Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Η τιμη ξεφευγει

Ακριβαίνει το υγραέριο; Τοποθεσία των πρατηρίων LPG; Είναι επαρκές το δίκτυο; Νέα πρατήρια;

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 28 Δεκ, 2011 20:56

Θα μου πεις 5 λεπτα ειναι 5 λεπτά... αλλα στα 100 λιτρα ειναι 5 ευρω... οσο ενα πακετο καπνός πανω κατω
και με 100 λιτρα αεριο εχεις σωσει σε σχεση με βενζινα πολλαπλάσια χρηματα...

Αξιζει τελικά αυτο το ψυχοφθορο "κυνηγι του λεπτου".......

Θα μου πεις... γιατι ρε μαγκα εσενα σου περισσευουν, σου τρεχουν απο τα πατζακια???
Προφανως και οχι... αλλιως δεν θα εβαζα υγραεριο ουτε θα κυκλοφωρουσα αυτοκινητο με τρεχουσα αξια στις αγγελειες 2.000...
Αλλα εχω τοσα να αγχωνωμαι, να αγχωνωμε και για την τιμη του γκαζιου??? αν απο 80 ειναι 85???
Προστιμω να σκευφτομαι ποσα ΔΕΚΑΕΥΡΑ σωζω καθε μερα απο την τσεπη μου...
Ασε που η βενζινα απο οτι ειδα περασε παλι το 1.6 ακομα και εδω στην Κλεισθενους...

600 + χιλιομετρα με 82 ευρω αεριο
αντι 140+ που θα ηθελα..
κι αυτα σε λιγοτερο απο μηνα..
Μ' αυτα τα 60 ευρω πηρα το ακριβο σκυλακι απο το Μουστακα που ηθελε η 5χρονη κορη μου και δε τα εδωσα "για βενζινα"
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Τετ 28 Δεκ, 2011 22:18

Εάν υπάρξει επανάπαυση να είσαι βέβαιος ότι θα δείς μεγαλύτερες αυξήσεις, αυτό θα το ήθελαν οι αγαπητοί πρατηριούχοι οι οποίοι
είναι αρκέτοι που παρακολουθούν τίς αντιδράσεις του συνόλου ,μέσα απο εδώ αλλά κυρίως απο το εξιδικευμένο site gasprice.gr
Πίστευω πως υπάρχει επίδραση και κυρίως στο αέριο διότι σε αυτό τον "χορό" μπήκαν πολλλοί ταυτόχρονα και πρατήρια και χρήστες που ευτυχώς οχι πολύ αργά έδειξαν και συνεχίζουν βέβαια να δείχνουν ενδιαφέρον και να ασκούν πίεση μέσα απο την καταναλωτική συμπεριφορά τους στην κάθε περίπτωση που "ξεφεύγει".
Αποψή μου δέν πρέπει να υπάρξει εφησυχασμός στο σφυρί κάθε ένεργεια αισχροκέρδιας και φυσικά δέν φταίνε μόνο τα "πρατήρια"
ο "σκηνοθέτης" είναι η πηγή ΕΛΠΕ η όπως αλλιώς λέγετε.
Σίγουρα η σταγόνα δε σε ξεδιψά αλλά το ποτηρί η το μπουκάλι που θα γεμίσει απο δάυτες θα το κάνει.
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 28 Δεκ, 2011 22:36

ναι, ισως κι εγω να μην το εθεσα σωστα...

αν αυριο δω 95 λεπτά το αεριο με την βενζινα ακομα στο 1.6 να σαλταρω
αλλα αν την δω στο 1.8............ ( για οποιοδηποτε λογο πλην αισχροκερδιας....)

αλλα πραγματικά εχω σοβαροτερα προβληματα απο το αν ανεβει 1 λεπτο το αεριο....

θελω να πω... για ποσο καιρο το αεριο ηταν στο 79 και η βενζινα στο 1.6 + εκει και για καιρό οι αεριοκινητοι κερδιζατε χοντρα ( εγω δεν ημουν ακομα τοτε..)
ε για σκαρτη μια βδομαδα και στις φτυνες πιατσες οπως πχ η κλεισθενους επεσε μεχρι και 1,56κατι με το αεριο σταθερο στο 0,82...
και τωρα ξανακαβαλησε το 1,60κατι.... με το αεριο στα 85,5...
Η διαφορά παλι ειναι χαοδης.....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό GREGORI » Τετ 28 Δεκ, 2011 22:46

Ακριβώς για όλα αυτα που λές πρέπει να είμαστε ο μοχλός πίεσης ,οσο πετυχαίνει αυτο.
Εγώ να σκεφτής ξεκίνησα με 0,60 και τήν "υπόσχεση" οτι η τιμή είναι σταθερή ,εσυ το λές ; μετά το Ιούλιο του 2010
που βγήκαν με τήν σέσουλα οι "εγκαταστάτες" και γέμισε ό τόπος υγραεριοκίνητα άρχισε και το "παιχνίδι της τιμής".
Αναμενόμενο αφού έτσι ειναι ο νόμος της αγορά σε κάθε είδος ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΗ ,ας συνεχίσουμε άλλος πολύ και άλλος λιγότερο δεν πειράζει αυτό, απολογισμός δεν θα ζητηθεί απο κανένα.
Jetta 1.6 mpi Ζavoli άνευ λαδιέρας - 55000 ++χλμ -1200 hour LPG/215 hour βενζινη/
GREGORI
 
Δημοσιευσεις: 263
Εγγραφή: Πέμ 16 Δεκ, 2010 23:36

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 29 Δεκ, 2011 02:10

συμφωνω 100% με τον GREGORI

το νοημα δεν ειναι να κερδισω 1-2 Ευρω, το νοημα ειναι με το πορτοφολι μου να επιβραβευσω αυτον που με σεβεται και να τιμωρησω αυτον που με εμπαιζει.
οταν ο Ρεντης το ειχε 0,799 και οι αλλοι 0,83, εγω εκανα 20+ χλμ για να παω/ερθω και να φουλαρω εκει.
δεν το εκανα για να κερδισω 1μισι Ευρω, αφου στην τελικη εχανα κι ολας απο τα παραπανω χλμ
το εκανα για να επιβραβευσω εκεινον και να κοψω απο τους αλλους.
τωρα βεβαια που το αυξησε και αυτος, θα παρει απο τα 3 το μακρυτερο, και η προτιμηση θα παει στον αμεσως επομενο.


για μενα αυτο ειναι κατι που πρεπει να ισχυει παντου, οχι μονο στα υγρα καυσιμα.
οποιος νομιζει οτι ψηφιζουμε 1 φορα καθε 4 χρονια ειναι γελασμενος.
ψηφιζουμε καθε μερα πολλες φορες με το πορτοφολι μας και τις επιλογες που κανουμε.
και ειδικα τωρα σε αυτην την κριση, το καθε Ευρω που δινουμε εχει ακομα πιο μεγαλη αξια σαν ψηφος
πρεπει να το δινουμε σε αυτους που το αξιζουν και μας σεβονται και να το κοβουμε απο οσους μας κοροιδευουν.

μαρεσε οπως το εγραψα, θα το βαλω και στην υπογραφη μου. :p :lol:
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό l3g3nd » Πέμ 29 Δεκ, 2011 12:43

tommygun έγραψε:συμφωνω 100% με τον GREGORI

το νοημα δεν ειναι να κερδισω 1-2 Ευρω, το νοημα ειναι με το πορτοφολι μου να επιβραβευσω αυτον που με σεβεται και να τιμωρησω αυτον που με εμπαιζει.
οταν ο Ρεντης το ειχε 0,799 και οι αλλοι 0,83, εγω εκανα 20+ χλμ για να παω/ερθω και να φουλαρω εκει.
δεν το εκανα για να κερδισω 1μισι Ευρω, αφου στην τελικη εχανα κι ολας απο τα παραπανω χλμ
το εκανα για να επιβραβευσω εκεινον και να κοψω απο τους αλλους.
τωρα βεβαια που το αυξησε και αυτος, θα παρει απο τα 3 το μακρυτερο, και η προτιμηση θα παει στον αμεσως επομενο.


για μενα αυτο ειναι κατι που πρεπει να ισχυει παντου, οχι μονο στα υγρα καυσιμα.
οποιος νομιζει οτι ψηφιζουμε 1 φορα καθε 4 χρονια ειναι γελασμενος.
ψηφιζουμε καθε μερα πολλες φορες με το πορτοφολι μας και τις επιλογες που κανουμε.
και ειδικα τωρα σε αυτην την κριση, το καθε Ευρω που δινουμε εχει ακομα πιο μεγαλη αξια σαν ψηφος
πρεπει να το δινουμε σε αυτους που το αξιζουν και μας σεβονται και να το κοβουμε απο οσους μας κοροιδευουν.

μαρεσε οπως το εγραψα, θα το βαλω και στην υπογραφη μου. :p :lol:


O tommygun έχει πιάσει το νόημα της καταναλωτικής συνείδησης. Δυστυχώς είναι η μειοψηφία. Αν πάντως θέλετε να κάνετε κάτι, αυτό που περνάει από το χέρι σας, είναι να πηγαίνετε στον φτηνότερο. Μόνο έτσι αλλάζουν τα πράγματα... ;)
Peugeot 206 XT 1.4 8V TipTronic Stefanelli 15000 km και συνεχίζω!
Άβαταρ μέλους
l3g3nd
 
Δημοσιευσεις: 85
Εγγραφή: Παρ 14 Οκτ, 2011 14:44

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 29 Δεκ, 2011 12:49

Το κακο ειναι οτι στην περιοχή μου ( Γερακας) ΟΛΑ τα πρατηρια που εχουν υγραεριο εχουν εναρμονισμενη τιμη..
Και η δουλεια μου ειναι Πικερμι....
Το μονο που εχω προσπαθησει ειναι να βαζω απο μια σεξαμενη σε ολα να δω με πιο θα βγαλω τα περισσότερα χλμ και χωρίς προβληματα ωστε αν μη τι αλλο να πηγαινω σε αυτον..

Πραγματικά δεν εχω καμια σχεση με τον Ρεντη πχ...
Οσο ειμουν βενζινοκινητος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πηγαινα στον φτυνότερο με καλη ποιοτητα...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΚΙΝΗΣΗΣ LPG

Δημοσίευσηαπό christoi » Πέμ 29 Δεκ, 2011 13:23

manolis6789 έγραψε:ΒΡΙΚΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΚΙΝΗΣΗΣ LPG ΑΡΙΣΤΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ ΣΤΟ ΧΟΡΤΙΑΤΗ 2ΧΛΜ ΧΟΡΤΙΑΤΗ ΠΡΟΣ ΑΓ.ΒΑΣΙΛΕΙΟ ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΞΕΝΟΚΡΑΤΗΣ -ΕΛΙΝ


0,819 καλή τίμη;; Φύγε από δω ρε συ που είναι και καλή τιμή.
Όταν το δεις να την έχει ΚΑΤΩ από 0,75, πες μας να περάσουμε. Εξάλλου λίγο δύσκολο κάποιος να μένει εκεί πάνω και να μην κατεβαίνει Θεσσαλονίκη, το οποίο έχει ως αποτέλεσμα να βρίσκει φθηνότερα.
Opel Astra H 1.4 Romano με περισσότερα από 80.000km και λιγότερα από 100.
Άβαταρ μέλους
christoi
 
Δημοσιευσεις: 600
Εγγραφή: Παρ 06 Μάιος, 2011 21:02

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό tommygun » Πέμ 29 Δεκ, 2011 13:39

fokion έγραψε:Το κακο ειναι οτι στην περιοχή μου ( Γερακας) ΟΛΑ τα πρατηρια που εχουν υγραεριο εχουν εναρμονισμενη τιμη..
Και η δουλεια μου ειναι Πικερμι....
Το μονο που εχω προσπαθησει ειναι να βαζω απο μια σεξαμενη σε ολα να δω με πιο θα βγαλω τα περισσότερα χλμ και χωρίς προβληματα ωστε αν μη τι αλλο να πηγαινω σε αυτον..

Πραγματικά δεν εχω καμια σχεση με τον Ρεντη πχ...
Οσο ειμουν βενζινοκινητος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ πηγαινα στον φτυνότερο με καλη ποιοτητα...


προσπαθησε να βρισκεις ευκαιρια να πηγαινεις σε καποιον αλλον που το εχει εστω και λιγο φτηνοτερα,
πχ αν τυχει να κατεβεις κεντρο ή να πας προς τα δυτικα, συνδιασε το με ενα φουλαρισμα στα εκει πρατηρια.
οχι για το κερδος του 1 λεπτου, αποκλειστικα και μονο για να σε χασουν απο τακτικο πελατη αυτοι οι καρτελαντζηδες.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Η τιμη ξεφευγει

Δημοσίευσηαπό fokion » Πέμ 29 Δεκ, 2011 13:52

Εχεις δικιο δε μπορω να πω...

ΠΧ με προβληματιζει το γεγονός οτι ο Πανικίδης στο βενζιναδικο στην Δουκισης ( συμφωνα με το gasprice ) το εχει το αεριο 0,855 ενω στο αλλο του βενζιναδικο στο Μοσχατο στην Πειραιως, το εχει 0,826......

Διατειρω και μια επιφυλαξη βεβαια καθοτι οι αναφερομενες στο gasprice εταιρείες ΔΕΝ ειναι οι οι ιδιες στα 2 βενζιναδικα...
Αλλα Πανικιδης και τα 2 στην επωνημια και με ιδιο αντικειμενο....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2253
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Τιμή υγραερίου - πληροφορίες για πρατήρια

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες