αυτοκινητο και να επαιρνα ενα ντιζελ π.χ ηθελα περισσοτερα χρηματα "θεωρητικα"!)!
Αμ ελα μου ντε που ολα μια μεγαλη παραμυθα ειναικαι δεν ισχυει το "αν δεν χωσεις χρηματα δεν προκειτε να εξοικονομισεις" και ισχυει το "χωσε χρηματα μ@λακα για να τα παρουμε εμεις"!
Σημερα που λετε ολοι εδω γυρω πουλανε το ξυλο προς 95 ευρω το στιβαχτο κυβικο οπου ισοδυναμουν 2,2 κυβικα προς 1 τονο ξερα ξυλα και καιγοντας τα σε εναν καλο ξυλολεβητα με 60% αποδοση χρεαζεσαι 4 τονους ξυλα προς 1 τονο πετρελαιο δηλ. για να παρουμε την ζεστη που θα παιρναμε απο εναν τονο πετρελαιο θελει να ξοδεψουμε 836 ευρω και αμα ηταν να βαλουμε επιδοτουμενο πετρελαιο(που δικαιουμε και εγω φετος οπως πιστευω δικαιουνται οι περισσοτεροι!) θα εδινα 880 ευρω,δηλ. μ@λακας χαμαλης για 44 ευρω τον τονο η καλυτερα για 88 ευρω ολο τον χρονο κερδος,το ιδιο ακριβος αλλα σε χειροτερη μορφη παιζει και με το υγραεριο,1 ευρω το λιτρο +20% αυξηση καταναλωσης+ λαδιερες+σερβις υγραεριου(προχθες το εσκασα το 40ρη) και προπαντων το ρισκο της ζημιας στις βαλβιδες που εν'γνωση μου το πηρα το ρισκο γνωριζοντας οτι το αυτοκινητο μου ειναι στις black list αλλα οπως ειπα τον εφαγα καλα τον παπα οτι θα εχω εξοικονομισει τοσα χρηματα εως οτου με βγαλει την ζημια που θα τα πληρωσει το υγραεριο αυτα!
Με λιγα λογια εχωσα ο μ@λακας 4 χιλιαρικα οχι να εξοικονομισω εγω (εγω απλα να ψαχνω το φως στην ακρη του τουνελ που λεγετε αποσβεση!)αλλα για να πλουτισουν οι αλλοι
Και λεω οτι σε χειροτερη μορφη ειναι το υγραεριο απ'οτι η περιπτωση της αρπαχτης του νταβατζιλικιου τις εναλλακτικης θερμανσης γιατι με το ξυλο μπορεσα και με πολυ ψαξιμο καταφερα και αγορασα απο την Βουλγαρια μεγαλη ποσοτητα στην μιση σχεδον τιμη απ'οτι μου ζητανε οι Ελληναρες νταβατζιδες και ετσι θα αποσβεσω και θα εξοικονομισω στο εγγυς μελλον(οχι ευκολα παντος,με πολυ κοπο και πολυ ψαξιμο!),με το υγραεριο ομως δεν μπορω να κανω τιποτα και ειμαι ερμαιο των πρατηριουχων ,αντε και πηγα μια φορα τον μηνα στα Σκοπια και γεμισα και τι εγινε,ετσι δεν γινετε τιποτα ,δεν γινετε ομως να βαλω μια δεξαμενη στην αυλη μου και να φερω μια νταλικα υγραεριο απο Βουλγαρια και να τους γραψω τους π@παρες στα τετοια μου!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 18 Ιαν, 2014 18:15

valsam έγραψε:Και αν λεω αν ειναι οντος ο Κυριακος ενας απο αυτους που την πατησαν και του εβγαλε ζημια το υγραεριο,εχει η δεν εχει δικαιο που τα χωνει στο υγραεριο και σε αυτους που το παρουσιαζουν ως σωτηρια λυση?
Σας το ξαναειπα αλλα επιδηκτικα δεν το δινεται σημασια!
Στην Ελλαδα που ζουμε σημερα το ξαναλεω αμα πιαστεις μ@λακας και θελεις να στραφεις σε αλλες λυσεις οπως θερμανσης η κινησης παιζει να πιαστεις πολυ μεγαλος μ@λακας γιατι ολα λειτουργουν στο να τα οικονομισουν ολοι απο τα λεφτα που θα χωσεις και θα εξακολουθεις να χωνεις (αγορα καυσιμου)πλην απο εσενα τον GRAND μ@λακα!
Περυσι που λετε μην μπορωντας να αντεξω αλλο το βαρος της θερμανσης του σπιτιου μου αλλα και την μετακινηση με βενζινη αποφασισα να χωσω περιπου 4 χιλιαδες ευρω ετσι ωστε να μπορεσω να εξοικονομισω στο εγγυς μελλον χρηματα,με λιγα λογια δηλ. το καταλαβα οτι αν δεν χωσεις χρηματα δεν προκειτε να εξοικονομισεις,ετσι μου ειπαν ετσι ακουγα και ετσι διαβαζα στο ιντερνετ, τελικα αγορασα ξυλολεβητα μαζι με δοχειο αδρανειας οπου το ξυλο θεωρητικα ειναι ο πιο φθηνος τροπος θερμανσης γιατι εχει και το χαμαλικη του,και το υγραεριο στην περιπτωση μου θεωρητικα ηταν ο πιο φθηνος τροπος στο να κινουμε με το αυτοκινητο μου(γιατι για να αλλαζα το αυτοκινητο και να επαιρνα ενα ντιζελ π.χ ηθελα περισσοτερα χρηματα "θεωρητικα"!)!
Αμ ελα μου ντε που ολα μια μεγαλη παραμυθα ειναικαι δεν ισχυει το "αν δεν χωσεις χρηματα δεν προκειτε να εξοικονομισεις" και ισχυει το "χωσε χρηματα μ@λακα για να τα παρουμε εμεις"!
Σημερα που λετε ολοι εδω γυρω πουλανε το ξυλο προς 95 ευρω το στιβαχτο κυβικο οπου ισοδυναμουν 2,2 κυβικα προς 1 τονο ξερα ξυλα και καιγοντας τα σε εναν καλο ξυλολεβητα με 60% αποδοση χρεαζεσαι 4 τονους ξυλα προς 1 τονο πετρελαιο δηλ. για να παρουμε την ζεστη που θα παιρναμε απο εναν τονο πετρελαιο θελει να ξοδεψουμε 836 ευρω και αμα ηταν να βαλουμε επιδοτουμενο πετρελαιο(που δικαιουμε και εγω φετος οπως πιστευω δικαιουνται οι περισσοτεροι!) θα εδινα 880 ευρω,δηλ. μ@λακας χαμαλης για 44 ευρω τον τονο η καλυτερα για 88 ευρω ολο τον χρονο κερδος,το ιδιο ακριβος αλλα σε χειροτερη μορφη παιζει και με το υγραεριο,1 ευρω το λιτρο +20% αυξηση καταναλωσης+ λαδιερες+σερβις υγραεριου(προχθες το εσκασα το 40ρη) και προπαντων το ρισκο της ζημιας στις βαλβιδες που εν'γνωση μου το πηρα το ρισκο γνωριζοντας οτι το αυτοκινητο μου ειναι στις black list αλλα οπως ειπα τον εφαγα καλα τον παπα οτι θα εχω εξοικονομισει τοσα χρηματα εως οτου με βγαλει την ζημια που θα τα πληρωσει το υγραεριο αυτα!
Με λιγα λογια εχωσα ο μ@λακας 4 χιλιαρικα οχι να εξοικονομισω εγω (εγω απλα να ψαχνω το φως στην ακρη του τουνελ που λεγετε αποσβεση!)αλλα για να πλουτισουν οι αλλοι
Και λεω οτι σε χειροτερη μορφη ειναι το υγραεριο απ'οτι η περιπτωση της αρπαχτης του νταβατζιλικιου τις εναλλακτικης θερμανσης γιατι με το ξυλο μπορεσα και με πολυ ψαξιμο καταφερα και αγορασα απο την Βουλγαρια μεγαλη ποσοτητα στην μιση σχεδον τιμη απ'οτι μου ζητανε οι Ελληναρες νταβατζιδες και ετσι θα αποσβεσω και θα εξοικονομισω στο εγγυς μελλον(οχι ευκολα παντος,με πολυ κοπο και πολυ ψαξιμο!),με το υγραεριο ομως δεν μπορω να κανω τιποτα και ειμαι ερμαιο των πρατηριουχων ,αντε και πηγα μια φορα τον μηνα στα Σκοπια και γεμισα και τι εγινε,ετσι δεν γινετε τιποτα ,με το ξυλο γινετε αυτο με το υγραεριο απαγορευετε πρωτα απ'ολα και δεν γινετε και πρακτικα να βαλω μια δεξαμενη στην αυλη μου και να φερω μια νταλικα υγραεριο απο Βουλγαρια και να τους γραψω τους π@παρες στα τετοια μου!
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 18 Ιαν, 2014 18:37

το θεμα θερμανση ειναι το νεο "ελντοραντο".........
θεωρω οτι περισότερο σταθηκα τυχαιρός στην επιλογή μου - την ξερεις - παρα οτι ηταν "επι τουτου"
απλά προσαρμοζομαι στο "παιχνιδι" αγοραζοντας καλοκαιρι και περιμενοντας την "ευκαιρία" τυπου καρφουρ ή αλλη.

κι οσο κι αν θεωρω "ανεπιτρεπτο" το να βγαινουν εξω και δη σκοπια τα χρηματα δεν μπορω να το πω αδικαιολογητο...
πελλετ ξυλο ή...... υγραεριο ειναι αυτο.... δυστυχως....

αυτο που δεν θεωρω σωστο ειναι το "τσουβαλιασμα" τυπου "ολοι το ιδιο εισαστε".

Αλλα ξεφυγαμε.
λογω ολου αυτου του καυγα παντως εκατσα κι εψαξα και οπως ειπα τελικά η τιμες σημερα δεν εχουν σχεδον καμια διαφορά με περσι τετοια εποχη "στην αντλια"

απο κει και περα θυμησου οτι ποτε δεν ειπα ( παρολο το.... δωρο :mrgreen: :mrgreen: ) οτι το υγραεριο ειναι για παντου.
"ναι μεν αλλα - χαρτι και μολυβι"
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό valsam » Σάβ 18 Ιαν, 2014 22:22

Τι δηλ. ρε fokion εγω εσυ ο αλφα και ο βητα που χωσασμε τα λεφτουδάκια μας μια ζωη τους μ@λακες πρεπει να κανουμε και να είμσστε συνεχεια με χαρτι και μολυβι και στο ψαξιμο για να δουμε αν συμφερει και όχι να μπαινουμε και μεσα από πανω και αυτοι που μας υποσχονταν λαγους με πετραχειλια να τα τσεπωνουν κατευθείαν?
Δηλ, να θελει ο νταβατζης πρατηριούχος να βγαλει την επενδυση του σε 6 μηνες και εμεις τοτε ρε φιλε σε τοσο θελουμε να την κανουμε,και όχι να ειμαστε με χαρτι και μολυβι για να μην μας βγαινει το ξυλο η το υγραεριο πιο ακριβα από το πετρελαιο και την βενζινη,πως θα γινει, εμεις λεφτα δεν δωσαμε?
Γιαυτο λεω φαντασου ο kyriak να είναι οντος καμενος από βλαβη των 1000 ευρω από το υγραεριο και μαλιστα μολις ειχε σκασει και αλλα τοσα και παραπανω για εγκατασταση,και με αυτές τις τιμες ποτε θα κανει αποσβεση?
Δεν εχει καπου δικαιο δηλ?
valsam
 
Δημοσιευσεις: 1395
Εγγραφή: Τετ 27 Απρ, 2011 20:43

Re: Εξισωση ΕΦΚ υγραεριου με πετρελαιου κινησης

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 18 Ιαν, 2014 23:09

valsam εγώ ποτέ δεν πίστεψα ότι τουγραέριο είναι η σωτήρια λύση και κατα τη γνώμη μου δεν είναι.
Απλά είναι μία λύση ανάγκης μη μπορώντας κάποιος να κάνει κάτι άλλο.
Έχης π.χ. ένα αυτοκίνητο 5 -10 χρόνων μεσαίου ή μεγάλου κυβισμού σε καλή κατάσταση.Στην αγορά η αξία του
είναι σχεδόν μηδενικη.Έτσι δεν μπορείς να το δώσης για να πάρης π.χ.ένα πετρέλαιο για φτηνότερα καύσιμα.
Έχοντας αγανακτήσει με τη βενζίνα και μη μπορώντας να το μετακινήσεις λόγω της υψηλής τιμής της τι κάνης.??

Η καλίτερη αυτή τη στιγμή λύση είναι να κάνης τη μετατροπή του σε υγραέριο.
Προσωπικά έτσι έκανα και μέχρι σήμερα μετά από 17.000 χιλιόμετρα δεν μετανοιώνω.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες