Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ταξίδι στην Κυλληνη

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Ταξίδι στην Κυλληνη

Δημοσίευσηαπό harry » Δευτ 25 Ιουν, 2012 19:25

παιδια καλησπέρα,

την κυριαπη πάω κυλληνη για μια εβδομάδα , μπορει να μου πει κάποιος σε ποιο πρατήριο είναι καλύτερα να γεμίσω ?
υποθετικα 300 χιλιομετρα πάω άνετα και με πέρνει και για αλλα 150 .. μετα όμως ?

επειδη δεν γνωρίζω την περιοχη εαν μου πείτε μεσω gasprice που ειναι καλυτερο θα με βολέψει ..

ευχαριστώ και καλές διακοπες σε όλους
harry
 
Δημοσιευσεις: 41
Εγγραφή: Τρί 22 Μαρ, 2011 13:10

Re: Ταξίδι στην Κυλληνη

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 25 Ιουν, 2012 22:39

harry έγραψε:παιδια καλησπέρα,

την κυριαπη πάω κυλληνη για μια εβδομάδα , μπορει να μου πει κάποιος σε ποιο πρατήριο είναι καλύτερα να γεμίσω ?
υποθετικα 300 χιλιομετρα πάω άνετα και με πέρνει και για αλλα 150 .. μετα όμως ?

επειδη δεν γνωρίζω την περιοχη εαν μου πείτε μεσω gasprice που ειναι καλυτερο θα με βολέψει ..

ευχαριστώ και καλές διακοπες σε όλους


Το τραγανο ειναι πιο κοντα αλλα και τα βραχνεικα ειναι σχεδόν πάνω στο δρόμο έχει και στη αμαλιαδα
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΚΑΘ'ΟΔΟΝ ΠΡΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟ

Δημοσίευσηαπό cosi » Παρ 23 Αύγ, 2013 14:26

Καλησπερα σε ολους.
Επειδη προκειται να ταξιδεψω αυριο προς Ζακυνθο και ξερω οτι δεν υπαρχει καποιο πρατηριο στο νησι, θελω να μαθω που μπορω να φουλαρω οσο γινεται πιο κοντα στην Κυλληνη αρκει φυσικα να βολευει και ο δρομος. Αρχικα θα φουλαρω βγαινοντας απο Αθηνα και μετα καπου κοντα στην Κυλληνη ωστε να εχω αρκετο υγραεριο για να κινηθω στο νησι. Βλεπω καποια πρατηρια στο gasprice αλλα δεν μπορω να ξερω ποια ειναι κλειστα και να καταλαβω ποιο πραγματικα με βολευει.
Σας ευχαριστω εκ τω προτερων και ευχομαι καλη συνεχεια καλοκαιριου σε οσους εχουν την τυχη να εχουν ακομη αδεια :D
cosi
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 10:31

Re: ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΚΑΘ'ΟΔΟΝ ΠΡΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟ

Δημοσίευσηαπό tgi » Παρ 23 Αύγ, 2013 15:10

Αγαπητέ φίλε,
Κατ αρχήν καλές διακοπές!!!
ευχομαι να περασεις όμορφα και ξεκουαστα εκεί που θα πάς!
στην Ζάκυνθο έχει πρατήριο και είναι αυτό : http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=7494
προτείνω να γεμίσεις Αθήνα και μετά ξανα έξω από την Πάτρα προς την Κυλλήνη http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=6736 όχι γιατί ειναι φτηνότερος αλλα είναι στον δρόμο σου και δεν βγαίνεις πολύ εξω από τον δρόμο σου!!
Και φυσικα εκεί στην Ζάκυνθο γεμίζεις από αυτό που σου έγραψα!

Παντως ένας καλός τρόπος για να δείς τί υπάρχει από πρατήρια υγραερίου εκεί που πας και στον δρόμο που θα πας είναι ο παρακάτω :
μπαίνεις σε αυτό το site http://www.index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143 και κατεβάζεις το αρχείο Google Earth klm
μετα το αρχείο το ανοίγεις με το Google Earth που αν δεν το έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου, μπορείς να το κατεβάσεις από την Google
Θα σου εμφανίσει τον χάρτη της Ελλάδος και τα πρατήρια πάνω του.
Εκεί βλέπεις που θέλεις να πάς και τον δρόμο που θα ακολουθήσεις και φυσικα που υπάρχουν τα πρατήρια υγραερίου.
Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και τον ruler και να δείς μέχρι που σε φτάνει χιλιομετρικα η αυτονομία της δεξαμενής υγραερίου που έχεις στο αυτοκίνητό σου!
Ετσι έκανα ταξίδι εγώ από Αθήνα - Λίμνη Κερκύνη το Πασχα!

Αν έχεις navigator, κατεβάζεις το αντίστοιχο αρχειάκι από το pois.gr (τρίτο link), το βάζεις στον navigator και σε πηγαίνει τυφλά!

Καλές διακοπές
Citroen C4 GP
2009-2019 με Icom JTG
2019 μέχρι σήμερα EuropeGas
190.000 χιλ. με Υγραέριο
Άβαταρ μέλους
tgi
 
Δημοσιευσεις: 548
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 13:07
Τοποθεσία: Αθηνα - Ν.Ηρακλειο

Re: ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΚΑΘ'ΟΔΟΝ ΠΡΟΣ ΖΑΚΥΝΘΟ

Δημοσίευσηαπό cosi » Παρ 23 Αύγ, 2013 15:44

tgi έγραψε:Αγαπητέ φίλε,
Κατ αρχήν καλές διακοπές!!!
ευχομαι να περασεις όμορφα και ξεκουαστα εκεί που θα πάς!
στην Ζάκυνθο έχει πρατήριο και είναι αυτό : http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=7494
προτείνω να γεμίσεις Αθήνα και μετά ξανα έξω από την Πάτρα προς την Κυλλήνη http://www.gasprice.gr/main/showgasstation.asp?stationid=6736 όχι γιατί ειναι φτηνότερος αλλα είναι στον δρόμο σου και δεν βγαίνεις πολύ εξω από τον δρόμο σου!!
Και φυσικα εκεί στην Ζάκυνθο γεμίζεις από αυτό που σου έγραψα!

Παντως ένας καλός τρόπος για να δείς τί υπάρχει από πρατήρια υγραερίου εκεί που πας και στον δρόμο που θα πας είναι ο παρακάτω :
μπαίνεις σε αυτό το site http://www.index.pois.gr/poicard.asp?POI_ID=143 και κατεβάζεις το αρχείο Google Earth klm
μετα το αρχείο το ανοίγεις με το Google Earth που αν δεν το έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή σου, μπορείς να το κατεβάσεις από την Google
Θα σου εμφανίσει τον χάρτη της Ελλάδος και τα πρατήρια πάνω του.
Εκεί βλέπεις που θέλεις να πάς και τον δρόμο που θα ακολουθήσεις και φυσικα που υπάρχουν τα πρατήρια υγραερίου.
Αν θέλεις μπορείς να βάλεις και τον ruler και να δείς μέχρι που σε φτάνει χιλιομετρικα η αυτονομία της δεξαμενής υγραερίου που έχεις στο αυτοκίνητό σου!
Ετσι έκανα ταξίδι εγώ από Αθήνα - Λίμνη Κερκύνη το Πασχα!

Αν έχεις navigator, κατεβάζεις το αντίστοιχο αρχειάκι από το pois.gr (τρίτο link), το βάζεις στον navigator και σε πηγαίνει τυφλά!

Καλές διακοπές


Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου για τις πληροφοριες και τις ευχες σου.
Δεν ηξερα οτι εχει η Ζακυνθος εχει πρατηριο με υγραεριο , παροτι με τσιμπημενη τιμη σιγουρα βολευει.
Αλλα οπως λες το πιο βολικο στο δρομο μου ειναι αυτο που μου εστειλες μετα τα Βραχνεικα.
Να περνας καλα και εσυ!
cosi
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 10:31

Re: Ταξίδι στην Κυλληνη

Δημοσίευσηαπό cosi » Παρ 30 Αύγ, 2013 12:05

Καλημερα.
Επεστρεψα χθες βραδυ απο Ζακυνθο. Τελικα το πρατηριο που βρισκεται στο Θεριανο (No 6736 στο gasprice) βολευει παρα πολυ για οποιον κινειται προς Κυλληνη και δεν θελει να γεμισει στην Ζακυνθο η Κεφαλλονια. Βγαινεις ελαχιστα εκτος δρομου, το μειγμα του ειναι petrogas, μου ειπε ο υπαλληλος οτι παλια εφερνε coral αλλα επειδη του εκαναν παραπονα φερνει τωρα μονο petrogas.
Επισης παρατηρησα πηγαινοντας προς Ζακυνθο οτι περιπου 2-3 χλμ αφου στριψουμε την μεγαλη δεξια στροφη λιγο πριν την Ανδραβιδα υπαρχει και ενα αλλο πρατηριο στην δεξια μερια προς Κυλληνη στο οποιο φουλαρα κατα την επιστροφη για Αθηνα. Βολευει απιστευτα, εχει καλη τιμη (0.878), μειγμα petrogas. Νομιζω ειναι το Νο 6762 στο gasprice , ο ιδιοκτητης μου ειπε οτι το εχει ανοιξει εδω και περιπου 1.5 μηνα.
cosi
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ 16 Μάιος, 2013 10:31


Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες