Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντλία βενζίνης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 24 Ιούλ, 2016 01:47

Εντάξει μιλάμε και για άλφα ρομέο, το χτικιο της βλάβης. Εχεις δοκιμάσει αλλη μάρκα αντλίας? Είσαι μπροστά όταν ανοίγεται η νέα αντλια απο το κουτί της? Ξέρεις, πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων ίδιων βλαβών να αναλαβεις λίγο τα ηνια ο ιδιος. Ή ο ανταλλακτικας σας γλενταει πουλωντας μαϊμού ή δεν ξέρω γω τι. Σε καμια περίπτωση δεν σε έχει καλυψει η εγγύηση του νέου ανταλλακτικου? Σε τι χρονικό διαστημα σου χαλάνε?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό meletis » Δευτ 13 Φεβ, 2017 13:18

Μου τελειωσε το υγραεριο χθες και δουλεψα βενζινη.Σημερα το πρωι στην εκκινηση το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα. Η μιζα γυρναγε κανονικα.Μετα απο 4-5 προσπαθειες πηρε κανονικα. Υποπτευομαι τα μπεκ βενζινης ή αντλια βενζινης.
1η φορα μου το εκανε.
Με υγραεριο εχω 48.000, συνολικα 355.000χλμ. Δικαιολογειται να τα φτυσει και η αντλια, δεν εχει αλλαχτει ποτε.
Βενζινη απο τοτε που εχω υγραεριο εχω παντα πανω απο το ¼. Βενζινη ανανεωνω καθε μηνα απο 10€ περιπου. Πιστευω οτι ισως απλως εφτασε η ωρα της, γιατι σε Opel Corsa C που είχα , αντλια βενζινης ειχα αλλαξει 3 φορες, και που δεν ηταν με υγραεριο.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό anikologr » Δευτ 13 Φεβ, 2017 16:03

meletis έγραψε:Μου τελειωσε το υγραεριο χθες και δουλεψα βενζινη.Σημερα το πρωι στην εκκινηση το αμαξι δεν επαιρνε μπροστα. Η μιζα γυρναγε κανονικα.Μετα απο 4-5 προσπαθειες πηρε κανονικα. Υποπτευομαι τα μπεκ βενζινης ή αντλια βενζινης.
1η φορα μου το εκανε.
Με υγραεριο εχω 48.000, συνολικα 355.000χλμ. Δικαιολογειται να τα φτυσει και η αντλια, δεν εχει αλλαχτει ποτε.
Βενζινη απο τοτε που εχω υγραεριο εχω παντα πανω απο το ¼. Βενζινη ανανεωνω καθε μηνα απο 10€ περιπου. Πιστευω οτι ισως απλως εφτασε η ωρα της, γιατι σε Opel Corsa C που είχα , αντλια βενζινης ειχα αλλαξει 3 φορες, και που δεν ηταν με υγραεριο.


Εφόσον πάντα με βενζίνη παίρνει μπροστά δεν είναι αυτό που λες. Το πιο πιθανό για μένα είναι τα fuel trims.
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό dimitrisnd1 » Δευτ 13 Φεβ, 2017 19:21

Δοκίμασε και πήγαινε μόνο με βενζίνη τέρμα το γκάζι σε όλο το εύρος στροφών να δεις πως θα συμπεριφερθει. Πράγματι μπορεί να είναι αντλία βενζίνης ή και φίλτρο βενζίνης μπουκωμενο. Δες και αν στο ξανακάνει.. Γενικά σε τέτοια περίπτωση πας γύρω γύρω πριν καταλήξεις σε αντλία. Κοιτάς μπαταρία - μπουζί εφόσον τα φοράς πολύ καιρό, fuel trims για αν κάτι πάει στραβά, maf sensor, και μετά βλέπεις και για την αντλία...

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
dimitrisnd1
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 27 Νοέμ, 2016 20:34

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό GiorgosBrazil » Τρί 11 Σεπ, 2018 20:22

Παιδια Πρόσφατα είχα λαμπάκι μηχανής σε Passat 2.0 fsi με brc .. πάω στο μαστορι μου και μου λέει τα εξής σφάλματα
-λάμδα
-3 σφάλματα με φτωχό μείγμα
-πίεση καυσίμου (μάλλον αντλία?)
-misfire κύλινδρος 1

Μου λέει να αλλάξουμε μόνο τον λάμδα για να δούμε τα άλλα σφάλματα μην είναι από το αέριο. Και έτσι και έγινε. Μόλις τον αλλαζω μου σβήνει τα σφάλματα και μου λέει να κάνω 200 χιλιομετρα μονο με βενζίνη (100 εντός και 100 εκτός) και να ξαναπαω. Κάνω ότι μου λέει και το βάζει στο διαγνωστικό και δεν έδειξε κανένα σφάλμα. Μετά μου λέει κανε το ίδιο με αέριο και ξαναελα.... και τσουυυπ το λαμπάκι στα πρώτα 30χλμ.. το διαγνωστικό έβγαλε τα ίδια σφάλματα εκτός του λάμδα.. πάω μετά στο service του αερίου και μου λέει ότι μου διόρθωσε μόνο το μείγμα και τα άλλα δεν είναι από το αέριο..

Τι λέτε να κάνω γιατί βλέπω αυτο το λαμπάκι μηχανής και τρελαίνομαι..
GiorgosBrazil
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Αύγ, 2018 14:50

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 11 Σεπ, 2018 20:40

GiorgosBrazil έγραψε:Παιδια Πρόσφατα είχα λαμπάκι μηχανής σε Passat 2.0 fsi με brc .. πάω στο μαστορι μου και μου λέει τα εξής σφάλματα
-λάμδα
-3 σφάλματα με φτωχό μείγμα
-πίεση καυσίμου (μάλλον αντλία?)
-misfire κύλινδρος 1

Μου λέει να αλλάξουμε μόνο τον λάμδα για να δούμε τα άλλα σφάλματα μην είναι από το αέριο. Και έτσι και έγινε. Μόλις τον αλλαζω μου σβήνει τα σφάλματα και μου λέει να κάνω 200 χιλιομετρα μονο με βενζίνη (100 εντός και 100 εκτός) και να ξαναπαω. Κάνω ότι μου λέει και το βάζει στο διαγνωστικό και δεν έδειξε κανένα σφάλμα. Μετά μου λέει κανε το ίδιο με αέριο και ξαναελα.... και τσουυυπ το λαμπάκι στα πρώτα 30χλμ.. το διαγνωστικό έβγαλε τα ίδια σφάλματα εκτός του λάμδα.. πάω μετά στο service του αερίου και μου λέει ότι μου διόρθωσε μόνο το μείγμα και τα άλλα δεν είναι από το αέριο..

Τι λέτε να κάνω γιατί βλέπω αυτο το λαμπάκι μηχανής και τρελαίνομαι..

Τη ρύθμιση του φτωχού μείγματος πώς στο διόρθωσε .
Το βγάλατε στο δρόμο και κάποιος να οδηγάει να δείτε το χάρτη βενζίνης / υγραερίου εν κίνηση;
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό GiorgosBrazil » Τρί 11 Σεπ, 2018 21:29

Ναι έτσι ακριβώς.. μην φανταστείς καμία τρελή διαδρομή.. κάνα 200 μέτρα να έκανε..
GiorgosBrazil
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τρί 07 Αύγ, 2018 14:50

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 11 Σεπ, 2018 21:35

GiorgosBrazil έγραψε:Ναι έτσι ακριβώς.. μην φανταστείς καμία τρελή διαδρομή.. κάνα 200 μέτρα να έκανε..

Πρέπει να το βγάλει τουλάχιστον 15-20 χλμ και να σε καθοδηγεί. Κράτησε σταθερο τα γκάζι, ή αύξησε και αυτός να κάνει ρυθμίσεις στο χάρτη όπου χρειάζεται.
Στο αναφέρω γιατί σε εμένα έτσι διόρθωσε το χάρτη σε άλλο εγκαταστάτη. Τουλάχιστον 2 ώρες οδηγούσα. Δοκιμές στο ρελαντί , δοκιμές στην επιτάχυνση και δοκιμές και με σταθερό γκάζι.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό tedd » Σάβ 15 Σεπ, 2018 10:30

Μπας και να αλλάξεις μάστορα;;

Στάλθηκε από το Redmi 5 Plus μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό tom2tsi » Κυρ 16 Σεπ, 2018 10:19

Τα καθαριστικα των μπεκ ή του κυκλωματος τροφοδοσιας(liqui moly - wurth injection cleaner κλπ) πιστευεται οτι βοηθουνε την κατασταση με τα καυσιμα για την προστασια της βενζινης?
tom2tsi
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 27 Μάιος, 2018 16:17

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 61 επισκέπτες