Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντλία βενζίνης

Πόσο συμφέρει τελικά; Κόστος εγκατάστασης; Αναμονές για εγκατάσταση; Αυτονομία;

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό macmac » Τρί 19 Ιούλ, 2016 09:38

Συμφορουμίτης που έβαζε μόνιμα v-power σε άλλο thread δήλωσε ότι του κάηκε η αντλία,και όταν την βγάλανε με τον μάστορα ήταν γεμάτη με "κολώδη" ουσία σαν τσίχλα. Φυσικό ήταν να καεί λοιπόν. Η βενζίνη από μόνη της είναι πλήρως καθαρό υγρό. Δεν περιέχει ξένες ουσίες. Καίγεται πλήρως και δεν αφήνει κατάλοιπα. Εμείς με το υγραέριο δημιουργούμε πρόβλημα με τον εξής τρόπο: Βάζουμε βενζίνη με πρόσθετα. Ωραία. Τα πρόσθετα μέσα στην βενζίνη είναι σε τέτοιο ποσοστό που δεν επηρεάζουν αρνητικά την ροή της και καίγονται πλήρως μαζί με την βενζίνη. Εμείς όμως δεν την καίμε, την αφήνουμε να φέρνει συνεχώς γύρω γύρω γύρω. Σταδιακά και επειδή είναι πολύ πτυτική, η βενζίνη εξαερώνεται λόγω θερμοκρασιών του κυκλώματος, αλλά όχι τα πρόσθετα. Σκεφτείτε τώρα ότι στη διάρκεια ενός έτους μπορεί να προσθέσουμε πολύ περισσότερη βενζίνη από αυτή που καίμε. Τα πρόσθετα μένουν στο κύκλωμα και το αποτέλεσμα είναι να προστίθενται στην υπάρχουσα βενζίνη αλλάζοντας τα ποσοστά τους μέσα σε αυτή και κάνοντάς την πιο παχύρευστη... Ε! πόσο να αντέξει η αντλία...
Το έργο αυτό το έχω δει πολλές φορές σε αναρίθμητα thread που έχουν ανοίξει φίλοι συμφορουμίτες. Όλοι μα όλοι βάζουν βενζίνες με πρόσθετα (μερικοί χωρίς να το ξέρουν. Δεν είναι μόνο η vpower, όλες οι εταιρίες έχουν αντίστοιχες βενζίνες). Φυσικά υπάρχουν και μερικές εξαιρέσεις που όμως επιβεβαιώνουν τον κανόνα. Σε αυτές τις εξαιρέσεις η αντλία θα χαλούσε έτσι κι αλλιώς είτε με χρήση αερίου, είτε με χρήση βενζίνης.
Η τελική φυσικά επιλογή είναι δική σας!
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 19 Ιούλ, 2016 11:04

Έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημα είναι ότι δεν καις την βενζίνη. Όχι ότι βάζεις βενζίνη με πρόσθετα. Κανονικά είτε κανονική βενζίνη βάζεις, είτε με πρόσθετα πρέπει, πρέπει να την καις μέσα σε ένα 3μηνο (μέγιστο) μιας και η βενζίνη "χαλάει μετά" απο κάποιο διάστημα. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό tedd » Τρί 19 Ιούλ, 2016 12:47

..
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό macmac » Τετ 20 Ιούλ, 2016 09:42

viallesi έγραψε:Έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημα είναι ότι δεν καις την βενζίνη. Όχι ότι βάζεις βενζίνη με πρόσθετα. Κανονικά είτε κανονική βενζίνη βάζεις, είτε με πρόσθετα πρέπει, πρέπει να την καις μέσα σε ένα 3μηνο (μέγιστο) μιας και η βενζίνη "χαλάει μετά" απο κάποιο διάστημα. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.


H απλή / φθηνή / καθαρή βενζίνη δεν αφήνει κατάλοιπα, δεν "χαλάει", αλλά εξατμίζεται. Τα πρόσθετα όμως δεν εξατμίζονται.
Θες δοκιμή; Βάλε σε ένα βάζο απλή βενζίνη, κλείστο να μην μπαίνει αέρας και σκόνη και άφησέ το στο μπαλκόνι. Τώρα το καλοκαίρι, το βάζο θα αδειάσει εν ριπεί οφθαλμού. Δεν θα χαλάσει η βενζίνη που έχεις μέσα. Θα εξατμιστεί. Βάλε μετά και vpower ή όποια άλλη θες "special" βενζίνη. Θα εξατμιστεί κι αυτή, δεν θα χαλάσει, αλλά στο βάζο θα μείνουν τα πρόσθετα...
Αν αυτή την ποσότητα την πολλαπλασιάσεις χ100 χ1000 στην χρήση της βενζίνης που κάνουμε στο αυτοκίνητο, να τι προκαλεί βλάβες στις αντλίες. Τι άλλο να πω για να το εξηγήσω;
Επίσης να προσθέσω ότι οι αντλίες βενζίνης δεν επηρεάζονται από τα σκουπιδάκια που μπορεί να υπάρχουν μέσα στο καύσιμο και προέρχονται από τις δεξαμενές του βενζινά, της μεταφορικής κλπ, σε σημείο που να κολλάνε και να καίγονται. Οι αντλίες που καίγονται από αυτό τον λόγο, θα καιγόντουσαν και χωρίς αέριο. Είναι η εξαίρεση του κανόνα του προηγούμενου μηνύματος που έλεγα.
Hyundai Matrix 06 - Bardolini - 49000Km / 2500 ώρες με υγραέριο (11lt/100Km + 1,5lt/100Km βενζίνη)
Άβαταρ μέλους
macmac
 
Δημοσιευσεις: 102
Εγγραφή: Τετ 20 Ιουν, 2012 14:56

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τετ 20 Ιούλ, 2016 10:19

macmac έγραψε:
viallesi έγραψε:Έτσι όπως το περιγράφεις το πρόβλημα είναι ότι δεν καις την βενζίνη. Όχι ότι βάζεις βενζίνη με πρόσθετα. Κανονικά είτε κανονική βενζίνη βάζεις, είτε με πρόσθετα πρέπει, πρέπει να την καις μέσα σε ένα 3μηνο (μέγιστο) μιας και η βενζίνη "χαλάει μετά" απο κάποιο διάστημα. Ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες.


H απλή / φθηνή / καθαρή βενζίνη δεν αφήνει κατάλοιπα, δεν "χαλάει", αλλά εξατμίζεται. Τα πρόσθετα όμως δεν εξατμίζονται.
Θες δοκιμή; Βάλε σε ένα βάζο απλή βενζίνη, κλείστο να μην μπαίνει αέρας και σκόνη και άφησέ το στο μπαλκόνι. Τώρα το καλοκαίρι, το βάζο θα αδειάσει εν ριπεί οφθαλμού. Δεν θα χαλάσει η βενζίνη που έχεις μέσα. Θα εξατμιστεί. Βάλε μετά και vpower ή όποια άλλη θες "special" βενζίνη. Θα εξατμιστεί κι αυτή, δεν θα χαλάσει, αλλά στο βάζο θα μείνουν τα πρόσθετα...
Αν αυτή την ποσότητα την πολλαπλασιάσεις χ100 χ1000 στην χρήση της βενζίνης που κάνουμε στο αυτοκίνητο, να τι προκαλεί βλάβες στις αντλίες. Τι άλλο να πω για να το εξηγήσω;
Επίσης να προσθέσω ότι οι αντλίες βενζίνης δεν επηρεάζονται από τα σκουπιδάκια που μπορεί να υπάρχουν μέσα στο καύσιμο και προέρχονται από τις δεξαμενές του βενζινά, της μεταφορικής κλπ, σε σημείο που να κολλάνε και να καίγονται. Οι αντλίες που καίγονται από αυτό τον λόγο, θα καιγόντουσαν και χωρίς αέριο. Είναι η εξαίρεση του κανόνα του προηγούμενου μηνύματος που έλεγα.


Ναι βρε το κατάλαβα αυτό που λες, αλλά αν κάθε 2μηνο - 3μηνο καις την βενζίνη δεν θα έχεις πρόβλημα ότι και να βάζεις. Δεν θα προλαβαίνει να εξατμιστεί όπως λες. Είναι κακό να την αφήνεις παραπάνω χρόνο. Αν τώρα έχετε την συνήθεια να την αφήνετε για πάντα μέσα ναι ΟΚ το καταλαβαίνω ότι τα πρόσθετα θα πολλαπλασιάζονται, αλλά κάνετε ήδη λάθος στο ότι δεν την καταναλώνετε. Το πρόβλημα σας έτσι και αλλιώς μετά από τόσο καιρό με την ίδια βενζίνη δεν είναι μόνο τα επιπλέον πρόσθετα αλλά και η ίδια η βενζίνη η οποία θα είναι αλλοιωμένη.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 20 Ιούλ, 2016 11:14

Η μοναδικη βενζινη χωρις προσθετα ειναι η καθαρη βενζινη που πουλουν στα σουπερ μαρκετ και τα ψιλικατζιδικα, αυτες στις αντλιες ολες εχουν προσθετα καποιες περισσοτερα, καποιες λιγοτερα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 09:55

Οπότε ποια είναι η λύση, προτιμάμε την άγνωστη εταιρία, που έχει τη χαμηλότερη τιμή γιατί σημαίνει και λιγότερα πρόσθετα; Ως παθών 2 φορές που θεωρώ ότι την έπαθα από τα πρόσθετα όπως το περιέγραψε παραπάνω ο macmac, Μόνο αυτό δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να ησυχάσω. Σίγουρα προτιμώ επώνυμες αν ξέρει κάποιος να προτείνει ποια έχει τα λιγότερα πρόσθετα, έστω και με PM αν φόβάται να το γράψει (αρκεί να έχει γνώση).
Εμένα μπορεί να μου την είχαν κάνει και τα πρόσθετα υγρά που βάζουμε λόγω υγραερίου, πχ tunap σε συνδυασμό με τα πρόσθετα της ίδιας της βενζίνης. ΑΝ και υποτίθεται μέρος αυτού που κάνουν είναι να σταθεροποιούν (έτσι λένε) τη βενζίνη που λιμνάζει στο ντεπόζιτο, εντούτοις και αυτά πρακτικά πρόσθετα είναι, λίγο από δω λίγο από κει κάπου σε αυτά είναι η απάντηση νομίζω.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό viallesi » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 10:19

apagogeas έγραψε:Οπότε ποια είναι η λύση, προτιμάμε την άγνωστη εταιρία, που έχει τη χαμηλότερη τιμή γιατί σημαίνει και λιγότερα πρόσθετα; Ως παθών 2 φορές που θεωρώ ότι την έπαθα από τα πρόσθετα όπως το περιέγραψε παραπάνω ο macmac, Μόνο αυτό δεν έχω δοκιμάσει ακόμα να ησυχάσω. Σίγουρα προτιμώ επώνυμες αν ξέρει κάποιος να προτείνει ποια έχει τα λιγότερα πρόσθετα, έστω και με PM αν φόβάται να το γράψει (αρκεί να έχει γνώση).
Εμένα μπορεί να μου την είχαν κάνει και τα πρόσθετα υγρά που βάζουμε λόγω υγραερίου, πχ tunap σε συνδυασμό με τα πρόσθετα της ίδιας της βενζίνης. ΑΝ και υποτίθεται μέρος αυτού που κάνουν είναι να σταθεροποιούν (έτσι λένε) τη βενζίνη που λιμνάζει στο ντεπόζιτο, εντούτοις και αυτά πρακτικά πρόσθετα είναι, λίγο από δω λίγο από κει κάπου σε αυτά είναι η απάντηση νομίζω.


Κατανάλωνες την βενζίνη μέχρι λαμπάκι εντός 2μήνου - 3μήνου? Γιατί πιστεύεις ότι την έπαθες απο τα πρόσθετα?
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό apagogeas » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 12:20

Για τους ίδιους λόγους που αναφέρει ο macmac, ότι η βενζίνη ως έχει δε χαλάει, τα πρόσθετα είναι που αποσπώνται και γίνονται γλίτσα. Τη πρώτη αντλία που κάηκε είχα κρατήσει τη βενζίνη 3-4 μήνες καλοκαιριάτικα και πάπαλα και είχα το ντεπόζιτο πάντα γεμάτο, από 1/2-full γιατί μου είχαν πει ότι πρέπει να ψύχεται. Στη δεύτερη αντλία που επίσης κάηκε τη κρατούσα μόνο 1.5-2 μήνες και ακολούθησα τις οδηγίες που λένε οι περισσότεροι, 1/4-1/2 γέμισμα και πάλι καλοκαιριάτικα άρχισαν τα όργανα και πάπαλα, πιθανότατα γιατί το μίγμα που έμενε πριν κάθε μερικό γέμισμα έγινε τόσο παλιό που διασπάστηκε επίσης παρά τη προσθήκη νέας βενζίνης. Κοινός παρονομαστής το καλοκαίρι γίνονται όλα. Επίσης γέμιζα πάντα σε εταιρικά (μάλιστα μετά τη πρώτη αντλία βρήκα εταιρικό πρατήριο που είχε 1.5 χρόνο λειτουργίας, νέες δεξαμενές αλλά πάλι δε τη γλίτωσα) και μετά τη 2η αντλία αποφάσισα να αλλάξω πάλι και το εταιρικό που γέμιζα με άλλο εταιρικό άλλης εταιρίας.
Στη 3η αντλία που θέλω να πιστεύω δε θα πάθει τίποτα, γεμίζω τόσο όσο για να καταναλωθεί (λαμπάκι ρεζέρβας και πιο κάτω) στον μήνα πάνω, ειδικά το καλοκαίρι και τα πρόσθετα (tunap) τα βάζω τμηματικά ακριβώς για να μη μένει μέσα σχεδόν καθόλου παλιά βενζίνη (3-4 λίτρα να μένουν) ή λιμνάζοντα πρόσθετα. Μόλις μπω ρεζέρβα, χρησιμοποιώ τη βενζίνη και γεμίζω πάλι μέχρι όσο μου χρειάζεται για το μήνα (κάπου 12-14 λίτρα). Μέχρι στιγμής φαίνεται να λειτουργεί αφού δεν ακούω θορύβους από την ανλτία όπως στις προηγούμενες περιπτώσεις. Αλλά έχω το θέμα με το αυξημένο Long trim που έγραψα στο άλλο θέμα, το οποίο το είχα και με τη 2η αντλία πριν καεί (αλλά έκανε πολλούς θορύβους εκείνη) ενώ αυτή που έχω τώρα δεν κάνει κιχ - στη πρώτη αντλία δε θυμάμαι τι έκανε το long trim, ήμουν τόσο ενθουσιασμένος με το υγραέριο και τις βόλτες που δε πρόλαβα να το παρατηρήσω αφού κάηκε σε 4-5 μήνες από την εγκατάσταση.
Corsa D 1.4 07' NIGS πνεύμονας/Zanardi B4 OBD/tunap. 72K km/64m -> 0.0252€/km καθ. κέρδος
apagogeas
 
Δημοσιευσεις: 385
Εγγραφή: Δευτ 18 Μαρ, 2013 22:42

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευσηαπό referravag » Πέμ 21 Ιούλ, 2016 13:03

"Απαγω yeahh" ο λ σου πέρα από τα trims είναι σωστός; Εάν είναι σωστός μήπως οι καινούριες αντλίες δεν μπορούν να σηκώσουν την ίδια πίεση με την original που είχες και γι αυτό τα μεγάλα trims? Aftermarket έβαλες;
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Γενική συζήτηση για το LPG

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 35 επισκέπτες





cron